ကြည့်ရှုမှုများ- 0 စာရေးသူ- Site Editor ထုတ်ဝေချိန်- 2025-10-24 မူရင်း- ဆိုက်

CNC spindle motor သည် workpiece မှ ပစ္စည်းများကို ဖယ်ရှားရန်အတွက် ဖြတ်တောက်သည့်ကိရိယာ (ဥပမာ-အဆုံးကြိတ်စက်၊ drill bit သို့မဟုတ် router bit ကဲ့သို့) ကို အရှိန်ပြင်းပြင်းဖြင့် မောင်းနှင်ပေးသော Computer Numerical Control (CNC) စက်၏ ပင်မလှည့်ပတ်သည့် အစိတ်အပိုင်းဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် အက်ပလီကေးရှင်းပေါ်မူတည်၍ ပုံမှန်အားဖြင့် 8,000 မှ 30,000 RPM သို့မဟုတ် ထို့ထက်မကသော လျှပ်စစ်စွမ်းအင်ကို စက်လည်ပတ်မှုအဖြစ်သို့ ပြောင်းလဲပေးပါသည်။ အဓိကအင်္ဂါရပ်များပါဝင်သည်-
· ပါဝါအဆင့်သတ်မှတ်ခြင်း - ဝပ် (W) သို့မဟုတ် မြင်းကောင်ရေ (HP)၊ ဥပမာ၊ ဒက်စ်တော့မော်ဒယ်များအတွက် 500W မှ 2.2kW။
· အအေးပေးသည့်အမျိုးအစားများ : လေအေးပေးစက် (ရိုးရှင်းသော၊ ပန်ကာအခြေခံ) သို့မဟုတ် ရေအေးပေးထားသည့် (ပို၍တိတ်ဆိတ်သည်၊ ကြာရှည်အသုံးပြုနိုင်သည်)။
· ထိန်းချုပ်မှု - တိကျသောအမြန်နှုန်းကိုချိန်ညှိရန်အတွက် VFDs (Variable Frequency Drives) သို့မဟုတ် brushless DC controllers များနှင့် ပေါင်းစည်းရန်အတွက် ER collets ကို မကြာခဏအသုံးပြုသည်။
· အမျိုးအစားများ : Spindle motor များသည် AC induction၊ brushless DC သို့မဟုတ် servo-based ဖြစ်နိုင်ပြီး စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းမှု နည်းပါးသည့်အတွက် desktop CNCs များတွင် brushless DC တွင် လူကြိုက်များလျက်ရှိသည်။
ပုံမှန်မော်တာများနှင့်မတူဘဲ CNC spindles များသည် တိကျသောစက်လည်ပတ်မှုသေချာစေရန်အတွက် ပြောင်းလဲနိုင်သောအမြန်နှုန်း၊ တုန်ခါမှုခံနိုင်ရည်နှင့် တိကျမှု (ပုံမှန်အားဖြင့် <0.01mm) တွင် မြင့်မားသော torque အတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပါသည်။
ဒက်စ်တော့ CNC စက်များတွင်—ဝါသနာရှင်များ၊ ပုံတူရိုက်ခြင်းနှင့် အသေးစားထုတ်လုပ်ခြင်းအတွက် ကျစ်ကျစ်လစ်လစ်စနစ်များ—ဗိုင်းလိပ်တံမော်တာသည် စွမ်းဆောင်ရည်၊ ဘက်စုံအသုံးပြုနိုင်မှုနှင့် အထွက်အရည်အသွေးကို ဆုံးဖြတ်ရန် အရေးကြီးဆုံးအစိတ်အပိုင်းဖြစ်သည်။ ဤသည်မှာ အဘယ်ကြောင့်နည်း။
· တိကျမှုနှင့် ပြီးမြောက်မှု အရည်အသွေး - RPM မြင့်သော ချည်မျှင်များသည် သစ်သား၊ acrylic၊ အလူမီနီယမ်နှင့် အပျော့စားသတ္တုများကဲ့သို့ ပစ္စည်းများကို ဖြတ်တောက်နိုင်စေပြီး ကိရိယာအမှတ်အသားများနှင့် လုပ်ဆောင်ပြီးနောက် လိုအပ်ချက်များကို လျှော့ချပေးသည်။
· Material Versatility : အားကောင်းသော spindle (ဥပမာ 1.5kW+) သည် softwoods (low RPM, high torque) နှင့် metals (high RPM, balanced feed rates), project scope ကို ချဲ့ထွင်နိုင်သည်။
· စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ကုန်ထုတ်စွမ်းအား - PWM သို့မဟုတ် 0–10V အချက်ပြမှုများမှတစ်ဆင့် ပြောင်းလဲနိုင်သော အမြန်နှုန်းထိန်းချုပ်မှုသည် ကိရိယာဝတ်ဆင်မှုကို လျှော့ချပေးသည်၊ အပူလွန်ကဲခြင်းမှ ကာကွယ်ပေးကာ ပိုမိုမြန်ဆန်သော စက်လည်ပတ်ချိန်များကို ပံ့ပိုးပေးသည်—အလုပ်နေရာအကန့်အသတ်ရှိသော desktop အသုံးပြုသူများအတွက် အလွန်အရေးကြီးပါသည်။
· ကုန်ကျစရိတ်-ထိရောက်မှု - ဗိုင်းလိပ်တံကို အဆင့်မြှင့်တင်ခြင်း (ဥပမာ၊ 300W မှ 800W) သည် စနစ်တစ်ခုလုံးကို အစားထိုးစရာမလိုဘဲ အခြေခံ router-based CNC အဖြစ်သို့ ပြောင်းလဲနိုင်သည်။
· ဆူညံသံနှင့် ဘေးကင်းရေး : ရေအေးပေးထားသော ချည်မျှင်များသည် လေအေးပေးထားသော စက်များထက် (<70dB) ပိုတိတ်ဆိတ်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်ပြီး အိမ်သုံးကားဂိတ် သို့မဟုတ် အလုပ်ရုံများတွင် အသုံးပြုရန် သင့်လျော်သည်။
ယုံကြည်စိတ်ချရသော spindle မပါဘဲ၊ desktop CNC များသည် အလင်းထွင်းခြင်း သို့မဟုတ် ပျော့ပျောင်းသောပစ္စည်းများအတွက် ကန့်သတ်ထားပြီး စက်၏ 'နှလုံးသား' အဖြစ်၎င်း၏အခန်းကဏ္ဍကို မီးမောင်းထိုးပြပါသည်။
India ၏ desktop CNC စျေးကွက်သည် Maker Movement၊ startup ecosystem နှင့် တတ်နိုင်သော ကုန်ထုတ်လုပ်မှု ဒီမိုကရက်တစ်စနစ်တို့ကြောင့် အရှိန်အဟုန်ဖြင့် တိုးတက်မှုကို ကြုံတွေ့နေရသည်။ အဓိက လမ်းကြောင်းများ ပါဝင်သည်-
· စျေးကွက်အရွယ်အစားနှင့် ခန့်မှန်းချက်များ - 2023 တွင် ~₹500–800 ကုဋေတန်ဖိုးရှိသော၊ ဝါသနာရှင်နှင့် အသေးစားစီးပွားရေးလုပ်ငန်းအပိုင်းသည် Amazon India၊ Flipkart နှင့် အထူးစတိုးဆိုင်များ (ဥပမာ၊ Robu) ကဲ့သို့ e-commerce ပလပ်ဖောင်းများမှ 15-20% CAGR ဖြင့် 2030 တွင် ကြီးထွားရန် ခန့်မှန်းထားသည်။
· ယာဉ်မောင်း များ
o ပညာရေးနှင့် ကျွမ်းကျင်မှု ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်ရေး - Atal Tinkering Labs နှင့် IIT/NIT fab ဓာတ်ခွဲခန်းများကဲ့သို့သော အစပြုမှုများသည် ကျောင်းသားအချင်းချင်း CNC တတ်မြောက်မှုကို မြှင့်တင်ပေးပါသည်။
o MSME Boom : အစုလိုက်အပြုံလိုက် ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ယှဉ်ပြိုင်ရန်အတွက် စိတ်ကြိုက် တံဆိပ်ခေါင်း၊ လက်ဝတ်ရတနာများနှင့် ပုံတူရိုက်ခြင်းအတွက် 6 ကုဋေကျော်ရှိသော အသေးစားလုပ်ငန်းကြီးများသည် desktop CNC များကို အသုံးပြုကြသည်။
o တတ်နိုင်မှု - ဝင်ခွင့်အဆင့် စက်များ (₹50,000–₹2 သိန်း) (ဥပမာ၊ 500W ER11) သို့မဟုတ် အိန္ဒိယအမှတ်တံဆိပ်များ (ဥပမာ၊ MNC Tech၊ Sipani) သည် တရုတ်ဗိုင်းလိပ်တံပါသော စက်များ (ဥပမာ- MNC Tech၊ Sipani) တို့ကို အသုံးပြုနိုင်သည်။
o Localization - Coimbatore၊ Pune နှင့် Rajkot ရှိ ထုတ်လုပ်သူများထံမှ 'Make in India' spindles များအတွက် ဝယ်လိုအား မြင့်တက်လာပြီး သွင်းကုန်မှီခိုမှုကို လျှော့ချပေးသည် (လက်ရှိတွင် တရုတ်နိုင်ငံမှ 70%)။
· စိန်ခေါ်မှုများနှင့် အခွင့်အလမ်းများ - မြင့်မားသောသွင်းကုန်ခွန်များ၊ ပါဝါအတက်အကျများနှင့် ကျွမ်းကျင်မှုကွာဟချက်များ ဆက်လက်ရှိနေသော်လည်း ပြည်တွင်းတပ်ဆင်မှု (ဥပမာ 3018-PRO kits) နှင့် စျေးကွက်မွမ်းမံမှုများ (₹5,000–₹25,000) တို့သည် ကွာဟချက်များအား ပေါင်းကူးထားသည်။
ဤအရှိန်အဟုန်ဖြင့် အိန္ဒိယသည် ကမ္ဘာလုံးဆိုင်ရာ ဒက်စတော့ထုတ်လုပ်ရေးတွင် အဓိကကျသောနေရာတစ်ခုအဖြစ် နေရာယူထားပြီး ဗိုင်းလိပ်တံမော်တာအရည်အသွေးသည် သုံးစွဲသူလက်ခံမှုနှင့် စက်သက်တမ်းကြာရှည်မှုအတွက် အဆုံးအဖြတ်ပေးသည့်အချက်တစ်ခုဖြစ်သည်။
Desktop CNC အတွက် မှန်ကန်သော spindle ကို ရွေးချယ်ခြင်း (ပုံမှန်အားဖြင့် 300×300 mm မှ 600×900 mm အလုပ်စာအိတ်) သည် သင့်ပစ္စည်းများ၊ တာဝန်လည်ပတ်မှုနှင့် ဆိုင်ကန့်သတ်ချက်များနှင့် ကိုက်ညီသော မော်တာ specs များကို တောင်းဆိုပါသည်။ အောက်ဖော်ပြပါများသည် လက်တွေ့ကမ္ဘာစံနှုန်းများဖြင့် တွက်ချက်ထားသော အရေးကြီးသော ဆုံးဖြတ်ချက်ငါးချက်ဖြစ်သည်။
ပစ္စည်း |
အကြံပြုထားသော ပါဝါ |
အကောင်းဆုံး RPM |
Torque @ Low RPM |
သစ် / MDF / ပလပ်စတစ် |
500–800 W |
12,000-24,000 |
≥ 0.25 Nm @ 6,000 RPM |
အလူမီနီယံ (၆၀၆၁)၊ |
1.5–2.2 kW |
18,000-24,000 |
≥ 0.8 Nm @ 6,000 RPM |
သံမဏိ (အပျော့စား) |
2.2–3.5 kW |
၈၀၀၀-၁၈၀၀၀ |
≥ 1.5 Nm @ 4,000 RPM |
· ပါဝါ (W) ≈ Chip load (mm) × Feed rate (mm/min) × Cutting force (N) ဥပမာ- 0.1 mm ချစ်ပ်× 1,200 mm/min × 80 N ≈ 1,600 W လိုအပ်ပါသည်။
သတ္တုများကို ဖြတ်ပါက 6,000 RPM အောက် > 30% torque ကျဆင်းသွားသော spindle များကို ရှောင်ပါ — 800 W '24,000 RPM' ယူနစ်များစွာသည် 6 krpm တွင် <0.1 Nm ကို 6 krpm တွင် ပို့ပေးကာ စကားစမြည်ပြောဆိုခြင်းကို ဖြစ်စေသည်။
အချက် |
Air-Cooled |
ရေအေး |
Max duty လည်ပတ်မှု |
60% (40 min on / 25 min off) |
100% |
အပူတည်ငြိမ်မှု |
±8°C ပျံ့သည်။ |
±1°C |
ပတ်ဝန်းကျင် အပူချိန် ကန့်သတ်ချက် |
35°C |
40°C |
ဆူညံသံ (18,000 RPM တွင်) |
72–78 dB(A) |
58–65 dB(A) |
စနစ်ထည့်သွင်းမှု ရှုပ်ထွေးမှု |
ပလပ်နှင့်ကစား |
chiller၊ tubing၊ flow switch လိုအပ်သည်။ |
ဝါသနာ/အလင်းထုတ်လုပ်ရန်အတွက် လေအေးပေးစက်ကို ရွေးပါ (<2 နာရီ/ရက်)။ အလူမီနီယံ/သံမဏိအတွက် ရေအေးကိုရွေးချယ်ပါ သို့မဟုတ် 4+ နာရီ လည်ပတ်သည်—ဝက်ခဲကြိုတင်ကျခြင်းမှ ကာကွယ်ပေးပြီး 3–4× သက်တမ်းကို တိုးစေသည်။
Collet |
Max Ø Tool |
ရှုံးထွက် (TIR) |
ချုပ်ကိုင်မှုအတိုင်းအတာ |
ပုံမှန်အသုံးပြုမှု |
ER11 |
၇ မီလီမီတာ |
≤ 8 µm |
0.5-7 မီလီမီတာ |
ထွင်းထုခြင်း၊ PCB၊ 1/8' ဘစ်များ |
ER16 |
10 မီလီမီတာ |
≤ 8 µm |
1-10 မီလီမီတာ |
1/4' အဆုံးကြိတ်များ၊ အပေါ့စား အလူမီနီယံ |
ER20 |
13 မီလီမီတာ |
≤ 10 µm |
1-13 မီလီမီတာ |
1/2' ကြမ်းတမ်းသော၊ သံမဏိ |
ကို အတည်ပြုပါ ။ collet nut torque (ER11: 17 Nm, ER16: 30 Nm, ER20: 42 Nm) တုန်လှုပ်နေသော အခွံမာသီးများသည် 30-50 µm ဝန်အောက်ကို ချော်သွားစေသည်။
လိုအပ်ချက် |
ကိုက်ညီရမည်။ |
VFD ထည့်သွင်းခြင်း။ |
220 V တစ်ခုတည်းအဆင့် (ဒက်စ်တော့ စံနှုန်း) သို့မဟုတ် 380 V 3 အဆင့် |
ထိန်းချုပ်အချက်ပြ |
0–10 V analog သို့မဟုတ် PWM (5 V TTL) |
Spindle တုံ့ပြန်ချက် |
Open-loop (အများစု) နှင့် closed-loop encoder (ဒက်စ်တော့တွင် ရှားရှားပါးပါး) |
ဆော့ဝဲ |
Mach3/4၊ LinuxCNC၊ GRBL (0–10 V spindle အမိန့်ကို အတည်ပြုပါ) |
တစ်ဦးတည်းပိုင် USB ထိန်းချုပ်ဘုတ်များပါရှိသော Spindles—သင့်အား သီးခြား (မကြာခဏ buggy) ဆော့ဖ်ဝဲလ်သို့ တွန်းအားပေးသည်။ မှီဝဲပါ ။ Huajiang၊ မြစ်ဝကျွန်းပေါ်၊ သို့မဟုတ် Hitachi VFD များကို အနာဂတ်ကို ကာကွယ်ရန်အတွက် Modbus/RS-485 ဖြင့်
မက်ထရစ် |
ပစ်မှတ် |
စမ်းသပ်နည်း |
ဆူညံ @ 1 မီတာ |
≤ 70 dB(A) |
စမတ်ဖုန်းအက်ပ် (NIOSH) |
တုန်ခါမှု |
≤ 1.0 mm/s RMS |
spindle နှာခေါင်းပေါ်ရှိ အရှိန်မြှင့်ကိရိယာ |
Bearing အစားထိုးခြင်း။ |
Cartridge လဲလှယ်မှု < 30 မိနစ် |
နှိပ်စရာမလိုပါဘူး။ |
အမဲဆီကြားကာလ |
2,000 နာရီ (ကြွေထည်) |
Lifetime pack ကို ဦးစားပေးသည်။ |
· 40 နာရီတိုင်း လေအေးပေးစက် (လေအေးပေးစက်) သန့်စင်ပါ။
· coolant flow switch နှိုးစက် (ရေအေးပေးသည်) ကို စစ်ဆေးပါ။
· တွင် Balance collet + tool တပ်ဆင်ခြင်း ။ Hofmann သို့မဟုတ် SBS balancer ကုန်သွားပါက > 5 µm > 5 µm တွင်
(800 W အတန်း၊ 3018-PRO မှ 6040 ဖရိန်)
Case ကိုသုံးပါ။ |
ဗိုင်းလိပ်တံ |
အအေးခံခြင်း။ |
Collet |
VFD |
သစ်သား/ပလပ်စတစ် |
500 W၊ 24k RPM |
လေ |
ER11 |
1.5 kW 220 V |
အလူမီနီယံ |
1.5 kW၊ 24k RPM |
ရေ |
ER16 |
2.2 kW 220 V |
သံမဏိ |
2.2 kW၊ 18k RPM |
ရေ |
ER20 |
4.0 kW 220 V |
ဤအချက်ငါးချက်ကို သင့် ပစ္စည်းစုပုံခြင်း နှင့် နာရီ/နေ့ နှင့် ယှဉ်ပြီး နံပါတ် 1 ဒက်စ်တော့ CNC နောင်တကို ရှောင်ရှားနိုင်ပါမည်- အလယ်အလတ်ဖြတ်တောက်ထားသော ပါဝါအားနည်းသော၊ အပူလွန်ကဲသော ချည်မျှင်များ။
အရည်အသွေးမြင့် CNC spindle မော်တာများတွင် ရင်းနှီးမြှုပ်နှံခြင်းသည် တိကျမှု၊ အသက်ရှည်မှုနှင့် လည်ပတ်မှုကုန်ကျစရိတ်များတစ်လျှောက် တိုင်းတာနိုင်သော အကျိုးကျေးဇူးများကို ပေးဆောင်သည်။ အောက်ဖော်ပြပါတို့သည် အင်ဂျင်နီယာအခြေခံမူများနှင့် လက်တွေ့ကမ္ဘာစွမ်းဆောင်ရည်ဒေတာများဖြင့် ပံ့ပိုးပေးထားသည့် အဓိကအကျိုးကျေးဇူး သုံးခုဖြစ်သည်။
အရည်အသွေးဗိုင်းလိပ်တံမော်တာများသည် တင်းကျပ်စွာ လည်ပတ်မှုဒဏ်ခံနိုင်ရည် (ပုံမှန်အားဖြင့် ≤ 0.001 မီလီမီတာ TIR) နှင့် တသမတ်တည်း torque မျဉ်းကွေးများကို ထိန်းသိမ်းထားသည်။ RPM အကွာအဝေးတစ်ခုလုံးတစ်လျှောက် ၎င်းသည် တိုက်ရိုက်ဘာသာပြန်သည်-
· သာလွန်ကောင်းမွန်သော မျက်နှာပြင် ပြီးဆုံးခြင်း - Ra တန်ဖိုးများသည် 1.6 µm (economy spindles) မှ 0.4 µm သို့မဟုတ် ပိုကောင်းသည်။
· ပိုမိုတင်းကျပ်သော Dimension တိကျမှု - အစိတ်အပိုင်းသည်းခံမှုများသည် မြန်နှုန်းမြင့် အလူမီနီယမ်စက်ဖြင့် ± 0.005 mm နှင့် ±0.020 mm နှင့် အောက်တန်းကျသော ယူနစ်များဖြစ်သည်။
· ** လျှော့ချ
ပရီမီယံ မော်တာများတွင် အဆင့်မြင့် အင်္ဂါရပ်များ—ကြွေထည် ပေါင်းစပ် ဝက်ဝံများ၊ အရည်-အအေးခံ စတေတာများ၊ နှင့် vector-controlled VFDs—ကို ဖွင့်နိုင်သည်-
· Spindle speed override (SSO) သည် torque ဆုံးရှုံးမှုမရှိဘဲ 150% အထိ။
· တင်းတင်းကျပ်ကျပ် နှိပ်ခြင်း ။ < 0.01 mm pitch error ဖြင့် 4,000 RPM တွင်
· မြန်နှုန်းမြင့်စက်ပစ္စည်း (HSM) ဗျူဟာများ။ စက်ဝိုင်းအကြိမ်များကို 30 မှ 40% လျှော့ချပေးသော
High-end spindles များသည် electrophoretic-coated rotors , SKF/NSK angular-contact bearings များ နှင့် အကန့်အသတ်ရှိသော ဒြပ်စင်-ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာထားသော အိမ်ရာများကို အသုံးပြုပါသည်။ 10 G တုန်ခါမှုဝန်များကိုခံနိုင်ရည်ရှိသော
အစိတ်အပိုင်း |
Economy Spindle |
အရည်အသွေးချည်မျှင် |
ရလဒ် |
အသီးအနှံအသက် (L10) |
နာရီ ၁၅၀၀ |
နာရီ 12,000+ |
8× MTBF ပိုရှည်တယ်။ |
အပူစက်ဘီးစီးခြင်း။ |
±45°C ပျံ့သည်။ |
±2°C (အအေးခံထားသော အရည်) |
ကြိုတင်တင်ပြိုကျခြင်းကို ကာကွယ်ပေးသည်။ |
ပျက်ကျပြီးနောက် MTTR |
၄-၆ နာရီ |
< 1 နာရီ (modular ကျည်တောင့်) |
စက်ရပ်ချိန်ကို လျှော့ချပေးသည်။ |
Haas နှင့် DMG MORI ဝန်ဆောင်မှုမှတ်တမ်းများမှ ကွင်းဆင်းဒေတာသည် ကြာချိန်ထက် 95% နှင့် 68% အရည်အသွေးရှိသော spindle များကို ရရှိကြောင်းပြသသည်။ ဘတ်ဂျက်တင်သွင်းမှုအတွက် 5 နှစ်ကျော်
တိကျသောဟန်ချက်ညီသောရဟတ်များနှင့် helical stator အကွေ့အကောက်များသည် acoustic output ကို 15-20 dB(A) — 85 dB(A) မှ 65 dB(A) မှ 18,000 RPM တွင်—စျေးဆိုင်များစွာရှိ acoustic enclosures များလိုအပ်မှုကို ဖယ်ရှားပေးသည်။
စွမ်းအင်ချွေတာခြင်းမှ အရင်းခံသည်-
· Sensorless vector control : V/f drives များတွင် 96-98% ထိရောက်မှုနှင့် 85%။
· Regenerative braking : အရှိန်လျှော့နေစဉ်အတွင်း စွမ်းအင် 10-15% ကို ပြန်ပေးသည်။
· IE4 အတန်းအစား အမြဲတမ်း သံလိုက်ရဟတ်များ - I⊃2;R ဆုံးရှုံးမှုကို 40% လျှော့ချပါ။
က 7.5 kW အရည်အသွေးဗိုင်းလိပ်တံသည် ~ 6.3 kWh ကိုစားသုံးသည်— 8 နာရီအပြောင်းအရွှေ့ထက် 8.1 kWh နှင့်နှိုင်းယှဉ်ပါ ညီမျှသောစီးပွားရေးယူနစ်အတွက် တစ်နှစ်လျှင် $650 USD 0.12 USD/kWh သက်သာသည်။
အရည်အသွေးမီ CNC spindle မော်တာသည် အပိုင်းအစများ၊ စက်ရပ်ချိန်နှင့် စွမ်းအင်များကို အောက်ခြေအဆင့် အစိတ်အပိုင်းများဖြင့် မရရှိနိုင်သည့် လုပ်ငန်းစဉ်များကို ပံ့ပိုးပေးသည့် အရင်းအနှီးပစ္စည်းတစ်ခုဖြစ်သည်။
လူကြိုက်များသော Shapeoko သို့မဟုတ် 3018 စီးရီးကဲ့သို့ ဒက်စ်တော့ CNC စက်များသည် တိကျစွာဖြတ်တောက်ခြင်း၊ ထွင်းထုခြင်းနှင့် ကြိတ်ခြင်းလုပ်ငန်းများကို မောင်းနှင်ရန်အတွက် ဗိုင်းလိပ်တံမော်တာများကို အားကိုးသည်။ မှန်ကန်သောတစ်ခုကို ရွေးချယ်ရာတွင် သင့်ပစ္စည်းအမျိုးအစားများ၊ အလုပ်အသွားအလာလိုအပ်ချက်များနှင့် ဘတ်ဂျက်ကို ချိန်ညှိပေးခြင်းတို့ ပါဝင်ပါသည်။ အဓိကထည့်သွင်းစဉ်းစားရမည့်အချက်များမှာ ပါဝါအထွက်၊ အမြန်နှုန်း၊ စက်ပေါင်းစည်းမှု၊ အပူပိုင်းစီမံခန့်ခွဲမှုနှင့် အလုံးစုံတန်ဖိုးတို့ ပါဝင်သည်။ အောက်တွင်၊ ဝါသနာရှင်အသိုင်းအဝိုင်းများနှင့် ထုတ်လုပ်သူများထံမှ ကျွမ်းကျင်သူအကြံပြုချက်များနှင့် သုံးစွဲသူအတွေ့အကြုံများအပေါ် အခြေခံ၍ အဓိကအချက်များကို ပိုင်းခြားပါမည်။
ပါဝါ (ဝပ် သို့မဟုတ် ကီလိုဝပ်ဖြင့် တိုင်းတာသည်) သည် ပစ္စည်းများကိုဖြတ်ရန် ဗိုင်းလိပ်တံအား မည်မျှ တွန်းလှန်နိုင်သည်ကို ဆုံးဖြတ်သည်၊ RPM (တစ်မိနစ်လျှင် လှည့်ပတ်မှုများ) သည် ဖြတ်တောက်မှုအမြန်နှုန်းနှင့် ပြီးစီးမှုအရည်အသွေးအပေါ် သက်ရောက်မှုရှိသည်။ Torque (rotational force, မကြာခဏ Nm) သည် ရပ်တန့်ခြင်းမရှိဘဲ ခံနိုင်ရည်အား ကိုင်တွယ်ရန်အတွက် အရေးကြီးပါသည်။
သစ်သား သို့မဟုတ် ပလတ်စတစ်ကဲ့သို့သော ပျော့ပျောင်းသောပစ္စည်းများအတွက်၊ 18,000-24,000 RPM ရှိသော 300-800W သည် ထွင်းထုခြင်းနှင့် တိမ်ပိုင်းဖြတ်တောက်ခြင်းအတွက် ကောင်းစွာအလုပ်လုပ်သည်။ အလူမီနီယမ် သို့မဟုတ် အပျော့စားသံမဏိကဲ့သို့ ပိုမိုခက်ခဲသောပစ္စည်းများသည် ဖောက်ထွက်ခြင်းမှကာကွယ်ရန် ပိုမိုနက်ရှိုင်းသောဖြတ်တောက်မှုအတွက် 1.5–2.5kW နှင့် 6,000–15,000 RPM လိုအပ်ပြီး ရုန်းအားပိုမိုမြင့်မားသော torque (0.85–2.4 Nm) လိုအပ်ပါသည်။ မြင့်မားသော RPM သည် ကောင်းမွန်သောအသေးစိတ်အချက်အလက်များတွင် သာလွန်ကောင်းမွန်သော်လည်း စွန့်လွှတ်မှု torque၊ RPM နိမ့်သည် ကြမ်းတမ်းမှုအတွက် ပါဝါပိုပေးသည်။
ဝါသနာရှင်များသည် 2 နာရီအောက် ဆွေးနွေးပွဲများကို မကြာခဏ လုပ်ဆောင်လေ့ရှိသောကြောင့် စဉ်ဆက်မပြတ်စက်မှုလုပ်ငန်းအသုံးပြုမှုအတွက် ကျော်လွန်သတ်မှတ်ခြင်းကို ရှောင်ကြဉ်ပါ။ သင့်ကိရိယာများနှင့် စမ်းသပ်ပါ—ဥပမာ၊ သံမဏိရှိ 10mm အဆုံးသတ်စက်သည် တည်ငြိမ်မှုအတွက် 750W+ လိုအပ်နိုင်သည်။
ကိရိယာအချင်းနှင့် အစာစားနှုန်းအပေါ် အခြေခံ၍ တွက်ချက်ပါ။ သစ်သားနှင့် အလင်းသတ္တုများကို ဘက်စုံသုံးနိုင်စေရန် 2.2kW spindle ကဲ့သို့ အလယ်အလတ်တန်းစားဖြင့် စတင်ပါ။
မကိုက်ညီသော ဗိုင်းလိပ်တံသည် တုန်ခါမှု၊ သည်းခံနိုင်မှု ညံ့ဖျင်းခြင်း (0.01 မီလီမီတာ) သို့မဟုတ် ပေါင်းစပ်မှု ခေါင်းကိုက်ခြင်းကို ဖြစ်စေနိုင်သည်။ သင့်စက်၏ဘောင်နှင့် ထိန်းချုပ်ကိရိယာနှင့် ပတ်သက်သည့် သတ်မှတ်ချက်များကို အမြဲစစ်ဆေးပါ။
တပ်ဆင်ခြင်းအချင်း (ဥပမာ၊ 52 မီလီမီတာ သို့မဟုတ် 80 မီလီမီတာ ကလစ်)၊ အလေးချိန် (ဒက်စတော့ ကိရိယာများအတွက် 5 ကီလိုဂရမ်အောက်)၊ နှင့် ကော်လက်အမျိုးအစား (1-13 မီလီမီတာ ကိရိယာများအတွက် ER11/ER16/ER20) ကို စစ်ဆေးပါ။ Genmitsu သို့မဟုတ် Zhong Hua Jiang ကဲ့သို့သော လူကြိုက်များသော ကိရိယာများတွင် Shapeoko/3018 အတွက် တောင်များ ပါဝင်သည်။
ဗို့အား (110V/220V)၊ VFD (variable frequency drive) နှင့် ကိုက်ညီမှုရှိမရှိ၊ နှင့် အမြန်နှုန်း ချဉ်းကပ်လမ်းများအတွက် PWM ထိန်းချုပ်မှု သေချာပါစေ။ ရုတ်ခြည်း RPM အပြောင်းအလဲများသည် စတော့ပါဝါထောက်ပံ့မှုများကို ပိုလျှံစေနိုင်သည် (ဥပမာ၊ 3018 kits တွင် 5A ကန့်သတ်ချက်)—ချောမွေ့စွာစတင်ရန်အတွက် 24V 8–10A အဆင့်မြှင့်ခြင်း သို့မဟုတ် ကုဒ်ချဉ်းကပ်လမ်းများကို အသုံးပြုပါ။
စမ်းသပ်တွဲချိတ်မှုများအတွက် သင့်စက်၏လက်စွဲ သို့မဟုတ် ကွန်မြူနတီဖိုရမ်များ (ဥပမာ Reddit ၏ r/hobbycnc) ကို ပြန်လည်သုံးသပ်ပါ။ လိုက်ဖက်ညီမှု ညံ့ဖျင်းခြင်းသည် ရပ်တန့်ခြင်း သို့မဟုတ် အပူလွန်ကဲခြင်းသို့ ဦးတည်စေသည်။
အပူလွန်ကဲခြင်းသည် အပူချဲ့ခြင်း (0.05 မီလီမီတာအထိ အမှားအယွင်းများ)၊ ထမ်းပိုးများ ဝတ်ဆင်ခြင်းနှင့် ပါဝါဆုံးရှုံးမှုတို့ကို ဖြစ်စေသည်။ အအေးပေးခြင်းသည် အိမ်ဆိုင်များတွင် အရေးကြီးသော ဆူညံသံကိုလည်း သက်ရောက်မှုရှိသည်။
အအေးခံအမျိုးအစား |
အကျိုးအပြစ်များ |
အားနည်းချက်များ |
ဆူညံသံအဆင့် |
အကောင်းဆုံး |
RPM/Temp Stability |
Air-Cooled (ပန်ကာအခြေခံ) |
ရိုးရှင်းသော စနစ်ထည့်သွင်းမှု၊ ပန့်များ/ယိုစိမ့်မှု မရှိပါ။ တိုတောင်းသောပေါက်ကွဲခြင်းအတွက် torque ပိုမြင့်သည်။ |
ပိုကျယ်လောင်သောပရိတ်သတ်များ; ဖုန်မှုန့်များတည်ဆောက်မှု; ရေရှည်တွင် အပူချိန်များ လျင်မြန်စွာ မြင့်တက်လာသည်။ |
70-95 dB (ကျယ်လောင်သော လေဟာနယ်ကဲ့သို့)။ |
ဖုန်ထူသောဆိုင်များ၊ <၂ နာရီကြာ ဆွေးနွေးပွဲများ၊ သစ်သား/ပလပ်စတစ်များ။ |
18,000 RPM အထိ; 1 နာရီအကြာတွင်အပူချိန်> 50 ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်။ |
ရေအေး (Circulating fluid) |
ပိုမိုတိတ်ဆိတ်စွာ၊ ထိရောက်သောအပူချက် မြင့်မားသောဝန်များကိုဆက်လက်ထိန်းသိမ်းထားသည်။ |
ပန့် (5-10W)၊ ရေလှောင်ကန်နှင့် ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းမှု လိုအပ်သည်။ ယိုစိမ့်မှုအန္တရာယ်များ။ |
<60 dB (အသံတိတ်ခါနီး)။ |
စဉ်ဆက်မပြတ်အသုံးပြုမှု၊ သတ္တုများ၊ တိကျသောအလုပ်။ |
24,000 RPM အထိ; နာရီများအတွက်အပူချိန် <40°C ။ |
လေအေးပေးစက်သည် ပွင့်လင်းသောနေရာများနှင့် လိုက်ဖက်သော်လည်း အကာအရံများထည့်ပါ။ ရေအေးဖြင့် ကားဂိုဒေါင်များအတွက် အကောင်းဆုံးဖြစ်သည်။ နှစ်ခုစလုံးသည် သင့်လျော်သောပြုပြင်ထိန်းသိမ်းမှုဖြင့် ကိရိယာ၏သက်တမ်းကို သက်တမ်းတိုးစေသည် (ဥပမာ၊ ရေစနစ်များအတွက် စစ်ထုတ်မှုများ)။
torque ကိုထိန်းသိမ်းရန် သတ္တုများအတွက် ရေအေးကိုရွေးချယ်ပါ။ ဘတ်ဂျက်အခြောက်အပြေးများအတွက်လေ။ တန်ဖိုးကြီးမော်ဒယ်များတွင် ကြွေထည် ဝက်ဝံများဖြင့် ကြာရှည်ခံမှုကို တိုးတက်စေသည်။
ဘတ်ဂျတ်ဗိုင်းလိပ်တံများသည် $50 မှစတင်သည် (ဥပမာ၊ ထွင်းထုရန်အတွက် အခြေခံ 300W DC)၊ ပရီမီယံပစ္စည်းများသည် $300–500 (VFD နှင့် ဆက်စပ်ပစ္စည်းများပါသော 2.2kW) အထိရောက်ရှိချိန်တွင် စတင်ပါသည်။ ပါဝါ၊ တိကျမှု၊ နှင့် အသက်ရှည်မှုတို့ဖြင့် စွမ်းဆောင်ရည်စကေးများ—စျေးအသက်သာဆုံးထက် တန်ဖိုးကို ရည်ရွယ်သည်။
l Entry-Level ($50–150) : 500–800W လေအေးပေးစက်၊ သစ်သားဝါသနာရှင်များအတွက် ကောင်းမွန်သော်လည်း ဆူညံပြီး သက်တမ်းတိုသည် (တစ်နေ့လျှင် ၈ နာရီတွင် ၁ နှစ်မှ ၂ နှစ်)။
l Mid-Range ($150–300) : 1.5–2.2kW ရေအေးပေးသည့်ကိရိယာများ (ဥပမာ၊ Vevor သို့မဟုတ် SainSmart); ရောစပ်ထားသောပစ္စည်းများအတွက် ဟန်ချက်ညီညီ၊ ဆိတ်ငြိမ်သော၊ 2+ နှစ်သက်တမ်း။
l High-End ($300+) : 2.5kW+ ATC (အလိုအလျောက်တူးလ်ပြောင်းလဲခြင်း)၊ ကြွေဝက်ဝံများ၊ အလူမီနီယံ/သံမဏိအတွက် စိတ်ချရသော်လည်း ဒက်စ်တော့များအတွက် အလွန်အကျွံ။
VFD၊ collets နှင့် pumps များဖြင့် အစုံလိုက်များကို ဦးစားပေးပါ—အပိုဆောင်းများတွင် $100+ သက်သာသည်။ သုံးစွဲသူများ၏ သုံးသပ်ချက်များသည် ယုံကြည်စိတ်ချရမှုအတွက် Zhong Hua Jiang ကို မီးမောင်းထိုးပြသည် (Amazon တွင် ကြယ် 4.5+ လုံး)။ ဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးမဖြစ်အောင် အာမခံချက်မရှိဘဲ အလွန်စျေးပေါသော တင်သွင်းမှုများကို ရှောင်ကြဉ်ပါ။
စုစုပေါင်းကုန်ကျစရိတ် (ဥပမာ၊ တောင်များအတွက် +$50)။ ဒက်စ်တော့အများစုအတွက်၊ $200–250 2.2kW ရေအေးပေးထားသော ဗိုင်းလိပ်တံသည် ပိုလျှံခြင်းမရှိဘဲ လိုလားသူ၏ 80% ကို ပေးစွမ်းသည်။
သင့်ပရောဂျက်များ—ဥပမာ- သစ်သားဆိုင်းဘုတ်များနှင့် အလူမီနီယံရှေ့ပြေးပုံစံများ—ဤအချက်များကို အကဲဖြတ်ခြင်းဖြင့် အင်အားနည်းသောဖြတ်တောက်မှုများ သို့မဟုတ် ဆူညံသံထည့်သွင်းမှုများကဲ့သို့သော ဘုံပြဿနာများကို ရှောင်ရှားနိုင်မည်ဖြစ်သည်။ ကျယ်ပြန့်သောလိုက်ဖက်ညီမှုအတွက် စွယ်စုံရ 2.2kW ရေအေးပေးသည့်ရွေးချယ်မှုဖြင့် စတင်ပြီး သန့်စင်ရန်အတွက် အတိုချုံးပြီး စမ်းသပ်ပါ။ စက်နှင့်ကိုက်ညီမှုများအတွက်၊ Hobby-Machinist ကဲ့သို့သော ထုတ်လုပ်သူဆိုက်များ သို့မဟုတ် ဖိုရမ်များကို တိုင်ပင်ပါ။
မှန်ကန်သော CNC spindle motor ကိုရွေးချယ်ခြင်းသည် တိကျမှု၊ တာရှည်ခံမှုနှင့် စွမ်းဆောင်ရည်အတွက် အရေးကြီးပါသည်။ သင်သည် ဝါသနာရှင် သို့မဟုတ် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် စက်သမားဖြစ်ပါစေ၊ ညာဘက်ဗိုင်းလိပ်တံသည် သင့်ဖြတ်တောက်မှု၏ အရည်အသွေးကို သတ်မှတ်ပါသည်။ အောက်တွင်ဖော်ပြထားသည်မှာ အိန္ဒိယနိုင်ငံရှိ ထိပ်တန်း desktop CNC spindle motor 10 ခုဖြစ်ပြီး ယုံကြည်စိတ်ချရမှု၊ အင်္ဂါရပ်များနှင့် သုံးစွဲသူစိတ်ကျေနပ်မှုတို့အတွက် အဆင့်သတ်မှတ်ထားသည်။
သတ်မှတ်ချက် |
အသေးစိတ် |
ပါဝါ |
2.2 kW |
အအေးခံခြင်း။ |
Air-Cooled |
RPM အတိုင်းအတာ |
0–24,000 |
Collet အမျိုးအစား |
ER20 (၃-၁၃ မီလီမီတာ ချိတ်ဆွဲခြင်း) |
VFD လိုက်ဖက်မှု |
ဟုတ်သည် (0–400 Hz) |
အနီးစပ်ဆုံး စျေးနှုန်း |
₹18,000–₹22,000 |
အသုံးပြုသူ အဆင့်သတ်မှတ်ချက် |
ကြယ် ၄.၅+ ပွင့် (IndiaMart ပျမ်းမျှ) |
အကောင်းဆုံး |
သစ်သား၊ acrylic၊ အပျော့စားသတ္တုများ၊ desktop CNC (3018၊ 6040 စသည်ဖြင့်) |
· Silent & Low Vibration : ရှည်လျားသော ထွင်းထုသည့်အလုပ်များအတွင်း 18,000+ RPM တွင်ပင် တိုးတိုးတိတ်တိတ် လုပ်ဆောင်သည်။
· VFD ဖြင့် ပလပ်-ဆော့ကစားခြင်း- ဘတ်ဂျက် 2.2 kW VFDs (Huanyang၊ မြစ်ဝကျွန်းပေါ် စသည်ဖြင့်) နှင့် ချောမွေ့စွာ တွဲပါ။
· သက်သေပြပြီး ကြာရှည်ခံနိုင်မှု - ပထမနှစ်တွင် ရှုံးနိမ့်မှုနှုန်း <2% ဖြင့် IndiaMart တွင် အလုံးရေ 1,000+ ရောင်းချခဲ့သည်။
· ER20 ဘက်စုံအသုံးပြုနိုင်မှု - 3-13 မီလီမီတာကိရိယာများကိုကိုင်ဆောင်; 3D ထွင်းထုခြင်း၊ PCB ကြိတ်ခြင်းနှင့် ဆိုင်းဘုတ်ပြုလုပ်ခြင်းအတွက် စံပြဖြစ်သည်။
1. 80 မီလီမီတာ ဗိုင်းလိပ်တံကို အသုံးပြု၍ တပ်ဆင်ပါ (ပစ္စည်းအစုံအများစုတွင် ပါ၀င်သည်)။
2. 3 အဆင့် + မြေပြင်ကို VFD (UVW-PE) သို့ ချိတ်ဆက်ပါ။
3. VFD သတ်မှတ်ပါ- P0-03 = 400 Hz , P1-02 = 24000 RPM , P2-01 = 220 V.
အကြံပြုချက် - ₹1,200 ဖုန်မှုန့်ဖိနပ် + 60 မီလီမီတာ ထုတ်ယူသည့်ပိုက်ကို ထည့်ပြီး ဝက်ဝံများကို သန့်ရှင်းစေပြီး သက်တမ်း 30% သက်တမ်းတိုးစေပါသည်။
'HQD GDF 2.2kW ER20' ရှာဖွေပါ – မွန်ဘိုင်း/ပူနေရှိ 4.5+ အဆင့်သတ်မှတ်ရောင်းချသူများမှ စစ်ထုတ်ပါ။
သတ်မှတ်ချက် |
အသေးစိတ် |
ပါဝါ |
0.5 kW (500 W) |
အအေးခံခြင်း။ |
Air-Cooled |
RPM အတိုင်းအတာ |
၈၀၀၀-၂၆၀၀၀ |
Collet အမျိုးအစား |
ER11 (0.5-7 မီလီမီတာ ချိတ်ဆွဲခြင်း) |
VFD လိုက်ဖက်မှု |
ဟုတ်ကဲ့ (48V DC converter ပါ၀င်သည်) |
အနီးစပ်ဆုံး စျေးနှုန်း |
₹4,500–₹6,000 |
အသုံးပြုသူ အဆင့်သတ်မှတ်ချက် |
ကြယ် ၄.၄+ ပွင့် (Amazon India) |
အကောင်းဆုံး |
PCB ကြိတ်ခွဲခြင်း၊ သားရေ၊ သစ်သားပျော့၊ 3018-PRO၊ DIY CNC အသေးစား |
· All-in-One Kit- 13 ER11 collets + 48V power adapter + speed controller knob - သီးခြား VFD မလိုအပ်ပါ။
· 12,000 RPM တွင် Whisper-Quiet : အိမ်သုံး (တိုက်ခန်းအတွက် အဆင်ပြေ)။
· Plug-and-Play : 3-ဝါယာကြိုး DC အဝင် (3-phase ဝါယာကြိုးရှုပ်ထွေးမှု မရှိပါ)။
· Amazon Bestseller : အလုံးရေ 5,000+ DOA ပြန်အမ်းငွေ <3% ဖြင့် ရောင်းချခဲ့သည်။
1. 52 မီလီမီတာကုပ် (ပါ ၀ င်) ကိုအသုံးပြု၍ တပ်ဆင်ပါ။
2. 48V 10A အဒက်တာ → ဗိုင်းလိပ်တံ → အရှိန်ထိန်းခလုတ်ကို ချိတ်ဆက်ပါ။.
3. RPM ကို ခလုတ် (8K–26K) မှတစ်ဆင့် ချိန်ညှိပါ။ VFD ပရိုဂရမ်မရှိပါ။
Pro အကြံပြုချက် - 0.8-3 mm PCB bits များကို 18,000 RPM တွင် အသုံးပြု၍ လမ်းကြောင်းများသန့်ရှင်းရန်အတွက် 0.1 mm အနက်မှ 0.1 mm. မိနစ် 30>ကြာလျှင် အအေးခံပန်ကာကို ₹350 ထည့်ပါ။
Mysweety 500W Spindle Kit – 'Mysweety 500W spindle ER11' ကို ရှာပြီး ရွေးပါ ။ Amazon မှ ဖြည့်ဆည်းပေးသည့်အရာကို 2 ရက်တာ ပေးပို့မှုအတွက်
သတ်မှတ်ချက် |
အသေးစိတ် |
ပါဝါ |
1.5 kW |
အအေးခံခြင်း။ |
ရေအေး |
RPM အတိုင်းအတာ |
0–24,000 |
Collet အမျိုးအစား |
ER11 (0.5-7 မီလီမီတာ ချိတ်ဆွဲခြင်း) |
ကုန်သွားသည် |
≤ 0.005 မီလီမီတာ (CE-လက်မှတ်ရ) |
VFD လိုက်ဖက်မှု |
ဟုတ်ကဲ့ (1.5 kW VFD ပါ၀င်သည်) |
အနီးစပ်ဆုံး စျေးနှုန်း |
₹12,000–₹15,000 |
အသုံးပြုသူ အဆင့်သတ်မှတ်ချက် |
ကြယ် ၄.၆+ ပွင့် (AliExpress နှင့် IndiaMart) |
အကောင်းဆုံး |
အလူမီနီယမ်၊ ကြေးဝါ၊ သစ်သား၊ MDF၊ 6040/6090 CNC၊ စိုစွတ်သောအလုပ်ရုံ |
· ပြီးပြည့်စုံသော Water-Cooled Kit : 80W ပန့် , 5 မီတာ ဆီလီကွန်ပိုက် , 1.5 kW VFD နှင့် ER11 ဖဲချပ်အစုံ b=3. ချိတ်ဆက်ပါ-.
· Zero Thermal Throttling : 4+ နာရီ ကြာ 24,000 RPM ကို ထိန်းသိမ်းပေးသည်။ အိန္ဒိယနွေရာသီတွင် 40°C တွင်
· Precision Bearings : 2x P4 angular contact (ရှေ့) + 2x P4 (နောက်) – <0.005 mm runout.
· ကမ္ဘာလုံးဆိုင်ရာ ပို့ကုန်အရည်အသွေး : CE, ISO 9001 အသိအမှတ်ပြု; AliExpress/IndiaMart မှတဆင့် အိန္ဒိယသို့ ယူနစ် 10,000+ တင်ပို့ခဲ့သည်။
1. ဖြင့် တပ်ဆင်ပါ 80 မီလီမီတာ ရေအေးပေးထားသော ကလစ် (₹800 အပိုမပါဝင်ပါက)။
2. ဖြင့် စုပ်ကန်ကို ဖြည့်ပါ ။ ဘုံဘိုင်ရေ + 5% coolant (ရေညှိများကို ကာကွယ်သည်)
3. ချိတ်ဆက်ပါ-
o Spindle → VFD (UVW-PE)
o Pump → 220V ပလပ်
o VFD ဆက်တင်များ : P0-03 = 400 Hz | P1-02 = 24000 RPM | P2-01 = 220 V
4. spindle မတိုင်မီ 5 မိနစ်အလိုတွင် pump ကိုဖွင့်ပါ။ စတင်ခြောက်သွေ့ခြင်းကိုရှောင်ရှားရန်
Pro အကြံပြုချက် - ₹600 စီးဆင်းမှုခလုတ်ကို VFD (PD014) သို့ ထည့်ပါ – ပန့်ချို့ယွင်းပါက အလိုအလျောက်ရပ်တန့်သည့် ဗိုင်းလိပ်တံ။ အလူမီနီယမ်အတွက် 18,000 RPM၊ 0.2 mm DoC တွင် 6 မီလီမီတာ ကာဗိုက်အဆုံးကြိတ်များကို အသုံးပြုပါ။
· Amazon 'Zhong Hua Jiang 1.5kW ရေအအေးခံ' - Pune/Mumbai စစ်ထုတ်ရောင်းချသူများ
· AliExpress တရားဝင်စတိုး
သတ်မှတ်ချက် |
အသေးစိတ် |
ပါဝါ |
2.2 kW |
အအေးခံခြင်း။ |
Air-Cooled |
RPM အတိုင်းအတာ |
0–24,000 |
Collet အမျိုးအစား |
ER20 (1-13 မီလီမီတာ ချိတ်ဆွဲခြင်း) |
အကြိမ်ရေ |
0–400 Hz |
ကိုယ်ထည်ဒီဇိုင်း |
စတုရန်းပုံ (တပ်ဆင်ရလွယ်ကူသည်) |
အနီးစပ်ဆုံး စျေးနှုန်း |
₹15,000–₹18,000 |
အသုံးပြုသူ အဆင့်သတ်မှတ်ချက် |
ကြယ် ၄.၇+ ပွင့် (Amazon India & VEVOR.in) |
အကောင်းဆုံး |
MDF, acrylic, soft metals, 6040/6090 CNC, လုပ်ငန်းသုံး ဆိုင်းဘုတ်အရောင်းဆိုင်များ |
· စတုရန်းကိုယ်ထည် အားသာချက် - တင်းတင်းကျပ်ကျပ် သော့ခတ်ထားသည် 80 မီလီမီတာ ကုပ်များအတွင်း - 24,000 RPM တွင် လုံးဝ မလှုပ်မယှက်။
· Low RPM တွင် မြင့်မားသော Torque : 1.5 Nm တွင် 6,000 RPM - 12 mm MDF လမ်းကြောင်းအတွက် ပြီးပြည့်စုံသည်။
· Industrial-Grade Bearings : 4x ceramic hybrid (ရှေ့ 2 လုံး၊ နောက် 2 ခု) – အဆင့် 8,000+ နာရီ။
· 2025 အသုံးပြုသူ တုံ့ပြန်ချက် - 1,200+ Amazon သည် 0.01 မီလီမီတာ ကုန်သွားကြောင်း ချီးမွမ်းထားသည်။ 6 လတာ ပြင်းပြင်းထန်ထန် အသုံးပြုပြီးနောက်
1. 80 မီလီမီတာ စတုရန်းကုပ် (Amazon တွင် ₹1,200) ကို အသုံးပြု၍ တပ်ဆင်ပါ။
2. 3-phase + PE ကို VEVOR 2.2 kW VFD သို့ ချိတ်ဆက်ပါ (သီးခြားစီ သို့မဟုတ် ပစ္စည်းအစုံဖြင့် ရောင်းချသည်)။
3. VFD ဆက်တင်များ-
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 220 V
o P4-01 = 50% ( RPM နိမ့်သူများအတွက် torque boost )
4. 12,000 RPM တွင် 5 မိနစ် ပြေးပါ။ ထိုင်ခုံဝက်ဝံဆီသို့ ပထမဆုံး စတင်သည့်အချိန်
Pro အကြံပြုချက် - ₹2,800 VEVOR 2.2 kW VFD အစုံ (အဝေးထိန်းဘောင် ပါ၀င်သည်) နှင့် တွဲပါ။ ပန်ကာများ သန့်ရှင်းနေစေရန် ₹900 ဖုန်စုပ်စက် + 4' ရေပိုက်ကို ထည့်ပါ - သက်တမ်းကို 40% တိုးစေသည်။
· Amazon- VEVOR 2.2kW ER20 Air-Cooled – Search 'VEVOR 2.2kW spindle ER20' + Prime
· VEVOR အိန္ဒိယတရားဝင် - VFD ပါသောအတွဲလိုက်သည် ₹1,500 (ကုဒ် VEVOR2025 ကိုသုံးပါ )
သတ်မှတ်ချက် |
အသေးစိတ် |
ပါဝါ |
0.8 kW (800 W) |
အအေးခံခြင်း။ |
ရေအေး |
RPM အတိုင်းအတာ |
0–24,000 |
Collet အမျိုးအစား |
ER11 (0.5-7 မီလီမီတာ ချိတ်ဆွဲခြင်း) |
ထည့်သွင်းခြင်း။ |
220V Single-Phase (VFD သည် 3 အဆင့်သို့ ပြောင်းလဲသည်) |
ကုန်သွားသည် |
≤ 0.01 မီလီမီတာ |
အနီးစပ်ဆုံး စျေးနှုန်း |
₹8,000–₹10,000 |
အသုံးပြုသူ အဆင့်သတ်မှတ်ချက် |
ကြယ် ၄.၅+ ပွင့် (ATO.com နှင့် IndiaMart) |
အကောင်းဆုံး |
ပလတ်စတစ်များ၊ သစ်သား၊ PCB၊ အလူမီနီယံပျော့၊ 3018-PROVER၊ Shapeoko အဆင့်မြှင့်တင်မှုများ |
· Lightweight Champion : 2.7 ကီလိုဂရမ် သာရှိသော - Z-axis strain မပါဘဲ gantry အဆင့်မြှင့်တင်မှုအတွက် ပြီးပြည့်စုံပါသည်။
· Single-Phase Friendly : 1.5 kW VFD မှတစ်ဆင့် ပုံမှန် 220V အိမ်တွင်းပေါက်ပေါက် တွင် လုပ်ဆောင်သည် (3 အဆင့်မလိုအပ်ပါ)။
· Silent Water Cooling : ပန်ကာဆူညံသံ + <45°C ။ 2 နာရီ ဆက်တိုက် ထွင်းထု ပြီးနောက်
· စမတ်တန်ဖိုး - 500W Mysweety ထက် ပါဝါ 30% ပိုသော်လည်း ₹3,000 အပိုသာ။
1. 65 မီလီမီတာ ရေအေးပေးထားသော ကလစ် ဖြင့် တပ်ဆင်ပါ (အမေဇုန်ရှိ ₹650)။
2. Mini 12L ပန့် + ပုံးတပ်ဆင်မှု (₹1,200 အစုံ) ကို သုံးပါ။
3. ချိတ်ဆက်ပါ-
o ATO 1.5 kW VFD → ဗိုင်းလိပ်တံ (UVW-PE)
o Pump → 220V timer plug (အလိုအလျောက် 5-min ကြိုတင် run)
4. VFD ဆက်တင်များ-
o PD013 = 400 Hz
o PD014 = 24000 RPM
o PD142 = 3.7 A (800W အဆင့်သတ်မှတ်ထားသော လက်ရှိ)
o PD005 = 220 V
Pro အကြံပြုချက် - ₹400 အတွင်းလိုင်းစီးဆင်းမှုအာရုံခံကိရိယာ (ATO ဆက်စပ်ပစ္စည်း) ထည့်ပါ - ရေစီးဆင်းမှုကျသွားပါက VFD ရပ်သွားပါမည်။ acrylic mirror finish အတွက် 20,000 RPM၊ 0.15 mm DoC တွင် 3-flute 3.175 mm bits ကိုသုံးပါ။
· ATO ၏တရားဝင်- 800W ရေအေးပေးသည့်ကိရိယာ- ATOINDIA25 ကုဒ်ကိုသုံးပါ + အခမဲ့ကလစ် ₹500 လျှော့စျေးအတွက်
· IndiaMart- 'ATO 800W ER11' – Delhi/Noida ရောင်းချသူများကို ရှာဖွေပါ 4 ရက်တာ ပို့ဆောင်မှုအတွက်
သတ်မှတ်ချက် |
အသေးစိတ် |
ပါဝါ |
1.5 kW |
အအေးခံခြင်း။ |
Air-Cooled |
RPM |
ပုံသေ 18,000 (သို့မဟုတ် 0-24,000 VFD ဖြင့်) |
Collet အမျိုးအစား |
ER11 (0.5-7 မီလီမီတာ ချိတ်ဆွဲခြင်း) |
လာခဲ |
4x ကြွေထည် (P4 အဆင့်) |
ထည့်သွင်းခြင်း။ |
220V 3 အဆင့် (VFD မှတဆင့်) |
အနီးစပ်ဆုံး စျေးနှုန်း |
₹10,000–₹13,000 |
အသုံးပြုသူ အဆင့်သတ်မှတ်ချက် |
ကြယ် ၄.၆+ ပွင့် (IndiaMart နှင့် ဒေသတွင်းဖိုရမ်များ) |
အကောင်းဆုံး |
ကျောက်မျက်ထွင်းခြင်း၊ PCB၊ သစ်သားအင်းလေး၊ 3018/6040၊ အသေးစား MSMEs |
· 100% Local DNA : တွင် ဒီဇိုင်းထုတ်၍ တည်ဆောက်ထားသည် Ahmedabad GIDC - 24 နာရီအတွင်း ရရှိနိုင်သော အပိုပစ္စည်းများ.
· Ceramic Bearing Edge : ပိုအေးပြီး တိတ်ဆိတ်သည် ။ သံမဏိထက် 18,000 RPM တွင် <0.008 မီလီမီတာ ပြေးထွက်သွားသည်။
· ဝန်ဆောင်မှုကွန်ရက် - ရှိ ဝန်ဆောင်မှုစင်တာ 12+ ခု Gujarat၊ Maharashtra၊ Delhi NCR .
· MSME အကြိုက်ဆုံး - 3,000+ ယူနစ်များ Rajkot လက်ဝတ်ရတနာအစုအဝေးများရှိ & Surat PCB ယူနစ် .
1. 65 မီလီမီတာ အဝိုင်းကုပ် (Triquench မှ ₹550) ကို အသုံးပြု၍ တပ်ဆင်ပါ။
2. Triquench 1.5 kW VFD (₹4,800) သို့မဟုတ် Huanyang တစ်ခုခုနှင့် တွဲပါ။
3. VFD ဆက်တင်များ (ပြောင်းလဲနိုင်သော အမြန်နှုန်းရှိလျှင်)
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 220 V
o P4-11 = 300 Hz (ပုံသေ 18K မုဒ်ကို ရွေးချယ်နိုင်သည်)
4. 12,000 RPM တွင် 10 မိနစ် လည်ပတ်ပါ။ ဝက်ဝံများကွဲထွက်စေရန် ပထမအကြိမ်အသုံးပြုပြီး
Pro အကြံပြုချက် - Triquench ₹1,200 ဝန်ဆောင်မှုအစုံ (ဝက်ဝံ + တံဆိပ်များ) ကိုသုံးပါ – မိနစ် 20 အတွင်း DIY အစားထိုးပါ။ PCB အလုပ်အတွက်- 0.2 mm V-bits 18,000 RPM၊ 0.05 mm DoC။
· IndiaMart : 'Triquench 1.5kW ER11 Ahmedabad' ကိုရှာပါ - စက်ရုံသို့လာရောက်လည်ပတ် ရန် တောင်းဆိုပါ
· တရားဝင် - Triquench CNC Solutions – အာမခံ ဆိုဒ် တစ်ပတ်တည်းပေးပို့မှုအတွက် +91 98250 334XX ကိုခေါ်ဆိုပါ + 1 နှစ်
သတ်မှတ်ချက် |
အသေးစိတ် |
ပါဝါ |
0.3 kW (300 W) |
အအေးခံခြင်း။ |
Air-Cooled |
RPM အတိုင်းအတာ |
10,000-20,000 |
Collet အမျိုးအစား |
ER8 (0.5-4 မီလီမီတာ ချိတ်ဆွဲခြင်း) |
မော်တာအမျိုးအစား |
Brushless DC |
ထည့်သွင်းခြင်း။ |
48V DC (PWM အမြန်နှုန်းထိန်းချုပ်ကိရိယာမှတဆင့်) |
အနီးစပ်ဆုံး စျေးနှုန်း |
₹3,000–₹5,000 |
အသုံးပြုသူ အဆင့်သတ်မှတ်ချက် |
ကြယ် ၄.၅+ ပွင့် (Amazon India နှင့် AliExpress) |
အကောင်းဆုံး |
အမြှုပ်၊ ဘာဆာ၊ ပလပ်စတစ်အပျော့များ၊ အရုပ်များ၊ အသေးစား CNC၊ သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော ထွင်းထုများ |
· Feather-Light : 0.68 ကီလိုဂရမ် သာ - များအတွက် စံပြ 3D-printed gantry သို့မဟုတ် ဘက်ထရီစွမ်းအင်သုံး တည်ဆောက်မှု .
· VFD မလိုအပ်ပါ - ဖြင့် လုပ်ဆောင်သည် ။ 48V လက်တော့ပ်စတိုင် အဒက်တာ + PWM ခလုတ် (0-100% အမြန်နှုန်း)
· အသံတိတ်ပြီး ထိရောက်မှု - 15,000 RPM တွင် <50 dB; <30W မလှုပ်မယှက်ဆွဲခြင်း။.
· Amazon ထိပ်တန်းရွေးချယ်မှု - အိန္ဒိယတွင် ရောင်းချသည့် အလုံးရေ 8,000+ 3018-MINI၊ ဘောပင်ဆွဲစက်များ၊ ကြက်ဥထွင်းစာများ .
1. 43 မီလီမီတာ ကုပ်နံပါတ် (Amazon တွင် ₹250) ကို အသုံးပြု၍ တပ်ဆင်ပါ။
2. ချိတ်ဆက်ပါ-
o 48V 7A ဒက်တာ → PWM ထိန်းချုပ်ကိရိယာ → ဗိုင်းလိပ်တံ (2-pin)
o ရွေးချယ်နိုင်သော- 12V ပန်ကာမုဒ် ။ အပိုအအေးအတွက်
3. RPM ကို ခလုတ် (10K–20K) မှတဆင့် ချိန်ညှိပါ။ ပရိုဂရမ်မရှိပါ
4. 1-3 mm shank bits (ER8 collets ပါ၀င်သည်) ကိုသုံးပါ။
Pro အကြံပြုချက် - ကြိုးမဲ့ထွင်းထုခြင်းအတွက် 18650 ဘက်ထရီထုပ်ပိုး (48V) ပါဝါ။ အရိပ်မပါဘဲ မြှုပ်ထွင်းခြင်းအတွက် ₹180 ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ် LED လက်စွပ်ကို ထည့်ပါ။
· Amazon- RATTMMOTOR 300W ER8 Kit – Search 'RATTMMOTOR 300W spindle ER8' + Prime ( adapter + 7 collets ပါ၀င်သည် )
· AliExpress- တရားဝင်စတိုး - PWM ထိန်းချုပ်ကိရိယာ + ကလစ် ဖြင့် အတွဲလိုက်သည် ₹400 သက်သာသည် (7-14 ရက်အတွင်း ပို့ဆောင်မှု)
သတ်မှတ်ချက် |
အသေးစိတ် |
ပါဝါ |
3 kW |
အအေးခံခြင်း။ |
ရေအေး |
RPM အတိုင်းအတာ |
0–24,000 |
Collet အမျိုးအစား |
ER20 (1-13 မီလီမီတာ ချိတ်ဆွဲခြင်း) |
Torque |
1.2 Nm (အထွတ်အထိပ်) |
ဓာတ်အား |
380V 3-Phase (220V အဆင့်-တက်တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်သည်) |
ကုန်သွားသည် |
≤ 0.008 မီလီမီတာ |
အနီးစပ်ဆုံး စျေးနှုန်း |
₹20,000–₹25,000 |
အသုံးပြုသူ အဆင့်သတ်မှတ်ချက် |
ကြယ် ၄.၈+ ပွင့် (Kuvam နှင့် IndiaMart) |
အကောင်းဆုံး |
အလူမီနီယံ၊ကြေး၊စတီး(အပေါ့စားဖြတ်တောက်မှု) 6040/6090 အလုပ်ကြမ်း၊ |
· Metal-Eating Torque : 1.2 Nm @ 12,000 RPM – 0.5 mm DoC, 800 mm/min တွင် အလူမီနီယမ် 6061 ကြိတ်.
· စက်မှု DNA : 4x NSK/P4 ကြွေဝက်ဝံ , IP65 အလုံပိတ် ၊ servo-ready ကုဒ်ဒါ ရွေးချယ်မှု။
· Kuvam Local Backup : Bangalore & Pune ဂိုဒေါင်များ - စတော့ရှယ်ယာတွင်ရှိသောဝက်ဝံများ၊ 48 နာရီဝန်ဆောင်မှု.
· 380V အဆင်သင့် : အတွက် တိုက်ရိုက် plug-in စက်ရုံ 3 အဆင့် ။ 220V ဆိုင်များအတွက် အဆင့်မြှင့် ထရန်စဖော်မာ ₹2,800
1. 100 မီလီမီတာ ရေအေးပေးထားသော ကလစ် ဖြင့် တပ်ဆင်ပါ (Kuvam မှ ₹1,800)။
2. 12L/min closed-loop chiller (₹18,000 အတွဲ) သို့မဟုတ် 80W ပန့် + ရေတိုင်ကီကို သုံးပါ.
3. ချိတ်ဆက်ပါ-
o Bergerda 3 kW VFD (Kuvam အစုံတွင် ပါဝင်သော) → UVW-PE
o Chiller → spindle (G1/4' အမြန်ချိတ်ဆက်မှု)
4. VFD ဆက်တင်များ-
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 380 V (သို့) transformer ဖြင့် 220V
o PD142 = 8.5 A
Pro အကြံပြုချက် - 6,000 RPM တွင် 150% torque အတွက် VFD sensorless vector mode (P0-01 = 2) ကိုဖွင့်ပါ။ 8 mm 2-flute carbide ကို 14,000 RPM၊ 0.3 mm DoC၊ အလူမီနီယမ်အတွက် 15% stepover ကိုသုံးပါ။
· Kuvam Technologies (တရားဝင်ဖြန့်ဖြူးသူ) : www.kuvam.in/bergerda-3kw – KUVMETAL25 ကုဒ်ကို သုံးပါ။ အတွက် အခမဲ့ chiller hose kit
· IndiaMart : 'Bergerda 3kW ER20 Kuvam' ရှာဖွေပါ - ဘန်ဂလို လာယူခြင်း သို့မဟုတ် ၃ ရက်ကြာ PAN India ပို့ဆောင်ခြင်း
· ဝန်ဆောင်မှု - +91 80 4173 88XX ကိုခေါ်ဆိုပါ – ၁ နှစ် အစားထိုး + ၃ နှစ် အာမခံ
သတ်မှတ်ချက် |
အသေးစိတ် |
ပါဝါ |
0.71 kW (710 W) |
အအေးခံခြင်း။ |
Air-Cooled |
RPM အတိုင်းအတာ |
0-20,000 |
Collet အမျိုးအစား |
ER11 (1-7 မီလီမီတာ ချိတ်ဆွဲခြင်း) |
တောင်ပေါ်မှာ |
52 မီလီမီတာ (Genmitsu 3020-PRO/3020-PRO MAX) |
ထည့်သွင်းခြင်း။ |
48V DC (ပါရှိသော controller မှတဆင့်) |
အနီးစပ်ဆုံး စျေးနှုန်း |
₹6,500–₹8,000 |
အသုံးပြုသူ အဆင့်သတ်မှတ်ချက် |
ကြယ် ၄.၇+ ပွင့် (Amazon India & SainSmart.in) |
အကောင်းဆုံး |
Genmitsu 3020 စီးရီး၊ အထပ်သား၊ acrylic၊ သစ်သားပျော့၊ ဝါသနာ အဆင့်မြှင့်ခြင်း။ |
· Perfect Fit : အလူမီနီယမ်ကွင်း + ဝက်အူ 4 ခု = ၅ မိနစ်ကြာ လဲလှယ်ခြင်း ။ စတော့ 775 မော်တာမှ
· 2X Cutting Speed : 710W vs 300W → 0.8 mm DoC ကြိတ်သားတွင် 15,000 RPM.
· Zero Wiring Hassle : 48V 15A adapter + PWM dial ပါဝင်သည် - VFD မရှိ၊ 3-phase မရှိပါ။
· SainSmart ဂေဟစနစ် - တွင် အလိုအလျောက်အသိအမှတ်ပြုသည် Candle/UGS ။ တရားဝင် 3020-PRO MAX firmware v2.3.
1. စတော့ 775 မော်တာ (ဝက်အူ ၄ ချောင်း) ကို ဖယ်ရှားပါ။
2. Bolt Genmitsu 710W ကွင်းစကွင်းပိတ် (ကြိုတင်တူးထားသော၊ ကျဆင်းသွားသည်)။
3. ပလပ် 48V အဒက်တာ → PWM ထိန်းချုပ်ကိရိယာ → ဗိုင်းလိပ်တံ.
4. ဒိုင်ခွက်ကို 75% (≈15,000 RPM) သို့လှည့်ပါ – စတင်ဖြတ်တောက်လိုက်ပါ။
5. ရွေးချယ်နိုင်သည်- ₹450 52 မီလီမီတာ ဖုန်မှုန့်ဖိနပ် (SainSmart ဆက်စပ်ပစ္စည်း) ထည့်ပါ။
အကြံပြုချက် - 3.175 mm 2-flute flat end mill ကို 18,000 RPM၊ 0.6 mm DoC၊ MDF တွင် 1200 mm/min တွင် အသုံးပြုပါ။ SainSmart 'Quiet Mode' firmware ကိုဖွင့်ပါ - ဆူညံသံ 58 dB အထိ ချပေးသည်။
· Amazon- Genmitsu 710W အဆင့်မြှင့်တင်မှု Kit – Search 'SainSmart 710W spindle 3020' + Prime (ကွင်းပိတ် + 5 collets ပါ၀င်သည်)
· SainSmart India – 3020-PRO MAX ဖြင့် အတွဲလိုက်သည် ₹1,200 သက်သာသည် ( GEN710 ကို သုံးပါ )
သတ်မှတ်ချက် |
အသေးစိတ် |
ပါဝါ |
3.5 kW |
အအေးခံခြင်း။ |
Air-Cooled |
RPM အတိုင်းအတာ |
0–18,000 |
Collet အမျိုးအစား |
ER20 (1-13 မီလီမီတာ ချိတ်ဆွဲခြင်း) |
Torque |
1.33 Nm (အမြင့်ဆုံး @ 12,000 RPM) |
ဓာတ်အား |
Dual 220V/380V 3-Phase |
ကုန်သွားသည် |
≤ 0.01 မီလီမီတာ |
အနီးစပ်ဆုံး စျေးနှုန်း |
₹22,000–₹28,000 |
အသုံးပြုသူ အဆင့်သတ်မှတ်ချက် |
4.8+ ကြယ်ပွင့်များ (IndiaMart & Chennai CNC ဖိုရမ်များ) |
အကောင်းဆုံး |
MDF၊ အထပ်သား၊ အလူမီနီယမ်၊ ကြေးဝါ၊ ကြီးမားသော 1212/1325 routers၊ ထုတ်လုပ်ရေးဆိုင်များ၊ |
· Workshop Beast : 1 pass တွင် 19 mm MDF ကို ဖြတ်တောက်သည်။ @ 12,000 RPM၊ 8 mm 3-flute bit၊ 3 m/min
· Dual Voltage Flex : 220V အိမ်ဆိုင်များ (VFD ဖြင့်) သို့မဟုတ် 380V စက်ရုံတိုက်ရိုက် - ထရန်စဖော်မာ မလိုအပ်ပါ။
· Bulletproof Build : 4x NSK ကြွေဝက်ဝံသွန်းအလူ , မီနီယံကိုယ်ထည် , IP55 ဖုန်ဒဏ်ခံပန်ကာ.
· Local King : Ambattur & Peelamedu ဆိုင်များတွင် ယူနစ် 2,000+ နေ့ချင်းပေါက် အစားထိုးခြင်း ။ HQD Chennai မှတဆင့်
1. 100 မီလီမီတာ လေအေးပေးစက် ဖြင့် တပ်ဆင်ပါ (HQD Chennai မှ ₹2,200)။
2. HQD 4 kW VFD (₹12,000) သို့မဟုတ် 220V/380V မော်ဒယ်တစ်ခုခုကို အသုံးပြုပါ။
3. VFD ဆက်တင်များ-
o P0-03 = 300 Hz (18,000 RPM အမြင့်ဆုံး)
o P1-02 = 18000 RPM
o P2-01 = 220V သို့မဟုတ် 380V
o PD142 = 14 A
o P4-01 = 8% (RPM နည်းသော ရုန်းအား မြှင့်တင်မှု)
4. 9,000 RPM တွင် 15 မိနစ် ပြေးပါ။ ပထမစစချင်းတွင်
Pro အကြံပြုချက် - အသုတ်အလုပ်များအတွက် ₹3,800 HQD အလိုအလျောက်တူးလ်-အရှည်အာရုံခံကိရိယာကို ထည့်ပါ။ 12 mm compression bit @ 15,000 RPM၊ 0.8 mm DoC၊ 18 mm MDF တွင် 4 m/min – ကိုက်ဖြတ်ခြင်း သုည။
· IndiaMart : 'HQD 3.5kW ER20 Chennai' ရှာဖွေရန် - Ambattur ရောင်းသူများကို စစ်ထုတ်သည်
· HQD South India : +91 98410 774XX ကိုခေါ်ဆိုပါ – အခမဲ့ သရုပ်ပြ + 2 နှစ်အာမခံ
· Bundle : VFD + ကလစ် + 10 collets = ₹32,000 all-in (₹4,000 ချွေတာ)
ဤ CNC spindle မော်တာ တစ်ခုစီတိုင်း သည် ဝါသနာအရ ထွင်းထုခြင်း၊ သတ္တုဖြတ်တောက်ခြင်း သို့မဟုတ် စက်မှုလုပ်ငန်းထုတ်လုပ်ခြင်းပဲဖြစ်ဖြစ်၊ သီးခြားလိုအပ်ချက်များအတွက် ထူးခြားသော အားသာချက်များကို ပေးစွမ်းပါသည်။ တတ်နိုင်မှုနှင့် ယုံကြည်စိတ်ချရမှုအတွက်၊ Zhong Hua Jiang နှင့် Triquench တို့သည် ခိုင်မာသောရွေးချယ်မှုများဖြစ်သည်။ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်အဆင့် စွမ်းဆောင်ရည်အတွက် HQD , Mysweety နှင့် VEVOR သည် ထိပ်ဆုံးတွင် ရပ်တည်နေသည်။
ပညာရှိစွာရွေးချယ်ပါ၊ သင်၏ CNC စနစ်ထည့်သွင်းမှုသည် တိကျမှု၊ ထိရောက်မှုနှင့် ကြာရှည်စွာစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းမည်ဖြစ်သည်။
CNC spindle motor ကိုမှန်ကန်စွာတပ်ဆင်ခြင်းသည်၎င်း၏ရေရှည်ယုံကြည်စိတ်ချရမှု၏အခြေခံအုတ်မြစ်ဖြစ်သည်။ ဤသည်မှာ လိုက်နာရန် အထိရောက်ဆုံး အဆင့်များဖြစ်သည်-
တပ်ဆင်ခြင်းမပြုမီ၊ spindle mounting area သည် သန့်ရှင်း၊ ပြားချပ်ချပ်နှင့် တည်ငြိမ်ကြောင်း သေချာပါစေ။ ဖုန်မှုန့် သို့မဟုတ် မညီညာသောမျက်နှာပြင်များသည် တုန်ခါမှုဖြစ်စေနိုင်ပြီး တိကျမှုကို လျှော့ချနိုင်သည်။ လည်ပတ်နေစဉ်အတွင်း ရွေ့လျားမှုကို တားဆီးရန် တပ်ဆင်ထားသော ဘောများကို အမြဲတမ်း လုံလုံခြုံခြုံ တင်းကျပ်ပါ။
ဗို့အားနှင့် ကြိမ်နှုန်းသည် spindle ၏သတ်မှတ်ချက်များနှင့် ကိုက်ညီမှုရှိမရှိ စစ်ဆေးပါ။ လျှပ်စစ်ဆူညံသံများကို လျှော့ချရန် အကာအရံကြိုးများကို အသုံးပြုပါ။ ဝိုင်ယာကြိုးမမှန်ပါက အပူလွန်ကဲခြင်း သို့မဟုတ် ရုတ်တရက် ပိတ်သွားနိုင်သည်။ အကောင်းမွန်ဆုံးထိန်းချုပ်မှုအတွက် တွဲသုံးနိုင်သော VFD (Variable Frequency Drive) နှင့် spindle ကို အမြဲချိတ်ဆက်ပါ။
ဗိုင်းလိပ်တံအမျိုးအစားပေါ် မူတည်၍ လုံလောက်သော လေ သို့မဟုတ် ရေအေးကို သေချာပါစေ။ များအတွက် လေအေးပေးထားသော spindles ၊ လေဝင်ပေါက်များကို ဖုန်မှုန့်များကင်းစင်အောင်ထားပါ။ များအတွက် ရေအေးထားသော ချည်မျှင် ၊ သန့်ရှင်းသော coolant ကိုသုံးကာ စီးဆင်းမှုကို ပုံမှန်စစ်ဆေးပါ။ အအေးမလုံလောက်ပါက ဗိုင်းလိပ်တံ၏ သက်တမ်းကို သိသိသာသာ တိုစေနိုင်သည်။
တိကျစွာဖြတ်တောက်ရန်အတွက် သင့်လျော်သောကိရိယာ ချိန်ညှိမှုသည် အရေးကြီးပါသည်။ မှားယွင်းစွာ ချိန်ညှိမှုသည် ကိရိယာ ဝတ်ဆင်မှု၊ မျက်နှာပြင် မစုံလင်မှုနှင့် ဗိုင်းလိပ်တံ မညီမျှမှုကို ဖြစ်စေနိုင်သည်။ အသုံးမပြုမီတိုင်း ချိန်ညှိမှုကို စစ်ဆေးရန် တိကျသောတိုင်းတာရေးကိရိယာများကို အသုံးပြုပါ။
တပ်ဆင်ပြီးနောက်၊ ဗိုင်းလိပ်တံကို နိမ့်သောအမြန်နှုန်းဖြင့် မိနစ်အနည်းငယ်ကြာ လည်ပတ်ပါ။ ပုံမှန်မဟုတ်သော ဆူညံသံ သို့မဟုတ် တုန်ခါမှုကို စစ်ဆေးရန် RPM ကို တဖြည်းဖြည်း တိုးမြှင့်ပါ။ ၎င်းသည် လည်ပတ်မှုမပြည့်မီ ဖြစ်နိုင်ချေရှိသော ပြဿနာများကို စောစီးစွာ ရှာဖွေဖော်ထုတ်ရန် ကူညီပေးသည်။
ပုံမှန်ထိန်းသိမ်းခြင်းသည် တသမတ်တည်း spindle စွမ်းဆောင်ရည်ကို သေချာစေပြီး မမျှော်လင့်ထားသော ကျရှုံးမှုများကို ကာကွယ်ပေးပါသည်။ သင့် spindle ၏လုပ်ငန်းဆောင်တာသက်တမ်းကို သက်တမ်းတိုးရန် ဤအဓိကအလေ့အကျင့်များကို အကောင်အထည်ဖော်ပါ။
အထူးသဖြင့် သစ်သား သို့မဟုတ် သတ္တုဖြတ်တောက်စဉ်တွင် ဖုန်မှုန့်များနှင့် အပျက်အစီးများ လျင်မြန်စွာ ဖြစ်ပေါ်လာနိုင်သည်။ လေဝင်ပေါက်နှင့် ပြင်ပမျက်နှာပြင်များကို သန့်ရှင်းရန် ဖိသိပ်ထားသောလေကို အသုံးပြုပါ။ အဆိပ်အတောက်များ သို့မဟုတ် ဝက်ဝံများကို ပျက်စီးစေမည့် ပြင်းထန်သော ပျော်ရည်များကို အသုံးပြုခြင်းမှ ရှောင်ကြဉ်ပါ။
Bearings များသည် spindle စွမ်းဆောင်ရည်အတွက် အရေးကြီးပါသည်။ ဝတ်ဆင်မှုကို ညွှန်ပြနိုင်သည့် ပုံမှန်မဟုတ်သော အသံများ သို့မဟုတ် တုန်ခါမှုများကို နားထောင်ပါ။ အတွင်းပိုင်းပျက်စီးမှု နောက်ထပ်မဖြစ်စေရန် ဟောင်းနွမ်းနေသောဝက်ဝံများကို ချက်ချင်းအစားထိုးပါ။
သင်၏ spindle မော်ဒယ်သည် ချောဆီလိုအပ်ပါက၊ ထုတ်လုပ်သူ၏ အကြံပြုထားသော အချိန်ဇယားကို လိုက်နာပါ။ ချောဆီများလွန်ကဲခြင်းသည် အပူလွန်ကဲခြင်းကို ဖြစ်စေနိုင်ပြီး ချောဆီမရှိခြင်းသည် bearing ချို့ယွင်းမှုကို ဖြစ်စေသည်။
ဝတ်ဆင်မှု သို့မဟုတ် အပူလွန်ကဲခြင်း လက္ခဏာများအတွက် VFD၊ ပါဝါကြိုးများနှင့် ချိတ်ဆက်ကိရိယာများကို ပုံမှန်စစ်ဆေးပါ။ လျော့ရဲသောချိတ်ဆက်မှုများသည် မတည်ငြိမ်သော spindle အမြန်နှုန်းကိုဖြစ်စေပြီး ဖြတ်တောက်မှုတိကျမှုကို ထိခိုက်စေနိုင်သည်။
အမြင့်ဆုံး RPM သို့မဟုတ် load ဖြင့် အဆက်မပြတ်လည်ပတ်ခြင်းသည် spindle ၏သက်တမ်းကိုတိုစေနိုင်သည်။ အဆင့်သတ်မှတ်ထားသော စွမ်းဆောင်ရည်အတွင်း လည်ပတ်ပြီး အပူလွန်ကဲမှုကို ကာကွယ်ရန် ထုတ်လုပ်မှုကြာမြင့်ချိန်အတွင်း ခေတ္တနားချိန်ကို ခွင့်ပြုပါ။
အသုံးမပြုသည့်အခါ၊ ဖုန်မှုန့်ကင်းစင်သော ခြောက်သွေ့သောနေရာတွင် ချည်ထားပေးပါ။ ညစ်ညမ်းမှုမဖြစ်အောင် ဖုံးအုပ်ထားပါ။ ရေရှည်သိုလှောင်မှုတွင် သံချေးတက်ခြင်းကို ရှောင်ရှားရန် ဝက်ဝံများကို ချောဆီထည့်ရန် လိုအပ်သည်။
CNC spindle motor ကို ဂရုတစိုက် တပ်ဆင်ခြင်းနှင့် ထိန်းသိမ်းခြင်းသည် ယုံကြည်စိတ်ချရသော လည်ပတ်မှုနှင့် အရည်အသွေးမြင့် ရလဒ်များကို သေချာစေသည်။ ကောင်းစွာထိန်းသိမ်းထားသော spindle သည် ချောမွေ့သောဖြတ်တောက်မှုများကို ပေးစွမ်းရုံသာမက စွမ်းအင်ကို သက်သာစေပြီး စက်ရပ်ချိန်ကိုလည်း လျှော့ချပေးပါသည်။
ဤအကောင်းဆုံးအလေ့အကျင့်များကို လိုက်နာခြင်းဖြင့် သင်သည် သင်၏ CNC spindle motor ၏ စွမ်းဆောင်ရည်၊ စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် သက်တမ်းကို မြှင့်တင်နိုင်လိမ့်မည်—သင်၏ ထုတ်လုပ်မှုလိုင်းကို ချောမွေ့ပြီး အကျိုးအမြတ်ရှိအောင် ထိန်းထားနိုင်မည်ဖြစ်သည်။
Mexico 2026 ရှိ ထိပ်တန်း Desktop CNC Router စက်များ ထုတ်လုပ်သူ 15 ဦး
စပိန် 2026 တွင် ထိပ်တန်း Desktop CNC Router စက်များ ထုတ်လုပ်သူ 15 ဦး
2026 ခုနှစ် ဂျပန်နိုင်ငံရှိ ထိပ်တန်း Desktop CNC Router စက်များ ထုတ်လုပ်သူ 15 ဦး
Canada 2026 တွင် ထိပ်တန်း Desktop CNC Router စက်များ ထုတ်လုပ်သူ 15 ဦး
2026 ပိုလန်ရှိ ထိပ်တန်း ဒက်စ်တော့ CNC Router စက်များ ထုတ်လုပ်သူ 15 ဦး
အီတလီ 2026 ရှိ ထိပ်တန်း ဒက်စ်တော့ CNC Router စက်များ ထုတ်လုပ်သူ 15 ဦး
ဗြိတိန် 2026 တွင် ထိပ်တန်း Desktop CNC Router စက်ထုတ်လုပ်သူ 15 ဦး
ပြင်သစ် 2026 တွင် ထိပ်တန်း Desktop CNC Router စက်များ ထုတ်လုပ်သူ 15 ဦး
2026 ဂျာမနီရှိ ထိပ်တန်း Desktop CNC Router စက်ထုတ်လုပ်သူ 15 ဦး
အမေရိက 2026 တွင် ထိပ်တန်း Desktop CNC Router စက်ထုတ်လုပ်သူ 15 ဦး
အမြန်လင့်များ
ကြှနျုပျတို့ကိုဆကျသှယျရနျ