Visningar: 0 Författare: Webbplatsredaktör Publiceringstid: 2025-10-24 Ursprung: Plats

En CNC-spindelmotor är den kärnroterande komponenten i en Computer Numerical Control-maskin (CNC) som driver skärverktyget (som en pinnfräs, borr eller fräs) vid höga hastigheter för att ta bort material från ett arbetsstycke. Den omvandlar elektrisk energi till mekanisk rotation, vanligtvis från 8 000 till 30 000 RPM eller mer, beroende på applikation. Nyckelfunktioner inkluderar:
· Effektklass : Mäts i watt (W) eller hästkrafter (HP), t.ex. 500W till 2,2kW för stationära modeller.
· Kylningstyper : Luftkyld (enklare, fläktbaserad) eller vattenkyld (tystare, bättre för långvarig användning).
· Styrning : Använder ofta ER-hylsor för verktygshållning och integreras med VFD (Variable Frequency Drives) eller borstlösa DC-kontroller för exakt hastighetsjustering.
· Typer : Spindelmotorer kan vara växelströmsinduktion, borstlös likström eller servobaserade, där borstlös likström är populärt i stationära CNC:er för effektivitet och lågt underhåll.
Till skillnad från standardmotorer är CNC-spindlar designade för högt vridmoment vid variabla hastigheter, vibrationsmotstånd och noggrannhet (vanligtvis <0,01 mm) för att säkerställa precisionsbearbetning.
I stationära CNC-maskiner – kompakta system för hobbyister, prototyper och småskalig produktion – är spindelmotorn den mest kritiska komponenten som bestämmer prestanda, mångsidighet och utskriftskvalitet. Här är varför:
· Precision och finishkvalitet : Spindlar med höga varvtal med låg utlopp möjliggör fina skärningar i material som trä, akryl, aluminium och mjuka metaller, vilket minskar verktygsmärken och efterbearbetningsbehov.
· Materialmångsidighet : En kraftfull spindel (t.ex. 1,5 kW+) tillåter växling mellan barrträd (lågt varvtal, högt vridmoment) och metaller (högt varvtal, balanserad matningshastighet), vilket utökar projektomfånget.
· Effektivitet och produktivitet : Variabel hastighetskontroll via PWM eller 0–10V-signaler minimerar verktygsslitage, förhindrar överhettning och stödjer snabbare cykeltider – avgörande för stationära användare med begränsad arbetsyta.
· Kostnadseffektivitet : Uppgradering av en spindel (t.ex. från 300W till 800W) kan förvandla en grundläggande routerbaserad CNC till en kapabel fräsmaskin utan att ersätta hela systemet.
· Ljud och säkerhet : Vattenkylda spindlar fungerar tystare (<70dB) än luftkylda, vilket gör dem lämpliga för hemgarage eller gemensamma verkstäder.
Utan en pålitlig spindel är stationära CNC:er begränsade till lättgravyr eller mjuka material, vilket understryker dess roll som maskinens 'hjärta'.
Indiens CNC-marknad för stationära datorer upplever snabb tillväxt, driven av Maker Movement, start-ekosystem och prisvärd tillverkningsdemokratisering. Nyckeltrender inkluderar:
· Marknadsstorlek och prognoser : Värderat till ~₹500–800 crore 2023, förväntas hobby- och småföretagssegmentet växa med 15–20 % CAGR fram till 2030, drivs av e-handelsplattformar som Amazon India, Flipkart och specialiserade butiker (t.ex. Think3D, Robuin, Robuin).
· Drivrutiner :
o Utbildning och kompetensutveckling : Initiativ som Atal Tinkering Labs och IIT/NIT fab labs främjar CNC-läskunnighet bland studenter.
o MSME Boom : Över 6 crore mikroföretag använder stationära CNC:er för anpassade skyltar, smycken och prototyper för att konkurrera med massproduktion.
o Prisvärdhet : Ingångsmaskiner (₹50 000–₹2 lakh) med kinesiska spindlar (t.ex. 500W ER11) eller indiska märken (t.ex. MNC Tech, Sipani) gör teknik tillgänglig.
o Lokalisering : Ökande efterfrågan på 'Make in India'-spindlar från tillverkare i Coimbatore, Pune och Rajkot, vilket minskar importberoendet (för närvarande ~70 % från Kina).
· Utmaningar och möjligheter : Höga importtullar, effektfluktuationer och kunskapsluckor kvarstår, men lokal montering (t.ex. 3018-PRO-kit) och eftermarknadsuppgraderingar (spindlar från 5 000 –25 000 INR) överbryggar luckorna.
Denna ökning positionerar Indien som en nyckelaktör inom global datortillverkning, där spindelmotorkvaliteten är en avgörande faktor för användarens användning och maskinens livslängd.
Att välja rätt spindel för en stationär CNC (vanligtvis 300×300 mm till 600×900 mm arbetskuvert) kräver att motorspecifikationer matchar dina material, arbetscykel och butiksbegränsningar. Nedan är de fem kritiska beslutsfaktorerna, kvantifierade med verkliga riktmärken.
Material |
Rekommenderad effekt |
Optimalt varvtal |
Vridmoment @ lågt varvtal |
Trä/MDF/Plast |
500–800 W |
12 000–24 000 |
≥ 0,25 Nm vid 6 000 RPM |
Aluminium (6061) |
1,5–2,2 kW |
18 000–24 000 |
≥ 0,8 Nm vid 6 000 RPM |
Stål (mild) |
2,2–3,5 kW |
8 000–18 000 |
≥ 1,5 Nm vid 4 000 RPM |
· Effekt (W) ≈ Spånbelastning (mm) × Matningshastighet (mm/min) × Skärkraft (N) Exempel: 0,1 mm spån × 1 200 mm/min × 80 N ≈ 1 600 W behövs.
Undvik spindlar som sjunker till >30 % vridmoment under 6 000 rpm om du skär i metall – många 800 W '24 000 rpm'-enheter levererar <0,1 Nm vid 6 krpm, vilket orsakar prat.
Faktor |
Luftkyld |
Vattenkyld |
Max arbetscykel |
60 % (40 min på / 25 min av) |
100 % |
Termisk stabilitet |
±8 °C drift |
±1 °C |
Omgivningstemperaturgräns |
35°C |
40°C |
Buller (vid 18 000 RPM) |
72–78 dB(A) |
58–65 dB(A) |
Installationskomplexitet |
Plug-and-play |
Kräver kylare, slangar, flödesbrytare |
Välj luftkyld för hobby-/lättproduktion (<2 tim/dag). Välj vattenkyld för aluminium/stål eller 4+ timmars körningar – förhindrar förlust av lagerförspänning och förlänger livslängden 3–4×.
Hylsa |
Max Ø Verktyg |
Runout (TIR) |
Grip Range |
Typisk användning |
ER11 |
7 mm |
≤ 8 µm |
0,5–7 mm |
Gravyr, PCB, 1/8' bitar |
ER16 |
10 mm |
≤ 8 µm |
1–10 mm |
1/4' pinnfräsar, lätt aluminium |
ER20 |
13 mm |
≤ 10 µm |
1–13 mm |
1/2' grovbearbetning, stål |
Bekräfta spännmutterns vridmoment (ER11: 17 Nm, ER16: 30 Nm, ER20: 42 Nm). Undervridna muttrar orsakar 30–50 µm glid under belastning.
Krav |
Måste matcha |
VFD-ingång |
220 V enfas (stationär standard) eller 380 V 3-fas |
Styrsignal |
0–10 V analog eller PWM (5 V TTL) |
Spindelfeedback |
Open-loop (de flesta) vs. closed-loop-kodare (sällsynt på skrivbordet) |
Programvara |
Mach3/4, LinuxCNC, GRBL (bekräfta 0–10 V spindelkommando) |
Spindlar med proprietära USB-kontrollkort – tvinga dig till specifik (ofta buggig) programvara. Håll dig till Huajiang, Delta eller Hitachi VFDs med Modbus/RS-485 för framtidssäkring.
Metrisk |
Mål |
Testmetod |
Buller @ 1 m |
≤ 70 dB(A) |
Smartphone-app (NIOSH) |
Vibration |
≤ 1,0 mm/s RMS |
Accelerometer på spindelnosen |
Lagerbyte |
Patronbyte < 30 min |
Ingen press krävs |
Smörjintervall |
2 000 timmar (keramik) |
Livstidspaket att föredra |
· Rengör luftfiltret (luftkylt) var 40:e timme.
· Kontrollera larm för kylvätskeflödesbrytare (vattenkyld).
· Balanshylsa + verktygsmontering på en Hofmann- eller SBS- balanserare vid utlopp > 5 µm.
(800 W klass, 3018-PRO till 6040 ram)
Användningsfall |
Axel |
Kyl |
Hylsa |
VFD |
Trä/Plast |
500 W, 24k RPM |
Luft |
ER11 |
1,5 kW 220 V |
Aluminium |
1,5 kW, 24k RPM |
Vatten |
ER16 |
2,2 kW 220 V |
Stål |
2,2 kW, 18k RPM |
Vatten |
ER20 |
4,0 kW 220 V |
Matcha dessa fem faktorer med din materialuppsättning och timmar/dag , så slipper du den #1 stationära CNC-ångern: underdrivna, överhettade spindlar som stannar i mitten av skärningen.
Att investera i högkvalitativa CNC-spindelmotorer ger mätbara fördelar när det gäller precision, livslängd och driftskostnader. Nedan är de tre kärnfördelarna, med stöd av tekniska principer och verkliga prestandadata.
Kvalitetsspindelmotorer upprätthåller snäva utloppstoleranser (vanligtvis ≤ 0,001 mm TIR) och konsekventa vridmomentkurvor över hela varvtalsområdet. Detta översätts direkt till:
· Överlägsen ytfinish : Ra-värdena sjunker från 1,6 µm (ekonomispindlar) till 0,4 µm eller bättre.
· Snävare dimensionsnoggrannhet : Deltoleranser håller ±0,005 mm vid höghastighetsbearbetning av aluminium jämfört med ±0,020 mm med enheter av lägre kvalitet.
· **Reducerad
Avancerade funktioner i premiummotorer – keramiska hybridlager, vätskekylda statorer och vektorstyrda VFD:er – möjliggör:
· Spindelhastighetsöverstyrning (SSO) upp till 150 % utan vridmomentförlust.
· Styv gängning vid 4 000 RPM med < 0,01 mm stigningsfel.
· Strategier för höghastighetsbearbetning (HSM) som minskar cykeltiderna med 30–40 %.
Avancerade spindlar använder elektroforetiskt belagda rotorer , SKF/NSK vinkelkontaktlager med livstidsfettpaket och finita element-analyserade hus som tål 10 G vibrationsbelastningar.
Komponent |
Ekonomispindel |
Kvalitetsspindel |
Resultat |
Lagerlivslängd (L10) |
1 500 timmar |
12 000+ timmar |
8× längre MTBF |
Termisk cykling |
±45 °C drift |
±2 °C (vätskekyld) |
Förhindrar förladdningskollaps |
MTTR efter krasch |
4–6 timmar |
< 1 timme (modulär patron) |
Minimerar stilleståndstid |
Fältdata från Haas och DMG MORI serviceloggar visar att kvalitetsspindlar uppnår 95 % drifttid över 5 år jämfört med 68 % för budgetimport.
Precisionsbalanserade rotorer och spiralformade statorlindningar minskar den akustiska effekten med 15–20 dB(A) — från 85 dB(A) till 65 dB(A) vid 18 000 RPM — vilket eliminerar behovet av fullständiga akustiska kapslingar i många butiker.
Energibesparingar kommer från:
· Sensorlös vektorkontroll : 96–98 % verkningsgrad jämfört med 85 % i V/f-frekvensomriktare.
· Regenerativ bromsning : Returnerar 10–15 % av energin under retardation.
· IE4-klass permanentmagnetrotorer : Minska I⊃2;R-förlusterna med 40 %.
En kvalitetsspindel på 7,5 kW förbrukar ~6,3 kWh under ett 8-timmarsskift jämfört med 8,1 kWh för en motsvarande ekonomienhet – vilket sparar ~650 USD/år vid 0,12 USD/kWh.
En CNC-spindelmotor av hög kvalitet är en kapitaltillgång som förenar besparingar i skrot, stillestånd och energi samtidigt som den möjliggör processkapacitet som är ouppnåelig med komponenter i lägre nivå.
Stationära CNC-maskiner, som den populära Shapeoko- eller 3018-serien, förlitar sig på spindelmotorer för att utföra precisionsskärnings-, graverings- och fräsuppgifter. Att välja rätt innebär att balansera dina materialtyper, arbetsflödeskrav och budget. Viktiga överväganden inkluderar uteffekt, hastighetskapacitet, maskinintegration, termisk hantering och övergripande värde. Nedan kommer vi att bryta ner de viktigaste faktorerna baserat på expertrekommendationer och användarupplevelser från hobbygrupper och tillverkare.
Effekt (mätt i watt eller kilowatt) avgör hur mycket kraft spindeln kan utöva för att skära igenom material, medan RPM (varv per minut) påverkar skärhastighet och finishkvalitet. Vridmoment (rotationskraft, ofta i Nm) är avgörande för att hantera motstånd utan att stanna.
För mjuka material som trä eller plast fungerar 300–800W med 18 000–24 000 RPM bra för gravering och grunda snitt. Hårdare material som aluminium eller mjukt stål behöver 1,5–2,5 kW och 6 000–15 000 RPM för djupare snitt, med högre vridmoment (0,85–2,4 Nm) för att förhindra att det fastnar. Högt varvtal överträffar fina detaljer men offrar vridmomentet; lägre varvtal ger mer kraft för grovbearbetning.
Hobbyister kör ofta sessioner under 2 timmar, så undvik överspecifikationer för kontinuerlig industriell användning. Testa med dina verktyg – t.ex. kan en 10 mm pinnfräs i stål kräva 750 W+ för stabilitet.
Beräkna baserat på verktygsdiameter och matningshastighet. Börja med mellanregister som en 2,2 kW spindel vid 24 000 RPM för mångsidighet i trä och lättmetaller.
En felaktig spindel kan orsaka vibrationer, dåliga toleranser (över 0,01 mm) eller integrationshuvudvärk. Kontrollera alltid specifikationerna mot din maskins ram och styrenhet.
Kontrollera monteringsdiameter (t.ex. 52 mm eller 80 mm klämma), vikt (under 5 kg för bordsbryggor) och hylstyp (ER11/ER16/ER20 för 1–13 mm verktyg). Populära kit som Genmitsu eller Zhong Hua Jiang inkluderar fästen för Shapeoko/3018.
Säkerställ spänning (110V/220V), VFD-kompatibilitet (variable frequency drive) och PWM-kontroll för hastighetsramper. Plötsliga varvtalsändringar kan överbelasta lagerströmförsörjning (t.ex. 5A-gräns på 3018 kit) – använd en 24V 8–10A-uppgradering eller kodramper för mjuka starter.
Granska din maskins manual eller community-forum (t.ex. Reddits r/hobbycnc) för testade parkopplingar. Dålig kompatibilitet leder till stopp eller överhettning.
Överhettning orsakar termisk expansion (upp till 0,05 mm fel), lagerslitage och effektbortfall. Kylning påverkar också buller, vilket är viktigt i hembutiker.
Typ av kylning |
Proffs |
Nackdelar |
Bullernivå |
Bäst för |
RPM/Temp Stabilitet |
Luftkyld (fläktbaserad) |
Enkel installation, inga pumpar/läckor; högre vridmoment för korta skurar. |
Högre fläktar; dammuppbyggnad; tempen stiger snabbt i långa lopp. |
70–95 dB (som ett högt vakuum). |
Dammiga butiker, <2-timmarspass, trä/plast. |
Upp till 18 000 RPM; temperaturer >50°C efter 1 timme. |
Vattenkyld (cirkulerande vätska) |
Tystare, effektivare värmeavledning; klarar höga belastningar. |
Behöver pump (5–10W), reservoar och underhåll; läckagerisker. |
<60 dB (nästan tyst). |
Kontinuerlig användning, metaller, precisionsarbete. |
Upp till 24 000 RPM; temperaturer <40°C i timmar. |
Luftkyld passar öppna ytor men lägger till kapslingar; vattenkyld är idealisk för garage. Båda förlänger verktygets livslängd med korrekt underhåll (t.ex. filter för vattensystem).
Välj vattenkyld för metaller för att bibehålla vridmomentet; luft för budgettorrkörningar. Hållbarheten förbättras med keramiska lager i avancerade modeller.
Budgetspindlar börjar på $50 (t.ex. grundläggande 300W DC för gravering), medan premiumsatser når $300–500 (2,2kW med VFD och tillbehör). Prestandavågar med kraft, precision och lång livslängd – sikta på värde framför billigast.
l Instegsnivå ($50–150) : 500–800W luftkyld; bra för trähobbyister men bullrig och kortlivad (1–2 år vid 8 timmar/dag).
l Mellanklass ($150–300) : 1,5–2,2 kW vattenkylda kit (t.ex. Vevor eller SainSmart); balanserad för blandade material, tyst, 2+ års livslängd.
l High-End ($300+) : 2,5kW+ med ATC (automatiskt verktygsbyte), keramiska lager; pro-grade för aluminium/stål, men overkill för stationära datorer.
Prioritera kit med VFD, spännhylsor och pumpar – sparar $100+ på extramaterial. Användarrecensioner framhäver Zhong Hua Jiang för tillförlitlighet (4,5+ stjärnor på Amazon). Undvik extremt billig import utan garantier, eftersom de misslyckas under belastning.
Faktor totalkostnad (t.ex. +$50 för fästen). För de flesta stationära datorer ger en 2,2 kW vattenkyld spindel 200–250 USD 80 % av proffsprestanda utan överskott.
Genom att utvärdera dessa faktorer mot dina projekt – t.ex. träskyltar kontra aluminiumprototyper – undviker du vanliga fallgropar som underdrivna skärningar eller bullriga installationer. Börja med ett mångsidigt 2,2 kW vattenkylt alternativ för bred kompatibilitet, och testa i korta serier för att förfina. För specifika maskinmatchningar, konsultera tillverkarens webbplatser eller forum som Hobby-Machinist.
Att välja rätt CNC-spindelmotor är avgörande för precision, hållbarhet och prestanda. Oavsett om du är en hobbyist eller en professionell maskinist, definierar rätt spindel kvaliteten på dina snitt. Nedan är de 10 bästa stationära CNC-spindelmotorerna i Indien, rankade för tillförlitlighet, funktioner och användarnöjdhet.
Specifikation |
Detaljer |
Driva |
2,2 kW |
Kyl |
Luftkyld |
RPM-intervall |
0–24 000 |
Spännhylsa Typ |
ER20 (3–13 mm fastspänning) |
VFD-kompatibilitet |
Ja (0–400 Hz) |
Ca. Pris |
18 000–22 000 INR |
Användarbetyg |
4,5+ stjärnor (IndiaMart-genomsnitt) |
Bäst för |
Trä, akryl, mjuka metaller, stationär CNC (3018, 6040, etc.) |
· Tyst och låg vibration : Går viskande tyst även vid 18 000+ RPM under långa gravyrjobb.
· Plug-and-Play med VFD : Paras sömlöst med budget 2,2 kW VFD (Huanyang, Delta, etc.).
· Beprövad hållbarhet : 1 000+ enheter sålda på IndiaMart med <2 % felfrekvens under det första året.
· ER20 Mångsidighet : Rymmer 3–13 mm verktyg; idealisk för 3D-skärning, PCB-fräsning och skylttillverkning.
1. Montera med 80 mm spindelklämma (ingår i de flesta kit).
2. Anslut 3-fas + jord till VFD (UVW-PE).
3. Ställ in VFD: P0-03 = 400 Hz , P1-02 = 24000 RPM , P2-01 = 220 V.
Proffstips : Lägg till en dammsko för 1 200 INR + 60 mm utsugsslang för att hålla lagren rena och förlänga livslängden med 30 %.
Sök 'HQD GDF 2,2kW ER20' – filtrera efter 4,5+ betygssäljare i Mumbai/Pune för snabbast leverans.
Specifikation |
Detaljer |
Driva |
0,5 kW (500 W) |
Kyl |
Luftkyld |
RPM-intervall |
8 000–26 000 |
Spännhylsa Typ |
ER11 (0,5–7 mm fastspänning) |
VFD-kompatibilitet |
Ja (via medföljande 48V DC-omvandlare) |
Ca. Pris |
4 500–6 000 INR |
Användarbetyg |
4,4+ stjärnor (Amazon Indien) |
Bäst för |
PCB fräsning, läder, mjukt trä, 3018-PRO, liten DIY CNC |
· Allt-i-ett-sats : Levereras med 13 ER11 spännhylsor + 48V strömadapter + hastighetskontrollratt – ingen separat VFD behövs.
· Whisper-Quiet vid 12 000 RPM : Perfekt för hemmabruk (lägenhetsvänligt).
· Plug-and-Play : 3-tråds DC-ingång (ingen 3-fas ledningsförvirring).
· Amazon Bestseller : 5 000+ enheter sålda med <3 % DOA-avkastning.
1. Montera med 52 mm klämma (ingår).
2. Anslut 48V 10A adapter → spindel → varvtalsratt.
3. Justera RPM med ratten (8K–26K). Ingen VFD-programmering!
Proffstips : Använd 0,8–3 mm PCB-bits vid 18 000 RPM med 0,1 mm djup per passage för rena spår. Lägg till 350 INR kylfläkt om den körs >30 minuter.
Mysweety 500W spindelsats – Sök efter 'Mysweety 500W spindel ER11' och välj Uppfylld av Amazon för 2-dagars leverans.
Specifikation |
Detaljer |
Driva |
1,5 kW |
Kyl |
Vattenkyld |
RPM-intervall |
0–24 000 |
Spännhylsa Typ |
ER11 (0,5–7 mm fastspänning) |
Runout |
≤ 0,005 mm (CE-certifierad) |
VFD-kompatibilitet |
Ja (ingår 1,5 kW VFD) |
Ca. Pris |
12 000–15 000 INR |
Användarbetyg |
4,6+ stjärnor (AliExpress och IndiaMart) |
Bäst för |
Aluminium, mässing, trä, MDF, 6040/6090 CNC, fuktiga verkstäder |
· Komplett vattenkylt kit : Inkluderar 80W pump , 5m silikonslang , 1,5 kW VFD och ER11 skiftnyckelset.
· Noll termisk strypning : Bibehåller 24 000 RPM i 4+ timmar under 40°C indiska somrar.
· Precisionslager : 2x P4 vinkelkontakt (fram) + 2x P4 (bak) – <0,005 mm utlopp.
· Global exportkvalitet : CE, ISO 9001 certifierad; 10 000+ enheter skickas till Indien via AliExpress/IndiaMart.
1. Montera med 80 mm vattenkyld klämma (800 ₹ extra om inte ingår).
2. Fyll pumptanken med destillerat vatten + 5 % kylvätska (förhindrar alger).
3. Anslut:
o Spindel → VFD (UVW-PE)
o Pump → 220V stickpropp
o VFD-inställningar : P0-03 = 400 Hz | P1-02 = 24000 RPM | P2-01 = 220 V
4. Kör pumpen 5 minuter före spindeln för att undvika torrstart.
Proffstips : Lägg till ₹600 flödesbrytare till VFD (PD014) – autostoppar spindeln om pumpen går sönder. Använd 6 mm pinnfräsar av hårdmetall vid 18 000 RPM, 0,2 mm DoC för aluminium.
· Amazon: 'Zhong Hua Jiang 1,5 kW vattenkyld' – Filter Pune/Mumbai säljare
· AliExpress: Officiell butik
Specifikation |
Detaljer |
Driva |
2,2 kW |
Kyl |
Luftkyld |
RPM-intervall |
0–24 000 |
Spännhylsa Typ |
ER20 (1–13 mm fastspänning) |
Frekvens |
0–400 Hz |
Kroppsdesign |
Fyrkantig (lätt montering) |
Ca. Pris |
15 000–18 000 INR |
Användarbetyg |
4,7+ stjärnor (Amazon India & VEVOR.in) |
Bäst för |
MDF, akryl, mjuka metaller, 6040/6090 CNC, kommersiella skyltbutiker |
· Fyrkantig kroppsfördel : Låser stadigt i 80 mm klämmor – noll wobbling vid 24 000 rpm.
· Högt vridmoment vid lågt varvtal : Levererar 1,5 Nm vid 6 000 varv per minut – perfekt för 12 mm MDF-fräsning.
· Industriella lager : 4x keramisk hybrid (2 fram, 2 bak) – klassade 8 000+ timmar.
· 2025 användares feedback : 1 200+ Amazon-recensioner beröm <0,01 mm runout efter 6 månaders hård användning.
1. Montera med 80 mm fyrkantsklämma (1 200 INR på Amazon).
2. Anslut 3-fas + PE till VEVOR 2,2 kW VFD (säljs separat eller i sats).
3. VFD-inställningar:
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 220 V
o P4-01 = 50 % (vridmomentförstärkning för lågt varvtal)
4. Kör 5 minuter med 12 000 RPM vid första start till säteslager.
Proffstips : Kombinera med ₹2 800 VEVOR 2,2 kW VFD-kit (inkluderar fjärrpanel). Lägg till ₹900 dammsko + 4' slang för att hålla fläktintaget rent – förlänger livslängden med 40 %.
· Amazon: VEVOR 2,2kW ER20 luftkyld – Sök 'VEVOR 2,2kW spindel ER20' + Prime
· VEVOR India Official – Paket med VFD sparar 1 500 INR (använd koden VEVOR2025 )
Specifikation |
Detaljer |
Driva |
0,8 kW (800 W) |
Kyl |
Vattenkyld |
RPM-intervall |
0–24 000 |
Spännhylsa Typ |
ER11 (0,5–7 mm fastspänning) |
Input |
220V enfas (VFD konverterar till 3-fas) |
Runout |
≤ 0,01 mm |
Ca. Pris |
8 000–10 000 INR |
Användarbetyg |
4,5+ stjärnor (ATO.com & IndiaMart) |
Bäst för |
Plast, trä, PCB, mjuk aluminium, 3018-PROVER, Shapeoko uppgraderingar |
· Lättviktsmästare : Endast 2,7 kg – perfekt för portaluppgraderingar utan belastning på Z-axeln.
· Enkelfasvänlig : Körs på standard 220V hemuttag via 1,5 kW VFD (ingen 3-fas behövs).
· Tyst vattenkylning : Noll fläktljud + <45°C efter 2 timmars kontinuerlig gravering.
· Smart Value : 30 % mer effekt än 500W Mysweety, men bara 3 000 INR extra.
1. Montera med 65 mm vattenkyld klämma (650 RUB på Amazon).
2. Använd mini 12L pump + hinkinstallation (1 200 kr i sats).
3. Anslut:
o ATO 1,5 kW VFD → spindel (UVW-PE)
o Pump → 220V timerkontakt (auto 5-min förkörning)
4. VFD-inställningar:
o PD013 = 400 Hz
o PD014 = 24000 RPM
o PD142 = 3,7 A (800W märkström)
o PD005 = 220 V
Proffstips : Lägg till ₹400 inline flödessensor (ATO-tillbehör) – VFD stannar om vattenflödet sjunker. Använd 3-räfflor 3,175 mm bits vid 20 000 RPM, 0,15 mm DoC för akrylspegelfinish.
· ATO Official: 800W vattenkylt kit – Använd koden ATOINDIA25 för 500 INR rabatt + gratis klämma
· IndiaMart: 'ATO 800W ER11' – Sök efter säljare i Delhi/Noida efter fyra dagars leverans
Specifikation |
Detaljer |
Driva |
1,5 kW |
Kyl |
Luftkyld |
RPM |
Fast 18 000 (eller 0–24 000 med VFD) |
Spännhylsa Typ |
ER11 (0,5–7 mm fastspänning) |
Kullager |
4x Keramik (P4 klass) |
Input |
220V 3-fas (via VFD) |
Ca. Pris |
10 000–13 000 INR |
Användarbetyg |
4,6+ stjärnor (IndiaMart och lokala forum) |
Bäst för |
Smyckesgravering, PCB, fint träinlägg, 3018/6040, små MSME |
· 100 % lokalt DNA : Designad och byggd i Ahmedabad GIDC – reservdelar tillgängliga inom 24 timmar.
· Keramisk lagerkant : Går svalare och tystare än stål vid 18 000 RPM; <0,008 mm utlopp.
· Servicenätverk : 12+ servicecenter i Gujarat, Maharashtra, Delhi NCR.
· MSME-favorit : 3 000+ enheter i Rajkots smyckekluster & Surat PCB-enheter.
1. Montera med 65 mm rund klämma (550 ₹ från Triquench).
2. Para ihop med Triquench 1,5 kW VFD (₹4 800) eller någon Huanyang.
3. VFD-inställningar (om variabel hastighet):
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 220 V
o P4-11 = 300 Hz (fast 18K-läge tillval)
4. Kör 10 minuter med 12 000 RPM vid första användningen för att bryta in lagren.
Proffstips : Använd Triquench 1 200 ₹ servicekit (lager + tätningar) – byte av gör-det-själv på 20 minuter. För PCB-arbete: 0,2 mm V-bitar vid 18 000 RPM, 0,05 mm DoC.
· IndiaMart : Sök 'Triquench 1,5kW ER11 Ahmedabad' – Be om fabriksbesök
· Officiell : Triquench CNC-lösningar – Ring +91 98250 334XX för leverans samma vecka + 1 års garanti på plats
Specifikation |
Detaljer |
Driva |
0,3 kW (300 W) |
Kyl |
Luftkyld |
RPM-intervall |
10 000–20 000 |
Spännhylsa Typ |
ER8 (0,5–4 mm fastspänning) |
Motortyp |
Borstlös DC |
Input |
48V DC (via PWM-hastighetsregulator) |
Ca. Pris |
3 000–5 000 INR |
Användarbetyg |
4,5+ stjärnor (Amazon India & AliExpress) |
Bäst för |
Skum, balsa, mjuk plast, leksaker, mini CNC, portabla gravörer |
· Fjäderlätt : Endast 0,68 kg – perfekt för 3D-printade portaler eller batteridrivna byggnader.
· Ingen VFD behövs : Körs på 48V adapter i laptopstil + PWM-ratt (0–100 % hastighet).
· Tyst och effektiv : <50 dB vid 15 000 RPM; <30W tomgångsdrag.
· Amazon Top Pick : 8 000+ enheter sålda i Indien för 3018-MINI, pennplotter, ägggravörer.
1. Montera med en 43 mm klämma (250 GBP på Amazon).
2. Anslut:
o 48V 7A-adapter → PWM-kontroller → spindel (2-stift)
o Tillval: 12V fläktmod för extra kylning.
3. Justera RPM med ratten (10K–20K). Ingen programmering!
4. Använd 1–3 mm skaftbits (ER8 spännhylsor ingår).
Proffstips : Ström med 18650 batteripaket (48V) för sladdlös gravering. Lägg till flexibel LED-ring för 180 INR för skuggfri skumsnideri.
· Amazon: RATTMMOTOR 300W ER8 Kit – Sök 'RATTMMOTOR 300W spindel ER8' + Prime (inkluderar adapter + 7 spännhylsor)
· AliExpress: Officiell butik – Paket med PWM-kontroller + klämma sparar 400 ₹ (7–14 dagars leverans)
Specifikation |
Detaljer |
Driva |
3 kW |
Kyl |
Vattenkyld |
RPM-intervall |
0–24 000 |
Spännhylsa Typ |
ER20 (1–13 mm fastspänning) |
Vridmoment |
1,2 Nm (topp) |
Spänning |
380V 3-fas (220V step-up kompatibel) |
Runout |
≤ 0,008 mm |
Ca. Pris |
20 000–25 000 INR |
Användarbetyg |
4,8+ stjärnor (Kuvam & IndiaMart) |
Bäst för |
Aluminium, mässing, stål (lätta snitt), 6040/6090 tunga, jobbbutiker |
· Metallätande vridmoment : 1,2 Nm vid 12 000 RPM – fräsar 6061 aluminium vid 0,5 mm DoC, 800 mm/min.
· Industriellt DNA : 4x NSK/P4 keramiska lager , IP65-tätade , servo-färdiga kodaralternativ.
· Kuvam Local Backup : Bangalore & Pune-lager – lager i lager, 48-timmarsservice.
· 380V Ready : Direkt plug-in för fabriks 3-fas ; ₹2 800 step-up transformator för 220V butiker.
1. Montera med 100 mm vattenkyld klämma (1 800 kr från Kuvam).
2. Använd 12L/min slutet kylaggregat (18 000 INR-paket) eller 80W pump + radiator.
3. Anslut:
o Bergerda 3 kW VFD (ingår i Kuvam-satsen) → UVW-PE
o Kylare → spindel (G1/4' snabbkoppling)
4. VFD-inställningar:
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 380 V (eller 220 V med transformator)
o PD142 = 8,5 A
Proffstips : Aktivera VFD-sensorlöst vektorläge (P0-01 = 2) för 150 % vridmoment vid 6 000 RPM. Använd 8 mm 2-kanals hårdmetall vid 14 000 rpm, 0,3 mm DoC, 15 % översteg för aluminium.
· Kuvam Technologies (officiell distributör) : www.kuvam.in/bergerda-3kw – Använd kod KUVMETAL25 för gratis kylslangsats
· IndiaMart : Sök 'Bergerda 3kW ER20 Kuvam' – Bangalore hämtning eller 3-dagars PAN India leverans
· Service : Ring +91 80 4173 88XX – 1 års byte + 3 års lagergaranti
Specifikation |
Detaljer |
Driva |
0,71 kW (710 W) |
Kyl |
Luftkyld |
RPM-intervall |
0–20 000 |
Spännhylsa Typ |
ER11 (1–7 mm fastspänning) |
Montera |
52 mm (Genmitsu 3020-PRO/3020-PRO MAX) |
Input |
48V DC (via medföljande kontroller) |
Ca. Pris |
6 500–8 000 INR |
Användarbetyg |
4,7+ stjärnor (Amazon India & SainSmart.in) |
Bäst för |
Genmitsu 3020-serien, plywood, akryl, mjukt trä, hobbyuppgradering |
· Perfekt passform : Aluminiumfäste + 4 skruvar = 5 minuters byte från lager 775 motor.
· 2X skärhastighet : 710W vs 300W → 0,8 mm DoC i plywood vid 15 000 RPM.
· Noll krångel med kabeldragning : 48V 15A-adapter + PWM-ratt ingår – ingen VFD, ingen 3-fas.
· SainSmart Ecosystem : Autoigenkänns i Candle/UGS ; officiell 3020-PRO MAX firmware v2.3.
1. Ta bort lager 775-motor (4 skruvar).
2. Bult Genmitsu 710W fäste (förborrad, drop-in).
3. Anslut 48V-adapter → PWM-styrenhet → spindel.
4. Vrid ratten till 75 % (≈15 000 RPM) – börja skära!
5. Valfritt: Lägg till 450 ₹ 52 mm dammsko (SainSmart-tillbehör).
Proffstips : Använd 3,175 mm platt pinnfräs med 2 räfflor vid 18 000 RPM, 0,6 mm DoC, 1200 mm/min i MDF. Aktivera SainSmart 'Quiet Mode' firmware – sänker brus till 58 dB.
· Amazon: Genmitsu 710W Upgrade Kit – Sök 'SainSmart 710W spindel 3020' + Prime (inkluderar fäste + 5 spännhylsor)
· SainSmart India – Paket med 3020-PRO MAX sparar 1 200 INR (använd GEN710 )
Specifikation |
Detaljer |
Driva |
3,5 kW |
Kyl |
Luftkyld |
RPM-intervall |
0–18 000 |
Spännhylsa Typ |
ER20 (1–13 mm fastspänning) |
Vridmoment |
1,33 Nm (topp vid 12 000 rpm) |
Spänning |
Dubbel 220V/380V 3-fas |
Runout |
≤ 0,01 mm |
Ca. Pris |
22 000–28 000 INR |
Användarbetyg |
4,8+ stjärnor (IndiaMart & Chennai CNC-forum) |
Bäst för |
MDF, plywood, aluminium, mässing, stora 1212/1325 överfräsar, produktionsbutiker |
· Verkstadsdjur : Kapar 19 mm MDF i 1 pass vid 12 000 RPM, 8 mm 3-flöjtsbit, 3 m/min.
· Dual Voltage Flex : 220V hembutiker (med VFD) eller 380V fabriksdirekt – ingen transformator behövs.
· Skottsäker konstruktion : 4x NSK keramiska lager , gjuten aluminiumkropp , IP55 dammtålig fläkt.
· Local King : 2 000+ enheter i Ambattur & Peelamedu -butiker; lagerbyte samma dag via HQD Chennai.
1. Montera med 100 mm luftkyld klämma (2 200 GBP från HQD Chennai).
2. Använd HQD 4 kW VFD (12 000 GBP) eller valfri 220V/380V-modell.
3. VFD-inställningar:
o P0-03 = 300 Hz (max 18 000 RPM)
o P1-02 = 18000 RPM
o P2-01 = 220V eller 380V
o PD142 = 14 A
o P4-01 = 8% (lågt varvtals vridmomentökning)
4. Kör 15 minuter vid 9 000 RPM vid första start.
Proffstips : Lägg till ₹3 800 HQD automatisk verktygslängdssensor för batchjobb. Använd 12 mm kompressionsbit @ 15 000 RPM, 0,8 mm DoC, 4 m/min i 18 mm MDF – noll avrivning.
· IndiaMart : Sök 'HQD 3,5kW ER20 Chennai' – Filtrera Ambattur-säljare
· HQD South India : Ring +91 98410 774XX – Gratis demo på plats + 2 års garanti
· Bunt : VFD + klämma + 10 spännhylsor = 32 000 INR all-in (spara 4 000 INR)
Var och en av dessa CNC-spindelmotorer erbjuder unika styrkor för specifika behov – oavsett om det är hobbygravering, metallskärning eller industriell produktion. För prisvärdhet och tillförlitlighet är Zhong Hua Jiang och Triquench solida val. För prestanda av professionell kvalitet står HQD , Mysweety och VEVOR i toppen.
Välj klokt och din CNC-inställning kommer att leverera precision, effektivitet och långvarig prestanda.
Att installera en CNC-spindelmotor korrekt är grunden för dess långsiktiga tillförlitlighet. Här är de mest effektiva stegen att följa:
Före installation, se till att spindelns monteringsyta är ren, platt och stabil. Damm eller ojämna ytor kan orsaka vibrationer och minska noggrannheten. Dra alltid åt monteringsbultarna ordentligt för att förhindra rörelse under drift.
Kontrollera att spänningen och frekvensen matchar spindelns specifikationer. Använd skärmade kablar för att minimera elektriskt brus. Felaktig kabeldragning kan leda till överhettning eller plötsliga avstängningar. Anslut alltid spindeln till en kompatibel VFD (Variable Frequency Drive) för optimal kontroll.
Beroende på spindeltyp, säkerställ tillräcklig luft- eller vattenkylning. För luftkylda spindlar , håll ventilerna fria från damm. För vattenkylda spindlar , använd ren kylvätska och kontrollera flödet regelbundet. Otillräcklig kylning kan förkorta spindelns livslängd avsevärt.
Korrekt verktygsinriktning är avgörande för precisionsskärning. Felinriktning kan orsaka verktygsslitage, ytfel och spindelobalans. Använd precisionsmätinstrument för att kontrollera inriktningen före varje användning.
Efter installationen, kör spindeln med låg hastighet i några minuter. Öka gradvis varvtalet för att kontrollera om det finns ovanligt ljud eller vibrationer. Detta hjälper till att identifiera potentiella problem tidigt innan full drift.
Rutinunderhåll säkerställer konsekvent spindelprestanda och förhindrar oväntade fel. Implementera dessa nyckelmetoder för att förlänga din spindels livslängd.
Damm och skräp kan snabbt byggas upp, särskilt vid skärning av trä eller metall. Använd tryckluft för att rengöra luftintaget och de yttre ytorna. Undvik att använda starka lösningsmedel som kan skada tätningar eller lager.
Lager är avgörande för spindelns prestanda. Lyssna efter ovanliga ljud eller vibrationer som kan tyda på slitage. Byt ut slitna lager omedelbart för att undvika ytterligare inre skador.
Om din spindelmodell kräver smörjning, följ tillverkarens rekommenderade schema. Översmörjning kan orsaka överhettning, medan brist på smörjning leder till lagerfel.
Kontrollera regelbundet VFD, strömkablar och kontakter för tecken på slitage eller överhettning. Lösa anslutningar kan orsaka instabila spindelhastigheter och påverka skärprecisionen.
Kontinuerlig drift vid maximalt varvtal eller belastning kan förkorta spindelns livslängd. Kör inom den nominella kapaciteten och tillåt korta pauser under långa produktionskörningar för att förhindra överhettning.
När den inte används, förvara spindeln i en torr, dammfri miljö. Håll den täckt för att förhindra kontaminering. Långtidslagring kräver smörjning av lagren för att undvika korrosion.
Att installera och underhålla en CNC-spindelmotor med omsorg säkerställer tillförlitlig drift och högkvalitativa resultat. En välskött spindel ger inte bara mjukare snitt utan sparar också energi och minskar maskinens stilleståndstid.
Genom att följa dessa bästa praxis kommer du att maximera prestanda, effektivitet och livslängd för din CNC-spindelmotor – hålla din produktionslinje igång smidigt och lönsamt.
Topp 15 tillverkare av stationära CNC-routermaskiner i Mexiko 2026
Topp 15 tillverkare av stationära CNC-routermaskiner i Spanien 2026
Topp 15 tillverkare av stationära CNC-routermaskiner i Japan 2026
Topp 15 tillverkare av stationära CNC-routermaskiner i Kanada 2026
Topp 15 tillverkare av stationära CNC-routermaskiner i Polen 2026
Topp 15 tillverkare av stationära CNC-routermaskiner i Italien 2026
Topp 15 tillverkare av stationära CNC-routermaskiner i Storbritannien 2026
Topp 15 tillverkare av stationära CNC-routermaskiner i Frankrike 2026
Topp 15 tillverkare av stationära CNC-routermaskiner i Tyskland 2026
Topp 15 tillverkare av stationära CNC-routermaskiner i Amerika 2026
Snabblänkar
Kontakta oss