Please Choose Your Language
Sunteți aici: Acasă » Ştiri » Cele mai bune desktop-uri Motor de ax CNC din Germania: Ghid 2026

Cele mai bune desktop-uri Motor de ax CNC din Germania: Ghid 2026

Vizualizări: 0     Autor: Editor site Ora publicării: 2025-11-20 Origine: Site

butonul de partajare pe facebook
butonul de partajare pe Twitter
butonul de partajare a liniei
butonul de partajare wechat
butonul de partajare linkedin
butonul de partajare pe pinterest
butonul de partajare whatsapp
butonul de partajare kakao
butonul de partajare prin snapchat
butonul de partajare a telegramelor
partajați acest buton de partajare

Cele mai bune desktop-uri Motor de ax CNC din Germania: Ghidul cumpărătorului 2026

Germania are un ecosistem puternic de desktop și compact-CNC, dar cel mai bun ax nu este doar modelul cu cel mai mare kW sau cel mai mare turație. Pentru un CNC de birou, axul trebuie să se potrivească cu cadrul mașinii, sarcina utilă a axei Z, dimensiunea sculei, materialul, ciclul de funcționare, alimentarea cu energie electrică, metoda de răcire, controlerul și calitatea necesară de prelucrare.

Acest ghid actualizat compară zece opțiuni actuale de ax sau de motoare de frezat relevante pentru cumpărătorii din Germania în 2026. Lista este organizată în funcție de caz de utilizare și nu de un scor artificial de performanță de la 1 la 10: motoare de frezat compacte plug-and-play, axuri HF de 2,2 kW, axuri de motor germane configurabile, opțiuni ATC și diferite probleme orientate spre valoare rezolvate prin apă.

Comparație de motoare de arbore CNC de birou în Germania

Solicitați o recomandare pentru axul CNC pentru desktop

Ce este un desktop Motor de ax CNC ?

Un motor cu ax CNC oferă puterea de rotație care antrenează unealta de tăiere. Pe routerele compacte, morile de banc, mașinile de gravat, sistemele PCB, mașinile de modelat și echipamentele CNC de producție ușoară, axul are un efect direct asupra diametrului utilizabil al sculei, intervalului RPM, forței de tăiere, curberea, vibrațiile, finisarea suprafeței, zgomotul, comportamentul termic și sarcina utilă a mașinii.

Expresia desktop CNC ax acoperă mai multe arhitecturi. Un motor de frezat ușor de 230 V cu un gât de strângere de 43 mm este foarte diferit de un ax răcit cu apă acționat de VFD de 2,2 kW sau de un electroax compact ATC. Nu ar trebui comparate ca și cum ar fi interschimbabile.

Ce ar trebui să compare cumpărătorii germani înainte de a alege un ax

Factor ce să verificați de ce contează
Material Lemn, MDF, materiale plastice, aluminiu, compozite, PCB, lucrari usoare din otel Angajarea materialului și a sculei determină cuplul, viteza și rigiditatea necesare.
Dimensiunea tăietorului Diametrul tijei/frezei tipic și maxim Frezele mai mari necesită un cuplu mai mare și o interfață de scule mai puternică.
RPM de lucru RPM de tăiere normală, nu numai RPM maximă Cuplul și comportamentul de răcire se modifică în intervalul de viteză.
Datoria Slujbe scurte de hobby, producție zilnică sau operare industrială continuă Funcționarea continuă necesită o capacitate adecvată a motorului și un management termic.
Structura mașinii Rigiditatea portalului, sarcina utilă pe axa Z, suport și rulmenți Un ax greu poate reduce accelerația sau crește flexiunea pe un cadru de birou ușor.
Sistem electric Alimentare 230 V / 400 V, VFD, curent, semnal de control și EMC Axul, antrenamentul și instalația electrică locală trebuie să fie compatibile.

1. Potriviți puterea cu materialul, sculele și ciclul de funcționare

Nu utilizați o regulă fixă, cum ar fi „lemn = 1,5 kW” sau „aluminiu = 2,2 kW”. O freză mică de finisare a aluminiului poate avea nevoie de mai puțină putere a arborelui decât o freză mare pentru suprafață din lemn de esență tare. Evaluați cea mai grea lucrare de rutină, diametrul dorit al sculei, adâncimea și lățimea de tăiere, viteza de avans, turația de lucru și ore pe zi.

Putere / Clasa motor Poziție tipică Potrivire bună atunci când verificați înainte de cumpărare
500-800 W Gravura compactă / PCB / modelare Masa redusă a axului și sculele mici contează mai mult decât MRR ridicat Diametrul sculei, curățarea, turația minimă și capacitatea nominală de funcționare continuă
~1,0 kW Motor general de frezare de birou Vrei simplitate de 230 V, greutate redusă și control portal Zgomot motor universal, sistem de cleme și sarcină susținută
1,5–2,2 kW HF ax Dirijare generală / producție ușoară Cadrul este suficient de rigid și instrumentele ER16 / ER20 sunt utile VFD, diametrul corpului, răcire, curba de cuplu și sarcina utilă pe axa Z
2,2 kW+ ax configurabil CNC / OEM compact de vârf Aveți nevoie de o integrare mai bună, de senzori sau de opțiuni de interfață instrument Evaluare S1/S6, cuplu, greutate, răcire și rigiditate a mașinii
ax ATC Producție automată în loturi mici Timpul de schimbare a instrumentului și fluxurile de lucru nesupravegheate justifică complexitatea Integrare aer comprimat, suporturi de scule, I/O, senzori și magazin

2. Confirmați potrivirea fizică și mecanică

Mașinile de birou sunt sensibile la masa arborelui și la supraînălțare. Confirmați diametrul sau flanșa exactă de prindere, lungimea corpului, poziția nasului, centrul de greutate, greutatea, cursa Z disponibilă, traseul cablurilor, fitingurile pentru lichid de răcire și spațiul liber pentru scule înainte de a comanda.

Parametrul Common Desktop Range Professional Check
Diametru de montare 43 mm, 65 mm, 80 mm și flanșe brevetate Măsurați suportul real sau utilizați desenul CAD al producătorului.
Interfața instrumentului Colier standard, ER11 , ER16 , ER20 , ER25 , ISO20, HSK/SK Alegeți dintre cerințele reale privind tijele de tăiere și metoda de schimbare a sculei.
Masa axului ~1,5 kg până la mai mult de 7 kg Verificați sarcina utilă pe axa Z și rigiditatea dinamică, nu o limită de greutate generică.
A alerga afară Specific furnizorului Comparați numai când sunt definite punctul de măsurare, bara de testare și lungimea ecartamentului.
Lungimea corpului Specific modelului Confirmați cursa Z utilizabilă și spațiul de fixare după instalare.

3. Verificați compatibilitatea electrică și a controlerului

Germania oferă în mod obișnuit rețea de 230 V monofazată în ateliere și servicii trifazate de 400 V în multe medii industriale. Cu toate acestea, axele HF pot necesita în continuare un VFD care convertește sursa disponibilă în ieșirea trifazată și frecvența necesară a motorului. Confirmați exact plăcuța de identificare și cerințele unității, în loc să presupuneți că fiecare „ax de 220 V” se conectează direct la o priză de perete.

Element electric Ce trebuie verificat
Tensiune / curent motor Valorile exacte de pe plăcuța de identificare a arborelui și compatibilitatea cu ieșirea unității
Frecvența nominală / de bază Critic pentru motoarele HF; nu copiați parametrii de pe alt ax
Frecvența maximă / RPM Previne scalarea incorectă a vitezei sau supraviteza
Semnal de control 0–10 V, PWM, Modbus/RS485, fieldbus sau interfață producător
EMC / împământare Ecranare, conexiune PE, traseul cablurilor și conformitatea locală cu mașina
Protecţie Model termic motor, PTC/senzor de temperatură, setări de suprasarcină și arhitectură de oprire de urgență

4. Răcire cu aer vs. răcire cu lichid

Nicio metodă de răcire nu este automat mai bună. Axele răcite cu aer simplifică instalarea; Axele răcite cu lichid pot menține răcirea independent de viteza ventilatorului condus de arbore și pot elimina zgomotul ventilatorului din ax. Alegerea corectă depinde de densitatea puterii, intervalul RPM, temperatura ambiantă, contaminarea, capacitatea de întreținere și funcționarea așteptată a mașinii.

Factor Răcit cu aer Răcit cu lichid
Instalare Mai simplu; fără buclă de lichid de răcire Necesită pompă, tubulaturi și respingerea căldurii
Întreţinere Păstrați ventilatorul și căile de aer curate Întreține pompa, lichidul de răcire, furtunurile și rezervorul/răcitorul de lichid
Răcire la viteză mică Depinde de design; ventilatoarele acționate de arbore pot pierde fluxul de aer Răcirea poate rămâne independentă de turația axului
Sursa de zgomot Ventilatorul de răcire adaugă zgomot Pompa/răcitorul de lichid adaugă zgomot la sistem; axul în sine poate fi mai silențios
Cel mai potrivit Utilizatorii acordă prioritate instalării simple Utilizatorii prioritizează controlul termic sau zgomotul redus al ventilatorului ax

5. Comparați costul total al sistemului, nu numai prețul axului

Un preț scăzut al axului poate deveni costisitor după adăugarea unui VFD, montură, cablu ecranat, sistem de răcire, colțuri ER, suporturi de scule, filtre, senzori, pneumatică ATC și timpul de punere în funcțiune. De asemenea, prețurile actuale se modifică frecvent, astfel încât acest ghid evită prezentarea prețurilor de piață învechite ca fapte permanente.

Stratul de cost Include
Ax Ax motor sau motor de frezare în sine
Conduce VFD / invertor / controler sau electronică de control direct 230 V
Integrare mecanică Clemă, flanșă, placă adaptoare și armătură pe axa Z, dacă este necesar
Scule Colze, piulițe, suporturi de scule și cerințe de echilibrare
Răcire Ventilator, pompă, rezervor, radiator/răcitor de lichid, furtunuri și lichid de răcire, acolo unde este cazul
Electric Cablu ax ecranat, conectori, filtru EMC, întrerupător și lucru în dulap
Automatizare Suporturi ATC, aer comprimat, senzori, I/O și magazie

Top 10 desktop-uri Motor de ax CNC de comparat în Germania (2026)

Important: aceasta este o comparație de cazuri de utilizare, nu un clasament universal de performanță. Modelele de mai jos acoperă clase de preț, greutate, putere, control și automatizare foarte diferite. Confirmați întotdeauna cele mai recente date ale producătorului înainte de cumpărare.

1. Zhong Hua Jiang 2,2 kW ER20 ax răcit cu apă

O potrivire puternică pentru routerele rigide pentru hobby, prosumer, OEM și ateliere mici, care pot transporta un ax de 80 mm, 5,2 kg și au nevoie de scule ER20 . Pagina actuală a produsului îl poziționează pentru prelucrarea lemnului, acrilicului, MDF, materialelor plastice, PCB și metalelor moi.

Specificație Detaliu verificat curent
Putere 2,2 kW
Viteză 10.000–24.000 RPM
Opțiuni de tensiune Variante 110 / 220 / 380 V
Actual 8,5 A pe configurația listată
Interfața instrumentului ER20
Corp Ø80 mm × 289 mm
Greutate 5,2 kg
Răcire Răcită cu apă
Revendicare actuală de epuizare a paginii de produs <0,005 mm
Descrierea rulmentului curent Patru rulmenti din otel de inalta precizie

Cel mai potrivit: Cumpărători care doresc un format de 2,2 kW ER20 utilizat pe scară largă, cu răcire cu apă și mai multe variante de tensiune.

2. mechatron HFS-8022-24- ER20

Acest ax din seria HFS din Germania actuală este o alternativă mai industrială pentru mașinile compacte care au nevoie de o platformă de ax HF documentată, mai degrabă decât de un kit de motor în stilul pieței.

Specificație Detaliu verificat curent
Putere nominală 2,2 kW
Viteza maxima 24.000 RPM
Interfața instrumentului ER20
Diametrul corpului 80 mm
Greutate 4,8 kg
Răcire Răcit cu lichid
Concentricitate publicată Maxim 5 µm
Focalizarea aplicației Lemn, materiale plastice, aluminiu; microprelucrare/gravare a otelurilor cu rezistenta redusa

Cea mai bună potrivire: OEM germani și utilizatori pretențioși care acordă prioritate ingineriei locale, date publicate de concentricitate și o familie de arbore definită.

3. SPINOGIE X22-F- ER20

X22 este extrem de configurabil, iar documentația curentă SPINOGY oferă opțiuni de interfață unelte manuale, semi-automate și automate în întreaga familie. Este relevant atunci când o mașină de birou sau compactă are nevoie de o masă redusă plus integrare profesională a axului.

Specificație Detaliu verificat curent
Motor de bază 2,2 kW S1, 230 V, 2 poli
Viteză Configurație de bază de 30.000 RPM
Cuplu maxim 0,88 Nm
Interfața instrumentului ER20
Răcire Răcit cu lichid
Greutate 4,6 kg
Protecţie Baza IP54
Rulmenți Rulmenți de precizie GMN
Monitorizarea motorului Monitorizarea temperaturii la capul de bobinare
Interval de configurare Familia X22 de până la 4,0 kW S1 și interfețe de instrumente multiple

Cea mai bună potrivire: sisteme CNC compacte configurabile, prelucrare cu robot și proiecte OEM care au nevoie de suport ingineresc german actual.

4. AMB 1050 FME-1 DI

Aceasta este continuarea modernă AMB a formatului familiar de motor de frezat în stil Kress. Este mult mai ușor decât un arbore HF tipic de 2,2 kW și este atractiv când o axă Z de birou nu poate transporta un ax de 5 kg.

Specificație Detaliu verificat curent
Putere de intrare 1050 W
Viteză 3.500–25.000 RPM
Livra 230 V
Suport pe portal Gât de prindere de 43 mm
Greutate 1,7 kg
Controlul vitezei 0–10 V DC
Colet Sistem de cleme standard AMB/Kress
Documentatie inclusa Instrucțiuni de exploatare și certificat de testare

Cea mai bună potrivire: routere ușoare, modernizări, școli și mașini desktop unde montarea de 43 mm și arhitectura directă de 230 V sunt avantaje.

5. MAFELL FM 1000 NC-ER

Modelul NC-ER de la MAFELL este un motor ușor de frezat portal fabricat în Germania. Nu este aceeași arhitectură ca un electroax HF trifazat, dar masa sa redusă și sistemul ER16 îl fac relevant pentru mașinile desktop.

Specificație Detaliu verificat curent
Intrare nominală 1000 W
Viteză 4.000–25.000 RPM
Livra 230 V / 50 Hz
Sistemul de scule ER16 (coda de 8 mm furnizată)
Strângerea gâtului 43 mm
Control extern 0-10 V
Greutate 1,65 kg
Dimensiuni 254 × 79 × 73 mm
interfata NC M8 / 4 poli
Caracteristici de protecție Pornire uşoară, viteză constantă sub sarcină, indicaţie de suprasarcină

Cea mai bună potrivire: utilizatorii care doresc un motor de frezat ușor de 230 V, cu control extern al vitezei și colțuri ER16 .

6. HSD ES920

Actualul ES920 al HSD este un electroax orientat spre ATC, mai degrabă decât un simplu ax cu collet ER. Versiunea de 2,2 kW ajunge la 30.000 RPM și folosește ISO20, așa că mașina trebuie proiectată pentru masa de 7 kg și sistemul de schimbare a sculelor.

Specificație Detaliu verificat curent
Variante de putere 1,1 / 2,2 kW S1
Putere S6 1,4 / 2,6 kW la taxă publicată de 40%.
Viteza maxima 24.000 / 30.000 RPM
Cuplul S1 0,58 / 0,88 Nm
Interfața instrumentului ISO20
Răcire Ventilator electric
Tip motor Asincron
Greutate 7 kg
Ungerea rulmenților Unsoare
Potrivire primară Compact ATC / prelucrarea automată a lemnului și prelucrarea compozitelor

Cea mai bună potrivire: Mașini automate compacte în care schimbarea automată a sculei contează mai mult decât greutatea minimă a arborelui.

7. Teknomotor 3140-D-SB-P- ER20 -RH

Seria 3140 de la Teknomotor demonstrează de ce numai kW nu ar trebui să definească o alegere de ax de birou. Acest model S1 de 0,73 kW folosește ER20 și este proiectat în jurul unui punct de cuplu/viteză specific pentru aplicații de mașini compacte.

Specificație Detaliu verificat curent
Putere 0,73 kW S1
Cuplu 0,58 Nm
Viteza nominală 12.000 RPM
Viteza maxima 18.000 RPM
Voltaj 220 / 380 V
Interfața instrumentului ER20
Greutate 4,05 kg
Aplicație Lemn, aluminiu si PVC

Cel mai potrivit: Cumpărători OEM care doresc un ax european documentat și nu au nevoie de 24.000 RPM sau 2,2 kW.

8. VEVOR 2,2 kW ER20 Ax răcit cu apă

VEVOR rămâne o opțiune orientată spre buget pe scară largă în Germania. Lista sa actuală de produse germană oferă dimensiuni detaliate, date electrice și un manual de utilizare, ceea ce este mai util decât să te bazezi pe rezumatele pieței terțe.

Specificație Detaliu verificat curent
Putere 2,2 kW
Voltaj Model listat 220–250 V
Actual 8 A
Frecvenţă 400 Hz
Viteză 8.000–24.000 RPM
Interfața instrumentului ER20
Corp Ø80 mm × 215 mm model listat
Greutate ~5 kg
Răcire Răcită cu apă
Revendicare de epuizare publicată <0,005 mm

Cea mai bună potrivire: cumpărători sensibili la preț, care pot verifica exact SKU-ul, cerințele VFD, specificațiile de curățare și accesoriile incluse înainte de a comanda.

9. isel iSA 750

iSA 750 este o opțiune germană compactă de ax pentru realizarea de modele și lucrări de precizie în care masa redusă și o gamă largă de turații contează mai mult decât puterea mare de îndepărtare a materialului.

Specificație Detaliu verificat curent
Putere nominală 0,75 kW (S6 40%)
Gama de viteze 3.000–28.000 RPM
Viteza nominală 18.000 RPM punct de colț
Cuplu 0,34 Nm la 28.000 rpm
Voltaj Conexiune stea de 230 V
Curent nominal 3.4 A
A alerga afară 0,01 mm
Greutate 2,6 kg
Sistemul de scule ER16 familie în catalogul actual
Origine / suport isel Germania

Cea mai bună potrivire: prelucrare fină, modelare și scule mai mici pe platforme germane CNC mai ușoare.

10. ELTE AF100 ER20

Familia ELTE AF100 ER20 este mai grea decât motoarele ușoare de frezat de birou, dar oferă o platformă profesională de schimbare manuală a axului cu mai multe variante de putere, răcire și viteză.

Specificație Detaliu verificat curent
Interfața instrumentului ER20
RPM tipic 24.000 RPM; variantele selectate la 40.000 RPM
Intervalul de putere de ieșire este afișat 1,0–2,2 kW în funcție de varianta de răcire/tensiune
Voltaj Variante 220 / 380 V
Răcire Variante cu aer comprimat sau lichid
Greutate 8 kg
Aplicații Lemn, aliaje ușoare, materiale plastice, aplicații medicale, avionice, dentare și ochelari
Disponibilitate Germania ELTE listează un distribuitor oficial german

Cea mai bună potrivire: Mașini compacte mai robuste și aplicații OEM în care un ax de 8 kg este acceptabil și este preferată o familie europeană de arbore configurabilă.

Zhong Hua Jiang 2,2 kW ER20 — Înainte de a comanda

de articol Recomandare
Potrivire la mașină Confirmați clema de 80 mm, sarcină utilă de 5,2 kg și cursa Z disponibilă.
Electric Selectați varianta exactă de tensiune și VFD compatibil de 400 Hz.
Răcire Specificați pompa, bucla de lichid de răcire și metoda de respingere a căldurii.
Scule Confirmați ER20 dimensiunile colierelor cerute de frezele dvs.
Lucru de înlocuire Trimiteți vechea plăcuță de identificare a arborelui, dimensiunile și modelul VFD.

mechatron HFS — Înainte de a comanda

de articol Recomandare
Alegerea seriei Comparați HFSAC răcit cu aer și HFS răcit cu lichid.
A alerga afară Utilizați specificația de concentricitate conică a producătorului, apoi evaluați separat deplasarea suportului/scula.
VFD Solicitați setul de acționare/parametri potrivit.
Integrare OEM Utilizați desene și suport pentru aplicații ale producătorului.

SPINOGY X22 — Opțiuni de configurare

de articol Recomandare
Putere Opțiuni de familie de 1,5, 2,2, 3,0 și 4,0 kW.
Voltaj 230 sau 400 V în funcție de varianta motorului.
Interfața instrumentului ER20 / ER25 plus opțiuni HSK/SK/DTC din familia X22.
Răcire Configurații cu aer sau lichid.
Automatizare Alegeți arhitectura manuală, semi-automată sau automată de schimbare a sculelor.

AMB 1050 FME-1 DI — Note de integrare

de articol Recomandare
Munte Gât de prindere de 43 mm.
Controla Comandă viteză 0–10 V pe versiunea DI.
Arhitectura de putere motor de frezat 230 V; nu există o arhitectură separată a arborelui HF VFD.
Cel mai bun motiv pentru a alege Masa axului foarte mică de 1,7 kg.
Principala limitare Capacitate de tăiere continuă mai mică decât sistemele cu ax HF mai grele de 1,5–2,2 kW.

MAFELL FM 1000 NC-ER — Note de integrare

de articol Recomandare
Munte Gât de prindere de 43 mm.
Scule sistem ER16 ; Colier de 8 mm furnizat.
Controla Control extern al vitezei portalului 0–10 V.
Livra 230 V / 50 Hz.
Cel mai bun motiv pentru a alege Masa redusa de 1,65 kg plus interfata de control NC.

HSD ES920 — Note de integrare ATC

de articol Recomandare
Interfața instrumentului ISO20; planificați suporturile de scule și magazia în jurul acestui standard.
Pneumatică / I/O Confirmați cerințele complete de schimbare a sculei cu HSD și constructorul de mașini.
Greutate 7 kg; verificați dinamica axei Z.
Evaluarea taxelor Comparați valorile S1 și S6 în mod similar.
Aplicație Cel mai bine justificat atunci când este necesară productivitatea ATC.

VEVOR 2,2 kW — Note de cumpărare

de articol Recomandare
Verificare SKU VEVOR listează mai multe modele de 2,2 kW cu dimensiuni/specificații diferite.
Pretenție de epuizare Confirmați lista exactă a produsului și starea de măsurare.
Pachet Verificați dacă VFD, pompa, clema, cablul și clemele sunt incluse.
Documentare Descărcați manualul german înainte de cablare.
Controlul calității Pentru utilizarea OEM, definiți inspecția la intrare pentru curgere, curent, vibrații și temperatură.

Comparație rapidă: ce tip se potrivește cu ce CNC de birou german?

Caz de utilizare Bun punct de plecare De ce
Desktop foarte ușor / montură de 43 mm AMB 1050 FME-1 DI sau MAFELL FM 1000 NC-ER Masă redusă și integrare mecanică simplă.
General 2,2 kW ER20 rutare Zhong Hua Jiang 2,2 kW, mechatron HFS sau VEVOR 2,2 kW Clasa comună ER20 ; comparați cursa, greutatea, răcirea, VFD și asistența furnizorilor.
Ax compact premium configurabil SPINOGIE X22 Puteri multiple, interfețe, opțiuni de răcire și automatizare.
ATC compact HSD ES920 Platformă orientată către ISO20 ATC cu date S1/S6 publicate.
Ax european HF documentat de putere mai mică Seria Teknomotor 3140 Cuplu definit, putere S1 și RPM, mai degrabă decât puterea generală.
Prelucrare fină pe mașină ușoară isel iSA 750 Greutate redusă și gamă largă de viteze.
Platformă profesională ER20 mai grea ELTE AF100 ER20 Mai multe variante de viteză/putere/răcire, dar pachet mai greu.

Nu interpretați acest tabel ca pe o listă de câștigători. Axul corect depinde de mașină și de proces. Un motor de frezat de 1,65 kg 1000 W poate fi alegerea inginerească mai bună pe un portal ușor, în timp ce un ax de 5 kg 2,2 kW poate fi potrivit pe o mașină rigidă.

Cecuri de cumpărare specifice Germaniei

230 V nu înseamnă că fiecare ax este plug-and-play

Multe ateliere de birou au alimentare monofazată de 230 V, dar arborele HF obișnuite folosesc ieșiri de motor trifazate generate de un VFD. Confirmați sursa de intrare, intrarea convertizorului, ieșirea convertizorului, tensiunea motorului, curentul nominal, frecvența de bază, frecvența maximă, împământarea și cerințele EMC.

Marcajul CE nu este același cu conformitatea completă a mașinii

Un ax poate fi furnizat ca componentă sau ca mașină parțial finalizată. Constructorul mașinii rămâne responsabil pentru integrarea axului, VFD, oprirea de urgență, apărătoarele, dulapul electric, măsurile EMC, răcirea și comenzile într-o mașină conformă. Pentru proiectele OEM, solicitați documentația curentă a furnizorului, în loc să vă bazați pe o listă veche de pe piață.

Afirmațiile privind zgomotul necesită condiții de testare

Nu comparați zgomotul axului folosind cifre izolate dB decât dacă sunt definite condițiile de testare. Zgomotul de tăiere, extracția, mișcarea pas cu pas/servo, ventilatoarele de răcire, pompele și designul carcasei pot domina nivelul de sunet final al atelierului.

Afirmațiile de epuizare necesită condiții de măsurare

O declarație precum „0,005 mm deformare” este incompletă, cu excepția cazului în care furnizorul definește locul în care a fost măsurat: conicitatea axului, manșonul, bara de testare sau vârful sculei; la ce lungime ecartament; cu ce titular; și folosind ce instrument. Utilizatorii de desktop care prelucrează scule mici ar trebui să trateze acest lucru ca pe un criteriu cheie de cumpărare.

Zhong Hua Jiang 2,2 kW ER20 pentru proiecte germane pentru desktop CNC

Pentru distribuitorii germani, constructorii de mașini OEM, companiile de modernizare și utilizatorii profesioniști care doresc un ax convențional de 80 mm ER20 răcit cu apă, modelul actual de 2,2 kW al lui Zhong Hua Jiang oferă o funcționare de 10.000–24.000 rpm, mai multe variante de tensiune, un corp de 5,2 kg și un control al vitezei bazat pe VFD.

Potrivirea corectă depinde de mașină. Înainte de a comanda, furnizați modelul CNC, materialul, diametrul frezei, turația tipică, sarcina utilă pe axa Z, diametrul monturii, tensiunea, VFD, aranjamentul de răcire, clemele necesare și ciclul de lucru zilnic estimat.

Descărcați catalogul Zhong Hua Jiang

Pictograma catalog PDFCatalog Zhong Hua Jiang 2025.pdf

Obțineți o cotație de ax CNC pentru desktop

Cele mai bune practici de instalare

1. Folosiți o montură rigidă, dimensionată corect

Axul trebuie prins sau înșurubat conform zonei de montaj aprobate de producător. Evitați fixarea peste zonele de rulmenți, zdrobirea carcaselor subțiri sau folosirea plăcilor adaptoare flexibile care reduc rigiditatea sistemului.

2. Urmați VFD și plăcuța de identificare a axului

Programați exact tensiunea nominală, curentul, frecvența și viteza maximă. Nu copiați o listă de parametri generici de pe un ax cu un alt motor. Solicitați personalului calificat să efectueze cablarea de la rețea/VFD și împământarea.

3. Puneți în funcțiune sistemul de răcire înainte de tăiere

Pentru axele răcite cu lichid, verificați debitul lichidului de răcire și fitingurile fără scurgeri înainte de a aplica o sarcină susținută. Pentru fusurile răcite cu aer, păstrați căile de admisie și evacuare libere. Urmați limitele producătorului pentru viteza minimă, unde răcirea ventilatorului depinde de viteza arborelui.

4. Verificați pinza, suportul și curățarea sculei

Curăţaţi conica, clema, piuliţa şi tija sculei. Utilizați un instrument de testare cunoscut și măsurați curgerea înainte de a da vina pe ax. Scoaterea excesivă a sculei, clemele deteriorate și piulițele de calitate scăzută pot crea mai multă curățare decât axul în sine.

5. Rulați și încălziți-vă conform producătorului

În cazul în care un producător de arbore specifică o procedură de încălzire sau de rulare a rulmentului, urmați-o. Nu comandați imediat RPM maxim pe un ax de mare viteză nou întreținut, decât dacă producătorul o permite în mod explicit.

Lista de verificare finală înainte de prima tăiere

Verificați starea permisului
Potrivire mecanică Montura, lungimea corpului, greutatea și cursa Z sunt confirmate.
Scule Dimensiunile necesare pentru tije se potrivesc cu interfața colț/scula.
Electric VFD/alimentarea se potrivește cu tensiunea, curentul și frecvența motorului.
Controla Comanda RPM și logica de activare/oprire sunt testate.
Răcire Fluxul de aer sau debitul lichidului de răcire este stabil și fără scurgeri.
Direcţie Direcția de rotație este corectă înainte de instalarea unei scule de tăiere.
A alerga afară Măsurat cu un suport/uneltă de testare cunoscută.
Siguranţă Oprirea de urgență, incinta/paza și împământarea sunt funcționale.
Linia de bază Înregistrați curentul fără sarcină, temperatura și vibrațiile la punctele RPM cunoscute.

Întrebări frecvente despre desktop-urile Motor de ax CNC din Germania

Ce putere axului este cea mai bună pentru un CNC de birou din Germania?

Nu există un rating universal de cel mai bun kW. Mașinile ușoare pot funcționa mai bine cu un motor de 500 W–1 kW datorită masei în mișcare mai mici, în timp ce mașinile rigide pot folosi fusuri de 1,5–2,2 kW sau mai mari. Potriviți puterea cu materialul, dimensiunea tăietorului, turația pe minut, ciclul de funcționare și rigiditatea mașinii.

Este un ax de 2,2 kW prea greu pentru un CNC de birou?

Poate fi. Axurile comune de 80 mm 2,2 kW cântăresc aproximativ 4–5,5 kg, în funcție de design. Verificați sarcina utilă pe axa Z, rigiditatea portalului, accelerația, montarea și spațiul liber disponibil înainte de modernizare.

Răcirea cu aer sau cu apă este mai bună pentru un atelier de acasă?

Ambele pot funcționa. Răcirea cu aer este mai simplă; Răcirea cu lichid îndepărtează ventilatorul axului și poate oferi o răcire stabilă independent de turația axului, dar adaugă o pompă, furtunuri și întreținere a lichidului de răcire. Comparați sistemul complet în loc să utilizați tipul de răcire ca etichetă de calitate.

O priză germană de 230 V poate rula un ax CNC de 2,2 kW?

Unele sisteme sunt proiectate în jurul unei intrări monofazate de 230 V către un VFD compatibil care oferă ieșirea necesară a motorului trifazat. Cu toate acestea, consumul de curent, protecția circuitului, specificațiile VFD și instalația electrică locală trebuie verificate de o persoană calificată.

Care este diferența dintre un motor de frezat și un ax HF?

Un motor de frezat precum AMB sau MAFELL utilizează adesea electronice directe de 230 V și un format de montare ușor de 43 mm. Un electroax HF utilizează de obicei un VFD dedicat, ieșire de motor trifazat, rulmenți de precizie pentru ax și o interfață de sculă specifică axului. Arhitecturile se potrivesc diferitelor clase de mașini.

Care ax este cel mai bun pentru aluminiu pe un CNC de birou?

Pentru aluminiu, acordați prioritate rigidității mașinii, curgerii reduse, rulmenților adecvați, prinderea sculelor, răcirea și cuplul la turația de lucru. Un ax de 2,2 kW este obișnuit, dar puterea singură nu garantează o prelucrare bună a aluminiului.

Am nevoie de un ax ER20 ?

ER20 este util atunci când aveți nevoie de tije de scule până la gama practică a sistemului ER20 și doriți mai multă flexibilitate a sculelor. Pentru unelte mici de gravură sau PCB, ER11 sau ER16 pot reduce dimensiunea și greutatea. Selectați interfața din nevoile reale de scule.

Merită schimbarea automată a sculei pe un CNC de birou?

ATC este valoros atunci când o lucrare utilizează mai multe unelte în mod repetat, iar economiile în timpul ciclului justifică greutatea suplimentară a arborelui, pneumatica, suporturile, senzorii, I/O și magazinul de scule. Pentru lucrul cu o singură unealtă, un ax manual ER poate fi mai simplu și mai rigid.

Cum ar trebui să compar specificațiile de rulare a arborelui?

Solicitați punctul de măsurare, bara de testare, lungimea ecartamentului, suportul/codul și instrumentul. O cifră de curățare conică goală nu poate fi comparată direct cu o măsurătoare cu vârful sculei.

Ce informații ar trebui să trimit pentru o recomandare de ax?

Trimiteți modelul mașinii, arborele curent, dimensiunile monturii, sarcina utilă pe axa Z, materialul, diametrele frezei, turația normală, ciclul de funcționare, tensiunea, VFD, preferința de răcire, interfața sculei și orice cerințe de curgere sau automatizare.

Concluzie: alegeți după potrivirea mașinii și proces, nu numai după numele mărcii

Germania oferă totul, de la motoare de frezat de 1,65 kg 230 V până la axuri de motoare HF germane configurabile și sisteme ATC compacte. Cel mai bun ax CNC pentru desktop este, prin urmare, cel care se potrivește mecanicii mașinii, arhitecturii electrice, sculelor, țintei de producție și bugetului cu cel mai mic compromis.

Pentru majoritatea cumpărătorilor, comparația cu cea mai mare valoare nu este o evaluare cu stele sau un preț pe piață. Comparați puterea verificată S1/S6, cuplul la turația de lucru, masa axului, metoda de măsurare a curbei, interfața sculei, răcirea, integrarea VFD, documentația și funcționalitatea.

Dacă înlocuiți sau actualizați un ax, diagnosticați mai întâi mașina completă. Un ax mai puternic nu va rezolva un portal flexibil, configurarea incorectă a VFD, sculele slabe, răcirea inadecvată sau axa Z slabă.

Catalogul Zhong Hua Jiang

Pictograma catalog PDFCatalog Zhong Hua Jiang 2025.pdf

Contactați Zhong Hua Jiang pentru suport pentru ax CNC desktop

Lista cu conținut
Aplicați cea mai bună oferta noastră

Recrutare globală de agenți autorizați!

Alăturați-vă nouă ca distribuitor exclusiv al Mașină de frezat CNC și Motor de ax CNC . În calitate de producător profesionist, oferim mașini de înaltă performanță, marje de profit atractive, pregătire tehnică și suport complet de marketing. Construiți un parteneriat puternic cu noi și extindeți-vă piața cu încredere.

Produse

Legături rapide

Contactaţi-ne

    zhonghuajiang@huajiang.cn
  +86- 13915011877
   No.379-2, Hengyu Road, orașul Henglin, districtul Wujin, Changzhou, Jiangsu, China
© COPYRIGHT   2025 CHANGZHOU HUAJIANG ELECTRICAL CO.,LTD TOATE DREPTURILE REZERVATE.