Visualitzacions: 0 Autor: Editor del lloc Hora de publicació: 2025-10-24 Origen: Lloc

Un motor de cargol CNC és el component giratori central d'una màquina de control numèric per ordinador (CNC) que acciona l'eina de tall (com ara una fresa, una broca o una broca d'encaminador) a altes velocitats per eliminar material d'una peça de treball. Converteix l'energia elèctrica en rotació mecànica, que normalment oscil·la entre 8.000 i 30.000 RPM o més, depenent de l'aplicació. Les característiques clau inclouen:
· Potència nominal : es mesura en watts (W) o cavalls de potència (HP), per exemple, de 500 W a 2,2 kW per als models d'escriptori.
· Tipus de refrigeració : refrigerat per aire (més senzill, basat en ventilador) o refrigerat per aigua (més silenciós, millor per a un ús prolongat).
· Control : Sovint utilitza pinces ER per subjectar eines i s'integra amb VFD (accionaments de freqüència variable) o controladors de CC sense escombretes per a un ajust precís de la velocitat.
· Tipus : els motors de cargol poden ser d'inducció de CA, CC sense escombretes o basats en servo, amb CC sense escombretes populars als CNC d'escriptori per a l'eficiència i el baix manteniment.
A diferència dels motors estàndard, els eixos CNC estan dissenyats per a un parell elevat a velocitats variables, resistència a la vibració i precisió de desnivell (normalment <0,01 mm) per garantir un mecanitzat de precisió.
A les màquines CNC d'escriptori (sistemes compactes per a aficionats, prototipatge i producció a petita escala), el motor de l'eix és el component més crític que determina el rendiment, la versatilitat i la qualitat de sortida. Heus aquí per què:
· Precisió i qualitat d'acabat : els eixos d'alta RPM amb un baix desnivell permeten talls fins en materials com la fusta, l'acrílic, l'alumini i els metalls tous, reduint les marques d'eines i les necessitats de postprocessament.
· Versatilitat del material : un eix potent (p. ex., 1,5 kW+) permet canviar entre fustes toves (rpm baixes, parell elevat) i metalls (rpm altes, velocitats d'alimentació equilibrades), ampliant l'abast del projecte.
· Eficiència i productivitat : el control de velocitat variable mitjançant senyals PWM o 0–10 V minimitza el desgast de l'eina, evita el sobreescalfament i admet temps de cicle més ràpids, crucial per als usuaris d'escriptori amb espai de treball limitat.
· Rentabilitat : l'actualització d'un eix (per exemple, de 300 W a 800 W) pot transformar un CNC bàsic basat en encaminador en una fresadora capaç sense substituir tot el sistema.
· Soroll i seguretat : els eixos refrigerats per aigua funcionen més silenciosament (<70dB) que els refrigerats per aire, el que els fa adequats per a garatges domèstics o tallers compartits.
Sense un eix fiable, els CNC d'escriptori es limiten a gravats lleugers o materials tous, cosa que subratlla el seu paper com a 'cor' de la màquina.
El mercat de CNC d'escriptori de l'Índia està experimentant un ràpid creixement, impulsat pel moviment Maker, l'ecosistema d'inicis i la democratització de la fabricació assequible. Les tendències clau inclouen:
· Mida i projeccions del mercat : valorat entre 500 i 800 milions de rupies el 2023, es preveu que el segment d'aficionats i petites empreses creixi entre un 15 i un 20% CAGR fins al 2030, alimentat per plataformes de comerç electrònic com Amazon India, Flipkart i botigues especialitzades (per exemple, Robu.in, Think3D).
· Conductors :
o Educació i desenvolupament d'habilitats : iniciatives com Atal Tinkering Labs i IIT/NIT fab labs promouen l'alfabetització CNC entre els estudiants.
o MSME Boom : més de 6 milions de microempreses adopten CNC d'escriptori per a senyalització personalitzada, joies i prototips per competir amb la producció en massa.
o Assequibilitat : les màquines d'entrada (entre 50.000 i ₹ 2 lakh) amb eixos xinesos (p. ex., 500 W ER11) o marques índies (p. ex., MNC Tech, Sipani) fan que la tecnologia sigui accessible.
o Localització : augment de la demanda de cargols 'Make in India' dels fabricants de Coimbatore, Pune i Rajkot, reduint la dependència de les importacions (actualment ~70% de la Xina).
· Reptes i oportunitats : els impostos d'importació elevats, les fluctuacions de potència i les mancances d'habilitats persisteixen, però el muntatge local (per exemple, els kits 3018-PRO) i les actualitzacions del mercat de recanvi (els eixos des de 5.000 ₹ a 25.000 ₹) estan superant les llacunes.
Aquest augment posiciona l'Índia com un actor clau en la fabricació d'escriptori global, amb la qualitat del motor de cargol com un factor decisiu en l'adopció dels usuaris i la longevitat de la màquina.
Escollir l'eix adequat per a un CNC d'escriptori (normalment de 300 × 300 mm a 600 × 900 mm de sobre de treball) requereix que les especificacions del motor coincideixen amb els materials, el cicle de treball i les limitacions de la botiga. A continuació es mostren els cinc factors de decisió crítics, quantificats amb punts de referència del món real.
Material |
Potència recomanada |
RPM òptim |
Parell a RPM baixes |
Fusta/MDF/Plàstics |
500-800 W |
12.000–24.000 |
≥ 0,25 Nm a 6.000 RPM |
Alumini (6061) |
1,5-2,2 kW |
18.000–24.000 |
≥ 0,8 Nm a 6.000 RPM |
Acer (suau) |
2,2-3,5 kW |
8.000–18.000 |
≥ 1,5 Nm a 4.000 rpm |
· Potència (W) ≈ Càrrega d'encenall (mm) × Velocitat d'alimentació (mm/min) × Força de tall (N) Exemple: xip de 0,1 mm × 1.200 mm/min × 80 N ≈ 1.600 W necessaris.
Eviteu els eixos que baixen >30% de parell per sota de 6.000 rpm si talleu metalls: moltes unitats de 800 W '24.000 rpm' proporcionen <0,1 Nm a 6 krpm, la qual cosa provoca xoc.
Factor |
Refrigerat per aire |
Refrigerat per aigua |
Cicle de treball màxim |
60 % (40 min encès / 25 min desactivat) |
100% |
Estabilitat tèrmica |
±8 °C de deriva |
±1 °C |
Límit de temperatura ambient |
35 °C |
40 °C |
Soroll (a 18.000 rpm) |
72–78 dB(A) |
58-65 dB(A) |
Complexitat de configuració |
Plug-and-play |
Requereix refrigerador, tubs, interruptor de cabal |
Trieu refrigeració per aire per a la producció d'aficions/lleugeria (<2 h/dia). Trieu refrigeració per aigua per a alumini/acer o més de 4 hores: evita la pèrdua de precàrrega dels coixinets i allarga la vida útil de 3 a 4 vegades.
Collet |
Eina de Ø màxim |
Extensió (TIR) |
Interval d'adherència |
Ús típic |
ER11 |
7 mm |
≤ 8 µm |
0,5-7 mm |
Gravat, PCB, bits de 1/8'. |
ER16 |
10 mm |
≤ 8 µm |
1-10 mm |
Freses d'1/4', alumini lleuger |
ER20 |
13 mm |
≤ 10 µm |
1-13 mm |
Desbast de 1/2 ', acer |
Confirmeu el parell de la femella de la pinça (ER11: 17 Nm, ER16: 30 Nm, ER20: 42 Nm). Les femelles amb un parell insuficient provoquen un lliscament de 30 a 50 µm sota càrrega.
Requisit |
Ha de coincidir |
Entrada VFD |
220 V monofàsic (estàndard d'escriptori) o 380 V trifàsic |
Senyal de control |
0–10 V analògic o PWM (5 V TTL) |
Feedback del cargol |
Codificador de bucle obert (la majoria) vs. codificador de bucle tancat (rar a l'escriptori) |
Programari |
Mach3/4, LinuxCNC, GRBL (confirma l'ordre del cargol 0–10 V) |
Eixos amb plaques de control USB patentades: us obliguen a utilitzar un programari específic (sovint amb errors). Enganxeu-vos als VFD Huajiang, Delta o Hitachi amb Modbus/RS-485 per a una prova de futur.
mètrica |
Objectiu |
Mètode de prova |
Soroll @ 1 m |
≤ 70 dB(A) |
Aplicació per a telèfons intel·ligents (NIOSH) |
Vibració |
≤ 1,0 mm/s RMS |
Acceleròmetre al nas del cargol |
Substitució de coixinets |
Canvi de cartutx < 30 min |
No cal premsa |
Interval de greix |
2.000 h (ceràmica) |
Es prefereix el paquet de tota la vida |
· Netejar el filtre d'aire (refrigerat per aire) cada 40 h.
· Comproveu l'alarma del interruptor de cabal de refrigerant (refrigerat per aigua).
· Equilibrador de pinça + conjunt d'eines en un equilibrador Hofmann o SBS si desnivell > 5 µm.
(classe 800 W, marc de 3018-PRO a 6040)
Cas d'ús |
Fus |
Refrigeració |
Collet |
VFD |
Fusta/Plàstic |
500 W, 24 k RPM |
Aire |
ER11 |
1,5 kW 220 V |
Alumini |
1,5 kW, 24 k RPM |
Aigua |
ER16 |
2,2 kW 220 V |
Acer |
2,2 kW, 18k RPM |
Aigua |
ER20 |
4,0 kW 220 V |
Fes coincidir aquests cinc factors amb l' apilament de material i les hores/dia i evitaràs el penediment número 1 del CNC d'escriptori: eixos amb poca potència i sobreescalfament que s'aturen a mig tall.
Invertir en motors de cargol CNC d'alta qualitat ofereix avantatges mesurables en precisió, longevitat i costos operatius. A continuació es mostren els tres avantatges bàsics, recolzats per principis d'enginyeria i dades de rendiment del món real.
Els motors de cargol de qualitat mantenen unes toleràncies de desnivell ajustades (normalment ≤ 0,001 mm TIR) i corbes de parell consistents en tot el rang de RPM. Això es tradueix directament a:
· Acabat superficial superior : els valors de Ra baixen d'1,6 µm (eixos econòmics) a 0,4 µm o millor.
· Precisió dimensional més ajustada : les toleràncies de les peces mantenen ±0,005 mm en el mecanitzat d'alumini d'alta velocitat enfront de ±0,020 mm amb unitats de grau inferior.
· **Reduït
Les funcions avançades dels motors premium (coixinets híbrids ceràmics, estators refrigerats per líquid i VFD controlats per vectors) permeten:
· Anulació de la velocitat del cargol (SSO) fins a un 150 % sense pèrdua de parell.
· Tap rígid a 4.000 RPM amb error de pas < 0,01 mm.
· Estratègies de mecanitzat d'alta velocitat (HSM) que redueixen els temps de cicle entre un 30 i un 40 %.
Els cargols de gamma alta utilitzen rotors amb recobriment electroforètic, , coixinets de contacte angular SKF/NSK amb paquets de greix de per vida i carcasses analitzades per elements finits que suporten càrregues vibratòries de 10 G.
Component |
Fus d'Economia |
Fusó de qualitat |
Resultat |
Vida útil del coixinet (L10) |
1.500 hores |
Més de 12.000 hores |
MTBF 8 vegades més llarg |
Cicle tèrmic |
±45 °C de deriva |
±2 °C (refrigerat per líquid) |
Evita el col·lapse de la precàrrega |
MTTR després de l'accident |
4-6 hores |
< 1 h (cartutx modular) |
Minimitza el temps d'inactivitat |
Les dades de camp dels registres de servei de Haas i DMG MORI mostren que els eixos de qualitat aconsegueixen un 95% de temps de funcionament en 5 anys enfront del 68% de les importacions de pressupost.
Els rotors equilibrats de precisió i els bobinatges de l'estator helicoïdal redueixen la sortida acústica entre 15 i 20 dB(A) —de 85 dB(A) a 65 dB(A) a 18.000 RPM— eliminant la necessitat de tancaments acústics complets a moltes botigues.
L'estalvi energètic deriva de:
· Control vectorial sense sensors : eficiència del 96–98 % enfront del 85 % en accionaments V/f.
· Frenatge regeneratiu : retorna del 10 al 15 % de l'energia durant la desacceleració.
· Rotors d'imants permanents de classe IE4 : redueixen les pèrdues I⊃2;R en un 40 %.
Un eix de qualitat de 7,5 kW consumeix ~ 6,3 kWh en un torn de 8 hores en comparació amb els 8,1 kWh d'una unitat econòmica equivalent, estalviant ~ 650 USD/any a 0,12 USD/kWh.
Un motor de cargol CNC de qualitat és un actiu de capital que augmenta l'estalvi en ferralla, temps d'inactivitat i energia, alhora que permet capacitats de procés inabastables amb components de nivell inferior.
Les màquines CNC d'escriptori, com la popular sèrie Shapeoko o 3018, es basen en motors de cargol per conduir tasques de tall, gravat i fresat de precisió. Seleccionar l'adequat implica equilibrar els vostres tipus de material, les demandes de flux de treball i el pressupost. Les consideracions clau inclouen la sortida de potència, les capacitats de velocitat, la integració de la màquina, la gestió tèrmica i el valor global. A continuació, desglossarem els factors principals basats en recomanacions d'experts i experiències d'usuari de comunitats d'aficionats i fabricants.
La potència (mesurada en watts o quilowatts) determina quanta força pot exercir el cargol per tallar els materials, mentre que les RPM (revolucions per minut) afecten la velocitat de tall i la qualitat de l'acabat. El parell (força de rotació, sovint en Nm) és crucial per manejar la resistència sense aturar-se.
Per a materials tous com la fusta o els plàstics, 300–800W amb 18.000–24.000 RPM funciona bé per gravar i talls poc profunds. Els materials més durs com l'alumini o l'acer suau necessiten entre 1,5 i 2,5 kW i entre 6.000 i 15.000 RPM per a talls més profunds, amb un parell més elevat (0,85 a 2,4 Nm) per evitar l'empantanament. Les altes RPM sobresurten en detalls fins però sacrifiquen el parell; RPM més baixes proporciona més potència per al desbast.
Els aficionats sovint fan sessions de menys de 2 hores, així que eviteu l'excés d'especificacions per a un ús industrial continu. Prova amb les teves eines, per exemple, una fresa de 10 mm d'acer pot requerir 750 W+ per a l'estabilitat.
Calculeu en funció del diàmetre de l'eina i de la velocitat d'avançament. Comenceu amb una gamma mitjana com un eix de 2,2 kW a 24.000 rpm per a la versatilitat en fusta i metalls lleugers.
Un eix no coincident pot provocar vibracions, toleràncies pobres (més de 0,01 mm) o mals de cap d'integració. Comproveu sempre les especificacions amb el marc i el controlador de la vostra màquina.
Comproveu el diàmetre de muntatge (p. ex., pinça de 52 mm o 80 mm), el pes (menys de 5 kg per a pòrtics d'escriptori) i el tipus de pinça (ER11/ER16/ER20 per a eines d'1 a 13 mm). Els kits populars com Genmitsu o Zhong Hua Jiang inclouen suports per a Shapeoko/3018.
Assegureu-vos la compatibilitat de voltatge (110V/220V), VFD (variador de freqüència variable) i control PWM per a les rampes de velocitat. Els canvis bruscos de RPM poden sobrecarregar les fonts d'alimentació d'estoc (p. ex., el límit de 5 A en els kits 3018): utilitzeu una actualització de 24 V 8–10 A o rampes de codi per a un arrencada suau.
Reviseu el manual de la vostra màquina o els fòrums de la comunitat (per exemple, el r/hobbycnc de Reddit) per trobar aparellaments provats. La mala compatibilitat provoca l'aturada o el sobreescalfament.
El sobreescalfament provoca l'expansió tèrmica (errors de fins a 0,05 mm), el desgast dels coixinets i la pèrdua de potència. La refrigeració també afecta el soroll, que és important a les botigues domèstiques.
Tipus de refrigeració |
Pros |
Contres |
Nivell de soroll |
Millor per |
RPM/Estabilitat de la temperatura |
Refrigerat per aire (basat en ventilador) |
Configuració senzilla, sense bombes ni fuites; parell més alt per a ràfegues curtes. |
Fans més forts; acumulació de pols; les temperatures augmenten ràpidament en tirades llargues. |
70–95 dB (com un buit fort). |
Botigues amb pols, sessions de <2 hores, fusta/plàstics. |
Fins a 18.000 RPM; Temps >50 °C després d'1 hora. |
Refrigerat per aigua (fluid circulant) |
Dissipació de calor més silenciosa i eficient; suporta càrregues elevades. |
Necessita bomba (5-10 W), dipòsit i manteniment; riscos de fuites. |
<60 dB (quasi silenciós). |
Ús continuat, metalls, treballs de precisió. |
Fins a 24.000 RPM; Temps <40°C durant hores. |
Vestits refrigerats per aire espais oberts però afegeixen tancaments; refrigerat per aigua és ideal per a garatges. Tots dos augmenten la vida útil de l'eina amb un manteniment adequat (per exemple, filtres per a sistemes d'aigua).
Trieu refrigerats per aigua per als metalls per mantenir el parell; aire per a trams secs econòmics. La durabilitat millora amb els coixinets de ceràmica en models de gamma alta.
Els eixos pressupostaris comencen a partir de 50 dòlars (p. ex., 300 W CC bàsics per gravar), mentre que els kits premium arriben als 300-500 dòlars (2,2 kW amb VFD i accessoris). El rendiment s'escala amb potència, precisió i longevitat; apunteu al valor més que al més barat.
l Nivell d'entrada (50-150 $) : 500-800 W refrigerat per aire; bo per als aficionats a la fusta, però sorollós i de curta durada (1-2 anys a 8 hores/dia).
l Gamma mitjana (entre 150 i 300 dòlars) : kits refrigerats per aigua d'1,5 a 2,2 kW (p. ex., Vevor o SainSmart); equilibrat per a materials barrejats, silenciós, vida útil de més de 2 anys.
l Gamma alta ($300+) : 2,5 kW + amb ATC (canvi automàtic d'eines), coixinets de ceràmica; de grau professional per a alumini/acer, però excessiu per a ordinadors de sobretaula.
Prioritzeu els kits amb VFD, pinces i bombes: estalvieu més de 100 $ en extres. Les ressenyes dels usuaris destaquen Zhong Hua Jiang per la fiabilitat (4,5 estrelles o més a Amazon). Eviteu les importacions molt econòmiques sense garanties, ja que fallen sota càrrega.
Factor del cost total (p. ex., + 50 $ per a muntatges). Per a la majoria dels ordinadors de sobretaula, un eix refrigerat per aigua de 2,2 kW de 200 a 250 dòlars ofereix el 80% del rendiment professional sense excés.
Si avalueu aquests factors en comparació amb els vostres projectes, com ara rètols de fusta i prototips d'alumini, evitareu inconvenients habituals com ara talls amb poca potència o muntatges sorollosos. Comenceu amb una versàtil opció refrigerada per aigua de 2,2 kW per a una àmplia compatibilitat i proveu en tirades curtes per millorar. Per a coincidències de màquines específiques, consulteu llocs o fòrums del fabricant com ara Hobby-Machinist.
Escollir el motor de cargol CNC adequat és vital per a la precisió, la durabilitat i el rendiment. Tant si sou un aficionat com si sou un maquinista professional, l'eix adequat defineix la qualitat dels vostres talls. A continuació es mostren els 10 millors motors d'eix CNC d'escriptori a l'Índia, classificats per fiabilitat, característiques i satisfacció de l'usuari.
Especificació |
Detalls |
Poder |
2,2 kW |
Refrigeració |
Refrigerat per aire |
Interval de RPM |
0–24.000 |
Tipus de pinça |
ER20 (subjecció de 3 a 13 mm) |
Compatibilitat VFD |
Sí (0–400 Hz) |
Aprox. Preu |
18.000 ₹–22.000 ₹ |
Valoració dels usuaris |
Més de 4,5 estrelles (mitjana d'IndiaMart) |
Millor per |
Fusta, acrílic, metalls tous, CNC d'escriptori (3018, 6040, etc.) |
· Silenciosa i baixa vibració : funciona en silenci fins i tot a més de 18.000 RPM durant treballs de gravat llargs.
· Plug-and-Play amb VFD : es combina perfectament amb VFD de 2,2 kW de pressupost (Huanyang, Delta, etc.).
· Durabilitat provada : més de 1.000 unitats venudes a IndiaMart amb una taxa de fallada <2% el primer any.
· Versatilitat ER20 : conté eines de 3 a 13 mm; ideal per a la talla en 3D, el fresat de PCB i la creació de senyals.
1. Munteu-lo amb una pinça de cargol de 80 mm (inclosa a la majoria de kits).
2. Connecteu la trifàsica + terra al VFD (UVW-PE).
3. Establiu VFD: P0-03 = 400 Hz , P1-02 = 24000 RPM , P2-01 = 220 V.
Consell professional : afegiu una sabata antipols de 1.200 ₹ + una mànega d'extracció de 60 mm per mantenir nets els coixinets i allargar la vida útil en un 30%.
Cerqueu 'HQD GDF 2.2kW ER20': filtreu per més de 4,5 venedors de qualificació a Bombai/Pune per obtenir un lliurament més ràpid.
Especificació |
Detalls |
Poder |
0,5 kW (500 W) |
Refrigeració |
Refrigerat per aire |
Interval de RPM |
8.000–26.000 |
Tipus de pinça |
ER11 (subjecció de 0,5 a 7 mm) |
Compatibilitat VFD |
Sí (mitjançant un convertidor de 48 V CC inclòs) |
Aprox. Preu |
4.500 ₹–6.000 ₹ |
Valoració dels usuaris |
Més de 4,4 estrelles (Amazon Índia) |
Millor per |
Fresat de PCB, cuir, fusta tova, 3018-PRO, petit CNC de bricolatge |
· Kit tot-en-un : inclou 13 pinces ER11 + adaptador d'alimentació de 48 V + perilla del controlador de velocitat , no cal un VFD separat.
· Xiuxiueig silenciós a 12.000 rpm : perfecte per a ús domèstic (apte per a apartaments).
· Plug-and-Play : entrada de CC de 3 fils (sense confusió de cablejat trifàsic).
· El més venut d'Amazon : més de 5.000 unitats venudes amb <3% de retorn de DOA.
1. Muntatge amb una pinça de 52 mm (inclosa).
2. Connecteu l'adaptador de 48V 10A → eix → botó de control de velocitat.
3. Ajusteu les RPM mitjançant el botó (8K–26K). Sense programació VFD!
Consell professional : utilitzeu bits de PCB de 0,8-3 mm a 18.000 RPM amb 0,1 mm de profunditat per passada per obtenir rastres nets. Afegiu un ventilador de refrigeració de 350 ₹ si funciona més de 30 minuts.
Kit de cargols Mysweety 500W: cerqueu 'Mysweety 500W cargol ER11' i seleccioneu Oferit per Amazon per a un lliurament de 2 dies.
Especificació |
Detalls |
Poder |
1,5 kW |
Refrigeració |
Refrigerat per aigua |
Interval de RPM |
0–24.000 |
Tipus de pinça |
ER11 (subjecció de 0,5 a 7 mm) |
Esgotament |
≤ 0,005 mm (certificat CE) |
Compatibilitat VFD |
Sí (inclòs 1,5 kW VFD) |
Aprox. Preu |
12.000 ₹–15.000 ₹ |
Valoració dels usuaris |
Més de 4,6 estrelles (AliExpress i IndiaMart) |
Millor per |
Alumini, llautó, fusta, MDF, CNC 6040/6090, tallers humits |
· Kit complet refrigerat per aigua : inclou una bomba de 80 W , , una mànega de silicona de 5 m , de 1,5 kW VFD i un joc de claus ER11.
· Reducció tèrmica zero : manté 24.000 RPM durant més de 4 hores als estius indis a 40 °C.
· Coixinets de precisió : 2x P4 contacte angular (davant) + 2x P4 (darrera) – <0,005 mm de desnivell.
· Qualitat global d'exportació : certificat CE, ISO 9001; Més de 10.000 unitats enviades a l'Índia mitjançant AliExpress/IndiaMart.
1. Muntatge amb pinça refrigerada per aigua de 80 mm (800 ₹ addicionals si no s'inclou).
2. Omplir el dipòsit de la bomba amb aigua destil·lada + 5% de refrigerant (evita les algues).
3. Connecta:
o Hus → VFD (UVW-PE)
o Bomba → Endoll 220V
o Configuració VFD : P0-03 = 400 Hz | P1-02 = 24000 RPM | P2-01 = 220 V
4. Feu funcionar la bomba 5 minuts abans de l'eix per evitar l'arrencada en sec.
Consell professional : afegiu un interruptor de flux de 600 ₹ al VFD (PD014): atura automàticament l'eix si la bomba falla. Utilitzeu freses de carbur de 6 mm a 18.000 RPM, 0,2 mm DoC per a l'alumini.
· Amazon: 'Zhong Hua Jiang 1,5 kW refrigerat per aigua' : venedors de filtres de Pune/Mumbai
· AliExpress: Botiga oficial
Especificació |
Detalls |
Poder |
2,2 kW |
Refrigeració |
Refrigerat per aire |
Interval de RPM |
0–24.000 |
Tipus de pinça |
ER20 (subjecció d'1 a 13 mm) |
Freqüència |
0–400 Hz |
Disseny del cos |
Quadrat (muntatge fàcil) |
Aprox. Preu |
15.000 ₹–18.000 ₹ |
Valoració dels usuaris |
Més de 4,7 estrelles (Amazon India i VEVOR.in) |
Millor per |
MDF, acrílic, metalls tous, 6040/6090 CNC, botigues de rètols comercials |
· Avantatge del cos quadrat : es bloqueja de manera rígida a les pinces de 80 mm : zero oscil·lació a 24.000 rpm.
· Parell alt a baixes rpm : ofereix 1,5 Nm a 6.000 rpm , perfecte per a l'encaminament de MDF de 12 mm.
· Coixinets de grau industrial : híbrids ceràmics 4x (2 davanters, 2 posteriors) - amb una classificació de més de 8.000 hores.
· Comentaris dels usuaris de 2025 : més de 1.200 comentaris d'Amazon elogien <0,01 mm d'esgotament després de 6 mesos d'ús intens.
1. Munteu-lo amb una pinça quadrada de 80 mm (1.200 ₹ a Amazon).
2. Connecteu trifàsics + PE a VEVOR 2,2 kW VFD (es ven per separat o en kit).
3. Configuració del VFD:
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 220 V
o P4-01 = 50% (augment de parell per a baixes revolucions)
4. Executeu 5 minuts a 12.000 rpm al primer engegar per asseure els coixinets.
Consell professional : combina amb un kit VFD VEVOR de 2,2 kW de 2800 ₹ (inclou panell remot). Afegiu 900 ₹ de bota de pols + mànega de 4' per mantenir neta l'entrada del ventilador; allarga la vida útil en un 40%.
· Amazon: VEVOR 2.2kW ER20 refrigerat per aire – Cerca 'VEVOR 2.2kW eix ER20' + Prime
· Oficial de VEVOR India: el paquet amb VFD estalvia 1.500 ₹ (utilitza el codi VEVOR2025 )
Especificació |
Detalls |
Poder |
0,8 kW (800 W) |
Refrigeració |
Refrigerat per aigua |
Interval de RPM |
0–24.000 |
Tipus de pinça |
ER11 (subjecció de 0,5 a 7 mm) |
Entrada |
220 V monofàsic (VFD es converteix en trifàsic) |
Esgotament |
≤ 0,01 mm |
Aprox. Preu |
8.000 ₹–10.000 ₹ |
Valoració dels usuaris |
Més de 4,5 estrelles (ATO.com i IndiaMart) |
Millor per |
Plàstics, fusta, PCB, alumini suau, 3018-PROVER, actualitzacions de Shapeoko |
· Campió lleuger : només 2,7 kg , perfecte per a actualitzacions de pòrtic sense tensió de l'eix Z.
· Monofàsic : Funciona amb endoll domèstic estàndard de 220 V mitjançant VFD de 1,5 kW (no cal trifàsic).
· Refrigeració per aigua silenciosa : zero soroll del ventilador + <45°C després de 2 hores de gravat continu.
· Smart Value : un 30% més de potència que Mysweety de 500 W, però només 3.000 ₹ addicionals.
1. Muntatge amb una pinça refrigerada per aigua de 65 mm (650 ₹ a Amazon).
2. Utilitzeu una bomba mini de 12 L + una configuració de cub (kit de 1.200 ₹).
3. Connecta:
o ATO 1,5 kW VFD → cargol (UVW-PE)
o Bomba → Endoll del temporitzador de 220 V (pre-execució automàtica de 5 minuts)
4. Configuració del VFD:
o PD013 = 400 Hz
o PD014 = 24000 RPM
o PD142 = 3,7 A (corrent nominal de 800 W)
o PD005 = 220 V
Consell professional : afegiu un sensor de flux en línia de 400 ₹ (accessori ATO): el VFD s'atura si el cabal d'aigua baixa. Utilitzeu bits de 3 flautes de 3,175 mm a 20.000 RPM, 0,15 mm DoC per a un acabat mirall acrílic.
· Oficial ATO: kit refrigerat per aigua de 800 W: utilitzeu el codi ATOINDIA25 per 500 ₹ de descompte + pinça gratuïta
· IndiaMart: 'ATO 800W ER11': cerqueu venedors de Delhi/Noida per lliurament en 4 dies
Especificació |
Detalls |
Poder |
1,5 kW |
Refrigeració |
Refrigerat per aire |
RPM |
S'han corregit 18.000 (o 0-24.000 amb VFD) |
Tipus de pinça |
ER11 (subjecció de 0,5 a 7 mm) |
Coixinets |
4x ceràmica (grau P4) |
Entrada |
220 V trifàsic (mitjançant VFD) |
Aprox. Preu |
10.000 ₹ a 13.000 ₹ |
Valoració dels usuaris |
Més de 4,6 estrelles (IndiaMart i fòrums locals) |
Millor per |
Gravat de joies, PCB, incrustacions de fusta fina, 3018/6040, petites MIPIME |
· ADN 100% local : dissenyat i construït a Ahmedabad GIDC : peces de recanvi disponibles en 24 hores.
· Bord de rodament de ceràmica : funciona més fresc i silenciós que l'acer a 18.000 RPM; Extensió <0,008 mm.
· Xarxa de serveis : més de 12 centres de servei a Gujarat, Maharashtra, Delhi NCR.
· Preferit per a les EMME : més de 3.000 unitats en grups de joieria Rajkot & Unitats de PCB Surat.
1. Munteu-lo amb una pinça rodona de 65 mm (550 ₹ de Triquench).
2. Combina amb Triquench 1,5 kW VFD (₹4.800) o qualsevol Huanyang.
3. Configuració del VFD (si és de velocitat variable):
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 220 V
o P4-11 = 300 Hz (mode fix 18K opcional)
4. Executeu 10 minuts a 12.000 RPM el primer ús per trencar els coixinets.
Consell professional : utilitzeu el kit de servei Triquench de 1.200 ₹ (coixinets + segells) - Substitució de bricolatge en 20 minuts. Per a treballs amb PCB: 0,2 mm V-bits a 18.000 RPM, 0,05 mm DoC.
· IndiaMart : cerca 'Triquench 1.5kW ER11 Ahmedabad': demaneu una visita a la fàbrica
· Oficial : Triquench CNC Solutions – Truqueu al +91 98250 334XX per a un lliurament la mateixa setmana + 1 any de garantia in situ
Especificació |
Detalls |
Poder |
0,3 kW (300 W) |
Refrigeració |
Refrigerat per aire |
Interval de RPM |
10.000–20.000 |
Tipus de pinça |
ER8 (subjecció de 0,5-4 mm) |
Tipus de motor |
DC sense escombretes |
Entrada |
48V DC (mitjançant controlador de velocitat PWM) |
Aprox. Preu |
3.000 ₹–5.000 ₹ |
Valoració dels usuaris |
Més de 4,5 estrelles (Amazon Índia i AliExpress) |
Millor per |
Escuma, balsa, plàstics tous, joguines, mini CNC, gravadors portàtils |
· Feather-Light : només 0,68 kg , ideal per a pòrtics impresos en 3D o construccions amb piles.
· No cal VFD : funciona amb un adaptador d'estil portàtil de 48 V + botó PWM (velocitat del 0 al 100%).
· Silenciós i eficient : <50 dB a 15.000 RPM; Consum d'inactivitat <30 W.
· La millor selecció d'Amazon : més de 8.000 unitats venudes a l'Índia per a 3018-MINI, plotters, gravadors d'ous.
1. Munteu-lo amb una pinça de 43 mm (250 ₹ a Amazon).
2. Connecta:
o Adaptador 48V 7A → Controlador PWM → eix (2 pins)
o Opcional: mod de ventilador de 12 V per a una refrigeració addicional.
3. Ajusteu les RPM mitjançant el botó (10K–20K). Sense programació!
4. Utilitzeu broques d'entre 1 i 3 mm (pinces ER8 incloses).
Consell professional : alimentació amb bateria 18650 (48 V) per gravar sense fil. Afegiu un anell LED flexible de 180 ₹ per tallar escuma sense ombres.
· Amazon: Kit RATTMMOTOR 300W ER8 – Cerca 'RATTMMOTOR 300W cargol ER8' + Prime (inclou adaptador + 7 pinces)
· AliExpress: botiga oficial: el paquet amb controlador PWM + pinça permet estalviar 400 ₹ (entrega de 7 a 14 dies)
Especificació |
Detalls |
Poder |
3 kW |
Refrigeració |
Refrigerat per aigua |
Interval de RPM |
0–24.000 |
Tipus de pinça |
ER20 (subjecció d'1 a 13 mm) |
Parell |
1,2 Nm (pic) |
Tensió |
380 V trifàsic (compatible amb augment de 220 V) |
Esgotament |
≤ 0,008 mm |
Aprox. Preu |
20.000 ₹–25.000 ₹ |
Valoració dels usuaris |
Més de 4,8 estrelles (Kuvam i IndiaMart) |
Millor per |
Alumini, llautó, acer (talls lleugers), 6040/6090 per a treballs pesats, tallers de treball |
· Parell devorador de metalls : 1,2 Nm @ 12.000 rpm - molins d'alumini 6061 a 0,5 mm DoC, 800 mm/min.
· ADN industrial : 4x coixinets ceràmics NSK/P4 , segellats IP65 , opció de codificador servo-preparat.
· Kuvam Local Backup : magatzems de Bangalore i Pune : coixinets en estoc, servei de 48 hores.
· Preparat per a 380 V : connector directe per a la fàbrica trifàsica ; Transformador augmentador de 2.800 ₹ per a botigues de 220 V.
1. Muntatge amb una pinça refrigerada per aigua de 100 mm (1.800 ₹ de Kuvam).
2. Utilitzeu un refrigerador de llaç tancat de 12 l/min (paquet de 18.000 ₹) o una bomba de 80 W + radiador.
3. Connecta:
o Bergerda 3 kW VFD (inclòs en el kit Kuvam) → UVW-PE
o Refrigerador → eix (connexió ràpida G1/4')
4. Configuració del VFD:
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 380 V (o 220 V amb transformador)
o PD142 = 8,5 A
Consell professional : activeu el mode vectorial sense sensor VFD (P0-01 = 2) per obtenir un parell del 150% a 6.000 RPM. Utilitzeu carbur de 2 flautes de 8 mm a 14.000 rpm, 0,3 mm DoC, 15% de pas per a l'alumini.
· Kuvam Technologies (distribuïdor oficial) : www.kuvam.in/bergerda-3kw – Utilitzeu el codi KUVMETAL25 per al kit de mànega del refrigerador gratuït
· IndiaMart : cerca 'Bergerda 3kW ER20 Kuvam' : recollida de Bangalore o lliurament PAN India de 3 dies
· Servei : Truqueu al +91 80 4173 88XX – 1 any de substitució + 3 anys de garantia dels coixinets
Especificació |
Detalls |
Poder |
0,71 kW (710 W) |
Refrigeració |
Refrigerat per aire |
Interval de RPM |
0-20.000 |
Tipus de pinça |
ER11 (subjecció d'1 a 7 mm) |
Muntanya |
52 mm (Genmitsu 3020-PRO/3020-PRO MAX) |
Entrada |
48V DC (mitjançant el controlador inclòs) |
Aprox. Preu |
6.500 ₹–8.000 ₹ |
Valoració dels usuaris |
Més de 4,7 estrelles (Amazon India i SainSmart.in) |
Millor per |
Sèrie Genmitsu 3020, fusta contraxapada, acrílic, fusta tova, actualització d'aficions |
· Ajust perfecte : suport d'alumini + 4 cargols = intercanvi en 5 minuts del motor 775 d'estoc.
· Velocitat de tall 2X : 710W vs 300W → 0,8 mm DoC en fusta contraxapada a 15.000 RPM.
· Zero problemes de cablejat : adaptador de 48V 15A + dial PWM inclòs - sense VFD, sense trifàsic.
· Ecosistema SainSmart : Auto-reconegut a Candle/UGS ; firmware oficial 3020-PRO MAX v2.3.
1. Traieu el motor 775 d'estoc (4 cargols).
2. Suport de cargol Genmitsu 710W (preperforat, incorporat).
3. Endoll adaptador de 48V → controlador PWM → cargol.
4. Gireu el dial al 75% (≈15.000 RPM) – comenceu a tallar!
5. Opcional: afegiu 450 ₹ sabates de pols de 52 mm (accessori SainSmart).
Consell professional : utilitzeu una fresa plana de 2 flautes de 3,175 mm a 18.000 rpm, 0,6 mm DoC, 1200 mm/min en MDF. Activa el firmware SainSmart 'Mode silenciós': baixa el soroll a 58 dB.
· Amazon: Kit d'actualització Genmitsu 710W – Cerca 'SainSmart 710W cargol 3020' + Prime (inclou suport + 5 pinces)
· SainSmart India: el paquet amb 3020-PRO MAX estalvia 1.200 ₹ (utilitza GEN710 )
Especificació |
Detalls |
Poder |
3,5 kW |
Refrigeració |
Refrigerat per aire |
Interval de RPM |
0–18.000 |
Tipus de pinça |
ER20 (subjecció d'1 a 13 mm) |
Parell |
1,33 Nm (pic a 12.000 rpm) |
Tensió |
Doble 220V/380V trifàsic |
Esgotament |
≤ 0,01 mm |
Aprox. Preu |
22.000 ₹–28.000 ₹ |
Valoració dels usuaris |
Més de 4,8 estrelles (fòrums IndiaMart i Chennai CNC) |
Millor per |
MDF, fusta contraxapada, alumini, llautó, routers grans 1212/1325, botigues de producció |
· Taller Beast : talla MDF de 19 mm en 1 passada a 12.000 RPM, broca de 3 flautes de 8 mm, 3 m/min.
· Flexible de doble voltatge : botigues domèstiques de 220 V (amb VFD) o 380 V directe de fàbrica , sense necessitat de transformador.
· Construcció a prova de bales : 4x coixinets de ceràmica NSK , , cos d'alumini fos, , ventilador resistent a la pols IP55.
· Local King : més de 2.000 unitats a les botigues Ambattur i Peelamedu ; substitució de coixinets el mateix dia mitjançant HQD Chennai.
1. Muntatge amb pinça refrigerada per aire de 100 mm (2200 ₹ de HQD Chennai).
2. Utilitzeu un VFD HQD de 4 kW (12.000 ₹) o qualsevol model de 220 V/380 V.
3. Configuració del VFD:
o P0-03 = 300 Hz (18.000 RPM màxim)
o P1-02 = 18000 RPM
o P2-01 = 220V o 380V
o PD142 = 14 A
o P4-01 = 8% (augment de parell a baixes revolucions)
4. Executeu 15 minuts a 9.000 RPM al primer engegar.
Consell professional : afegiu un sensor de longitud d'eina automàtica HQD de 3.800 ₹ per a treballs per lots. Utilitzeu una broca de compressió de 12 mm a 15.000 rpm, 0,8 mm DoC, 4 m/min en MDF de 18 mm, sense trencament.
· IndiaMart : cerca 'HQD 3.5kW ER20 Chennai' – Filtre venedors Ambattur
· HQD South India : truqueu al +91 98410 774XX - Demostració gratuïta in situ + 2 anys de garantia
· Paquet : VFD + pinça + 10 pinces = 32.000 ₹ tot-en (estalvi de 4.000 ₹)
Cadascun d'aquests motors de cargol CNC ofereix punts forts únics per a necessitats específiques, ja sigui gravat per aficions, tall de metalls o producció industrial. Per assequibilitat i fiabilitat, Zhong Hua Jiang i Triquench són eleccions sòlides. Per obtenir un rendiment de qualitat professional, HQD , Mysweety i VEVOR es troben a la part superior.
Trieu amb prudència i la vostra configuració CNC oferirà precisió, eficiència i un rendiment durador.
La instal·lació correcta d'un motor de cargol CNC és la base de la seva fiabilitat a llarg termini. Aquests són els passos més efectius a seguir:
Abans de la instal·lació, assegureu-vos que la zona de muntatge del cargol estigui neta, plana i estable. La pols o les superfícies irregulars poden provocar vibracions i reduir la precisió. Premeu sempre els cargols de muntatge amb seguretat per evitar el moviment durant el funcionament.
Comproveu que la tensió i la freqüència coincideixin amb les especificacions de l'eix. Utilitzeu cables apantallats per minimitzar el soroll elèctric. Un cablejat inadequat pot provocar un sobreescalfament o parades sobtades. Connecteu sempre l'eix a un VFD (Variable Frequency Drive) compatible per a un control òptim.
Depenent del tipus de cargol, assegureu-vos una refrigeració adequada per aire o aigua. Per als eixos refrigerats per aire , mantingueu les ventilacions lliures de pols. Per als cargols refrigerats per aigua , utilitzeu refrigerant net i comproveu el flux regularment. Un refredament insuficient pot escurçar significativament la vida útil del cargol.
L'alineació adequada de l'eina és vital per a un tall de precisió. La desalineació pot provocar el desgast de l'eina, les imperfeccions de la superfície i el desequilibri del cargol. Utilitzeu instruments de mesura de precisió per comprovar l'alineació abans de cada ús.
Després de la instal·lació, feu funcionar l'eix a baixa velocitat durant uns minuts. Augmenteu gradualment les RPM per comprovar si hi ha sorolls o vibracions inusuals. Això ajuda a identificar possibles problemes abans del funcionament complet.
El manteniment de rutina garanteix un rendiment coherent del cargol i evita errors inesperats. Implementeu aquestes pràctiques clau per allargar la vida útil del vostre cargol.
La pols i els residus es poden acumular ràpidament, especialment durant el tall de fusta o metall. Utilitzeu aire comprimit per netejar l'entrada d'aire i les superfícies externes. Eviteu utilitzar dissolvents forts que puguin danyar segells o coixinets.
Els coixinets són crítics per al rendiment del cargol. Escolteu els sons o vibracions inusuals que poden indicar un desgast. Substituïu els coixinets desgastats immediatament per evitar més danys interns.
Si el vostre model de cargol requereix lubricació, seguiu el calendari recomanat pel fabricant. La sobre-lubricació pot provocar un sobreescalfament, mentre que la manca de lubricació condueix a una fallada dels coixinets.
Comproveu regularment el VFD, els cables d'alimentació i els connectors per detectar signes de desgast o sobreescalfament. Les connexions soltes poden provocar velocitats inestables del cargol i afectar la precisió de tall.
El funcionament continu a les màximes RPM o càrrega pot escurçar la vida útil de l'eix. Funcioneu dins de la capacitat nominal i permeteu pauses breus durant llargues tirades de producció per evitar el sobreescalfament.
Quan no l'utilitzeu, emmagatzemeu l'eix en un entorn sec i sense pols. Mantingueu-lo cobert per evitar la contaminació. L'emmagatzematge a llarg termini requereix lubricar els coixinets per evitar la corrosió.
La instal·lació i el manteniment d'un motor de cargol CNC amb cura garanteix un funcionament fiable i resultats d'alta qualitat. Un eix ben mantingut no només ofereix talls més suaus, sinó que també estalvia energia i redueix el temps d'aturada de la màquina.
Seguint aquestes bones pràctiques, maximitzareu el rendiment, l'eficiència i la vida útil del vostre motor de cargol CNC, mantenint la vostra línia de producció funcionant sense problemes i rendibles.
Els 15 principals fabricants de màquines d'encaminador CNC d'escriptori a Vietnam 2026
Els 15 principals fabricants de màquines d'encaminador CNC d'escriptori a Ucraïna 2026
Els 15 millors fabricants de màquines d'encaminador CNC d'escriptori a Mèxic 2026
Els 15 millors fabricants de màquines d'encaminador CNC d'escriptori a Espanya 2026
Els 15 principals fabricants de màquines d'encaminador CNC d'escriptori al Japó 2026
Els 15 principals fabricants de màquines d'encaminador CNC d'escriptori al Canadà 2026
Els 15 principals fabricants de màquines d'encaminador CNC d'escriptori a Polònia 2026
Els 15 principals fabricants de màquines d'encaminador CNC d'escriptori a Itàlia 2026
Els 15 principals fabricants de màquines d'encaminador CNC d'escriptori a Gran Bretanya 2026
Els 15 principals fabricants de màquines d'encaminador CNC d'escriptori a França 2026
Enllaços ràpids
Contacta amb nosaltres