មើល៖ 0 អ្នកនិពន្ធ៖ កម្មវិធីនិពន្ធគេហទំព័រ ពេលវេលាបោះពុម្ព៖ 2025-10-24 ប្រភពដើម៖ គេហទំព័រ

ម៉ូទ័រ spindle CNC គឺជាផ្នែកបង្វិលស្នូលនៃម៉ាស៊ីន Computer Numerical Control (CNC) ដែលជំរុញឧបករណ៍កាត់ (ដូចជាម៉ាស៊ីនកិនចុង ខួង ឬប៊ីតរ៉ោតទ័រ) ក្នុងល្បឿនលឿនដើម្បីយកសម្ភារៈចេញពីកន្លែងធ្វើការ។ វាបំប្លែងថាមពលអគ្គិសនីទៅជាការបង្វិលមេកានិច ដែលជាធម្មតាមានចាប់ពី 8,000 ទៅ 30,000 RPM ឬច្រើនជាងនេះ អាស្រ័យលើកម្មវិធី។ លក្ខណៈសំខាន់ៗរួមមានៈ
· ការវាយតម្លៃថាមពល ៖ វាស់ជាវ៉ាត់ (W) ឬកម្លាំងសេះ (HP) ឧទាហរណ៍ 500W ដល់ 2.2kW សម្រាប់ម៉ូដែលកុំព្យូទ័រលើតុ។
· ប្រភេទត្រជាក់ ៖ ត្រជាក់ដោយខ្យល់ (សាមញ្ញជាង ប្រើកង្ហារ) ឬត្រជាក់ទឹក (ស្ងាត់ជាង ប្រសើរជាងសម្រាប់ការប្រើប្រាស់យូរ)។
· ការគ្រប់គ្រង ៖ ជាញឹកញាប់ប្រើ ER collets សម្រាប់ការកាន់ឧបករណ៍ និងរួមបញ្ចូលជាមួយ VFDs (Variable Frequency Drives) ឬឧបករណ៍បញ្ជា DC ដែលគ្មានជក់សម្រាប់ការលៃតម្រូវល្បឿនច្បាស់លាស់។
· ប្រភេទ : ម៉ូទ័រ spindle អាចជា AC induction, brushless DC, ឬ servo-based ដោយ brushless DC កំពុងពេញនិយមនៅក្នុង desktop CNCs សម្រាប់ប្រសិទ្ធភាព និងការថែទាំទាប។
មិនដូចម៉ូទ័រស្តង់ដារទេ spindles CNC ត្រូវបានរចនាឡើងសម្រាប់កម្លាំងបង្វិលជុំខ្ពស់ក្នុងល្បឿនអថេរ ភាពធន់នឹងរំញ័រ និងភាពត្រឹមត្រូវនៃការរត់ (ជាធម្មតា <0.01mm) ដើម្បីធានាបាននូវភាពជាក់លាក់នៃម៉ាស៊ីន។
នៅក្នុងម៉ាស៊ីន CNC លើតុ—ប្រព័ន្ធបង្រួមសម្រាប់អ្នកចំណូលចិត្ត ការផលិតគំរូ និងការផលិតខ្នាតតូច—ម៉ូទ័រ spindle គឺជាសមាសធាតុដ៏សំខាន់បំផុតដែលកំណត់ដំណើរការ ភាពបត់បែន និងគុណភាពទិន្នផល។ នេះជាមូលហេតុ៖
· ភាពជាក់លាក់ និងគុណភាពបញ្ចប់ ៖ ប្រដាប់បង្វិល RPM ខ្ពស់ជាមួយនឹងការរត់ទាបអាចកាត់បន្ថយសម្ភារៈដូចជាឈើ អាគ្រីលីក អាលុយមីញ៉ូម និងលោហធាតុទន់ កាត់បន្ថយស្លាកសញ្ញាឧបករណ៍ និងតម្រូវការក្រោយដំណើរការ។
· ភាពបត់បែននៃសម្ភារៈ ៖ ស្នូលដ៏មានអានុភាព (ឧទាហរណ៍ 1.5kW+) អនុញ្ញាតឱ្យប្តូររវាងឈើទន់ ( RPM ទាប កម្លាំងបង្វិលជុំខ្ពស់) និងលោហៈ ( RPM ខ្ពស់ អត្រាចំណីមានតុល្យភាព) ពង្រីកវិសាលភាពគម្រោង។
· ប្រសិទ្ធភាព និងផលិតភាព ៖ ការគ្រប់គ្រងល្បឿនអថេរតាមរយៈ PWM ឬសញ្ញា 0–10V កាត់បន្ថយការពាក់ឧបករណ៍ ការពារការឡើងកំដៅ និងគាំទ្រពេលវេលាវដ្តលឿនជាងមុន ដែលមានសារៈសំខាន់សម្រាប់អ្នកប្រើប្រាស់កុំព្យូទ័រលើតុដែលមានកន្លែងធ្វើការមានកំណត់។
· ប្រសិទ្ធភាពនៃការចំណាយ ៖ ការដំឡើង spindle (ឧ. ពី 300W ដល់ 800W) អាចបំប្លែង CNC Router ដែលមានមូលដ្ឋានលើ Router ទៅជាម៉ាស៊ីនកិនដែលមានសមត្ថភាពដោយមិនចាំបាច់ជំនួសប្រព័ន្ធទាំងមូល។
· សំលេងរំខាន និងសុវត្ថិភាព : spindles ត្រជាក់ដោយទឹក ដំណើរការស្ងាត់ជាង (<70dB) ជាងម៉ាស៊ីនត្រជាក់ ដោយធ្វើអោយវាស័ក្តិសមសម្រាប់យានដ្ឋាននៅផ្ទះ ឬសិក្ខាសាលារួមគ្នា។
ដោយគ្មាន spindle ដែលអាចទុកចិត្តបាន CNC ផ្ទៃតុត្រូវបានកំណត់ចំពោះការឆ្លាក់ស្រាល ឬសម្ភារៈទន់ ដោយគូសបញ្ជាក់តួនាទីរបស់វាជា 'បេះដូង' របស់ម៉ាស៊ីន។
ទីផ្សារ CNC លើតុរបស់ឥណ្ឌាកំពុងជួបប្រទះនឹងកំណើនយ៉ាងឆាប់រហ័ស ដែលជំរុញដោយចលនាអ្នកបង្កើត ប្រព័ន្ធអេកូចាប់ផ្តើម និងលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យផលិតកម្មដែលមានតម្លៃសមរម្យ។ និន្នាការសំខាន់ៗរួមមាន:
· ទំហំទីផ្សារ និងការព្យាករណ៍ ៖ មានតម្លៃ ~₹500–800 crore ក្នុងឆ្នាំ 2023 ផ្នែកចំណង់ចំណូលចិត្ត និងអាជីវកម្មខ្នាតតូចត្រូវបានព្យាករណ៍ថានឹងកើនឡើងនៅ 15-20% CAGR រហូតដល់ឆ្នាំ 2030 ដែលជំរុញដោយវេទិកាពាណិជ្ជកម្មអេឡិចត្រូនិកដូចជា Amazon India, Flipkart និងហាងឯកទេស (ឧទាហរណ៍ Robu.in, Robu.in)។
· អ្នកបើកបរ ៖
o ការអប់រំ និងការអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ ៖ គំនិតផ្តួចផ្តើមដូចជា Atal Tinkering Labs និង IIT/NIT fab labs លើកកម្ពស់អក្ខរកម្ម CNC ក្នុងចំណោមសិស្ស។
o MSME Boom : សហគ្រាសខ្នាតតូចជាង 6 កោដិបានប្រើប្រាស់ CNC លើតុសម្រាប់ផ្លាកសញ្ញាផ្ទាល់ខ្លួន គ្រឿងអលង្ការ និងគំរូដើមដើម្បីប្រកួតប្រជែងជាមួយផលិតកម្មដ៏ធំ។
o តម្លៃសមរម្យ ៖ ម៉ាស៊ីនកម្រិតចូល (₹50,000–₹2 lakh) ជាមួយ spindles ចិន (ឧ. 500W ER11) ឬម៉ាកឥណ្ឌា (ឧ. MNC Tech, Sipani) ធ្វើឱ្យបច្ចេកវិទ្យាអាចចូលប្រើបាន។
o ការធ្វើមូលដ្ឋានីយកម្ម ៖ ការកើនឡើងតម្រូវការសម្រាប់ 'Make in India' spindles ពីក្រុមហ៊ុនផលិតនៅ Coimbatore, Pune និង Rajkot ដោយកាត់បន្ថយការពឹងផ្អែកនៃការនាំចូល (បច្ចុប្បន្ន ~70% ពីប្រទេសចិន)។
· បញ្ហាប្រឈម និងឱកាស ៖ ពន្ធនាំចូលខ្ពស់ ការប្រែប្រួលថាមពល និងគម្លាតជំនាញនៅតែមាន ប៉ុន្តែការជួបប្រជុំគ្នាក្នុងមូលដ្ឋាន (ឧទាហរណ៍ 3018-PRO kits) និងការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងក្រោយទីផ្សារ ( spindles ពី ₹5,000–₹25,000) កំពុងមានចន្លោះប្រហោង។
ការកើនឡើងនេះដាក់ប្រទេសឥណ្ឌាជាតួអង្គសំខាន់ក្នុងការផលិតកុំព្យូទ័រលើតុសកល ដោយគុណភាពនៃម៉ូទ័រ spindle គឺជាកត្តាសម្រេចចិត្តក្នុងការទទួលយកអ្នកប្រើប្រាស់ និងអាយុកាលម៉ាស៊ីន។
ការជ្រើសរើស spindle ត្រឹមត្រូវសម្រាប់កុំព្យូទ័រលើតុ CNC (ជាធម្មតា 300 × 300 mm ដល់ 600 × 900 mm ស្រោមសំបុត្រការងារ) ទាមទារការផ្គូផ្គងលក្ខណៈម៉ូទ័រទៅនឹងសម្ភារៈរបស់អ្នក វដ្តកាតព្វកិច្ច និងឧបសគ្គហាង។ ខាងក្រោមនេះជាកត្តាសម្រេចចិត្តដ៏សំខាន់ទាំងប្រាំ ដែលបានគណនាតាមកម្រិតស្តង់ដារក្នុងពិភពពិត។
សម្ភារៈ |
ថាមពលដែលបានណែនាំ |
RPM ល្អបំផុត |
កម្លាំងបង្វិល @ RPM ទាប |
ឈើ / MDF / ផ្លាស្ទិច |
500–800 វ៉ |
12,000–24,000 |
≥ 0.25 Nm @ 6,000 RPM |
អាលុយមីញ៉ូម (6061) |
1.5-2.2 kW |
18,000–24,000 |
≥ 0.8 Nm @ 6,000 RPM |
ដែក (ស្រាល) |
2.2-3.5 kW |
8,000–18,000 |
≥ 1.5 Nm @ 4,000 RPM |
· ថាមពល (W) ≈ Chip load (mm) × Feed rate (mm/min) × Cutting force (N) Example: បន្ទះឈីប 0.1 mm × 1,200 mm/min × 80 N ≈ 1,600 W ត្រូវការ។
ជៀសវាង spindles ដែលធ្លាក់ចុះ > 30% កម្លាំងបង្វិលខាងក្រោម 6,000 RPM ប្រសិនបើអ្នកកាត់លោហៈ — គ្រឿង 800 W '24,000 RPM' ជាច្រើនផ្តល់ <0.1 Nm នៅ 6 krpm ដែលបណ្តាលឱ្យមានការជជែក។
កត្តា |
ម៉ាស៊ីនត្រជាក់ |
ទឹកត្រជាក់ |
វដ្តកាតព្វកិច្ចអតិបរមា |
60% (បិទ 40 នាទី / 25 នាទី) |
100% |
ស្ថេរភាពកំដៅ |
± 8 អង្សារសេ |
± 1 °C |
ដែនកំណត់សីតុណ្ហភាពព័ទ្ធជុំវិញ |
៣៥ អង្សាសេ |
៤០ អង្សាសេ |
សំលេងរំខាន (នៅ 18,000 RPM) |
72–78 dB(A) |
58–65 dB(A) |
ភាពស្មុគស្មាញនៃការដំឡើង |
ដោតនិងលេង |
ត្រូវការម៉ាស៊ីនត្រជាក់ បំពង់ កុងតាក់លំហូរ |
ជ្រើសរើសម៉ាស៊ីនត្រជាក់ សម្រាប់ចំណង់ចំណូលចិត្ត/ការផលិតពន្លឺ (<2 ម៉ោង/ថ្ងៃ)។ ជ្រើសរើសម៉ាសុីនត្រជាក់ សម្រាប់អាលុយមីញ៉ូម/ដែក ឬការរត់ 4+ ម៉ោង ការពារការបាត់បង់ការផ្ទុកជាមុន និងពន្យារអាយុជីវិត 3-4×។
កូឡែត |
ឧបករណ៍ Ø អតិបរមា |
អស់ (TIR) |
ជួរក្តាប់ |
ការប្រើប្រាស់ធម្មតា។ |
ER11 |
7 ម។ |
≤ 8 µm |
0.5-7 ម។ |
ការឆ្លាក់, PCB, 1/8' ប៊ីត |
ER16 |
10 ម។ |
≤ 8 µm |
1-10 ម។ |
1/4' ម៉ាស៊ីនបញ្ចប់ អាលុយមីញ៉ូមស្រាល |
ER20 |
13 ម។ |
≤ 10 µm |
1-13 ម។ |
1/2' រដុប, ដែក |
បញ្ជាក់ កម្លាំងបង្វិលរបស់ collet nut (ER11: 17 Nm, ER16: 30 Nm, ER20: 42 Nm) ។ គ្រាប់ដែលមានកម្លាំងបង្វិលជុំបណ្តាលឱ្យរអិលក្រោមបន្ទុកពី 30-50 µm ។
តម្រូវការ |
ត្រូវតែផ្គូផ្គង |
ការបញ្ចូល VFD |
220 V តែមួយដំណាក់កាល (ស្តង់ដារកុំព្យូទ័រ) ឬ 380 V 3 ដំណាក់កាល |
សញ្ញាត្រួតពិនិត្យ |
0-10 V អាណាឡូក ឬ PWM (5 V TTL) |
មតិកែលម្អ spindle |
Open-loop (ភាគច្រើន) ទល់នឹង Closed-loop encoder (កម្រមាននៅលើកុំព្យូទ័រ) |
កម្មវិធី |
Mach3/4, LinuxCNC, GRBL (បញ្ជាក់ពាក្យបញ្ជា spindle 0-10 V) |
Spindles ជាមួយនឹងក្តារបញ្ជា USB ដែលមានកម្មសិទ្ធិ - បង្ខំអ្នកចូលទៅក្នុងកម្មវិធីជាក់លាក់ (ជាញឹកញាប់មានកំហុស) ។ ជាប់នឹង Huajiang, Delta, ឬ Hitachi VFDs ជាមួយនឹង Modbus/RS-485 សម្រាប់ការការពារនាពេលអនាគត។
ម៉ែត្រ |
គោលដៅ |
វិធីសាស្រ្តសាកល្បង |
សំលេងរំខាន @ 1 ម។ |
≤ 70 dB(A) |
កម្មវិធីស្មាតហ្វូន (NIOSH) |
រំញ័រ |
≤ 1.0 mm/s RMS |
ឧបករណ៍វាស់ល្បឿននៅលើច្រមុះ spindle |
ការជំនួសទ្រនាប់ |
ប្តូរប្រអប់ព្រីន < 30 នាទី។ |
មិនចាំបាច់ចុចទេ។ |
ចន្លោះពេលខាញ់ |
2,000 ម៉ោង (សេរ៉ាមិច) |
កញ្ចប់ពេញមួយជីវិតត្រូវបានពេញចិត្ត |
· សម្អាតតម្រងខ្យល់ (ម៉ាស៊ីនត្រជាក់) រៀងរាល់ 40 ម៉ោងម្តង។
· ពិនិត្យមើលការជូនដំណឹងអំពីលំហូរទឹកត្រជាក់
· Balance collet + ឧបករណ៍ដំឡើងនៅលើ Hofmann ឬ SBS balancer ប្រសិនបើអស់ > 5 µm។
(ថ្នាក់ 800 W, 3018-PRO ទៅ 6040 ស៊ុម)
ប្រើករណី |
Spindle |
ត្រជាក់ |
កូឡែត |
VFD |
ឈើ/ផ្លាស្ទិច |
500 W, 24k RPM |
ខ្យល់ |
ER11 |
1.5 kW 220 V |
អាលុយមីញ៉ូម |
1.5 kW, 24k RPM |
ទឹក។ |
ER16 |
2.2 kW 220 V |
ដែក |
2.2 kW, 18k RPM |
ទឹក។ |
ER20 |
4.0 kW 220 V |
ផ្គូផ្គងកត្តាទាំងប្រាំនេះទៅនឹង ការជង់សម្ភារៈ របស់អ្នក និង ម៉ោង/ថ្ងៃ ហើយអ្នកនឹងជៀសវាងការសោកស្ដាយរបស់ CNC លើតុលេខ 1៖ អាំងវឺរទ័រហួសកម្លាំង និងហួសកំដៅដែលឈប់កាត់ពាក់កណ្តាល។
ការវិនិយោគលើម៉ូទ័រ spindle CNC ដែលមានគុណភាពខ្ពស់ផ្តល់នូវគុណសម្បត្តិដែលអាចវាស់វែងបាននៅទូទាំងភាពជាក់លាក់ អាយុកាលវែង និងតម្លៃប្រតិបត្តិការ។ ខាងក្រោមនេះគឺជាអត្ថប្រយោជន៍ស្នូលទាំងបី ដែលគាំទ្រដោយគោលការណ៍វិស្វកម្ម និងទិន្នន័យការអនុវត្តជាក់ស្តែង។
ម៉ូទ័រ spindle គុណភាពរក្សា ភាពធន់នឹងការរត់តឹង (ជាធម្មតា ≤ 0.001 mm TIR) និង ខ្សែកោងកម្លាំងបង្វិលជុំ នៅទូទាំងជួរ RPM ទាំងមូល។ នេះបកប្រែដោយផ្ទាល់ទៅ៖
· ការបញ្ចប់ផ្ទៃខាងលើ ៖ តម្លៃ Ra ធ្លាក់ចុះពី 1.6 µm (Economy spindles) ទៅ 0.4 µm ឬប្រសើរជាងនេះ។
· ភាពត្រឹមត្រូវនៃវិមាត្រកាន់តែតឹងរ៉ឹង ៖ ភាពអត់ធ្មត់ផ្នែកកាន់ ± 0.005 ម.ម ក្នុងម៉ាស៊ីនអាលុយមីញ៉ូមល្បឿនលឿនធៀបនឹង ± 0.020 មម ជាមួយនឹងគ្រឿងថ្នាក់ទាប។
· ** កាត់បន្ថយ
លក្ខណៈពិសេសកម្រិតខ្ពស់នៅក្នុងម៉ូទ័រកម្រិតខ្ពស់—ប្រដាប់ទ្រនាប់កូនកាត់សេរ៉ាមិច, ស្តូទ័រដែលត្រជាក់ដោយអង្គធាតុរាវ និង VFD ដែលគ្រប់គ្រងដោយវ៉ិចទ័រ—បើក៖
· Spindle speed override (SSO) រហូតដល់ 150% ដោយមិនបាត់បង់កម្លាំងបង្វិលជុំ។
· ការប៉ះរឹង នៅ 4,000 RPM ជាមួយនឹងកំហុសឆ្គងត្រង់ < 0.01 mm ។
· យុទ្ធសាស្ត្រ ម៉ាស៊ីនល្បឿនខ្ពស់ (HSM) ដែលកាត់បន្ថយរយៈពេលវដ្ត 30-40% ។
spindles កម្រិតខ្ពស់ប្រើ rotors ស្រោបដោយ electrophoretic , SKF/NSK angular-contact bearings ជាមួយនឹងកញ្ចប់ខាញ់ពេញមួយជីវិត និង លំនៅដ្ឋានដែលបានវិភាគធាតុកំណត់ ដែលអាចទប់ទល់នឹងបន្ទុករំញ័រ 10 G ។
សមាសភាគ |
សេដ្ឋកិច្ច spindle |
Spindle គុណភាព |
លទ្ធផល |
ជីវិតរស់នៅ (L10) |
1,500 ម៉ោង។ |
12,000+ ម៉ោង។ |
8 × MTBF យូរជាងនេះ។ |
ជិះកង់កម្ដៅ |
± 45 អង្សារសេ |
± 2 °C (ត្រជាក់រាវ) |
ការពារការដួលរលំនៃការផ្ទុកជាមុន |
MTTR បន្ទាប់ពីគាំង |
៤-៦ ម៉ោង។ |
< 1 ម៉ោង (ប្រអប់ព្រីនធ័រ) |
កាត់បន្ថយពេលវេលាឈប់សម្រាក |
ទិន្នន័យវាលពីកំណត់ហេតុសេវាកម្ម Haas និង DMG MORI បង្ហាញពីគុណភាពនៃ spindles សម្រេចបាន 95% ពេលវេលាដំណើរការ ក្នុងរយៈពេល 5 ឆ្នាំធៀបនឹង 68% សម្រាប់ការនាំចូលថវិកា។
រ៉ូទ័រដែលមានតុល្យភាពភាពជាក់លាក់ និងរបុំ stator helical កាត់បន្ថយទិន្នផលសូរស័ព្ទដោយ 15-20 dB(A) — ពី 85 dB(A) ទៅ 65 dB(A) នៅ 18,000 RPM — លុបបំបាត់តម្រូវការសម្រាប់ឯករភជប់សូរស័ព្ទពេញលេញនៅក្នុងហាងជាច្រើន។
ការសន្សំថាមពលបានមកពី៖
· ការគ្រប់គ្រងវ៉ិចទ័រគ្មានសញ្ញា ៖ ប្រសិទ្ធភាព 96-98% ទល់នឹង 85% នៅក្នុងដ្រាយ V/f ។
· ហ្រ្វាំងបង្កើតឡើងវិញ ៖ ត្រឡប់ថាមពល ១០-១៥% កំឡុងពេលបន្ថយល្បឿន។
· រ៉ោតទ័រមេដែកអចិន្ត្រៃយ៍ IE4 : កាត់បន្ថយការបាត់បង់ I⊃2;R 40% ។
spindle គុណភាព 7.5 kW ប្រើប្រាស់ ~6.3 kWh ក្នុងការផ្លាស់ប្តូរ 8 ម៉ោងធៀបនឹង 8.1 kWh សម្រាប់ឯកតាសេដ្ឋកិច្ចសមមូល - សន្សំ ~ 650 ដុល្លារ / ឆ្នាំ នៅ 0.12 USD / kWh ។
ម៉ូទ័រ spindle CNC ដែលមានគុណភាពគឺជាទ្រព្យសកម្មដើមទុនដែលរួមផ្សំការសន្សំនៅក្នុងសំណល់អេតចាយ ពេលវេលារងចាំ និងថាមពល ខណៈពេលដែលធ្វើឱ្យសមត្ថភាពដំណើរការមិនអាចទទួលបានជាមួយនឹងសមាសធាតុថ្នាក់ទាប។
ម៉ាស៊ីន CNC លើតុ ដូចជាស៊េរី Shapeoko ឬ 3018 ដ៏ពេញនិយម ពឹងផ្អែកលើម៉ូទ័រ spindle ដើម្បីជំរុញការងារកាត់ ឆ្លាក់ និងកិនយ៉ាងជាក់លាក់។ ការជ្រើសរើសអ្វីដែលត្រឹមត្រូវពាក់ព័ន្ធនឹងការធ្វើឱ្យមានតុល្យភាពរវាងប្រភេទសម្ភារៈ តម្រូវការលំហូរការងារ និងថវិការបស់អ្នក។ ការពិចារណាសំខាន់ៗរួមមានទិន្នផលថាមពល សមត្ថភាពល្បឿន ការរួមបញ្ចូលម៉ាស៊ីន ការគ្រប់គ្រងកម្ដៅ និងតម្លៃរួម។ ខាងក្រោមនេះ យើងនឹងបំបែកកត្តាសំខាន់ៗដោយផ្អែកលើការណែនាំរបស់អ្នកជំនាញ និងបទពិសោធន៍អ្នកប្រើប្រាស់ពីសហគមន៍ និងក្រុមហ៊ុនផលិតដែលចូលចិត្ត។
ថាមពល (វាស់គិតជាវ៉ាត់ ឬគីឡូវ៉ាត់) កំណត់ថាតើកម្លាំងបង្វិលជុំអាចបញ្ចេញកម្លាំងប៉ុន្មានដើម្បីកាត់សម្ភារៈ ខណៈ RPM (បដិវត្តន៍ក្នុងមួយនាទី) ប៉ះពាល់ដល់ល្បឿនកាត់ និងគុណភាពបញ្ចប់។ កម្លាំងបង្វិលជុំ (ជាញឹកញយក្នុង Nm) គឺមានសារៈសំខាន់សម្រាប់ទប់ទល់ដោយមិនជាប់គាំង។
សម្រាប់វត្ថុធាតុទន់ដូចជាឈើ ឬប្លាស្ទិក 300-800W ដែលមានកម្លាំង 18,000-24,000 RPM ដំណើរការល្អសម្រាប់ការឆ្លាក់ និងកាត់រាក់។ វត្ថុធាតុរឹងដូចជាអាលុយមីញ៉ូម ឬដែកថែបស្រាលត្រូវការ 1.5–2.5kW និង 6,000–15,000 RPM សម្រាប់ការកាត់កាន់តែស៊ីជម្រៅ ជាមួយនឹងកម្លាំងបង្វិលខ្ពស់ (0.85–2.4 Nm) ដើម្បីការពារការធ្លាក់។ RPM ខ្ពស់ពូកែក្នុងព័ត៌មានលម្អិតល្អ ប៉ុន្តែលះបង់កម្លាំងបង្វិលជុំ។ RPM ទាបផ្តល់នូវថាមពលបន្ថែមទៀតសម្រាប់ការរដុប។
ចំណង់ចំណូលចិត្តជារឿយៗដំណើរការវគ្គក្រោម 2 ម៉ោង ដូច្នេះជៀសវាងការកំណត់លើសសម្រាប់ការប្រើប្រាស់ឧស្សាហកម្មជាបន្តបន្ទាប់។ សាកល្បងជាមួយឧបករណ៍របស់អ្នក ឧ. ម៉ាស៊ីនកាត់ដែក 10mm អាចត្រូវការថាមពល 750W+ សម្រាប់ស្ថេរភាព។
គណនាដោយផ្អែកលើអង្កត់ផ្ចិតឧបករណ៍ និងអត្រាចំណី។ ចាប់ផ្តើមជាមួយនឹងកម្រិតមធ្យមដូចជា spindle 2.2kW នៅ 24,000 RPM សម្រាប់ភាពបត់បែនបានឆ្លងកាត់ឈើ និងលោហៈស្រាល។
spindle ដែលមិនត្រូវគ្នាអាចបណ្តាលឱ្យរំញ័រ ការអត់ធ្មត់មិនល្អ (លើសពី 0.01mm) ឬការឈឺក្បាលរួមបញ្ចូល។ តែងតែផ្ទៀងផ្ទាត់លក្ខណៈបច្ចេកទេសប្រឆាំងនឹងស៊ុម និងឧបករណ៍បញ្ជារបស់ម៉ាស៊ីនរបស់អ្នក។
ពិនិត្យមើលអង្កត់ផ្ចិតនៃការតោង (ឧទាហរណ៍ 52mm ឬ 80mm ការគៀប) ទម្ងន់ (ក្រោម 5kg សម្រាប់ឧបករណ៍ភ្ជាប់ផ្ទៃតុ) និងប្រភេទ collet (ER11/ER16/ER20 សម្រាប់ឧបករណ៍ 1-13mm)។ ឧបករណ៍ពេញនិយមដូចជា Genmitsu ឬ Zhong Hua Jiang រួមបញ្ចូលឧបករណ៍សម្រាប់ Shapeoko/3018 ។
ធានានូវភាពឆបគ្នានៃវ៉ុល (110V/220V), VFD (ដ្រាយប្រេកង់អថេរ) និងការគ្រប់គ្រង PWM សម្រាប់ផ្លូវល្បឿនលឿន។ ការផ្លាស់ប្តូរ RPM ភ្លាមៗអាចផ្ទុកលើសការផ្គត់ផ្គង់ថាមពល (ឧទាហរណ៍ ដែនកំណត់ 5A នៅលើឧបករណ៍ 3018)—ប្រើការអាប់ដេត 24V 8–10A ឬកូដ ramps សម្រាប់ការចាប់ផ្តើមដោយរលូន។
ពិនិត្យមើលសៀវភៅណែនាំរបស់ម៉ាស៊ីនរបស់អ្នក ឬវេទិកាសហគមន៍ (ឧទាហរណ៍ r/hobbycnc របស់ Reddit) សម្រាប់ការផ្គូផ្គងដែលបានសាកល្បង។ ភាពឆបគ្នាមិនល្អនាំឱ្យជាប់គាំងឬឡើងកំដៅ។
ការឡើងកំដៅខ្លាំងបណ្តាលឱ្យមានការពង្រីកកំដៅ (កំហុសរហូតដល់ 0.05mm) ការពាក់ទ្រនាប់ និងការបាត់បង់ថាមពល។ ភាពត្រជាក់ក៏ប៉ះពាល់ដល់សម្លេងផងដែរ ដែលសំខាន់នៅក្នុងហាងក្នុងផ្ទះ
ប្រភេទម៉ាស៊ីនត្រជាក់ |
គុណសម្បត្តិ |
គុណវិបត្តិ |
កម្រិតសំឡេងរំខាន |
ល្អបំផុតសម្រាប់ |
RPM / ស្ថេរភាពសីតុណ្ហភាព |
ម៉ាស៊ីនត្រជាក់ (ផ្អែកលើកង្ហារ) |
ការដំឡើងសាមញ្ញ គ្មានបូម/លេចធ្លាយ; កម្លាំងបង្វិលខ្ពស់សម្រាប់ការផ្ទុះខ្លី។ |
អ្នកគាំទ្រខ្លាំង; ការបង្កើតធូលី; សីតុណ្ហភាពកើនឡើងយ៉ាងឆាប់រហ័សក្នុងរយៈពេលវែង។ |
70-95 dB (ដូចជាម៉ាស៊ីនបូមធូលីខ្លាំង) ។ |
ហាងដែលមានធូលី វគ្គ <2 ម៉ោង ឈើ/ផ្លាស្ទិក។ |
រហូតដល់ 18,000 RPM; សីតុណ្ហភាព > 50°C បន្ទាប់ពី 1 ម៉ោង។ |
ទឹកត្រជាក់ (លំហូរសារធាតុរាវ) |
ស្ងាត់, មានប្រសិទ្ធិភាព dissipation កំដៅ; ទ្រទ្រង់បន្ទុកខ្ពស់។ |
ត្រូវការស្នប់ (5-10W) អាងស្តុកទឹក និងការថែទាំ។ ហានិភ័យនៃការលេចធ្លាយ។ |
<60 dB (ជិតស្ងាត់)។ |
ការប្រើប្រាស់ជាបន្តបន្ទាប់ លោហធាតុ ការងារច្បាស់លាស់។ |
រហូតដល់ 24,000 RPM; សីតុណ្ហភាព <40°C សម្រាប់ម៉ោង។ |
ខ្យល់ត្រជាក់សាកសមនឹងកន្លែងបើកចំហរ ប៉ុន្តែបន្ថែមឯករភជប់។ ទឹកត្រជាក់គឺល្អសម្រាប់យានដ្ឋាន។ ទាំងពីរពង្រីកអាយុកាលឧបករណ៍ជាមួយនឹងការថែទាំត្រឹមត្រូវ (ឧ. តម្រងសម្រាប់ប្រព័ន្ធទឹក)។
ជ្រើសរើសទឹកត្រជាក់សម្រាប់លោហៈដើម្បីរក្សាកម្លាំងបង្វិលជុំ; ខ្យល់សម្រាប់ការរត់ស្ងួតថវិកា។ ភាពធន់មានភាពប្រសើរឡើងជាមួយនឹងទ្រនាប់សេរ៉ាមិចនៅក្នុងម៉ូដែលកម្រិតខ្ពស់។
spindles ថវិកាចាប់ផ្តើមនៅ $50 (ឧទាហរណ៍ 300W DC មូលដ្ឋានសម្រាប់ការឆ្លាក់) ខណៈដែលឧបករណ៍ពិសេសមានតម្លៃ $300-500 (2.2kW ជាមួយ VFD និងគ្រឿងបន្លាស់)។ មាត្រដ្ឋានការអនុវត្តជាមួយនឹងថាមពល ភាពជាក់លាក់ និងភាពជាប់បានយូរ—មានបំណងតម្លៃលើសពីតម្លៃថោកបំផុត។
l កម្រិតធាតុ ($50-150) : 500-800W ត្រជាក់ដោយខ្យល់; ល្អសម្រាប់អ្នកចូលចិត្តឈើប៉ុន្តែគ្មានសំឡេងនិងអាយុខ្លី (1-2 ឆ្នាំនៅ 8 ម៉ោងក្នុងមួយថ្ងៃ) ។
l Mid-Range ($150–300) : 1.5–2.2kW កញ្ចប់ទឹកត្រជាក់ (ឧ. Vevor ឬ SainSmart); មានតុល្យភាពសម្រាប់សម្ភារៈចម្រុះ ស្ងាត់ អាយុកាល 2+ ឆ្នាំ។
l High-End ($300+) : 2.5kW+ ជាមួយ ATC (ការប្តូរឧបករណ៍ដោយស្វ័យប្រវត្តិ) សេរ៉ាមិច bearings; pro-grade សម្រាប់អាលុយមីញ៉ូម/ដែក ប៉ុន្តែជ្រុលសម្រាប់កុំព្យូទ័រលើតុ។
ផ្តល់អាទិភាពដល់ឧបករណ៍ជាមួយ VFD, collets, និងស្នប់ - សន្សំ 100+ ដុល្លារលើការបន្ថែម។ ការពិនិត្យរបស់អ្នកប្រើគូសបញ្ជាក់ពី Zhong Hua Jiang សម្រាប់ភាពអាចជឿជាក់បាន (ផ្កាយ 4.5+ នៅលើ Amazon) ។ ជៀសវាងការនាំចូលដែលមានតម្លៃថោកបំផុតដោយគ្មានការធានា ព្រោះវាបរាជ័យក្រោមការផ្ទុក។
កត្តាចំណាយសរុប (ឧទាហរណ៍ +$50 សម្រាប់ម៉ោន)។ សម្រាប់កុំព្យូទ័រលើតុភាគច្រើន ម៉ាស៊ីនត្រជាក់ទឹក 200-250 ដុល្លារ 2.2kW ផ្តល់ 80% នៃដំណើរការគាំទ្រដោយមិនលើស។
តាមរយៈការវាយតម្លៃកត្តាទាំងនេះប្រឆាំងនឹងគម្រោងរបស់អ្នក ឧ. ផ្លាកសញ្ញាឈើ ធៀបនឹងគំរូអាលុយមីញ៉ូម អ្នកនឹងជៀសវាងបញ្ហាទូទៅដូចជាការកាត់ថាមពលតិច ឬការដំឡើងសំលេងរំខាន។ ចាប់ផ្តើមជាមួយនឹងជម្រើសទឹកត្រជាក់ 2.2kW ដែលអាចប្រើប្រាស់បានសម្រាប់ភាពឆបគ្នាយ៉ាងទូលំទូលាយ និងសាកល្បងក្នុងរយៈពេលខ្លីដើម្បីកែលម្អ។ សម្រាប់ការផ្គូផ្គងម៉ាស៊ីនជាក់លាក់ សូមពិគ្រោះជាមួយគេហទំព័រក្រុមហ៊ុនផលិត ឬវេទិកានានាដូចជា Hobby-Machinist ។
ការជ្រើសរើសម៉ូទ័រ CNC spindle ត្រឹមត្រូវគឺមានសារៈសំខាន់សម្រាប់ភាពជាក់លាក់ ធន់ និងដំណើរការ។ មិនថាអ្នកជាអ្នកចូលចិត្ត ឬជាជាងម៉ាស៊ីនជំនាញទេ ស្នៀតត្រឹមត្រូវកំណត់គុណភាពនៃការកាត់របស់អ្នក។ ខាងក្រោមនេះគឺជាម៉ាស៊ីន CNC spindle លើតុកំពូលទាំង 10 នៅក្នុងប្រទេសឥណ្ឌា ដែលជាប់ចំណាត់ថ្នាក់សម្រាប់ភាពជឿជាក់ លក្ខណៈពិសេស និងការពេញចិត្តរបស់អ្នកប្រើប្រាស់។
ការបញ្ជាក់ |
ព័ត៌មានលម្អិត |
ថាមពល |
2.2 kW |
ត្រជាក់ |
ម៉ាស៊ីនត្រជាក់ |
ជួរ RPM |
0–24,000 |
ប្រភេទ Collet |
ER20 (ការតោង 3-13 មម) |
ភាពឆបគ្នា VFD |
បាទ/ចាស (0–400 Hz) |
ប្រហែល តម្លៃ |
₹18,000–₹22,000 |
ការវាយតម្លៃអ្នកប្រើប្រាស់ |
4.5+ ផ្កាយ (IndiaMart មធ្យម) |
ល្អបំផុតសម្រាប់ |
ឈើ អាគ្រីលីក លោហៈទន់ ផ្ទៃតុ CNC (3018, 6040 ។ល។) |
· Silent & Low Vibration : ដំណើរការខ្សឹប-ស្ងាត់សូម្បីតែនៅ 18,000+ RPM កំឡុងពេលការងារឆ្លាក់វែង។
· Plug-and-Play ជាមួយ VFD : ផ្គូផ្គងយ៉ាងរលូនជាមួយនឹងថវិកា 2.2 kW VFDs (Huanyang, Delta ។ល។)
· Proven Durability : 1,000+ គ្រឿងបានលក់នៅលើ IndiaMart ជាមួយនឹងអត្រាបរាជ័យ <2% ក្នុងឆ្នាំដំបូង។
· ER20 Versatility : កាន់ឧបករណ៍ 3-13 mm; ល្អបំផុតសម្រាប់ការឆ្លាក់ 3D ការកិន PCB និងការធ្វើសញ្ញា។
1. ម៉ោនដោយប្រើការគៀប spindle 80 មម (រួមបញ្ចូលនៅក្នុងឧបករណ៍ភាគច្រើន) ។
2. ភ្ជាប់ 3 ដំណាក់កាល + ដីទៅ VFD (UVW-PE) ។
3. កំណត់ VFD: P0-03 = 400 Hz , P1-02 = 24000 RPM , P2-01 = 220 V.
Pro Tip : បន្ថែមស្បែកជើងធូលី ₹1,200 + បំពង់ដក 60 mm ដើម្បីរក្សាសត្វខ្លាឃ្មុំឱ្យស្អាត និងពន្យារអាយុបាន 30% ។
ស្វែងរក 'HQD GDF 2.2kW ER20' – ត្រងដោយអ្នកលក់វាយតម្លៃ 4.5+ នៅទីក្រុង Mumbai/Pune សម្រាប់ការដឹកជញ្ជូនលឿនបំផុត។
ការបញ្ជាក់ |
ព័ត៌មានលម្អិត |
ថាមពល |
0.5 kW (500 W) |
ត្រជាក់ |
ម៉ាស៊ីនត្រជាក់ |
ជួរ RPM |
8,000–26,000 |
ប្រភេទ Collet |
ER11 (ការតោង 0.5-7 មម) |
ភាពឆបគ្នា VFD |
បាទ / ចាស (តាមរយៈឧបករណ៍បំលែង DC 48V រួមបញ្ចូល) |
ប្រហែល តម្លៃ |
₹4,500–₹6,000 |
ការវាយតម្លៃអ្នកប្រើប្រាស់ |
ផ្កាយ 4.4+ (Amazon India) |
ល្អបំផុតសម្រាប់ |
ម៉ាស៊ីនកិន PCB, ស្បែក, ឈើទន់, 3018-PRO, CNC DIY ខ្នាតតូច |
· All-in-One Kit : ភ្ជាប់មកជាមួយ 13 ER11 collets + អាដាប់ទ័រថាមពល 48V + ប៊ូតុងបញ្ជាល្បឿន - មិនត្រូវការ VFD ដាច់ដោយឡែកទេ។
· Whisper-Quiet at 12,000 RPM : ល្អឥតខ្ចោះសម្រាប់ការប្រើប្រាស់នៅផ្ទះ (អាផាតមិនងាយស្រួលប្រើ)។
· Plug-and-Play : 3-wire DC input (មិនមានការភាន់ច្រលំខ្សែ 3-phase)។
· Amazon Bestseller : 5,000+ គ្រឿងបានលក់ជាមួយនឹងការត្រឡប់មកវិញ <3% DOA ។
1. ម៉ោនដោយប្រើ ការគៀប 52 មម (រួមបញ្ចូល) ។
2. ភ្ជាប់ អាដាប់ទ័រ 48V 10A → spindle → ប៊ូតុងបញ្ជាល្បឿន.
3. លៃតម្រូវ RPM តាមរយៈ knob (8K-26K) ។ គ្មានកម្មវិធី VFD!
Pro Tip : ប្រើ 0.8-3 mm PCB bits នៅ 18,000 RPM ជាមួយនឹងជម្រៅ 0.1 mm ក្នុងមួយ pass សម្រាប់ដានស្អាត។ បន្ថែមកង្ហារត្រជាក់ ₹350 ប្រសិនបើដំណើរការ > 30 នាទី។
Mysweety 500W Spindle Kit – ស្វែងរក 'Mysweety 500W spindle ER11' ហើយជ្រើសរើស បំពេញដោយ Amazon សម្រាប់ការចែកចាយរយៈពេល 2 ថ្ងៃ។
ការបញ្ជាក់ |
ព័ត៌មានលម្អិត |
ថាមពល |
1.5 kW |
ត្រជាក់ |
ទឹកត្រជាក់ |
ជួរ RPM |
0–24,000 |
ប្រភេទ Collet |
ER11 (ការតោង 0.5-7 មម) |
អស់ |
≤ 0.005 មម (បញ្ជាក់ដោយ CE) |
ភាពឆបគ្នា VFD |
បាទ (រួមបញ្ចូល 1.5 kW VFD) |
ប្រហែល តម្លៃ |
₹12,000–₹15,000 |
ការវាយតម្លៃអ្នកប្រើប្រាស់ |
ផ្កាយ 4.6+ (AliExpress & IndiaMart) |
ល្អបំផុតសម្រាប់ |
អាលុយមីញ៉ូម លង្ហិន ឈើ MDF 6040/6090 CNC សិក្ខាសាលាសើម |
· កញ្ចប់ទឹកត្រជាក់ពេញលេញ ៖ រួមបញ្ចូល ម៉ាស៊ីនបូមទឹក 80W , 5m ទុយោស៊ីលីកូន , 1.5 kW VFD និង ឈុត wrench ER11.
· Zero Thermal Throttling : រក្សាបាន 24,000 RPM សម្រាប់ 4+ ម៉ោង ក្នុង 40°C រដូវក្តៅឥណ្ឌា។
· Precision Bearings : 2x P4 angular contact (ខាងមុខ) + 2x P4 (ខាងក្រោយ) – <0.005 mm runout ។
· គុណភាពនាំចេញសកល : CE, ISO 9001 បញ្ជាក់; 10,000+ គ្រឿងបានបញ្ជូនទៅប្រទេសឥណ្ឌាតាមរយៈ AliExpress/IndiaMart ។
1. ម៉ោនដោយ មានការគៀបដោយទឹក 80 មីលីម៉ែត្រ (₹800 បន្ថែមប្រសិនបើមិនរួមបញ្ចូល) ។
2. បំពេញធុងបូមដោយ ទឹកចម្រោះ + 5% coolant (ការពារសារាយ)។
3. ភ្ជាប់៖
o Spindle → VFD (UVW-PE)
o Pump → ដោត 220V
o ការកំណត់ VFD : P0-03 = 400 Hz | P1-02 = 24000 RPM | P2-01 = 220 V
4. ដំណើរការបូម 5 នាទីមុនពេល spindle ដើម្បីជៀសវាងការចាប់ផ្តើមស្ងួត។
Pro Tip : បន្ថែមការប្តូរលំហូរ ₹600 ទៅ VFD (PD014) – បិទដោយស្វ័យប្រវត្តិ ប្រសិនបើស្នប់បរាជ័យ។ ប្រើម៉ាស៊ីនកិនចុងកាបោន 6 មីលីម៉ែត្រ នៅល្បឿន 18,000 RPM, 0.2 mm DoC សម្រាប់អាលុយមីញ៉ូម។
· Amazon៖ 'Zhong Hua Jiang 1.5kW Water Cooled' - អ្នកលក់តម្រង Pune/Mumbai
· AliExpress៖ ហាងផ្លូវការ
ការបញ្ជាក់ |
ព័ត៌មានលម្អិត |
ថាមពល |
2.2 kW |
ត្រជាក់ |
ម៉ាស៊ីនត្រជាក់ |
ជួរ RPM |
0–24,000 |
ប្រភេទ Collet |
ER20 (ការតោង 1-13 មម) |
ប្រេកង់ |
0-400 ហឺត |
ការរចនារាងកាយ |
ការ៉េ (ងាយស្រួលតំឡើង) |
ប្រហែល តម្លៃ |
₹15,000–₹18,000 |
ការវាយតម្លៃអ្នកប្រើប្រាស់ |
ផ្កាយ 4.7+ (Amazon India & VEVOR.in) |
ល្អបំផុតសម្រាប់ |
MDF, acrylic, លោហៈទន់, 6040/6090 CNC, ហាងផ្លាកសញ្ញាពាណិជ្ជកម្ម |
· គុណសម្បត្តិនៃតួការ៉េ ៖ ចាក់សោយ៉ាងតឹងរឹងចូលទៅក្នុង ការគៀប 80 មីលីម៉ែត្រ – គ្មានការញ័រនៅ 24,000 RPM ។
· កម្លាំងបង្វិលជុំខ្ពស់នៅ RPM ទាប : ផ្តល់ 1.5 Nm នៅ 6,000 RPM – ល្អឥតខ្ចោះសម្រាប់ផ្លូវ MDF 12 mm ។
· ប្រដាប់ប្រដាថ្នាក់ឧស្សាហកម្ម : 4x សេរ៉ាមិចកូនកាត់ (ខាងមុខ 2, ខាងក្រោយ 2) – វាយតម្លៃ 8,000+ ម៉ោង។
· 2025 មតិអ្នកប្រើ : 1,200+ Amazon ពិនិត្យការសរសើរ <0.01 mm runout បន្ទាប់ពីការប្រើប្រាស់ធ្ងន់ 6 ខែ។
1. ម៉ោនដោយប្រើ ការគៀប 80 មមការ៉េ (₹1,200 នៅលើ Amazon) ។
2. ភ្ជាប់ 3-phase + PE ទៅ VEVOR 2.2 kW VFD (លក់ដោយឡែកពីគ្នា ឬជាកញ្ចប់)។
3. ការកំណត់ VFD៖
o P0-03 = 400 ហឺត
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 220 V
o P4-01 = 50% (កម្លាំងបង្វិលជុំសម្រាប់ RPM ទាប)
4. រត់ 5 នាទីនៅ 12,000 RPM នៅពេលចាប់ផ្តើមដំបូងទៅកាន់កៅអី។
Pro Tip : ភ្ជាប់ជាមួយ ₹2,800 VEVOR 2.2 kW VFD kit (រួមទាំងបន្ទះពីចម្ងាយ)។ បន្ថែម ₹900 dust boot + 4' hose ដើម្បីរក្សាការទទួលទានកង្ហារឱ្យស្អាត - ពន្យារអាយុជីវិតបាន 40% ។
· Amazon: VEVOR 2.2kW ER20 Air-Cooled - ស្វែងរក 'VEVOR 2.2kW spindle ER20' + Prime
· VEVOR India Official – កញ្ចប់ជាមួយ VFD សន្សំបាន ₹1,500 (ប្រើលេខកូដ VEVOR2025 )
ការបញ្ជាក់ |
ព័ត៌មានលម្អិត |
ថាមពល |
0.8 kW (800 W) |
ត្រជាក់ |
ទឹកត្រជាក់ |
ជួរ RPM |
0–24,000 |
ប្រភេទ Collet |
ER11 (ការតោង 0.5-7 មម) |
បញ្ចូល |
220V តែមួយដំណាក់កាល (VFD បម្លែងទៅជា 3 ដំណាក់កាល) |
អស់ |
≤ 0.01 ម។ |
ប្រហែល តម្លៃ |
₹8,000–₹10,000 |
ការវាយតម្លៃអ្នកប្រើប្រាស់ |
ផ្កាយ 4.5+ (ATO.com & IndiaMart) |
ល្អបំផុតសម្រាប់ |
ផ្លាស្ទិចឈើ PCB អាលុយមីញ៉ូមទន់ 3018-PROVER ការធ្វើឱ្យប្រសើរ Shapeoko |
· ជើងឯកទម្ងន់ស្រាល ៖ មានតែ 2.7 គីឡូក្រាម ប៉ុណ្ណោះ - ល្អឥតខ្ចោះសម្រាប់ការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងដោយគ្មានអ័ក្ស Z ។
· Single-Phase Friendly : ដំណើរការលើ រន្ធផ្ទះស្តង់ដារ 220V តាមរយៈ 1.5 kW VFD (មិនត្រូវការ 3 ដំណាក់កាល)។
· Silent Water Cooling : Zero fan Noise + <45°C បន្ទាប់ពី 2 ម៉ោង នៃការឆ្លាក់ជាបន្តបន្ទាប់។
· តម្លៃឆ្លាតវៃ ៖ ថាមពល 30% ច្រើនជាង 500W Mysweety ប៉ុន្តែបន្ថែមត្រឹមតែ ₹3,000 ប៉ុណ្ណោះ។
1. ម៉ោនដោយ មានការគៀបដែលត្រជាក់ដោយទឹក 65 មីលីម៉ែត្រ (₹650 នៅលើ Amazon) ។
2. ប្រើ ម៉ាស៊ីនបូមទឹកខ្នាតតូច 12L + ការរៀបចំធុងទឹក (₹1,200 kit)។
3. ភ្ជាប់៖
o ATO 1.5 kW VFD → spindle (UVW-PE)
o Pump → 220V timer plug (auto 5-min pre-run)
4. ការកំណត់ VFD៖
o PD013 = 400 ហឺត
o PD014 = 24000 RPM
o PD142 = 3.7 A (ចរន្តវាយតម្លៃ 800W)
o PD005 = 220 V
Pro Tip ៖ បន្ថែម ₹400 inline flow sensor (ATO accessory) – VFD ឈប់ ប្រសិនបើលំហូរទឹកធ្លាក់ចុះ។ ប្រើ 3-flute 3.175 mm bits នៅ 20,000 RPM, 0.15 mm DoC សម្រាប់ការបញ្ចប់កញ្ចក់ acrylic ។
· ATO Official: 800W Water-Cooled Kit - ប្រើលេខកូដ ATOINDIA25 សម្រាប់ការបញ្ចុះតម្លៃ ₹500 + ក្ដាប់ដោយឥតគិតថ្លៃ
· IndiaMart: 'ATO 800W ER11' - ស្វែងរក អ្នកលក់ Delhi/Noida សម្រាប់ការចែកចាយ 4 ថ្ងៃ
ការបញ្ជាក់ |
ព័ត៌មានលម្អិត |
ថាមពល |
1.5 kW |
ត្រជាក់ |
ម៉ាស៊ីនត្រជាក់ |
RPM |
ជួសជុល 18,000 (ឬ 0–24,000 ជាមួយ VFD) |
ប្រភេទ Collet |
ER11 (ការតោង 0.5-7 មម) |
សត្វខ្លាឃ្មុំ |
4x សេរ៉ាមិច (P4 grade) |
បញ្ចូល |
220V 3 ដំណាក់កាល (តាមរយៈ VFD) |
ប្រហែល តម្លៃ |
₹10,000–₹13,000 |
ការវាយតម្លៃអ្នកប្រើប្រាស់ |
ផ្កាយ 4.6+ (IndiaMart និងវេទិកាក្នុងស្រុក) |
ល្អបំផុតសម្រាប់ |
ការឆ្លាក់គ្រឿងអលង្ការ, PCB, inlay ឈើល្អ, 3018/6040, MSMEs ខ្នាតតូច |
· 100% DNA ក្នុងស្រុក ៖ រចនា និងសាងសង់នៅ Ahmedabad GIDC - គ្រឿងបន្លាស់អាចប្រើបានក្នុងរយៈពេល 24 ម៉ោង.
· Ceramic Bearing Edge : ដំណើរការ ត្រជាក់ជាង និងស្ងាត់ ជាងដែកនៅ 18,000 RPM; <0.008 ម.ម.
· បណ្តាញសេវាកម្ម ៖ មជ្ឈមណ្ឌលសេវាកម្ម 12+ នៅ Gujarat, Maharashtra, Delhi NCR.
· MSME សំណព្វ : 3,000+ គ្រឿងនៅក្នុង ក្រុមគ្រឿងអលង្ការ Rajkot & Surat PCB units.
1. ម៉ោនដោយប្រើ ក្ដាប់មូល 65 មម (₹550 ពី Triquench) ។
2. គូជាមួយ Triquench 1.5 kW VFD (₹4,800) ឬ Huanyang ណាមួយ។
3. ការកំណត់ VFD (ប្រសិនបើល្បឿនអថេរ)៖
o P0-03 = 400 ហឺត
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 220 V
o P4-11 = 300 Hz (ជម្រើសរបៀប 18K ថេរ)
4. រត់ 10 នាទីនៅ 12,000 RPM នៅពេលប្រើលើកដំបូងដើម្បីបំបែកនៅក្នុង bearings ។
ជំនួយណែនាំ ៖ ប្រើឧបករណ៍សេវាកម្ម Triquench ₹1,200 (ប្រដាប់ទ្រនាប់ + ត្រា) - ការជំនួស DIY ក្នុងរយៈពេល 20 នាទី។ សម្រាប់ការងារ PCB: 0.2 mm V-bits នៅ 18,000 RPM, 0.05 mm DoC ។
· IndiaMart : ស្វែងរក 'Triquench 1.5kW ER11 Ahmedabad' - សុំ ការទស្សនារោងចក្រ
· ផ្លូវការ ៖ Triquench CNC Solutions – ទូរស័ព្ទទៅ +91 98250 334XX សម្រាប់ ការដឹកជញ្ជូនសប្តាហ៍ដូចគ្នា + ការធានារយៈពេល 1 ឆ្នាំនៅនឹងកន្លែង
ការបញ្ជាក់ |
ព័ត៌មានលម្អិត |
ថាមពល |
0.3 kW (300 W) |
ត្រជាក់ |
ម៉ាស៊ីនត្រជាក់ |
ជួរ RPM |
10,000–20,000 |
ប្រភេទ Collet |
ER8 (ការតោង 0.5-4 មម) |
ប្រភេទម៉ូទ័រ |
DC គ្មានជក់ |
បញ្ចូល |
48V DC (តាមរយៈឧបករណ៍បញ្ជាល្បឿន PWM) |
ប្រហែល តម្លៃ |
₹3,000–₹5,000 |
ការវាយតម្លៃអ្នកប្រើប្រាស់ |
ផ្កាយ 4.5+ (Amazon India & AliExpress) |
ល្អបំផុតសម្រាប់ |
Foam, balsa, ផ្លាស្ទិចទន់, ប្រដាប់ក្មេងលេង, mini CNC, ឆ្លាក់ចល័ត |
· Feather-Light : ត្រឹមតែ 0.68 គីឡូក្រាម - ល្អបំផុតសម្រាប់ gantry បោះពុម្ព 3D ឬ សាងសង់ដោយថាមពលថ្ម.
· មិនត្រូវការ VFD ទេ ៖ ដំណើរការលើ អាដាប់ទ័របែបកុំព្យូទ័រយួរដៃ 48V + PWM knob (ល្បឿន 0-100%)។
· ស្ងាត់ & ប្រសិទ្ធភាព : <50 dB នៅ 15,000 RPM; < 30W ការអូសទាញទំនេរ.
· Amazon Top Pick : 8,000+ គ្រឿងដែលបានលក់នៅក្នុងប្រទេសឥណ្ឌាសម្រាប់ 3018-MINI, អ្នករៀបចំប៊ិច, ឆ្លាក់ស៊ុត.
1. ម៉ោនដោយប្រើ ការគៀប 43 មីលីម៉ែត្រ (₹250 នៅលើ Amazon) ។
2. ភ្ជាប់៖
o អាដាប់ទ័រ 48V 7A → ឧបករណ៍បញ្ជា PWM → spindle (2-pin)
o ស្រេចចិត្ត៖ ម៉ូដកង្ហារ 12V សម្រាប់ភាពត្រជាក់បន្ថែម។
3. លៃតម្រូវ RPM តាមរយៈ knob (10K-20K) ។ គ្មានកម្មវិធីទេ!
4. ប្រើ ដុំដែក 1-3 ម.ម (រួមបញ្ចូល ER8)។
Pro Tip : ថាមពលជាមួយកញ្ចប់ថ្ម 18650 (48V) សម្រាប់ការឆ្លាក់ឥតខ្សែ។ បន្ថែម ₹180 ចិញ្ចៀន LED ដែលអាចបត់បែនបានសម្រាប់ការឆ្លាក់ពពុះដោយគ្មានស្រមោល។
· Amazon: RATTMMOTOR 300W ER8 Kit – ស្វែងរក 'RATTMMOTOR 300W spindle ER8' + Prime (រួមបញ្ចូលអាដាប់ទ័រ + 7 collets)
· AliExpress: ហាងផ្លូវការ - កញ្ចប់ជាមួយ ឧបករណ៍បញ្ជា PWM + ការគៀប សន្សំ ₹400 (ការដឹកជញ្ជូន 7-14 ថ្ងៃ)
ការបញ្ជាក់ |
ព័ត៌មានលម្អិត |
ថាមពល |
3 kW |
ត្រជាក់ |
ទឹកត្រជាក់ |
ជួរ RPM |
0–24,000 |
ប្រភេទ Collet |
ER20 (ការតោង 1-13 មម) |
កម្លាំងបង្វិលជុំ |
1.2 Nm (កំពូល) |
វ៉ុល |
380V 3-Phase (220V step-up ឆបគ្នា) |
អស់ |
≤ 0.008 ម។ |
ប្រហែល តម្លៃ |
₹20,000–₹25,000 |
ការវាយតម្លៃអ្នកប្រើប្រាស់ |
ផ្កាយ 4.8+ (Kuvam & IndiaMart) |
ល្អបំផុតសម្រាប់ |
អាលុយមីញ៉ូម លង្ហិន ដែក (កាត់ស្រាល) 6040/6090 ការងារធ្ងន់ ហាងការងារ |
· កម្លាំងបង្វិលនៃលោហៈធាតុ : 1.2 Nm @ 12,000 RPM – កិន អាលុយមីញ៉ូម 6061 នៅ 0.5 mm DoC, 800 mm/min.
· DNA ឧស្សាហកម្ម : 4x NSK/P4 សេរ៉ាមិច bearings , IP65 បិទជិត ជម្រើស servo-ready encoder ។
· Kuvam Local Backup : Bangalore & Pune warehouses – bearings in stock សេវាកម្ម 48 ម៉ោង.
· 380V រួចរាល់ : ដោតដោយផ្ទាល់សម្រាប់ រោងចក្រ 3 ដំណាក់កាល ; ₹2,800 ឧបករណ៍បំលែងដំណាក់កាលសម្រាប់ហាង 220V ។
1. ម៉ោនដោយ មានការគៀបដោយទឹក 100 មីលីម៉ែត្រ (₹1,800 ពី Kuvam) ។
2. ប្រើ ម៉ាស៊ីនត្រជាក់ 12L/min closed-loop chiller (₹18,000 bundle) ឬ 80W pump + radiator.
3. ភ្ជាប់៖
o Bergerda 3 kW VFD (រួមបញ្ចូលក្នុងឧបករណ៍ Kuvam) → UVW-PE
o ម៉ាស៊ីនត្រជាក់ → spindle (G1/4' ភ្ជាប់រហ័ស)
4. ការកំណត់ VFD៖
o P0-03 = 400 ហឺត
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 380 V (ឬ 220V ជាមួយប្លែង)
o PD142 = 8.5 A
គន្លឹះជំនួយ ៖ បើករបៀបវ៉ិចទ័រគ្មានចាប់សញ្ញា VFD (P0-01 = 2) សម្រាប់កម្លាំងបង្វិល 150% នៅ 6,000 RPM ។ ប្រើ 8 mm 2-flute carbide នៅ 14,000 RPM, 0.3 mm DoC, 15% stepover សម្រាប់អាលុយមីញ៉ូម។
· Kuvam Technologies (អ្នកចែកចាយផ្លូវការ) : www.kuvam.in/bergerda-3kw – ប្រើលេខកូដ KUVMETAL25 សម្រាប់ ឧបករណ៍បំពង់ទឹកត្រជាក់ដោយឥតគិតថ្លៃ
· IndiaMart : ស្វែងរក 'Bergerda 3kW ER20 Kuvam' – មកយកនៅ Bangalore ឬ ការដឹកជញ្ជូន PAN ឥណ្ឌារយៈពេល 3 ថ្ងៃ
· សេវាកម្ម ៖ ទូរស័ព្ទទៅ +91 80 4173 88XX – ការជំនួស 1 ឆ្នាំ + ការធានារយៈពេល 3 ឆ្នាំ
ការបញ្ជាក់ |
ព័ត៌មានលម្អិត |
ថាមពល |
0.71 kW (710 W) |
ត្រជាក់ |
ម៉ាស៊ីនត្រជាក់ |
ជួរ RPM |
0-20,000 |
ប្រភេទ Collet |
ER11 (ការតោង 1-7 មម) |
ភ្នំ |
52 mm (Genmitsu 3020-PRO/3020-PRO MAX) |
បញ្ចូល |
48V DC (តាមរយៈឧបករណ៍បញ្ជារួមបញ្ចូល) |
ប្រហែល តម្លៃ |
₹6,500–₹8,000 |
ការវាយតម្លៃអ្នកប្រើប្រាស់ |
ផ្កាយ 4.7+ (Amazon India & SainSmart.in) |
ល្អបំផុតសម្រាប់ |
ស៊េរី Genmitsu 3020, plywood, acrylic, soft wood, ចំណង់ចំណូលចិត្ត |
· Perfect Fit : តង្កៀបអាលុយមីញ៉ូម + វីស 4 = ការផ្លាស់ប្តូរ 5 នាទី ពីម៉ូទ័រ 775 ។
· 2X ល្បឿនកាត់ : 710W ទល់នឹង 300W → 0.8 mm DoC នៅក្នុង plywood នៅ 15,000 RPM.
· Zero Wiring Hassle : អាដាប់ទ័រ 48V 15A + PWM រួមបញ្ចូល - គ្មាន VFD គ្មាន 3 ដំណាក់កាល។
· SainSmart Ecosystem : ទទួលស្គាល់ដោយស្វ័យប្រវត្តិនៅក្នុង Candle/UGS ; កម្មវិធីបង្កប់ ផ្លូវការ 3020-PRO MAX v2.3.
1. ដកម៉ូទ័រ 775 (វីស 4) ចេញ។
2. តង្កៀប Bolt Genmitsu 710W (ខួងមុន ទម្លាក់ចូល) ។
3. ដោត អាដាប់ទ័រ 48V → ឧបករណ៍បញ្ជា PWM → spindle.
4. បើកការចុចទៅ 75% (≈15,000 RPM) – ចាប់ផ្តើមកាត់!
5. ស្រេចចិត្ត៖ បន្ថែម ស្បែកជើងធូលី ₹450 52 mm (គ្រឿងបន្លាស់ SainSmart)។
Pro Tip : ប្រើម៉ាស៊ីនកិនចុងសំប៉ែត 3.175 mm 2-flute at 18,000 RPM, 0.6 mm DoC, 1200 mm/min in MDF ។ បើកកម្មវិធីបង្កប់ SainSmart 'Quiet Mode' - ទម្លាក់សំលេងរំខានដល់ 58 dB ។
· Amazon: Genmitsu 710W Upgrade Kit – ស្វែងរក 'SainSmart 710W spindle 3020' + Prime (រួមបញ្ចូលទាំងតង្កៀប + 5 collets)
· SainSmart India – កញ្ចប់ជាមួយ 3020-PRO MAX សន្សំបាន ₹1,200 (ប្រើ GEN710 )
ការបញ្ជាក់ |
ព័ត៌មានលម្អិត |
ថាមពល |
3.5 kW |
ត្រជាក់ |
ម៉ាស៊ីនត្រជាក់ |
ជួរ RPM |
0–18,000 |
ប្រភេទ Collet |
ER20 (ការតោង 1-13 មម) |
កម្លាំងបង្វិលជុំ |
1.33 Nm (អតិបរមា @ 12,000 RPM) |
វ៉ុល |
ពីរ 220V / 380V 3 ដំណាក់កាល |
អស់ |
≤ 0.01 ម។ |
ប្រហែល តម្លៃ |
₹22,000–₹28,000 |
ការវាយតម្លៃអ្នកប្រើប្រាស់ |
តារា 4.8+ (វេទិកា IndiaMart & Chennai CNC) |
ល្អបំផុតសម្រាប់ |
MDF, plywood, អាលុយមីញ៉ូម, លង្ហិន, រ៉ោតទ័រ 1212/1325 ធំ, ហាងផលិតកម្ម |
· Workshop Beast : កាត់ MDF 19 mm ក្នុង 1 pass @ 12,000 RPM, 8 mm 3-flute bit, 3 m/min ។
· Dual Voltage Flex : ហាងផ្ទះ 220V (ជាមួយ VFD) ឬ 380V ដោយផ្ទាល់ពីរោងចក្រ - មិនត្រូវការប្លែង។
· ការបង្កើតការពារគ្រាប់កាំភ្លើង ៖ 4x NSK ceramic bearings , cast body អាលុយមីញ៉ូម , IP55 កង្ហារធន់នឹងធូលី.
· ស្តេចក្នុងស្រុក : 2,000+ គ្រឿងនៅក្នុង Ambattur & Peelamedu ; ហាង ការជំនួសទ្រនាប់នៅថ្ងៃដដែល តាមរយៈ HQD Chennai ។
1. ម៉ោនដោយ មានការគៀបដែលត្រជាក់ដោយខ្យល់ 100 មីលីម៉ែត្រ (₹2,200 ពី HQD Chennai) ។
2. ប្រើ HQD 4 kW VFD (₹12,000) ឬម៉ូដែល 220V/380V ណាមួយ។
3. ការកំណត់ VFD៖
o P0-03 = 300 Hz (អតិបរមា 18,000 RPM)
o P1-02 = 18000 RPM
o P2-01 = 220V ឬ 380V
o PD142 = 14 A
o P4-01 = 8% (ការបង្កើនកម្លាំងបង្វិលជុំទាប)
4. រត់ 15 នាទីនៅ 9,000 RPM នៅពេលចាប់ផ្តើមដំបូង។
Pro Tip ៖ បន្ថែម ₹3,800 HQD auto-tool-length sensor សម្រាប់ការងារជាបាច់។ ប្រើប៊ីតបង្ហាប់ 12 mm @ 15,000 RPM, 0.8 mm DoC, 4 m/min ក្នុង 18 mm MDF – សូន្យហែកចេញ។
· IndiaMart : ស្វែងរក 'HQD 3.5kW ER20 Chennai' - អ្នកលក់តម្រង Ambattur
· HQD South India : ហៅទូរសព្ទទៅ +91 98410 774XX – ការបង្ហាញដោយឥតគិតថ្លៃនៅនឹងកន្លែង + ការធានារយៈពេល 2 ឆ្នាំ
· កញ្ចប់ : VFD + ក្ដាប់ + 10 collets = ₹32,000 all-in (រក្សាទុក ₹4,000)
នីមួយៗ ម៉ូទ័រ spindle CNC ផ្តល់នូវភាពខ្លាំងតែមួយគត់សម្រាប់តម្រូវការជាក់លាក់ - ថាតើវាជាចំណង់ចំណូលចិត្តក្នុងការឆ្លាក់ កាត់ដែក ឬផលិតកម្មឧស្សាហកម្ម។ សម្រាប់តម្លៃសមរម្យ និងភាពជឿជាក់ Zhong Hua Jiang និង Triquench គឺជាជម្រើសដ៏រឹងមាំ។ សម្រាប់ការអនុវត្តកម្រិតវិជ្ជាជីវៈ HQD , Mysweety និង VEVOR ឈរនៅកំពូល។
ជ្រើសរើសដោយឆ្លាតវៃ ហើយការដំឡើង CNC របស់អ្នកនឹងផ្តល់នូវភាពជាក់លាក់ ប្រសិទ្ធភាព និងដំណើរការយូរអង្វែង។
ការដំឡើងម៉ូទ័រ spindle CNC ឱ្យបានត្រឹមត្រូវគឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃភាពជឿជាក់យូរអង្វែងរបស់វា។ នេះគឺជាជំហានដ៏មានប្រសិទ្ធភាពបំផុតដើម្បីអនុវត្តតាម៖
មុនពេលដំឡើង សូមប្រាកដថា ផ្ទៃម៉ោនរបស់ spindle ស្អាត រាបស្មើ និងមានស្ថេរភាព។ ធូលី ឬផ្ទៃមិនស្មើគ្នាអាចបណ្តាលឱ្យរំញ័រ និងកាត់បន្ថយភាពត្រឹមត្រូវ។ រឹតបន្តឹងរន្ធដោតជាប់ជានិច្ច ដើម្បីការពារចលនាកំឡុងពេលប្រតិបត្តិការ។
ផ្ទៀងផ្ទាត់ថាវ៉ុល និងប្រេកង់ត្រូវគ្នានឹងលក្ខណៈបច្ចេកទេសរបស់ spindle ។ ប្រើខ្សែការពារ ដើម្បីកាត់បន្ថយសំឡេងអគ្គិសនី។ ខ្សែភ្លើងមិនត្រឹមត្រូវអាចនាំឱ្យឡើងកំដៅ ឬបិទភ្លាមៗ។ តែងតែភ្ជាប់ spindle ទៅ VFD ដែលត្រូវគ្នា (Variable Frequency Drive) សម្រាប់ការគ្រប់គ្រងល្អបំផុត។
អាស្រ័យលើប្រភេទ spindle ធានាឱ្យមានខ្យល់អាកាស ឬទឹកត្រជាក់គ្រប់គ្រាន់។ សម្រាប់ spindles ត្រជាក់ខ្យល់ រក្សារន្ធខ្យល់ឱ្យស្អាតពីធូលីដី។ សម្រាប់ spindles ត្រជាក់ដោយទឹក ប្រើ coolant ស្អាត និងពិនិត្យលំហូរជាទៀងទាត់។ ភាពត្រជាក់មិនគ្រប់គ្រាន់អាចកាត់បន្ថយអាយុកាលរបស់ spindle យ៉ាងខ្លាំង។
ការតម្រឹមឧបករណ៍ត្រឹមត្រូវគឺមានសារៈសំខាន់សម្រាប់ការកាត់យ៉ាងជាក់លាក់។ ភាពមិនត្រឹមត្រូវអាចបណ្តាលឱ្យពាក់ឧបករណ៍ ភាពមិនល្អឥតខ្ចោះនៃផ្ទៃ និងអតុល្យភាព spindle ។ ប្រើឧបករណ៍វាស់ស្ទង់ភាពជាក់លាក់ ដើម្បីពិនិត្យមើលការតម្រឹម មុនពេលប្រើប្រាស់នីមួយៗ។
បន្ទាប់ពីដំឡើងរួច ដំណើរការ spindle ក្នុងល្បឿនទាបរយៈពេលពីរបីនាទី។ បង្កើន RPM បន្តិចម្តងៗ ដើម្បីពិនិត្យមើលសំឡេងរំខាន ឬរំញ័រមិនធម្មតា។ វាជួយកំណត់បញ្ហាដែលអាចកើតមាននៅដំណាក់កាលដំបូងមុនពេលប្រតិបត្តិការពេញលេញ។
ការថែទាំជាប្រចាំធានានូវដំណើរការរបស់ spindle ជាប់លាប់ និងការពារការបរាជ័យដែលមិនរំពឹងទុក។ អនុវត្តការអនុវត្តសំខាន់ៗទាំងនេះ ដើម្បីពង្រីកជីវិតការងាររបស់ spindle របស់អ្នក។
ធូលី និងកំទេចកំទីអាចឡើងយ៉ាងឆាប់រហ័ស ជាពិសេសកំឡុងពេលកាត់ឈើ ឬដែក។ ប្រើខ្យល់ដែលបានបង្ហាប់ដើម្បីសម្អាតខ្យល់ចេញចូល និងផ្ទៃខាងក្រៅ។ ជៀសវាងការប្រើសារធាតុរំលាយខ្លាំងដែលអាចបំផ្លាញការផ្សាភ្ជាប់ ឬទ្រនាប់។
Bearings មានសារៈសំខាន់ចំពោះដំណើរការ spindle ។ ស្តាប់សំឡេងមិនធម្មតា ឬរំញ័រដែលអាចបង្ហាញពីការពាក់។ ប្តូរប្រដាប់ពាក់ភ្លាមៗ ដើម្បីជៀសវាងការខូចខាតខាងក្នុងបន្ថែមទៀត។
ប្រសិនបើម៉ូដែល spindle របស់អ្នកត្រូវការប្រេងរំអិល សូមធ្វើតាមកាលវិភាគដែលបានណែនាំរបស់អ្នកផលិត។ ប្រេងរំអិលលើសអាចបណ្តាលឱ្យឡើងកំដៅ ខណៈការខ្វះជាតិរំអិលនាំឱ្យខូចទ្រនាប់។
ពិនិត្យ VFD ខ្សែថាមពល និងឧបករណ៍ភ្ជាប់ជាទៀងទាត់សម្រាប់សញ្ញានៃការពាក់ ឬឡើងកំដៅ។ ការតភ្ជាប់រលុងអាចបណ្តាលឱ្យល្បឿន spindle មិនស្ថិតស្ថេរ និងប៉ះពាល់ដល់ភាពជាក់លាក់នៃការកាត់។
ប្រតិបត្តិការបន្តនៅ RPM អតិបរមា ឬបន្ទុកអាចកាត់បន្ថយអាយុកាលរបស់ spindle ។ ដំណើរការនៅក្នុងសមត្ថភាពដែលបានវាយតម្លៃ និងអនុញ្ញាតឱ្យមានការសម្រាករយៈពេលខ្លីក្នុងអំឡុងពេលដំណើរការផលិតកម្មយូរដើម្បីការពារការឡើងកំដៅ។
នៅពេលមិនប្រើ សូមទុក spindle នៅក្នុងបរិយាកាសស្ងួត គ្មានធូលី។ រក្សាវាឱ្យជិតដើម្បីការពារការចម្លងរោគ។ ការផ្ទុករយៈពេលវែងតម្រូវឱ្យរំអិលសត្វខ្លាឃ្មុំដើម្បីជៀសវាងការ corrosion ។
ការដំឡើង និងថែទាំម៉ូទ័រ CNC spindle ដោយប្រុងប្រយ័ត្ន ធានាបាននូវប្រតិបត្តិការដែលអាចទុកចិត្តបាន និងលទ្ធផលគុណភាពខ្ពស់។ spindle ដែលត្រូវបានថែទាំយ៉ាងល្អមិនត្រឹមតែផ្តល់នូវការកាត់បន្ថយយ៉ាងរលូនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងជួយសន្សំសំចៃថាមពល និងកាត់បន្ថយពេលវេលាម៉ាស៊ីនផងដែរ។
តាមរយៈការអនុវត្តតាមការអនុវត្តល្អបំផុតទាំងនេះ អ្នកនឹងបង្កើនប្រសិទ្ធភាព ប្រសិទ្ធភាព និងអាយុកាលនៃម៉ូទ័រ CNC spindle របស់អ្នក ដោយរក្សាខ្សែសង្វាក់ផលិតកម្មរបស់អ្នកឱ្យដំណើរការយ៉ាងរលូន និងទទួលបានផលចំណេញ។
ក្រុមហ៊ុនផលិតម៉ាស៊ីន CNC Router Desktop កំពូលទាំង 15 នៅវៀតណាមឆ្នាំ 2026
ក្រុមហ៊ុនផលិតម៉ាស៊ីនរ៉ោតទ័រ CNC កំពូលទាំង 15 នៅអ៊ុយក្រែនឆ្នាំ 2026
ក្រុមហ៊ុនផលិតម៉ាស៊ីនរ៉ោតទ័រ CNC កំពូលទាំង 15 នៅម៉ិកស៊ិកឆ្នាំ 2026
ក្រុមហ៊ុនផលិតម៉ាស៊ីន CNC Router Desktop កំពូលទាំង 15 នៅក្នុងប្រទេសអេស្ប៉ាញ 2026
ក្រុមហ៊ុនផលិតម៉ាស៊ីន CNC Router Desktop កំពូលទាំង 15 នៅប្រទេសជប៉ុនឆ្នាំ 2026
ក្រុមហ៊ុនផលិតម៉ាស៊ីនរ៉ោតទ័រ CNC កំពូលទាំង 15 នៅក្នុងប្រទេសកាណាដា 2026
ក្រុមហ៊ុនផលិតម៉ាស៊ីនរ៉ោតទ័រ CNC កំពូលទាំង 15 នៅក្នុងប្រទេសប៉ូឡូញ 2026
ក្រុមហ៊ុនផលិតម៉ាស៊ីន CNC Router Desktop កំពូលទាំង 15 នៅក្នុងប្រទេសអ៊ីតាលី 2026
ក្រុមហ៊ុនផលិតម៉ាស៊ីន CNC Router Desktop កំពូលទាំង 15 នៅចក្រភពអង់គ្លេសឆ្នាំ 2026
ក្រុមហ៊ុនផលិតម៉ាស៊ីន CNC Router Desktop កំពូលទាំង 15 នៅប្រទេសបារាំង ឆ្នាំ 2026
តំណភ្ជាប់រហ័ស
ទាក់ទងមកយើងខ្ញុំ