Kyke: 0 Skrywer: Werfredakteur Publiseertyd: 2025-10-24 Oorsprong: Werf

'n CNC-spilmotor is die kernroterende komponent van 'n Rekenaar Numeriese Beheer (CNC) masjien wat die snygereedskap (soos 'n eindmeul, boorpunt of roeteerpunt) teen hoë spoed aandryf om materiaal uit 'n werkstuk te verwyder. Dit skakel elektriese energie om in meganiese rotasie, wat tipies wissel van 8 000 tot 30 000 RPM of meer, afhangende van die toepassing. Sleutel kenmerke sluit in:
· Kraggradering : Gemeet in watt (W) of perdekrag (HP), bv. 500W tot 2.2kW vir rekenaarmodelle.
· Verkoelingstipes : Lugverkoel (eenvoudiger, waaiergebaseerd) of waterverkoeld (stiller, beter vir langdurige gebruik).
· Beheer : Gebruik dikwels ER-spantang vir gereedskaphou en integreer met VFD's (Variable Frequency Drives) of borsellose GS-beheerders vir presiese spoedaanpassing.
· Tipes : Spilmotors kan WS-induksie, borsellose GS, of servo-gebaseer wees, met borsellose GS wat gewild is in rekenaar-CNC's vir doeltreffendheid en lae onderhoud.
Anders as standaardmotors, is CNC-spille ontwerp vir hoë wringkrag teen veranderlike snelhede, vibrasieweerstand en uitloopakkuraatheid (tipies <0.01 mm) om presisiebewerking te verseker.
In rekenaar-CNC-masjiene - kompakte stelsels vir stokperdjies, prototipering en kleinskaalse produksie - is die spilmotor die mees kritieke komponent wat werkverrigting, veelsydigheid en uitsetkwaliteit bepaal. Hier is hoekom:
· Presisie- en afwerkingsgehalte : Hoë-RPM-spille met lae uitloop maak fyn snitte in materiale soos hout, akriel, aluminium en sagte metale moontlik, wat gereedskapmerke en na-verwerkingsbehoeftes verminder.
· Materiaalveelsydigheid : 'n Kragtige spil (bv. 1.5kW+) laat oorskakeling tussen sagtehoutsoorte (lae RPM, hoë wringkrag) en metale (hoë RPM, gebalanseerde voertempo's) toe, wat die projekomvang uitbrei.
· Doeltreffendheid en produktiwiteit : Veranderlike spoedbeheer via PWM of 0–10V-seine verminder gereedskapslytasie, voorkom oorverhitting, en ondersteun vinniger siklustye – noodsaaklik vir rekenaargebruikers met beperkte werkspasie.
· Koste-effektiwiteit : Die opgradering van 'n spil (bv. van 300W na 800W) kan 'n basiese roeteerder-gebaseerde CNC omskep in 'n bekwame freesmasjien sonder om die hele stelsel te vervang.
· Geraas en veiligheid : Waterverkoelde spilpunte werk stiller (<70dB) as lugverkoelde, wat hulle geskik maak vir huismotorhuise of gedeelde werkswinkels.
Sonder 'n betroubare spil, is lessenaar CNC's beperk tot ligte gravure of sagte materiale, wat die rol daarvan as die 'hart' van die masjien beklemtoon.
Indië se rekenaar-CNC-mark ervaar vinnige groei, aangedryf deur die Maker-beweging, opstart-ekosisteem en bekostigbare vervaardigingsdemokratisering. Sleutelneigings sluit in:
· Markgrootte en projeksies : Gewaardeer teen ~₹500–800 crore in 2023, word geprojekteer dat die stokperdjie- en kleinsake-segment teen 15–20% CAGR sal groei deur 2030, aangevuur deur e-handelsplatforms soos Amazon India, Flipkart en gespesialiseerde winkels (bv. Think3D, Robuin).
· Bestuurders :
o Onderwys en vaardigheidsontwikkeling : Inisiatiewe soos Atal Tinkering Labs en IIT/NIT fab-laboratoriums bevorder CNC-geletterdheid onder studente.
o MSME Boom : Meer as 6 crore mikro-ondernemings neem rekenaar-CNC's aan vir pasgemaakte naamborde, juweliersware en prototipering om te kompeteer met massaproduksie.
o Bekostigbaarheid : Intreevlakmasjiene (₹50 000–₹2 lakh) met Chinese spilpunte (bv. 500W ER11) of Indiese handelsmerke (bv. MNC Tech, Sipani) maak tegnologie toeganklik.
o Lokalisering : Toenemende vraag na 'Make in India'-spille van vervaardigers in Coimbatore, Pune en Rajkot, wat die invoerafhanklikheid verminder (tans ~70% vanaf China).
· Uitdagings en geleenthede : Hoë invoerbelasting, kragskommelings en vaardigheidsgapings duur voort, maar plaaslike montering (bv. 3018-PRO-stelle) en opgraderings na die mark (spilpunte van ₹5 000–₹25 000) oorbrug gapings.
Hierdie oplewing posisioneer Indië as 'n sleutelspeler in wêreldwye tafelrekenaarvervaardiging, met spilmotorkwaliteit wat 'n deurslaggewende faktor is in gebruikersaanneming en masjienlewendheid.
Die keuse van die regte spil vir 'n rekenaar-CNC (tipies 300 × 300 mm tot 600 × 900 mm-werkkoevert) vereis dat motorspesifikasies by u materiaal, dienssiklus en winkelbeperkings pas. Hieronder is die vyf kritieke besluitnemingsfaktore, gekwantifiseer met werklike maatstawwe.
Materiaal |
Aanbevole krag |
Optimale RPM |
Wringkrag @ Lae RPM |
Hout/MDF/Plastiek |
500–800 W |
12 000–24 000 |
≥ 0,25 Nm @ 6 000 RPM |
Aluminium (6061) |
1,5–2,2 kW |
18 000–24 000 |
≥ 0,8 Nm @ 6 000 RPM |
Staal (sag) |
2,2–3,5 kW |
8 000–18 000 |
≥ 1,5 Nm @ 4 000 RPM |
· Drywing (W) ≈ Spaanderlading (mm) × Voertempo (mm/min) × Snykrag (N) Voorbeeld: 0,1 mm spaander × 1 200 mm/min × 80 N ≈ 1 600 W benodig.
Vermy spilpunte wat >30 % wringkrag onder 6 000 RPM daal as jy metale sny—baie 800 W '24 000 RPM'-eenhede lewer <0,1 Nm teen 6 krpm, wat gesels veroorsaak.
Faktor |
Lugverkoel |
Waterverkoel |
Maksimum dienssiklus |
60 % (40 min aan / 25 min af) |
100 % |
Termiese stabiliteit |
±8 °C dryf |
±1 °C |
Omringende temp limiet |
35 °C |
40 °C |
Geraas (teen 18 000 RPM) |
72–78 dB(A) |
58–65 dB(A) |
Opstel kompleksiteit |
Plug-en-speel |
Vereis verkoeler, buise, vloeiskakelaar |
Kies lugverkoeld vir stokperdjie/ligproduksie (<2 uur/dag). Kies waterverkoeld vir aluminium/staal of 4+ uur lopies—voorkom laervoorladingsverlies en verleng lewensduur 3–4×.
Collet |
Maks Ø Gereedskap |
Uithardloop (TIR) |
Grip reeks |
Tipiese gebruik |
ER11 |
7 mm |
≤ 8 µm |
0,5–7 mm |
Gravering, PCB, 1/8' stukkies |
ER16 |
10 mm |
≤ 8 µm |
1–10 mm |
1/4' eindmeulens, ligte aluminium |
ER20 |
13 mm |
≤ 10 µm |
1–13 mm |
1/2' grofwerk, staal |
Bevestig koppelmoer-wringkrag (ER11: 17 Nm, ER16: 30 Nm, ER20: 42 Nm). Onder-wringmoere veroorsaak 30–50 µm glip onder las.
Vereiste |
Moet ooreenstem |
VFD-invoer |
220 V enkelfase (rekenaarstandaard) of 380 V 3-fase |
Beheer sein |
0–10 V analoog of PWM (5 V TTL) |
Spil terugvoer |
Ooplus (meeste) vs. geslotelus-enkodeerder (skaars op rekenaar) |
Sagteware |
Mach3/4, LinuxCNC, GRBL (bevestig 0–10 V spilopdrag) |
Spindels met eie USB-beheerborde—dwing jou na spesifieke (dikwels karretjie) sagteware. Hou by Huajiang-, Delta- of Hitachi VFD's met Modbus/RS-485 vir toekomsbeveiliging.
Metrieke |
Teiken |
Toets metode |
Geraas @ 1 m |
≤ 70 dB(A) |
Slimfoontoepassing (NIOSH) |
Vibrasie |
≤ 1,0 mm/s RMS |
Versnellingsmeter op spilneus |
Laer vervanging |
Patroonruil < 30 min |
Geen druk nodig nie |
Smeer interval |
2 000 uur (keramiek) |
Lewenslange pak verkies |
· Maak lugfilter skoon (lugverkoel) elke 40 uur.
· Gaan koelmiddelvloeiskakelaar-alarm (waterverkoel) na.
· Balanserkrag + gereedskapsamestelling op 'n Hofmann- of SBS- balanseerder indien uitloop > 5 µm.
(800 W-klas, 3018-PRO tot 6040-raam)
Gebruik Case |
Spil |
Verkoeling |
Collet |
VFD |
Hout/Plastiek |
500 W, 24k RPM |
Lug |
ER11 |
1,5 kW 220 V |
Aluminium |
1,5 kW, 24 k RPM |
Water |
ER16 |
2,2 kW 220 V |
Staal |
2,2 kW, 18k RPM |
Water |
ER20 |
4,0 kW 220 V |
Pas hierdie vyf faktore by jou materiaalophoping en ure/dag , en jy sal die #1 lessenaar CNC spyt vermy: onderkragte, oorverhitte spilpunte wat in die middel van die sny vasstaan.
Belegging in hoë kwaliteit CNC spilmotors lewer meetbare voordele oor presisie, lang lewe en bedryfskoste. Hieronder is die drie kernvoordele, ondersteun deur ingenieursbeginsels en werklike prestasiedata.
Kwaliteit spilmotors handhaaf stywe uitlooptoleransies (tipies ≤ 0.001 mm TIR) en konsekwente wringkragkurwes oor die hele RPM-reeks. Dit vertaal direk na:
· Uitstekende oppervlakafwerking : Ra-waardes daal van 1.6 µm (ekonomie-spille) tot 0.4 µm of beter.
· Sterker dimensionele akkuraatheid : Onderdeeltoleransies hou ±0.005 mm in hoëspoed-aluminiumbewerking teenoor ±0.020 mm met laergraad-eenhede.
· **Verminder
Gevorderde kenmerke in premium motors - keramiek hibriede laers, vloeistofverkoelde stators en vektorbeheerde VFD's - maak dit moontlik:
· Spilspoedoorskakeling (SSO) tot 150 % sonder wringkragverlies.
· Rigiede tik by 4 000 RPM met < 0,01 mm steekfout.
· Hoëspoed bewerkingstrategieë (HSM) wat siklustye met 30–40 % verminder.
Hoë-end-spille gebruik elektroforetiese-bedekte rotors , SKF/NSK-hoekkontaklaers met lewenslange vetpakke, en eindig-element-ontleed omhulsels wat 10 G vibrasieladings weerstaan.
Komponent |
Ekonomie Spil |
Kwaliteit spil |
Resultaat |
Draer lewe (L10) |
1 500 uur |
12 000+ ure |
8× langer MTBF |
Termiese fietsry |
±45 °C dryf |
±2 °C (vloeistof afgekoel) |
Voorkom ineenstorting van vooraflading |
MTTR na ongeluk |
4-6 uur |
< 1 uur (modulêre patroon) |
Minimaliseer stilstand |
Velddata van Haas- en DMG MORI-dienslogboeke toon dat gehaltespille 95 % uptyd oor 5 jaar behaal teenoor 68 % vir begrotingsinvoere.
Presisie-gebalanseerde rotors en heliese statorwikkelings sny akoestiese uitset met 15–20 dB(A) —van 85 dB(A) tot 65 dB(A) teen 18 000 RPM—wat die behoefte aan volle akoestiese omhulsels in baie winkels uitskakel.
Energiebesparing spruit uit:
· Sensorlose vektorbeheer : 96–98 % doeltreffendheid teenoor 85 % in V/f-aandrywers.
· Regeneratiewe rem : Gee 10–15 % van energie terug tydens vertraging.
· IE4-klas permanente magneet rotors : Verminder I⊃2;R verliese met 40%.
'n Spil van 7,5 kW-gehalte verbruik ~6,3 kWh oor 'n skof van 8 uur in vergelyking met 8,1 kWh vir 'n ekwivalente ekonomiese eenheid—wat ~650 USD/jaar bespaar teen 0,12 USD/kWh.
'n Kwaliteit CNC-spilmotor is 'n kapitaalbate wat besparings in skroot, stilstand en energie saamstel, terwyl dit prosesvermoëns moontlik maak wat onbereikbaar is met laervlakkomponente.
Desktop CNC-masjiene, soos die gewilde Shapeoko- of 3018-reeks, maak staat op spilmotors om presisie-sny-, gravure- en freestake te bestuur. Om die regte een te kies, behels die balansering van u materiaaltipes, werkvloeivereistes en begroting. Sleuteloorwegings sluit in kraguitset, spoedvermoëns, masjienintegrasie, termiese bestuur en algehele waarde. Hieronder sal ons die hooffaktore uiteensit op grond van kundige aanbevelings en gebruikerservarings van stokperdjiegemeenskappe en vervaardigers.
Krag (gemeet in watt of kilowatt) bepaal hoeveel krag die spil kan uitoefen om materiaal deur te sny, terwyl RPM (omwentelinge per minuut) snyspoed en afwerkingskwaliteit beïnvloed. Wringkrag (rotasiekrag, dikwels in Nm) is deurslaggewend vir die hantering van weerstand sonder om te stop.
Vir sagte materiale soos hout of plastiek werk 300–800W met 18 000–24 000 RPM goed vir gravure en vlak snitte. Harder materiale soos aluminium of sagte staal benodig 1,5–2,5 kW en 6 000–15 000 RPM vir dieper snitte, met hoër wringkrag (0,85–2,4 Nm) om vas te keer. Hoë RPM blink uit met fyn besonderhede, maar offer wringkrag op; laer RPM bied meer krag vir rofwerk.
Stokperdjies hou dikwels sessies van minder as 2 uur, so vermy oorspesifikasie vir deurlopende industriële gebruik. Toets met jou gereedskap—bv, 'n 10 mm eindmeul in staal kan 750W+ vir stabiliteit vereis.
Bereken op grond van gereedskapdeursnee en voertempo. Begin met middelslag soos 'n 2,2 kW spil by 24 000 RPM vir veelsydigheid oor hout en ligte metale.
’n As wat nie pas nie, kan vibrasies, swak toleransies (meer as 0.01 mm) of integrasiehoofpyne veroorsaak. Verifieer altyd spesifikasies teen jou masjien se raam en beheerder.
Kontroleer monteerdeursnee (bv. 52mm of 80mm klem), gewig (minder as 5kg vir lessenaargordels), en spantangtipe (ER11/ER16/ER20 vir 1–13mm gereedskap). Gewilde stelle soos Genmitsu of Zhong Hua Jiang sluit bevestigings vir Shapeoko/3018 in.
Verseker spanning (110V/220V), VFD (veranderlike frekwensie-aandrywing)-versoenbaarheid en PWM-beheer vir spoedopritte. Skielike RPM-veranderinge kan voorraadkragbronne oorlaai (bv. 5A-limiet op 3018 stelle)—gebruik 'n 24V 8–10A-opgradering of kode-opritte vir gladde begin.
Hersien jou masjien se handleiding of gemeenskapsforums (bv. Reddit se r/hobbycnc) vir getoetste parings. Swak verenigbaarheid lei tot stilstand of oorverhitting.
Oorverhitting veroorsaak termiese uitsetting (tot 0,05 mm foute), laerslytasie en kragverlies. Verkoeling beïnvloed ook geraas, wat saak maak in huiswinkels.
Tipe verkoeling |
Voordele |
Nadele |
Geraasvlak |
Beste vir |
RPM/Temp Stabiliteit |
Lugverkoel (waaier-gebaseerd) |
Eenvoudige opstelling, geen pompe/lekkasies nie; hoër wringkrag vir kort sarsies. |
Harder ondersteuners; stofopbou; temps styg vinnig in lang lopies. |
70–95 dB (soos 'n harde vakuum). |
Stowwe winkels, <2-uur sessies, hout/plastiek. |
Tot 18 000 RPM; temperature >50°C na 1 uur. |
Waterverkoelde (sirkulerende vloeistof) |
Stiller, doeltreffende hitte-afvoer; onderhou hoë vragte. |
Benodig pomp (5–10W), reservoir en onderhoud; lek risiko's. |
<60 dB (byna stil). |
Deurlopende gebruik, metale, presisiewerk. |
Tot 24 000 RPM; temperature <40°C vir ure. |
Lugverkoelde pas oop ruimtes maar voeg omhulsels by; waterverkoel is ideaal vir motorhuise. Albei verleng gereedskaplewe met behoorlike instandhouding (bv. filters vir waterstelsels).
Kies waterverkoeld vir metale om wringkrag te behou; lug vir begroting droë lopies. Duursaamheid verbeter met keramieklaers in hoë-end modelle.
Begrotingsspille begin by $50 (bv. basiese 300W DC vir gravering), terwyl premium-stelle $300–500 (2.2kW met VFD en bykomstighede) bereik. Werkverrigtingskale met krag, akkuraatheid en lang lewe—mik na waarde bo die goedkoopste.
l Intreevlak ($50–150) : 500–800W lugverkoel; goed vir houtstokperdjies, maar raserig en kortstondig (1–2 jaar teen 8 uur/dag).
l Middelafstand ($150–300) : 1,5–2,2 kW waterverkoelde stelle (bv. Vevor of SainSmart); gebalanseerd vir gemengde materiale, stil, 2+ jaar lewensduur.
l High-End ($300+) : 2.5kW+ met ATC (outo-gereedskapverandering), keramieklaers; pro-graad vir aluminium/staal, maar oordrewe vir tafelrekenaars.
Prioritiseer kits met VFD, spantange en pompe—spaar $100+ op ekstras. Gebruikersresensies beklemtoon Zhong Hua Jiang vir betroubaarheid (4,5+ sterre op Amazon). Vermy ultra-goedkoop invoer sonder waarborge, aangesien dit onder vrag misluk.
Faktor totale koste (bv. +$50 vir monterings). Vir die meeste rekenaars lewer 'n $200–250 2.2kW waterverkoelde spil 80% van professionele werkverrigting sonder oormaat.
Deur hierdie faktore teen jou projekte te evalueer—bv houttekens vs. aluminiumprototipes—sal jy algemene slaggate soos onderkrag snitte of lawaaierige opstellings vermy. Begin met 'n veelsydige 2,2 kW waterverkoelde opsie vir breë versoenbaarheid, en toets in kort lopies om te verfyn. Raadpleeg vervaardigerwebwerwe of -forums soos Hobby-Machinist vir spesifieke masjienpassings.
Die keuse van die regte CNC-spilmotor is noodsaaklik vir akkuraatheid, duursaamheid en werkverrigting. Of jy nou 'n stokperdjie of 'n professionele masjinis is, die regte spil bepaal die kwaliteit van jou snitte. Hieronder is die top 10 tafelrekenaar CNC spilmotors in Indië, gerangskik vir betroubaarheid, kenmerke en gebruikerstevredenheid.
Spesifikasie |
Besonderhede |
Krag |
2,2 kW |
Verkoeling |
Lugverkoel |
RPM reeks |
0–24 000 |
Spantang tipe |
ER20 (3–13 mm klem) |
VFD-versoenbaarheid |
Ja (0–400 Hz) |
Ongeveer. Prys |
₹18 000–₹22 000 |
Gebruikersgradering |
4,5+ sterre (IndiaMart-gemiddeld) |
Beste vir |
Hout, akriel, sagte metale, lessenaar CNC (3018, 6040, ens.) |
· Stil en lae vibrasie : Loop fluisterstil selfs teen 18 000+ RPM tydens lang graveertake.
· Plug-and-Play met VFD : Koppel naatloos met begroting 2,2 kW VFD's (Huanyang, Delta, ens.).
· Bewese duursaamheid : 1 000+ eenhede verkoop op IndiaMart met <2% mislukkingsyfer in eerste jaar.
· ER20 Veelsydigheid : Hou 3–13 mm gereedskap; ideaal vir 3D-kerfwerk, PCB-frees en tekenvervaardiging.
1. Monteer met 80 mm spilklem (ingesluit by meeste stelle).
2. Koppel 3-fase + grond aan VFD (UVW-PE).
3. Stel VFD: P0-03 = 400 Hz , P1-02 = 24000 RPM , P2-01 = 220 V.
Pro Wenk : Voeg 'n ₹1 200 stofskoen + 60 mm afzuigslang by om laers skoon te hou en lewensduur met 30% te verleng.
Soek 'HQD GDF 2.2kW ER20' – filter volgens 4.5+ graderingverkopers in Mumbai/Pune vir vinnigste aflewering.
Spesifikasie |
Besonderhede |
Krag |
0,5 kW (500 W) |
Verkoeling |
Lugverkoel |
RPM reeks |
8 000–26 000 |
Spantang tipe |
ER11 (0,5–7 mm klem) |
VFD-versoenbaarheid |
Ja (via ingesluit 48V DC-omskakelaar) |
Ongeveer. Prys |
₹4 500–₹ 6 000 |
Gebruikersgradering |
4,4+ sterre (Amazon India) |
Beste vir |
PCB frees, leer, sagte hout, 3018-PRO, klein DIY CNC |
· Alles-in-een-stel : Kom met 13 ER11-spantang + 48V kragadapter + spoedbeheerknop – geen aparte VFD nodig nie.
· Fluisterstil teen 12 000 RPM : Perfek vir tuisgebruik (woonstelvriendelik).
· Plug-and-Play : 3-draad GS-invoer (geen 3-fase bedrading verwarring).
· Amazon Topverkoper : 5 000+ eenhede verkoop met <3% DOA opbrengste.
1. Monteer met 52 mm-klem (ingesluit).
2. Koppel 48V 10A-adapter → spil → spoedbeheerknop.
3. Verstel RPM via knop (8K–26K). Geen VFD-programmering nie!
Pro Wenk : Gebruik 0,8–3 mm PCB-punte teen 18 000 RPM met 0,1 mm diepte per deurgang vir skoon spore. Voeg ₹350 koelwaaier by as dit meer as 30 minute loop.
Mysweety 500W spilstel – Soek 'Mysweety 500W spil ER11' en kies Vervul deur Amazon vir 2-dag aflewering.
Spesifikasie |
Besonderhede |
Krag |
1,5 kW |
Verkoeling |
Waterverkoel |
RPM reeks |
0–24 000 |
Spantang tipe |
ER11 (0,5–7 mm klem) |
Uithardloop |
≤ 0,005 mm (CE-gesertifiseer) |
VFD-versoenbaarheid |
Ja (ingesluit 1.5 kW VFD) |
Ongeveer. Prys |
₹12 000–₹15 000 |
Gebruikersgradering |
4,6+ sterre (AliExpress en IndiaMart) |
Beste vir |
Aluminium, koper, hout, MDF, 6040/6090 CNC, vogtige werkswinkels |
· Volledige waterverkoelde stel : Bevat 80W pomp , 5m silikoonslang , 1,5 kW VFD , en ER11 moersleutelstel.
· Geen termiese versnelling : Handhaaf 24 000 RPM vir 4+ ure in 40°C Indiese somers.
· Presisielaers : 2x P4-hoekkontak (voor) + 2x P4 (agter) – <0.005 mm uitloop.
· Globale uitvoerkwaliteit : CE, ISO 9001 gesertifiseer; Meer as 10 000 eenhede word via AliExpress/IndiaMart na Indië gestuur.
1. Monteer met 80 mm waterverkoelde klem (₹800 ekstra indien nie ingesluit nie).
2. Vul pomptenk met gedistilleerde water + 5% koelmiddel (voorkom alge).
3. Koppel:
o Spil → VFD (UVW-PE)
o Pomp → 220V prop
o VFD-instellings : P0-03 = 400 Hz | P1-02 = 24000 RPM | P2-01 = 220 V
4. Laat die pomp 5 minute voor die spil draai om droë begin te vermy.
Pro Wenk : Voeg ₹600 vloeiskakelaar by VFD (PD014) – outomaties stop spil as pomp misluk. Gebruik 6 mm-karbiedeindmeule teen 18 000 RPM, 0,2 mm DoC vir aluminium.
· Amazon: 'Zhong Hua Jiang 1.5kW waterverkoelde' – Filter Pune/Mumbai-verkopers
· AliExpress: Amptelike winkel
Spesifikasie |
Besonderhede |
Krag |
2,2 kW |
Verkoeling |
Lugverkoel |
RPM reeks |
0–24 000 |
Spantang tipe |
ER20 (1–13 mm klem) |
Frekwensie |
0–400 Hz |
Liggaamsontwerp |
Vierkant (maklike montering) |
Ongeveer. Prys |
₹15 000–₹18 000 |
Gebruikersgradering |
4,7+ sterre (Amazon India & VEVOR.in) |
Beste vir |
MDF, akriel, sagte metale, 6040/6090 CNC, kommersiële tekenwinkels |
· Voordeel van vierkantige liggaam : Sluit styf vas in 80 mm-klemme – geen swaai by 24 000 RPM.
· Hoë wringkrag teen lae RPM : Lewer 1,5 Nm teen 6 000 RPM – perfek vir 12 mm MDF-roetering.
· Industriële-graad laers : 4x keramiekbaster (2 voor, 2 agter) – gegradeer 8 000+ ure.
· 2025 gebruikerterugvoer : 1 200+ Amazon-resensies lof <0,01 mm uitloop na 6 maande swaar gebruik.
1. Monteer met 80 mm vierkantige klem (₹1 200 op Amazon).
2. Koppel 3-fase + PE aan VEVOR 2.2 kW VFD (afsonderlik of in kit verkoop).
3. VFD-instellings:
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 220 V
o P4-01 = 50% (wringkragverhoging vir lae RPM)
4. Hardloop 5 minute teen 12 000 RPM met eerste begin tot sitpleklaers.
Pro Wenk : Koppel saam met ₹2 800 VEVOR 2,2 kW VFD-stel (sluit afgeleë paneel in). Voeg ₹900 stoflaai + 4'-slang by om waaier-inlaat skoon te hou – verleng lewensduur met 40%.
· Amazon: VEVOR 2.2kW ER20 Air-Cooled – Soek 'VEVOR 2.2kW spil ER20' + Prime
· VEVOR India Official – Bondel met VFD spaar ₹1 500 (gebruik kode VEVOR2025 )
Spesifikasie |
Besonderhede |
Krag |
0,8 kW (800 W) |
Verkoeling |
Waterverkoel |
RPM reeks |
0–24 000 |
Spantang tipe |
ER11 (0,5–7 mm klem) |
Invoer |
220V enkelfase (VFD word omgeskakel na 3-fase) |
Uithardloop |
≤ 0,01 mm |
Ongeveer. Prys |
₹8 000–₹10 000 |
Gebruikersgradering |
4,5+ sterre (ATO.com en IndiaMart) |
Beste vir |
Plastiek, hout, PCB, sagte aluminium, 3018-PROVER, Shapeoko-opgraderings |
· Liggewigkampioen : Slegs 2,7 kg – perfek vir portaalopgraderings sonder vervorming van die Z-as.
· Enkelfasevriendelik : Werk op standaard 220V-huissok via 1,5 kW VFD (geen 3-fase nodig nie).
· Stille waterverkoeling : Geen waaiergeraas + <45°C na 2 uur se aaneenlopende gravure.
· Slimwaarde : 30% meer krag as 500W Mysweety, maar slegs ₹3 000 ekstra.
1. Monteer met 65 mm waterverkoelde klem (₹650 op Amazon).
2. Gebruik mini 12L pomp + emmer opstelling (₹1 200 kit).
3. Koppel:
o ATO 1.5 kW VFD → spil (UVW-PE)
o Pomp → 220V timerprop (outo 5-min voorloop)
4. VFD-instellings:
o PD013 = 400 Hz
o PD014 = 24000 RPM
o PD142 = 3,7 A (800W gegradeerde stroom)
o PD005 = 220 V
Pro Wenk : Voeg ₹400 inlynvloeisensor (ATO-bykomstigheid) by – VFD stop as watervloei daal. Gebruik 3-fluit 3,175 mm stukkies teen 20 000 RPM, 0,15 mm DoC vir akriel spieëlafwerking.
· ATO Amptelik: 800W waterverkoelde stel – Gebruik kode ATOINDIA25 vir ₹500 afslag + gratis klem
· IndiaMart: 'ATO 800W ER11' – Soek verkopers in Delhi/Noida vir 4-dae aflewering
Spesifikasie |
Besonderhede |
Krag |
1,5 kW |
Verkoeling |
Lugverkoel |
RPM |
Vaste 18 000 (of 0–24 000 met VFD) |
Spantang tipe |
ER11 (0,5–7 mm klem) |
Laers |
4x Keramiek (P4 graad) |
Invoer |
220V 3-fase (via VFD) |
Ongeveer. Prys |
₹10 000–₹13 000 |
Gebruikersgradering |
4,6+ sterre (IndiaMart en plaaslike forums) |
Beste vir |
Juweliersware gravure, PCB, fyn hout inlegsel, 3018/6040, klein MSME's |
· 100% Plaaslike DNA : Ontwerp en gebou in Ahmedabad GIDC – onderdele beskikbaar binne 24 uur.
· Keramiekdraerrand : Loop koeler en stiller as staal teen 18 000 RPM; <0,008 mm uitloop.
· Diensnetwerk : 12+ dienssentrums in Gujarat, Maharashtra, Delhi NCR.
· MSME Gunsteling : 3 000+ eenhede in Rajkot-juwelierswaregroepe & Surat PCB-eenhede.
1. Monteer met 65 mm ronde klem (₹550 van Triquench).
2. Koppel met Triquench 1,5 kW VFD (₹4 800) of enige Huanyang.
3. VFD-instellings (indien veranderlike spoed):
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 220 V
o P4-11 = 300 Hz (vaste 18K-modus opsioneel)
4. Hardloop 10 minute teen 12 000 RPM by die eerste gebruik om laers in te breek.
Pro Wenk : Gebruik Triquench ₹1 200 diensstel (laers + seëls) – selfdoenvervanging in 20 minute. Vir PCB-werk: 0,2 mm V-bits by 18 000 RPM, 0,05 mm DoC.
· IndiaMart : Soek 'Triquench 1.5kW ER11 Ahmedabad' – Vra vir fabrieksbesoek
· Amptelik : Triquench CNC Solutions – Skakel +91 98250 334XX vir dieselfde week aflewering + 1 jaar ter plaatse waarborg
Spesifikasie |
Besonderhede |
Krag |
0,3 kW (300 W) |
Verkoeling |
Lugverkoel |
RPM reeks |
10 000–20 000 |
Spantang tipe |
ER8 (0,5–4 mm klem) |
Motor tipe |
Borsellose DC |
Invoer |
48V DC (via PWM spoedbeheerder) |
Ongeveer. Prys |
₹3 000–₹5 000 |
Gebruikersgradering |
4,5+ sterre (Amazon India en AliExpress) |
Beste vir |
Skuim, balsa, sagte plastiek, speelgoed, mini CNC, draagbare graveerders |
· Veerlig : Slegs 0,68 kg – ideaal vir 3D-gedrukte portaal of battery-aangedrewe geboue.
· Geen VFD nodig nie : Werk op 48V skootrekenaarstyladapter + PWM-knop (0–100% spoed).
· Stil en doeltreffend : <50 dB by 15 000 RPM; <30W ledige trek.
· Amazon Top Pick : 8 000+ eenhede verkoop in Indië vir 3018-MINI, penplotters, eiergraveerders.
1. Monteer met 43 mm-klem (₹250 op Amazon).
2. Koppel:
o 48V 7A-adapter → PWM-beheerder → spil (2-pen)
o Opsioneel: 12V waaier mod vir ekstra verkoeling.
3. Verstel RPM via knop (10K–20K). Geen programmering nie!
4. Gebruik 1–3 mm skagpunte (ER8 spantange ingesluit).
Pro Wenk : Krag met 18650 batterypak (48V) vir koordlose gravure. Voeg ₹180 buigsame LED-ring by vir skaduvrye skuimkerf.
· Amazon: RATTMMOTOR 300W ER8 Kit – Soek 'RATTMMOTOR 300W spil ER8' + Prime (sluit adapter + 7 spantange in)
· AliExpress: Amptelike winkel – Bondel met PWM-beheerder + klem spaar ₹400 (7–14 dae aflewering)
Spesifikasie |
Besonderhede |
Krag |
3 kW |
Verkoeling |
Waterverkoel |
RPM reeks |
0–24 000 |
Spantang tipe |
ER20 (1–13 mm klem) |
Wringkrag |
1,2 Nm (piek) |
Spanning |
380V 3-fase (220V step-up versoenbaar) |
Uithardloop |
≤ 0,008 mm |
Ongeveer. Prys |
₹20 000–₹25 000 |
Gebruikersgradering |
4,8+ sterre (Kuvam en IndiaMart) |
Beste vir |
Aluminium, koper, staal (ligte snitte), 6040/6090 swaardiens, werkwinkels |
· Metaalvretende wringkrag : 1,2 Nm @ 12 000 RPM – maal 6061 aluminium teen 0,5 mm DoC, 800 mm/min..
· Industriële DNA : 4x NSK/P4 keramiek laers , IP65 verseëlde , servo-gereed enkodeerder opsie.
· Kuvam Plaaslike Rugsteun : Bangalore & Pune pakhuise – laers in voorraad, 48-uur diens.
· 380V Gereed : Direkte inprop vir fabriek 3-fase ; ₹2 800 verhoogtransformator vir 220V-winkels.
1. Monteer met 100 mm waterverkoelde klem (₹1 800 van Kuvam).
2. Gebruik 12L/min geslote-lus verkoeler (₹18 000 bondel) of 80W pomp + verkoeler.
3. Koppel:
o Bergerda 3 kW VFD (ingesluit in Kuvam-stel) → UVW-PE
o Verkoeler → spil (G1/4' vinnige koppel)
4. VFD-instellings:
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 380 V (of 220V met transformator)
o PD142 = 8,5 A
Pro Wenk : Aktiveer VFD sensorlose vektormodus (P0-01 = 2) vir 150% wringkrag by 6 000 RPM. Gebruik 8 mm 2-groef-karbied teen 14 000 RPM, 0,3 mm DoC, 15% oorstap vir aluminium.
· Kuvam Technologies (amptelike verspreider) : www.kuvam.in/bergerda-3kw – Gebruik kode KUVMETAL25 vir gratis verkoelerslangstel
· IndiaMart : Soek 'Bergerda 3kW ER20 Kuvam' – Bangalore-bakkie of 3-dag PAN India aflewering
· Diens : Skakel +91 80 4173 88XX – 1 jaar vervanging + 3 jaar laerswaarborg
Spesifikasie |
Besonderhede |
Krag |
0,71 kW (710 W) |
Verkoeling |
Lugverkoel |
RPM reeks |
0–20 000 |
Spantang tipe |
ER11 (1–7 mm klem) |
Monteer |
52 mm (Genmitsu 3020-PRO/3020-PRO MAX) |
Invoer |
48V DC (via ingesluit beheerder) |
Ongeveer. Prys |
₹6 500–₹8 000 |
Gebruikersgradering |
4,7+ sterre (Amazon India & SainSmart.in) |
Beste vir |
Genmitsu 3020-reeks, laaghout, akriel, sagte hout, stokperdjie-opgradering |
· Perfekte pasvorm : aluminiumbeugel + 4 skroewe = 5 minute ruil vanaf voorraad 775 motor.
· 2X Snyspoed : 710W vs 300W → 0,8 mm DoC in laaghout teen 15 000 RPM.
· Geen probleem met bedrading nie : 48V 15A-adapter + PWM-skakelaar ingesluit – geen VFD, geen 3-fase.
· SainSmart-ekosisteem : Outo-herken in Candle/UGS ; amptelike 3020-PRO MAX-firmware v2.3.
1. Verwyder voorraad 775-motor (4 skroewe).
2. Bout Genmitsu 710W-beugel (voorgeboor, inval).
3. Prop 48V adapter → PWM kontroleerder → spil.
4. Draai draaiknop na 75% (≈15 000 RPM) – begin sny!
5. Opsioneel: Voeg ₹450 52 mm-stofskoen by (SainSmart-bykomstigheid).
Pro Wenk : Gebruik 3,175 mm 2-fluit plat eindmeul teen 18 000 RPM, 0,6 mm DoC, 1200 mm/min in MDF. Aktiveer SainSmart 'Stilmodus'-firmware – verlaag geraas tot 58 dB.
· Amazon: Genmitsu 710W Upgrade Kit – Soek 'SainSmart 710W spil 3020' + Prime (sluit hakie + 5 spantange in)
· SainSmart India – Bondel met 3020-PRO MAX bespaar ₹1 200 (gebruik GEN710 )
Spesifikasie |
Besonderhede |
Krag |
3,5 kW |
Verkoeling |
Lugverkoel |
RPM reeks |
0–18 000 |
Spantang tipe |
ER20 (1–13 mm klem) |
Wringkrag |
1,33 Nm (piek @ 12 000 RPM) |
Spanning |
Dubbele 220V/380V 3-fase |
Uithardloop |
≤ 0,01 mm |
Ongeveer. Prys |
₹22 000–₹28 000 |
Gebruikersgradering |
4,8+ sterre (IndiaMart en Chennai CNC-forums) |
Beste vir |
MDF, laaghout, aluminium, koper, groot 1212/1325 routers, produksiewinkels |
· Workshop Beast : Sny 19 mm MDF in 1 pas @ 12 000 RPM, 8 mm 3-fluit boor, 3 m/min.
· Dual Voltage Flex : 220V huiswinkels (met VFD) of 380V fabrieksdirekte – geen transformator nodig nie.
· Koeëlvaste bou : 4x NSK keramiek laers , gegote aluminium liggaam , IP55 stofbestande waaier.
· Local King : 2 000+ eenhede in Ambattur & Peelamedu -winkels; dieselfde dag laer vervanging via HQD Chennai.
1. Monteer met 100 mm lugverkoelde klem (₹2 200 van HQD Chennai).
2. Gebruik HQD 4 kW VFD (₹12 000) of enige 220V/380V-model.
3. VFD-instellings:
o P0-03 = 300 Hz (18 000 RPM maksimum)
o P1-02 = 18000 RPM
o P2-01 = 220V of 380V
o PD142 = 14 A
o P4-01 = 8% (lae-RPM wringkrag hupstoot)
4. Hardloop 15 minute teen 9 000 RPM met die eerste wegspring.
Pro Wenk : Voeg ₹3 800 HQD outomatiese gereedskaplengtesensor by vir bondeltake. Gebruik 12 mm drukpunt @ 15 000 RPM, 0,8 mm DoC, 4 m/min in 18 mm MDF – geen uitskeur nie.
· IndiaMart : Soek 'HQD 3.5kW ER20 Chennai' – Filter Ambattur-verkopers
· HQD Suid-Indië : Skakel +91 98410 774XX – Gratis ter plaatse demo + 2-jaar waarborg
· Bondel : VFD + klem + 10 spantange = ₹32 000 alles-in (spaar ₹4 000)
Elkeen van hierdie CNC-spilmotors bied unieke sterkpunte vir spesifieke behoeftes—of dit nou stokperdjiegravering, metaalsnywerk of industriële produksie is. Vir bekostigbaarheid en betroubaarheid is Zhong Hua Jiang en Triquench goeie keuses. Vir prestasie op professionele graad staan HQD , Mysweety en VEVOR boaan.
Kies verstandig, en jou CNC-opstelling sal presisie, doeltreffendheid en langdurige werkverrigting lewer.
Die korrekte installering van 'n CNC spilmotor is die grondslag van sy langtermyn betroubaarheid. Hier is die mees effektiewe stappe om te volg:
Voor installasie, maak seker dat die spilmonteringsarea skoon, plat en stabiel is. Stof of ongelyke oppervlaktes kan vibrasie veroorsaak en akkuraatheid verminder. Draai altyd monteerboute stewig vas om beweging tydens werking te voorkom.
Verifieer dat die spanning en frekwensie ooreenstem met die spil se spesifikasies. Gebruik afgeskermde kabels om elektriese geraas te minimaliseer. Onbehoorlike bedrading kan lei tot oorverhitting of skielike stilstand. Koppel altyd die spil aan 'n versoenbare VFD (Variable Frequency Drive) vir optimale beheer.
Afhangende van die spiltipe, verseker voldoende lug- of waterverkoeling. Vir lugverkoelde spilpunte , hou vents vry van stof. Vir waterverkoelde spilpunte , gebruik skoon koelmiddel en kontroleer die vloei gereeld. Onvoldoende verkoeling kan die spil se lewensduur aansienlik verkort.
Behoorlike gereedskapbelyning is noodsaaklik vir presisie sny. Wanbelyning kan gereedskapslytasie, oppervlakonvolmaakthede en spilwanbalans veroorsaak. Gebruik presisie-meetinstrumente om belyning voor elke gebruik na te gaan.
Na die installasie, hardloop die spil teen 'n lae spoed vir 'n paar minute. Verhoog die RPM geleidelik om te kyk vir ongewone geraas of vibrasie. Dit help om potensiële probleme vroeg voor volle werking te identifiseer.
Roetine-onderhoud verseker konsekwente spilwerkverrigting en voorkom onverwagte mislukkings. Implementeer hierdie sleutelpraktyke om jou spil se werkslewe te verleng.
Stof en puin kan vinnig opbou, veral tydens hout- of metaalsny. Gebruik saamgeperste lug om die luginlaat en eksterne oppervlaktes skoon te maak. Vermy die gebruik van sterk oplosmiddels wat seëls of laers kan beskadig.
Laers is van kritieke belang vir spilprestasie. Luister vir ongewone geluide of vibrasies wat slytasie kan aandui. Vervang verslete laers onmiddellik om verdere interne skade te vermy.
As jou spilmodel smering benodig, volg die vervaardiger se aanbevole skedule. Oorsmeer kan oorverhitting veroorsaak, terwyl 'n gebrek aan smering tot laerfaling lei.
Kontroleer die VFD, kragkabels en verbindings gereeld vir tekens van slytasie of oorverhitting. Los verbindings kan onstabiele spilspoed veroorsaak en snypresisie beïnvloed.
Deurlopende werking teen maksimum RPM of las kan die spil se lewe verkort. Werk binne die gegradeerde kapasiteit en laat kort pouses toe tydens lang produksielopies om oorverhitting te voorkom.
Wanneer dit nie gebruik word nie, stoor die spil in 'n droë, stofvrye omgewing. Hou dit bedek om besoedeling te voorkom. Langtermynberging vereis dat die laers gesmeer word om korrosie te voorkom.
Die installering en instandhouding van 'n CNC-spilmotor met sorg verseker betroubare werking en hoë kwaliteit resultate. ’n Spil wat goed onderhou is, lewer nie net gladder snitte nie, maar bespaar ook energie en verminder die stilstand van die masjien.
Deur hierdie beste praktyke te volg, sal jy die werkverrigting, doeltreffendheid en lewensduur van jou CNC-spilmotor maksimeer—hou jou produksielyn glad en winsgewend aan die gang.
Top 15 vervaardigers van rekenaar-CNC-routermasjiene in Japan 2026
Top 15 vervaardigers van rekenaar-CNC-routermasjiene in Kanada 2026
Top 15 vervaardigers van rekenaar-CNC-routermasjiene in Pole 2026
Top 15 vervaardigers van rekenaar-CNC-routermasjiene in Italië 2026
Top 15 Desktop CNC Router masjien vervaardigers in Brittanje 2026
Top 15 vervaardigers van rekenaar-CNC-routermasjiene in Frankryk 2026
Top 15 Desktop CNC Router masjien vervaardigers in Duitsland 2026
Top 15 Desktop CNC Router masjien vervaardigers in Amerika 2026
Vinnige skakels
Kontak ons