Views: 0 Author: Site Editor ເວລາເຜີຍແຜ່: 2025-10-24 ຕົ້ນກໍາເນີດ: ເວັບໄຊ

ມໍເຕີ spindle CNC ແມ່ນອົງປະກອບການຫມຸນຫຼັກຂອງເຄື່ອງຄວບຄຸມຕົວເລກຄອມພິວເຕີ (CNC) ທີ່ຂັບເຄື່ອນເຄື່ອງມືຕັດ (ເຊັ່ນ: ໂຮງງານຕັດ, ເຈາະຫຼື router bit) ດ້ວຍຄວາມໄວສູງເພື່ອເອົາວັດສະດຸອອກຈາກ workpiece. ມັນປ່ຽນພະລັງງານໄຟຟ້າໄປສູ່ການຫມຸນກົນຈັກ, ໂດຍປົກກະຕິຕັ້ງແຕ່ 8,000 ຫາ 30,000 RPM ຫຼືຫຼາຍກວ່ານັ້ນ, ຂຶ້ນກັບຄໍາຮ້ອງສະຫມັກ. ຄຸນນະສົມບັດທີ່ສໍາຄັນປະກອບມີ:
· ການປະເມີນພະລັງງານ : ວັດແທກເປັນວັດ (W) ຫຼືແຮງມ້າ (HP), ຕົວຢ່າງ: 500W ຫາ 2.2kW ສໍາລັບຕົວແບບ desktop.
· ປະເພດຄວາມເຢັນ : ລະບາຍອາກາດ (ງ່າຍກວ່າ, ພັດລົມ) ຫຼື ລະບາຍນ້ໍາ (ງຽບກວ່າ, ດີກວ່າສໍາລັບການນໍາໃຊ້ເປັນເວລາດົນນານ).
· ການຄວບຄຸມ : ມັກຈະໃຊ້ ER collets ສໍາລັບການຖືເຄື່ອງມືແລະປະສົມປະສານກັບ VFDs (Variable Frequency Drives) ຫຼືຕົວຄວບຄຸມ DC brushless ສໍາລັບການປັບຄວາມໄວທີ່ຊັດເຈນ.
· ປະເພດ : ມໍເຕີ spindle ສາມາດເປັນ induction AC, brushless DC, ຫຼື servo-based, ມີ brushless DC ເປັນທີ່ນິຍົມໃນ desktop CNCs ສໍາລັບປະສິດທິພາບແລະການບໍາລຸງຮັກສາຕ່ໍາ.
ບໍ່ເຫມືອນກັບມໍເຕີມາດຕະຖານ, spindles CNC ຖືກອອກແບບມາສໍາລັບແຮງບິດສູງໃນຄວາມໄວທີ່ປ່ຽນແປງ, ຄວາມຕ້ານທານການສັ່ນສະເທືອນ, ແລະຄວາມຖືກຕ້ອງຂອງ runout (ປົກກະຕິ <0.01mm) ເພື່ອຮັບປະກັນເຄື່ອງຈັກທີ່ມີຄວາມແມ່ນຍໍາ.
ໃນເຄື່ອງ CNC desktop - ລະບົບກະທັດລັດສໍາລັບນັກອະດິເລກ, prototyping, ແລະການຜະລິດຂະຫນາດນ້ອຍ - motor spindle ແມ່ນອົງປະກອບທີ່ສໍາຄັນທີ່ສຸດໃນການກໍານົດປະສິດທິພາບ, versatility, ແລະຄຸນນະພາບຜົນຜະລິດ. ນີ້ແມ່ນເຫດຜົນ:
· ຄວາມແມ່ນຍໍາແລະຄຸນນະພາບສໍາເລັດຮູບ : spindles ສູງ RPM ທີ່ມີ runout ຕ່ໍາເຮັດໃຫ້ການຕັດລະອຽດໃນວັດສະດຸເຊັ່ນ: ໄມ້, acrylic, ອາລູມິນຽມ, ແລະໂລຫະອ່ອນ, ຫຼຸດຜ່ອນເຄື່ອງຫມາຍເຄື່ອງມືແລະຄວາມຕ້ອງການຫລັງການປຸງແຕ່ງ.
· Material Versatility : ເປັນ spindle ທີ່ມີປະສິດທິພາບ (ຕົວຢ່າງ, 1.5kW+) ອະນຸຍາດໃຫ້ປ່ຽນລະຫວ່າງໄມ້ອ່ອນ (RPM ຕ່ໍາ, ແຮງບິດສູງ) ແລະໂລຫະ (RPM ສູງ, ອັດຕາອາຫານທີ່ສົມດູນ), ຂະຫຍາຍຂອບເຂດໂຄງການ.
· ປະສິດທິພາບ ແລະຜົນຜະລິດ : ການຄວບຄຸມຄວາມໄວທີ່ປ່ຽນແປງໄດ້ຜ່ານສັນຍານ PWM ຫຼື 0–10V ຫຼຸດຜ່ອນການສວມໃສ່ຂອງເຄື່ອງມື, ປ້ອງກັນຄວາມຮ້ອນເກີນໄປ, ແລະຮອງຮັບເວລາຮອບວຽນທີ່ໄວຂຶ້ນ—ສຳຄັນສຳລັບຜູ້ໃຊ້ເດັສທັອບທີ່ມີພື້ນທີ່ເຮັດວຽກຈຳກັດ.
· ປະສິດທິພາບຄ່າໃຊ້ຈ່າຍ : ການຍົກລະດັບ spindle (ເຊັ່ນ: ຈາກ 300W ເປັນ 800W) ສາມາດຫັນປ່ຽນເປັນ router ພື້ນຖານ CNC ເປັນເຄື່ອງ milling ຄວາມສາມາດໂດຍບໍ່ມີການປ່ຽນແທນລະບົບທັງຫມົດ.
· ສິ່ງລົບກວນ ແລະຄວາມປອດໄພ : spindles ທີ່ເຮັດຄວາມເຢັນດ້ວຍນ້ໍາເຮັດວຽກງຽບກວ່າ (<70dB) ກ່ວາເຄື່ອງເຮັດຄວາມເຢັນດ້ວຍອາກາດ, ເຮັດໃຫ້ມັນເຫມາະສົມສໍາລັບບ່ອນຈອດລົດເຮືອນຫຼືກອງປະຊຸມຮ່ວມກັນ.
ໂດຍບໍ່ມີ spindle ທີ່ເຊື່ອຖືໄດ້, CNCs desktop ແມ່ນຈໍາກັດພຽງແຕ່ engraving ແສງສະຫວ່າງຫຼືວັດສະດຸອ່ອນ, underscoring ບົດບາດຂອງຕົນເປັນ 'ຫົວໃຈ' ຂອງເຄື່ອງຈັກ.
ຕະຫຼາດ desktop CNC ຂອງອິນເດຍກໍາລັງປະສົບກັບການເຕີບໂຕຢ່າງໄວວາ, ຂັບເຄື່ອນໂດຍການເຄື່ອນໄຫວຜູ້ຜະລິດ, ລະບົບນິເວດການເລີ່ມຕົ້ນ, ແລະການຜະລິດປະຊາທິປະໄຕທີ່ມີລາຄາບໍ່ແພງ. ແນວໂນ້ມທີ່ສໍາຄັນປະກອບມີ:
· ຂະໜາດຕະຫຼາດ & ການຄາດຄະເນ : ມີມູນຄ່າ ~₹500–800 crore ໃນປີ 2023, ພາກສ່ວນວຽກອະດິເລກ ແລະ ທຸລະກິດຂະໜາດນ້ອຍຄາດວ່າຈະເຕີບໂຕຢູ່ທີ່ 15–20% CAGR ຈົນຮອດປີ 2030, ຂັບເຄື່ອນໂດຍເວທີອີຄອມເມີຊເຊັ່ນ Amazon India, Flipkart ແລະຮ້ານຄ້າພິເສດ (ເຊັ່ນ: Robu.in, Think).
· ຄົນຂັບລົດ :
o ການສຶກສາ ແລະ ການພັດທະນາສີມືແຮງງານ : ການລິເລີ່ມເຊັ່ນ: Atal Tinkering Labs ແລະ IIT/NIT fab labs ສົ່ງເສີມການຮູ້ຫນັງສື CNC ໃນບັນດານັກຮຽນ.
o MSME Boom : ວິສາຫະກິດຈຸລະພາກຫຼາຍກວ່າ 6 ຕື້ກວ່າຄົນໄດ້ຮັບຮອງເອົາເຄື່ອງ CNC desktop ສໍາລັບເຄື່ອງໝາຍການຄ້າ, ເຄື່ອງປະດັບ, ແລະການສ້າງຕົວແບບເພື່ອແຂ່ງຂັນກັບການຜະລິດຂະໜາດໃຫຍ່.
o Affordability : ເຄື່ອງລະດັບເຂົ້າ (₹50,000–₹2 lakh) ທີ່ມີ spindles ຂອງຈີນ (ເຊັ່ນ: 500W ER11) ຫຼືຍີ່ຫໍ້ອິນເດຍ (ເຊັ່ນ: MNC Tech, Sipani) ເຮັດໃຫ້ເຕັກໂນໂລຢີເຂົ້າເຖິງໄດ້.
o Localization : ຄວາມຕ້ອງການເພີ່ມຂຶ້ນສໍາລັບ spindles 'Make in India' ຈາກຜູ້ຜະລິດໃນ Coimbatore, Pune, ແລະ Rajkot, ຫຼຸດຜ່ອນການເພິ່ງພາອາໄສການນໍາເຂົ້າ (ປະຈຸບັນ ~ 70% ຈາກປະເທດຈີນ).
· ສິ່ງທ້າທາຍ ແລະ ໂອກາດ : ພາສີນໍາເຂົ້າສູງ, ການເໜັງຕີງຂອງພະລັງງານ, ແລະ ຊ່ອງຫວ່າງທັກສະຍັງຄົງຢູ່, ແຕ່ການປະກອບທ້ອງຖິ່ນ (ຕົວຢ່າງ: ຊຸດ 3018-PRO) ແລະການຍົກລະດັບຫຼັງການຂາຍ ( spindles ຈາກ ₹5,000–₹25,000) ແມ່ນຊ່ອງຫວ່າງທີ່ເຊື່ອມຕໍ່ກັນ.
ການເພີ່ມຂຶ້ນນີ້ເຮັດໃຫ້ອິນເດຍເປັນຜູ້ນສໍາຄັນໃນການຜະລິດ desktop ທົ່ວໂລກ, ຄຸນນະພາບຂອງມໍເຕີ spindle ເປັນປັດໃຈຕັດສິນໃນການຮັບຮອງເອົາຜູ້ໃຊ້ແລະຄວາມທົນທານຂອງເຄື່ອງຈັກ.
ການເລືອກ spindle ທີ່ເຫມາະສົມສໍາລັບການ desktop CNC (ໂດຍປົກກະຕິ 300 × 300 ມມກັບ 600 × 900 ມມຊອງວຽກ) ຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີການຈັບຄູ່ຂໍ້ກໍານົດມໍເຕີກັບອຸປະກອນຂອງທ່ານ, ວົງຈອນຫນ້າທີ່, ແລະຂໍ້ຈໍາກັດຂອງຮ້ານ. ຂ້າງລຸ່ມນີ້ແມ່ນຫ້າປັດໃຈການຕັດສິນໃຈທີ່ສໍາຄັນ, ຄິດໄລ່ຕາມມາດຕະຖານຂອງໂລກທີ່ແທ້ຈິງ.
ວັດສະດຸ |
ພະລັງງານທີ່ແນະນໍາ |
RPM ທີ່ດີທີ່ສຸດ |
ແຮງບິດ @ RPM ຕໍ່າ |
ໄມ້ / MDF / ພາດສະຕິກ |
500–800 ວ |
12,000–24,000 |
≥ 0.25 Nm @ 6,000 RPM |
ອະລູມິນຽມ (6061) |
1.5–2.2 kW |
18,000–24,000 |
≥ 0.8 Nm @ 6,000 RPM |
ເຫຼັກກ້າ (ອ່ອນ) |
2.2–3.5 kW |
8,000–18,000 |
≥ 1.5 Nm @ 4,000 RPM |
· ພະລັງງານ (W) ≈ ການໂຫຼດຊິບ (ມມ) × ອັດຕາອາຫານ (ມມ/ນາທີ) × ແຮງຕັດ (N) ຕົວຢ່າງ: ຊິບ 0.1 ມມ × 1,200 ມມ/ນາທີ × 80 N ≈ 1,600 W ຕ້ອງການ.
ຫຼີກເວັ້ນການ spindles ທີ່ຫຼຸດລົງ > 30 % torque ຕ່ໍາກວ່າ 6,000 RPM ຖ້າທ່ານຕັດໂລຫະ - ຫຼາຍຫນ່ວຍ 800 W '24,000 RPM' ສົ່ງ <0.1 Nm ທີ່ 6 krpm, ເຮັດໃຫ້ເກີດການສົນທະນາ.
ປັດໄຈ |
Air-Cooled |
Water-Cooled |
ຮອບວຽນຫນ້າທີ່ສູງສຸດ |
60% (ເປີດ 40 ນາທີ / 25 ນາທີປິດ) |
100 % |
ຄວາມຫມັ້ນຄົງຂອງຄວາມຮ້ອນ |
± 8 °C ລອຍ |
±1°C |
ຂີດຈຳກັດອຸນຫະພູມສະພາບແວດລ້ອມ |
35°C |
40 °C |
ສຽງລົບກວນ (ທີ່ 18,000 RPM) |
72–78 dB(A) |
58–65 dB(A) |
ຄວາມສັບສົນໃນການຕິດຕັ້ງ |
Plug-and-play |
ຕ້ອງການເຄື່ອງເຢັນ, ທໍ່, ສະຫຼັບການໄຫຼ |
ເລືອກເຄື່ອງເຮັດຄວາມເຢັນດ້ວຍອາກາດ ສຳລັບການຜະລິດແບບອະດິເລກ (<2 ຊົ່ວໂມງ/ມື້). ເລືອກການລະບາຍນ້ໍາ ສໍາລັບອາລູມິນຽມ / ເຫຼັກກ້າຫຼືແລ່ນ 4+ ຊົ່ວໂມງ - ປ້ອງກັນການສູນເສຍການໂຫຼດ preload ແລະຍືດອາຍຸ 3-4 ×.
ຄໍເລັກ |
ສູງສຸດ Ø ເຄື່ອງມື |
Runout (TIR) |
ຂອບເຂດຈັບມື |
ການນໍາໃຊ້ປົກກະຕິ |
ER11 |
7 ມມ |
≤ 8 µm |
0.5–7 ມມ |
ການແກະສະຫຼັກ, PCB, 1/8'ບິດ |
ER16 |
10 ມມ |
≤ 8 µm |
1–10 ມມ |
1/4' endmills, ອາລູມິນຽມແສງສະຫວ່າງ |
ER20 |
13 ມມ |
≤ 10 µm |
1–13 ມມ |
1/2' roughing, ເຫຼັກ |
ຢືນຢັນ torque collet nut (ER11: 17 Nm, ER16: 30 Nm, ER20: 42 Nm). ໜໍ່ໄມ້ທີ່ມີແຮງບິດເຮັດໃຫ້ 30–50 µm ເລື່ອນພາຍໃຕ້ການໂຫຼດ.
ຄວາມຕ້ອງການ |
ຕ້ອງກົງກັນ |
ການປ້ອນຂໍ້ມູນ VFD |
220 V ໄລຍະດຽວ (ມາດຕະຖານ desktop) ຫຼື 380 V 3 ເຟດ |
ສັນຍານຄວບຄຸມ |
0–10 V analog ຫຼື PWM (5 V TTL) |
ຄວາມຄິດເຫັນ spindle |
Open-loop (ສ່ວນໃຫຍ່) ທຽບກັບ Close-loop encoder (ຫາຍາກໃນເດັສທັອບ) |
ຊອບແວ |
Mach3/4, LinuxCNC, GRBL (ຢືນຢັນຄໍາສັ່ງ 0–10 V spindle) |
Spindles ກັບກະດານຄວບຄຸມ USB ທີ່ເປັນເຈົ້າຂອງ - ບັງຄັບໃຫ້ທ່ານເຂົ້າໄປໃນຊອບແວສະເພາະ (ມັກຈະເປັນ buggy). ຕິດກັບ Huajiang, Delta, ຫຼື Hitachi VFDs ດ້ວຍ Modbus/RS-485 ສໍາລັບການພິສູດໃນອະນາຄົດ.
ເມຕຣິກ |
ເປົ້າໝາຍ |
ວິທີການທົດສອບ |
ສຽງດັງ @ 1 ມ |
≤ 70 dB(A) |
ແອັບໂທລະສັບສະມາດໂຟນ (NIOSH) |
ການສັ່ນສະເທືອນ |
≤ 1.0 mm/s RMS |
ເຄື່ອງວັດຄວາມໄວຢູ່ດັງ spindle |
ການທົດແທນລູກປືນ |
ການສະຫຼັບຕ່ອງໂສ້ < 30 ນທ |
ບໍ່ຈໍາເປັນຕ້ອງກົດ |
ໄລຍະຫ່າງໄຂມັນ |
2,000 ຊົ່ວໂມງ (ເຊລາມິກ) |
ຕ້ອງການຊອງຕະຫຼອດຊີວິດ |
· ເຮັດຄວາມສະອາດກອງອາກາດ (ລະບາຍອາກາດ) ທຸກໆ 40 ຊົ່ວໂມງ.
· ກວດເບິ່ງສັນຍານເຕືອນການໄຫຼຂອງ coolant (ການລະບາຍນ້ໍາ).
· Balance collet + ເຄື່ອງມືປະກອບໃນ Hofmann ຫຼື SBS balancer ຖ້າ runout > 5 µm.
(ຊັ້ນ 800 W, 3018-PRO ເຖິງ 6040 ກອບ)
ໃຊ້ກໍລະນີ |
Spindle |
ຄວາມເຢັນ |
ຄໍເລັກ |
VFD |
ໄມ້/ພາດສະຕິກ |
500 W, 24k RPM |
ອາກາດ |
ER11 |
1.5 kW 220 V |
ອາລູມີນຽມ |
1.5 kW, 24k RPM |
ນ້ຳ |
ER16 |
2.2 kW 220 V |
ເຫຼັກກ້າ |
2.2 kW, 18k RPM |
ນ້ຳ |
ER20 |
4.0 kW 220 V |
ຈັບຄູ່ປັດໄຈຫ້າເຫຼົ່ານີ້ກັບ ອຸປະກອນການ stack-up ແລະ ຊົ່ວໂມງ / ມື້ , ແລະທ່ານຈະຫຼີກເວັ້ນການເສຍໃຈ #1 ຂອງ desktop CNC: spindles underpowered, overheating ທີ່ຢຸດກາງການຕັດ.
ການລົງທຶນໃນມໍເຕີ spindle CNC ທີ່ມີຄຸນນະພາບສູງໃຫ້ຂໍ້ໄດ້ປຽບທີ່ສາມາດວັດແທກໄດ້ໃນທົ່ວຄວາມແມ່ນຍໍາ, ອາຍຸຍືນ, ແລະຄ່າໃຊ້ຈ່າຍໃນການດໍາເນີນງານ. ຂ້າງລຸ່ມນີ້ແມ່ນສາມຜົນປະໂຫຍດຫຼັກ, ສະຫນັບສະຫນູນໂດຍຫຼັກການວິສະວະກໍາແລະຂໍ້ມູນການປະຕິບັດຕົວຈິງຂອງໂລກ.
ມໍເຕີ spindle ທີ່ມີຄຸນນະພາບຮັກສາ ຄວາມທົນທານຂອງ runout ແຫນ້ນ (ໂດຍປົກກະຕິ ≤ 0.001 mm TIR) ແລະ ເສັ້ນໂຄ້ງຂອງແຮງບິດທີ່ສອດຄ່ອງ ໃນທົ່ວຂອບເຂດ RPM ທັງຫມົດ. ມັນແປໂດຍກົງກັບ:
· ການສໍາເລັດຮູບດ້ານ Superior : ຄ່າ Ra ຫຼຸດລົງຈາກ 1.6 µm (ເສຖກິດ spindles) ເປັນ 0.4 µm ຫຼືດີກວ່າ.
· ຄວາມຖືກຕ້ອງຂອງມິຕິລະພາບທີ່ເຂັ້ມແຂງ : ຄວາມທົນທານພາກສ່ວນຖື ± 0.005 ມມໃນເຄື່ອງຈັກອາລູມິນຽມທີ່ມີຄວາມໄວສູງທຽບກັບ ±0.020 ມມທີ່ມີຫົວຫນ່ວຍຕ່ໍາ.
· ** ຫຼຸດຜ່ອນ
ຄຸນສົມບັດຂັ້ນສູງໃນມໍເຕີລະດັບພຣີມຽມ—ລູກປືນປະສົມເຊລາມິກ, ສະເຕເຕີທີ່ເຮັດຄວາມເຢັນຂອງແຫຼວ, ແລະ VFD ທີ່ຄວບຄຸມດ້ວຍ vector- ເປີດໃຊ້:
· Spindle speed override (SSO) ເຖິງ 150% ໂດຍບໍ່ມີການສູນເສຍແຮງບິດ.
· ການປາດຢາງແຂງ ຢູ່ທີ່ 4,000 RPM ທີ່ມີຄວາມຜິດພາດ < 0.01 ມມ.
· ຍຸດທະສາດ ເຄື່ອງຈັກຄວາມໄວສູງ (HSM) ທີ່ຫຼຸດຜ່ອນເວລາຮອບວຽນໂດຍ 30–40 %.
spindles ລະດັບສູງໃຊ້ rotors ເຄືອບ electrophoretic , SKF / NSK angular-contact bearings ທີ່ມີ grease packs ຕະຫຼອດຊີວິດ, ແລະ ທີ່ຢູ່ອາໄສການວິເຄາະອົງປະກອບ finite ທີ່ທົນທານຕໍ່ 10 G vibrations loads.
ອົງປະກອບ |
Spindle ເສດຖະກິດ |
Spindle ຄຸນະພາບ |
ຜົນໄດ້ຮັບ |
ຊີວິດທີ່ມີລູກ (L10) |
1,500 ຊົ່ວໂມງ |
12,000+ ຊົ່ວໂມງ |
8× ຍາວ MTBF |
ຮອບວຽນຄວາມຮ້ອນ |
± 45 °C ລອຍ |
± 2 °C (ເຮັດໃຫ້ຄວາມເຢັນຂອງແຫຼວ) |
ປ້ອງກັນການຫຼຸດລົງຂອງ preload |
MTTR ຫຼັງຈາກອຸປະຕິເຫດ |
4–6 ຊົ່ວໂມງ |
< 1 ຊມ (ຫມຶກໂມດູນ) |
ຫຼຸດຜ່ອນເວລາຢຸດເຮັດວຽກ |
ຂໍ້ມູນພາກສະຫນາມຈາກບັນທຶກການບໍລິການ Haas ແລະ DMG MORI ສະແດງໃຫ້ເຫັນ spindles ຄຸນນະພາບບັນລຸ 95 % uptime ໃນໄລຍະ 5 ປີທຽບກັບ 68 % ສໍາລັບການນໍາເຂົ້າງົບປະມານ.
rotors ທີ່ດຸ່ນດ່ຽງຄວາມແມ່ນຍໍາແລະ windings stator helical ຕັດຜົນຜະລິດສຽງໂດຍ 15-20 dB(A) — ຈາກ 85 dB(A) ຫາ 65 dB(A) ທີ່ 18,000 RPM — ກໍາຈັດຄວາມຕ້ອງການສໍາລັບການຫຸ້ມຫໍ່ສຽງເຕັມໃນຮ້ານຈໍານວນຫຼາຍ.
ການປະຫຍັດພະລັງງານແມ່ນມາຈາກ:
· ການຄວບຄຸມ vectorless sensor : 96–98 % ປະສິດທິພາບທຽບກັບ 85 % ໃນ V/f drives.
· ເບຣກແບບຟື້ນຟູ : ສົ່ງຄືນພະລັງງານ 10–15 % ໃນລະຫວ່າງການເລັ່ງ.
· IE4-class rotors ແມ່ເຫຼັກຖາວອນ : ຫຼຸດຜ່ອນການສູນເສຍI⊃2;R 40%.
spindle ທີ່ມີຄຸນນະພາບ 7.5 kW ໃຊ້ ~ 6.3 kWh ໃນໄລຍະການປ່ຽນແປງ 8 ຊົ່ວໂມງເມື່ອທຽບກັບ 8.1 kWh ສໍາລັບຫນ່ວຍເສດຖະກິດທຽບເທົ່າ - ປະຫຍັດ ~ 650 USD / ປີ ຢູ່ທີ່ 0.12 USD / kWh.
ມໍເຕີ spindle CNC ທີ່ມີຄຸນນະພາບເປັນຊັບສິນທຶນທີ່ຊ່ວຍປະຫຍັດໃນສິ່ງເສດເຫຼືອ, ເວລາຢຸດເຮັດວຽກ, ແລະພະລັງງານໃນຂະນະທີ່ເຮັດໃຫ້ຄວາມສາມາດຂອງຂະບວນການບໍ່ສາມາດບັນລຸໄດ້ກັບອົງປະກອບລະດັບຕ່ໍາ.
ເຄື່ອງຈັກ CNC Desktop, ເຊັ່ນ Shapeoko ຫຼືຊຸດ 3018 ທີ່ນິຍົມ, ອີງໃສ່ມໍເຕີ spindle ເພື່ອຂັບລົດຄວາມແມ່ນຍໍາຂອງການຕັດ, ການແກະສະຫລັກ, ແລະ milling. ການເລືອກອັນທີ່ຖືກຕ້ອງກ່ຽວກັບການດຸ່ນດ່ຽງປະເພດອຸປະກອນການຂອງທ່ານ, ຄວາມຕ້ອງການຂະບວນການເຮັດວຽກ, ແລະງົບປະມານ. ການພິຈາລະນາທີ່ສໍາຄັນປະກອບມີຜົນຜະລິດພະລັງງານ, ຄວາມສາມາດຂອງຄວາມໄວ, ການເຊື່ອມໂຍງເຄື່ອງຈັກ, ການຄຸ້ມຄອງຄວາມຮ້ອນ, ແລະມູນຄ່າລວມ. ຂ້າງລຸ່ມນີ້, ພວກເຮົາຈະແຍກປັດໃຈຕົ້ນຕໍໂດຍອີງໃສ່ຄໍາແນະນໍາຂອງຜູ້ຊ່ຽວຊານແລະປະສົບການຂອງຜູ້ໃຊ້ຈາກຊຸມຊົນແລະຜູ້ຜະລິດທີ່ມັກເຮັດອະດິເລກ.
ພະລັງງານ (ວັດແທກເປັນວັດຫຼືກິໂລວັດ) ກໍານົດວິທີການບັງຄັບ spindle ສາມາດຕັດຜ່ານວັດສະດຸ, ໃນຂະນະທີ່ RPM (ການປະຕິວັດຕໍ່ນາທີ) ຜົນກະທົບຕໍ່ຄວາມໄວການຕັດແລະຄຸນນະພາບສໍາເລັດຮູບ. ແຮງບິດ (ຜົນບັງຄັບໃຊ້ການຫມຸນ, ມັກຈະຢູ່ໃນ Nm) ແມ່ນສໍາຄັນສໍາລັບການຕ້ານທານໂດຍບໍ່ມີການຢຸດ.
ສໍາລັບວັດສະດຸອ່ອນໆເຊັ່ນໄມ້ຫຼືພາດສະຕິກ, 300-800W ກັບ 18,000-24,000 RPM ໃຊ້ໄດ້ດີສໍາລັບການແກະສະຫລັກແລະການຕັດຕື້ນ. ວັດສະດຸທີ່ແຂງກວ່າເຊັ່ນອາລູມິນຽມຫຼືເຫຼັກອ່ອນຕ້ອງການ 1.5-2.5kW ແລະ 6,000-15,000 RPM ສໍາລັບການຕັດທີ່ເລິກກວ່າ, ມີແຮງບິດທີ່ສູງກວ່າ (0.85-2.4 Nm) ເພື່ອປ້ອງກັນການແຕກຫັກ. RPM ສູງ excels ໃນລາຍລະອຽດອັນດີແຕ່ເສຍສະລະ torque; RPM ຕ່ໍາໃຫ້ພະລັງງານຫຼາຍສໍາລັບການ roughing.
Hobbyists ມັກຈະດໍາເນີນກອງປະຊຸມພາຍໃຕ້ 2 ຊົ່ວໂມງ, ສະນັ້ນຫຼີກເວັ້ນການ over-specing ສໍາລັບການນໍາໃຊ້ອຸດສາຫະກໍາຢ່າງຕໍ່ເນື່ອງ. ທົດສອບດ້ວຍເຄື່ອງມືຂອງທ່ານ ເຊັ່ນ: ເຄື່ອງຕັດປາຍເຫຼັກ 10mm ອາດຈະຕ້ອງການ 750W+ ເພື່ອຄວາມໝັ້ນຄົງ.
ຄິດໄລ່ຕາມເສັ້ນຜ່າສູນກາງຂອງເຄື່ອງມື ແລະອັດຕາອາຫານ. ເລີ່ມຕົ້ນດ້ວຍລະດັບກາງເຊັ່ນ spindle 2.2kW ທີ່ 24,000 RPM ເພື່ອຄວາມຍືດຫຍຸ່ນໃນທົ່ວໄມ້ແລະໂລຫະແສງສະຫວ່າງ.
spindle ທີ່ບໍ່ກົງກັນສາມາດເຮັດໃຫ້ເກີດການສັ່ນສະເທືອນ, ຄວາມທົນທານທີ່ບໍ່ດີ (ຫຼາຍກວ່າ 0.01mm), ຫຼືອາການເຈັບຫົວໃນການເຊື່ອມໂຍງ. ກວດສອບຂໍ້ມູນສະເພາະກັບກອບ ແລະເຄື່ອງຄວບຄຸມເຄື່ອງຂອງທ່ານສະເໝີ.
ກວດເບິ່ງເສັ້ນຜ່າສູນກາງຂອງການຕິດຕັ້ງ (ຕົວຢ່າງ, 52mm ຫຼື 80mm clamp), ນ້ໍາຫນັກ (ພາຍໃຕ້ 5kg ສໍາລັບ gantries desktop), ແລະປະເພດ collet (ER11 / ER16 / ER20 ສໍາລັບເຄື່ອງມື 1-13mm). ຊຸດທີ່ນິຍົມເຊັ່ນ: Genmitsu ຫຼື Zhong Hua Jiang ປະກອບມີ mounts ສໍາລັບ Shapeoko/3018.
ຮັບປະກັນຄວາມເຂົ້າກັນໄດ້ຂອງແຮງດັນ (110V/220V), VFD (ຄວາມຖີ່ຂອງໄດເວີ) ແລະການຄວບຄຸມ PWM ສໍາລັບຄວາມໄວທາງລາດ. ການປ່ຽນແປງ RPM ທີ່ກະທັນຫັນສາມາດເຮັດໃຫ້ການສະຫນອງພະລັງງານເກີນປະລິມານ (ເຊັ່ນ: ຂີດຈໍາກັດ 5A ໃນຊຸດ 3018)—ໃຊ້ການອັບເກຣດ 24V 8–10A ຫຼືທາງລາດລະຫັດສຳລັບການເລີ່ມຕົ້ນທີ່ລຽບງ່າຍ.
ກວດເບິ່ງຄູ່ມືຂອງເຄື່ອງຈັກຫຼືກະດານຊຸມຊົນຂອງທ່ານ (ເຊັ່ນ: r/hobbycnc ຂອງ Reddit) ສໍາລັບການຈັບຄູ່ທີ່ທົດສອບ. ຄວາມເຂົ້າກັນໄດ້ທີ່ບໍ່ດີເຮັດໃຫ້ການຢຸດຫຼືຄວາມຮ້ອນເກີນໄປ.
ຄວາມຮ້ອນເກີນໄປເຮັດໃຫ້ການຂະຫຍາຍຄວາມຮ້ອນ (ຄວາມຜິດພາດເຖິງ 0.05 ມມ), ການສວມໃສ່ຂອງແບ້, ແລະການສູນເສຍພະລັງງານ. ຄວາມເຢັນຍັງສົ່ງຜົນກະທົບຕໍ່ສິ່ງລົບກວນ, ເຊິ່ງເປັນສິ່ງສໍາຄັນໃນຮ້ານຄ້າໃນເຮືອນ.
ປະເພດຄວາມເຢັນ |
Pros |
ຂໍ້ເສຍ |
ລະດັບສຽງ |
ທີ່ດີທີ່ສຸດສໍາລັບ |
RPM / ຄວາມຫມັ້ນຄົງຂອງອຸນຫະພູມ |
ລະບາຍອາກາດ (ໃຊ້ພັດລົມ) |
ການຕັ້ງຄ່າງ່າຍດາຍ, ບໍ່ມີການສູບ / ການຮົ່ວໄຫລ; ແຮງບິດທີ່ສູງຂຶ້ນສໍາລັບການລະເບີດສັ້ນ. |
ພັດລົມດັງຂຶ້ນ; ການສ້າງຂີ້ຝຸ່ນ; ອຸນຫະພູມເພີ່ມຂຶ້ນຢ່າງໄວວາໃນໄລຍະຍາວ. |
70–95 dB (ຄ້າຍຄືສູນຍາກາດດັງ). |
ຮ້ານຄ້າຂີ້ຝຸ່ນ, <2 ຊົ່ວໂມງ, ໄມ້/ພາດສະຕິກ. |
ເຖິງ 18,000 RPM; ອຸນຫະພູມ >50°C ຫຼັງຈາກ 1 ຊົ່ວໂມງ. |
Water-Cooled (ນ້ໍາໄຫຼວຽນ) |
ງຽບ, ການກະຈາຍຄວາມຮ້ອນທີ່ມີປະສິດທິພາບ; ຮອງຮັບການໂຫຼດສູງ. |
ຕ້ອງການປັ໊ມ (5-10W), ອ່າງເກັບນ້ໍາ, ແລະການບໍາລຸງຮັກສາ; ຄວາມສ່ຽງຕໍ່ການຮົ່ວໄຫຼ. |
<60 dB (ໃກ້-ງຽບ). |
ການນໍາໃຊ້ຢ່າງຕໍ່ເນື່ອງ, ໂລຫະ, ການເຮັດວຽກທີ່ຊັດເຈນ. |
ເຖິງ 24,000 RPM; ອຸນຫະພູມ <40°C ສໍາລັບຊົ່ວໂມງ. |
ອາກາດເຢັນເຫມາະສົມກັບພື້ນທີ່ເປີດແຕ່ເພີ່ມ enclosures; ນ້ໍາເຢັນແມ່ນເຫມາະສົມສໍາລັບ garages. ທັງສອງຍືດອາຍຸເຄື່ອງມືດ້ວຍການບໍາລຸງຮັກສາທີ່ເຫມາະສົມ (ເຊັ່ນ: ການກັ່ນຕອງສໍາລັບລະບົບນ້ໍາ).
ເລືອກນ້ໍາເຢັນສໍາລັບໂລຫະເພື່ອຮັກສາແຮງບິດ; ອາກາດສໍາລັບການແລ່ນແຫ້ງງົບປະມານ. ຄວາມທົນທານປັບປຸງດ້ວຍລູກປືນເຊລາມິກໃນແບບທີ່ມີລະດັບສູງ.
spindles ງົບປະມານເລີ່ມຕົ້ນທີ່ $50 (ເຊັ່ນ: ພື້ນຖານ 300W DC ສໍາລັບການ engraving), ໃນຂະນະທີ່ຊຸດທີ່ນິຍົມ $ 300-500 (2.2kW ກັບ VFD ແລະອຸປະກອນເສີມ). ຂະຫນາດປະສິດທິພາບທີ່ມີພະລັງງານ, ຄວາມແມ່ນຍໍາ, ແລະອາຍຸຍືນ - ມີຈຸດປະສົງສໍາລັບມູນຄ່າຫຼາຍກວ່າລາຄາຖືກທີ່ສຸດ.
l Entry-Level ($50–150) : 500–800W ລະບາຍອາກາດ; ເໝາະສຳລັບຜູ້ທີ່ມັກວຽກເຮັດໄມ້ ແຕ່ມີສຽງດັງ ແລະ ມີອາຍຸສັ້ນ (1-2 ປີ ຢູ່ທີ່ 8 ຊົ່ວໂມງ/ມື້).
l Mid-Range ($150–300) : ຊຸດລະບາຍນໍ້າ 1.5–2.2kW (ຕົວຢ່າງ: Vevor ຫຼື SainSmart); ສົມດູນສໍາລັບວັດສະດຸປະສົມ, ງຽບ, ອາຍຸ 2+ ປີ.
l High-End ($300+) : 2.5kW+ ກັບ ATC (ການປ່ຽນເຄື່ອງມືອັດຕະໂນມັດ), ເບຣກເຊລາມິກ; ຊັ້ນສູງສໍາລັບອາລູມິນຽມ / ເຫຼັກກ້າ, ແຕ່ overkill ສໍາລັບ desktops.
ຈັດລໍາດັບຄວາມສໍາຄັນຂອງຊຸດທີ່ມີ VFD, collets, ແລະ pumps — ປະຫຍັດ $100+ ສໍາລັບພິເສດ. ການທົບທວນຄືນຂອງຜູ້ໃຊ້ຊີ້ໃຫ້ເຫັນ Zhong Hua Jiang ສໍາລັບຄວາມຫນ້າເຊື່ອຖື (4.5+ ດາວໃນ Amazon). ຫຼີກເວັ້ນການນໍາເຂົ້າລາຄາຖືກທີ່ສຸດໂດຍບໍ່ມີການຮັບປະກັນ, ຍ້ອນວ່າພວກມັນລົ້ມເຫລວພາຍໃຕ້ການໂຫຼດ.
ປັດໄຈຄ່າໃຊ້ຈ່າຍທັງໝົດ (ຕົວຢ່າງ: +50 ໂດລາສຳລັບການຕິດຕັ້ງ). ສໍາລັບເດັສທັອບສ່ວນໃຫຍ່, spindle 2.2kW $200–250 2.2kW ລະບາຍນ້ໍາໃຫ້ປະສິດທິພາບ 80% ໂດຍບໍ່ມີການເກີນ.
ໂດຍການປະເມີນປັດໃຈເຫຼົ່ານີ້ຕໍ່ກັບໂຄງການຂອງທ່ານ ເຊັ່ນ: ປ້າຍໄມ້ທຽບກັບເຄື່ອງຕົ້ນແບບອາລູມີນຽມ, ທ່ານຈະຫຼີກເວັ້ນບັນຫາທົ່ວໄປ ເຊັ່ນ: ການຕັດໄຟຟ້າ ຫຼື ການຕິດຕັ້ງທີ່ມີສຽງດັງ. ເລີ່ມຕົ້ນດ້ວຍທາງເລືອກທີ່ມີຄວາມເຢັນດ້ວຍນ້ໍາ 2.2kW ທີ່ຫຼາກຫຼາຍເພື່ອຄວາມເຂົ້າກັນໄດ້ຢ່າງກວ້າງຂວາງ, ແລະທົດສອບໃນໄລຍະສັ້ນເພື່ອປັບປ່ຽນ. ສຳລັບການຈັບຄູ່ເຄື່ອງສະເພາະ, ໃຫ້ປຶກສາກັບເວັບໄຊຜູ້ຜະລິດ ຫຼືເວທີຕ່າງໆ ເຊັ່ນ: Hobby-Machinist.
ການເລືອກມໍເຕີ spindle CNC ທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນສໍາຄັນຕໍ່ຄວາມແມ່ນຍໍາ, ຄວາມທົນທານ, ແລະການປະຕິບັດ. ບໍ່ວ່າທ່ານຈະເປັນນັກອະດິເລກ ຫຼື ຊ່າງກົນຈັກມືອາຊີບ, spindle ທີ່ຖືກຕ້ອງກໍານົດຄຸນນະພາບຂອງການຕັດຂອງທ່ານ. ຂ້າງລຸ່ມນີ້ແມ່ນມໍເຕີ spindle CNC ເທິງສຸດ 10 ໃນປະເທດອິນເດຍ, ຈັດອັນດັບສໍາລັບຄວາມຫນ້າເຊື່ອຖື, ຄຸນນະສົມບັດ, ແລະຄວາມພໍໃຈຂອງຜູ້ໃຊ້.
ຂໍ້ມູນຈໍາເພາະ |
ລາຍລະອຽດ |
ພະລັງງານ |
2.2 kW |
ຄວາມເຢັນ |
Air-Cooled |
ຊ່ວງ RPM |
0–24,000 |
ປະເພດຄໍເລັກ |
ER20 (ຕົວຍຶດ 3–13 ມມ) |
ຄວາມເຂົ້າກັນໄດ້ຂອງ VFD |
ແມ່ນ (0–400 Hz) |
ປະມານ. ລາຄາ |
₹18,000–₹22,000 |
ການຈັດອັນດັບຜູ້ໃຊ້ |
4.5+ ດາວ (ຄ່າສະເລ່ຍຂອງອິນເດຍMart) |
ທີ່ດີທີ່ສຸດສໍາລັບ |
ໄມ້, acrylic, ໂລຫະອ່ອນ, CNC desktop (3018, 6040, ແລະອື່ນໆ) |
· Silent & Low Vibration : ແລ່ນສຽງກະຊິບ-ງຽບເຖິງແມ່ນຢູ່ທີ່ 18,000+ RPM ໃນລະຫວ່າງວຽກແກະສະຫລັກຍາວ.
· Plug-and-Play ກັບ VFD : ຈັບຄູ່ກັບງົບປະມານ 2.2 kW VFDs (Huanyang, Delta, ແລະອື່ນໆ).
· ຄວາມທົນທານທີ່ພິສູດແລ້ວ : 1,000+ ເຄື່ອງທີ່ຂາຍໃນ IndiaMart ດ້ວຍອັດຕາຄວາມລົ້ມເຫຼວ <2% ໃນປີທໍາອິດ.
· ER20 Versatility : ຖືເຄື່ອງມື 3-13 ມມ; ເຫມາະສໍາລັບການແກະສະຫຼັກ 3D, ໂມ້ PCB, ແລະການເຮັດເຄື່ອງຫມາຍ.
1. Mount ໂດຍໃຊ້ 80 mm spindle clamp (ລວມຢູ່ໃນຊຸດສ່ວນໃຫຍ່).
2. ເຊື່ອມຕໍ່ 3 ເຟດ + ດິນກັບ VFD (UVW-PE).
3. ກໍານົດ VFD: P0-03 = 400 Hz , P1-02 = 24000 RPM , P2-01 = 220 V.
Pro Tip : ເພີ່ມເກີບຂີ້ຝຸ່ນ ₹1,200 + ທໍ່ສະກັດ 60 ມມ ເພື່ອຮັກສາລູກປືນໃຫ້ສະອາດ ແລະຍືດອາຍຸໄດ້ 30%.
ຊອກຫາ 'HQD GDF 2.2kW ER20' – ການກັ່ນຕອງໂດຍຜູ້ຂາຍຄະແນນ 4.5+ ໃນ Mumbai/Pune ສໍາລັບການຈັດສົ່ງທີ່ໄວທີ່ສຸດ.
ຂໍ້ມູນຈໍາເພາະ |
ລາຍລະອຽດ |
ພະລັງງານ |
0.5 kW (500 W) |
ຄວາມເຢັນ |
Air-Cooled |
ຊ່ວງ RPM |
8,000–26,000 |
ປະເພດຄໍເລັກ |
ER11 (ຕົວຍຶດ 0.5–7 ມມ) |
ຄວາມເຂົ້າກັນໄດ້ຂອງ VFD |
ແມ່ນແລ້ວ (ຜ່ານຕົວແປງ 48V DC) |
ປະມານ. ລາຄາ |
₹4,500–6,000₹ |
ການຈັດອັນດັບຜູ້ໃຊ້ |
4.4+ ດາວ (Amazon India) |
ທີ່ດີທີ່ສຸດສໍາລັບ |
PCB milling, ຫນັງ, ໄມ້ອ່ອນ, 3018-PRO, CNC DIY ຂະຫນາດນ້ອຍ |
· All-in-One Kit : ມາພ້ອມກັບ 13 ER11 collets + ອະແດບເຕີໄຟ 48V + ປຸ່ມຄວບຄຸມຄວາມໄວ - ບໍ່ຈໍາເປັນຕ້ອງມີ VFD ແຍກຕ່າງຫາກ.
· Whisper-Quiet ທີ່ 12,000 RPM : ເຫມາະສໍາລັບການນໍາໃຊ້ເຮືອນ (ອາພາດເມັນທີ່ເປັນມິດ).
· Plug-and-Play : 3-wire DC input (ບໍ່ມີສາຍໄຟ 3 ເຟດສັບສົນ).
· Amazon Bestseller : 5,000+ ເຄື່ອງທີ່ຂາຍດ້ວຍຜົນຕອບແທນ DOA <3%.
1. Mount ໃຊ້ clamp 52 mm (ລວມ).
2. ເຊື່ອມຕໍ່ ອະແດບເຕີ 48V 10A → spindle → knob ຄວບຄຸມຄວາມໄວ.
3. ປັບ RPM ຜ່ານລູກບິດ (8K–26K). ບໍ່ມີໂປຣແກຣມ VFD!
Pro Tip : ໃຊ້ 0.8–3 ມມ PCB bits ຢູ່ທີ່ 18,000 RPM ທີ່ມີຄວາມເລິກ 0.1 ມມ ຕໍ່ກັບຮອຍທີ່ສະອາດ. ເພີ່ມພັດລົມເຢັນ ₹350 ຖ້າແລ່ນ > 30 ນາທີ.
Mysweety 500W Spindle Kit – ຊອກຫາ 'Mysweety 500W spindle ER11' ແລະເລືອກ Fulfilled ໂດຍ Amazon ສໍາລັບການຈັດສົ່ງ 2 ມື້.
ຂໍ້ມູນຈໍາເພາະ |
ລາຍລະອຽດ |
ພະລັງງານ |
1.5 kW |
ຄວາມເຢັນ |
Water-Cooled |
ຊ່ວງ RPM |
0–24,000 |
ປະເພດຄໍເລັກ |
ER11 (ຕົວຍຶດ 0.5–7 ມມ) |
Runout |
≤ 0.005 ມມ (ໄດ້ຮັບການຢັ້ງຢືນຈາກ CE) |
ຄວາມເຂົ້າກັນໄດ້ຂອງ VFD |
ແມ່ນແລ້ວ (ລວມທັງ 1.5 kW VFD) |
ປະມານ. ລາຄາ |
₹12,000–₹15,000 |
ການຈັດອັນດັບຜູ້ໃຊ້ |
4.6+ ດາວ (AliExpress & IndiaMart) |
ທີ່ດີທີ່ສຸດສໍາລັບ |
ອາລູມິນຽມ, ທອງເຫລືອງ, ໄມ້, MDF, 6040/6090 CNC, ກອງປະຊຸມທີ່ມີຄວາມຊຸ່ມຊື່ນ |
· ຊຸດເຄື່ອງເຮັດຄວາມເຢັນດ້ວຍນໍ້າຄົບຊຸດ : ປະກອບມີ ປ້ຳ 80W , ທໍ່ຊິລິໂຄນ 5 ແມັດ , 1.5 kW VFD , ແລະ ຊຸດປະແຈ ER11.
· Zero Thermal Throttling : ຮັກສາ 24,000 RPM ສໍາລັບ 4+ ຊົ່ວໂມງ ໃນ 40°C ລະດູຮ້ອນອິນເດຍ.
· Precision Bearings : 2x P4 angular contact (ຫນ້າ) + 2x P4 (ຫລັງ) – <0.005 mm runout.
· ຄຸນນະພາບການສົ່ງອອກທົ່ວໂລກ : CE, ISO 9001 ໄດ້ຮັບການຢັ້ງຢືນ; 10,000+ ເຄື່ອງຖືກສົ່ງໄປອິນເດຍຜ່ານ AliExpress/IndiaMart.
1. ຍຶດດ້ວຍ ຕົວຍຶດຄວາມເຢັນດ້ວຍນ້ໍາ 80 ມມ (₹800 ເພີ່ມເຕີມຖ້າບໍ່ລວມ).
2. ຕື່ມໃສ່ຖັງປໍ້າດ້ວຍ ນໍ້າກັ່ນ + ນໍ້າເຢັນ 5% (ປ້ອງກັນການເກີດອັກຄີໄພ).
3. ເຊື່ອມຕໍ່:
o Spindle → VFD (UVW-PE)
o Pump → 220V plug
o ການຕັ້ງຄ່າ VFD : P0-03 = 400 Hz | P1-02 = 24000 RPM | P2-01 = 220 V
4. ແລ່ນປັ໊ມ 5 ນາທີກ່ອນ spindle ເພື່ອຫຼີກເວັ້ນການເລີ່ມຕົ້ນແຫ້ງ.
Pro Tip : ເພີ່ມສະວິດການໄຫຼ ₹600 ໄປຫາ VFD (PD014) – ອັດໂນມັດຢຸດສະວິດຖ້າປໍ້າບໍ່ສຳເລັດ. ໃຊ້ 6 mm carbide end mills at 18,000 RPM, 0.2 mm DoC for aluminium.
· Amazon: 'Zhong Hua Jiang 1.5kW ນ້ໍາເຢັນ' - ການກັ່ນຕອງ Pune / Mumbai ຜູ້ຂາຍ
· AliExpress: ຮ້ານຄ້າທີ່ເປັນທາງການ
ຂໍ້ມູນຈໍາເພາະ |
ລາຍລະອຽດ |
ພະລັງງານ |
2.2 kW |
ຄວາມເຢັນ |
Air-Cooled |
ຊ່ວງ RPM |
0–24,000 |
ປະເພດຄໍເລັກ |
ER20 (ການຍຶດ 1–13 ມມ) |
ຄວາມຖີ່ |
0–400 Hz |
ການອອກແບບຮ່າງກາຍ |
ສີ່ຫຼ່ຽມ (ຕິດຕັ້ງງ່າຍ) |
ປະມານ. ລາຄາ |
₹15,000–₹18,000 |
ການຈັດອັນດັບຜູ້ໃຊ້ |
4.7+ ດາວ (Amazon India & VEVOR.in) |
ທີ່ດີທີ່ສຸດສໍາລັບ |
MDF, acrylic, ໂລຫະອ່ອນ, 6040/6090 CNC, ຮ້ານປ້າຍການຄ້າ |
· ຂໍ້ໄດ້ປຽບຂອງຕົວຖັງສີ່ຫຼ່ຽມ : ລັອກຢ່າງແໜ້ນໜາເປັນ ຕົວຍຶດ 80 ມມ – ບໍ່ມີການສັ່ນສະເທືອນຢູ່ທີ່ 24,000 RPM.
· ແຮງບິດສູງທີ່ RPM ຕໍ່າ : ສົ່ງ 1.5 Nm ທີ່ 6,000 RPM – ທີ່ສົມບູນແບບສໍາລັບເສັ້ນທາງ 12 ມມ MDF.
· ເບຣກຊັ້ນອຸດສາຫະກໍາ : 4x ceramic hybrid (2 ດ້ານຫນ້າ, 2 ຫລັງ) – ຈັດອັນດັບ 8,000+ ຊົ່ວໂມງ.
· 2025 ຄໍາຕິຊົມຂອງຜູ້ໃຊ້ : 1,200+ Amazon ທົບທວນຄໍາສັນລະເສີນ <0.01 ມມ runout ຫຼັງຈາກການໃຊ້ຢ່າງຫນັກ 6 ເດືອນ.
1. Mount ໃຊ້ 80 mm square clamp (₹1,200 ໃນ Amazon).
2. ເຊື່ອມຕໍ່ 3 ເຟດ + PE ກັບ VEVOR 2.2 kW VFD (ຂາຍແຍກຕ່າງຫາກຫຼືໃນຊຸດ).
3. ການຕັ້ງຄ່າ VFD:
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 220 V
o P4-01 = 50% (ການເພີ່ມແຮງບິດສໍາລັບ RPM ຕ່ໍາ)
4. ແລ່ນ 5 ນາທີຢູ່ທີ່ 12,000 RPM ໃນການເລີ່ມຕົ້ນທໍາອິດທີ່ເບຣກບ່ອນນັ່ງ.
Pro Tip : ຈັບຄູ່ກັບຊຸດ ₹2,800 VEVOR 2.2 kW VFD (ລວມທັງແຜງຣີໂໝດ). ຕື່ມເກີບໃສ່ຝຸ່ນ ₹900 + ທໍ່ 4' ເພື່ອຮັກສາການດູດເອົາພັດລົມໃຫ້ສະອາດ - ຍືດອາຍຸໄດ້ 40%.
· Amazon: VEVOR 2.2kW ER20 Air-Cooled – ຊອກຫາ 'VEVOR 2.2kW spindle ER20' + Prime
· VEVOR India Official – Bundle with VFD ປະຫຍັດ ₹1,500 (ໃຊ້ລະຫັດ VEVOR2025 )
ຂໍ້ມູນຈໍາເພາະ |
ລາຍລະອຽດ |
ພະລັງງານ |
0.8 kW (800 W) |
ຄວາມເຢັນ |
Water-Cooled |
ຊ່ວງ RPM |
0–24,000 |
ປະເພດຄໍເລັກ |
ER11 (ຕົວຍຶດ 0.5–7 ມມ) |
ປ້ອນຂໍ້ມູນ |
220V ໄລຍະດຽວ (VFD ປ່ຽນເປັນ 3 ເຟດ) |
Runout |
≤ 0.01 ມມ |
ປະມານ. ລາຄາ |
₹8,000–₹10,000 |
ການຈັດອັນດັບຜູ້ໃຊ້ |
4.5+ ດາວ (ATO.com & IndiaMart) |
ທີ່ດີທີ່ສຸດສໍາລັບ |
ພາດສະຕິກ, ໄມ້, PCB, ອາລູມິນຽມອ່ອນ, 3018-PROVER, ການຍົກລະດັບ Shapeoko |
· ແຊ້ມນ້ຳໜັກເບົາ : ມີນ້ຳໜັກພຽງ 2.7 ກິໂລ - ເໝາະສຳລັບການຍົກລະດັບ gantry ໂດຍບໍ່ມີສາຍແກນ Z.
· Single-Phase Friendly : ແລ່ນໃນ socket ເຮືອນມາດຕະຖານ 220V ຜ່ານ 1.5 kW VFD (ບໍ່ຈໍາເປັນຕ້ອງມີ 3 ເຟດ).
· Silent Water Cooling : ບໍ່ມີສຽງພັດລົມ + <45°C ຫຼັງຈາກ 2 ຊົ່ວໂມງ ຂອງການແກະສະຫຼັກຢ່າງຕໍ່ເນື່ອງ.
· ມູນຄ່າອັດສະລິຍະ : ພະລັງງານຫຼາຍກວ່າ 500W Mysweety 30%, ແຕ່ມີພຽງ ₹3,000 ເທົ່ານັ້ນ.
1. ຕິດຕັ້ງດ້ວຍ ຕົວຍຶດຄວາມເຢັນດ້ວຍນໍ້າ 65 ມມ (₹650 ໃນ Amazon).
2. ໃຊ້ ປໍ້າຂະໜາດນ້ອຍ 12L + bucket setup (ຊຸດ ₹1,200).
3. ເຊື່ອມຕໍ່:
o ATO 1.5 kW VFD → spindle (UVW-PE)
o Pump → 220V timer plug (ອັດຕະໂນມັດ 5-min pre-run)
4. ການຕັ້ງຄ່າ VFD:
o PD013 = 400 Hz
o PD014 = 24000 RPM
o PD142 = 3.7 A (800W ຈັດອັນດັບປັດຈຸບັນ)
o PD005 = 220 V
Pro Tip : ເພີ່ມ ₹400 inline flow sensor (ATO accessory) – VFD ຢຸດຖ້າການໄຫຼຂອງນ້ໍາຫຼຸດລົງ. ໃຊ້ 3-flute 3.175 mm bits ທີ່ 20,000 RPM, 0.15 mm DoC ສໍາລັບການສໍາເລັດຮູບກະຈົກ acrylic.
· ATO Official: ຊຸດເຄື່ອງເຮັດຄວາມເຢັນດ້ວຍນ້ຳ 800W – ໃຊ້ລະຫັດ ATOINDIA25 ໃນລາຄາ ₹500 + ແຖມຟຣີ clamp
· IndiaMart: 'ATO 800W ER11' – ຄົ້ນຫາ ຜູ້ຂາຍ Delhi/Noida ສໍາລັບການຈັດສົ່ງ 4 ມື້
ຂໍ້ມູນຈໍາເພາະ |
ລາຍລະອຽດ |
ພະລັງງານ |
1.5 kW |
ຄວາມເຢັນ |
Air-Cooled |
RPM |
ແກ້ໄຂ 18,000 (ຫຼື 0-24,000 ດ້ວຍ VFD) |
ປະເພດຄໍເລັກ |
ER11 (ຕົວຍຶດ 0.5–7 ມມ) |
ລູກປືນ |
4x ເຊລາມິກ (ເກຣດ P4) |
ປ້ອນຂໍ້ມູນ |
220V 3-Phase (ຜ່ານ VFD) |
ປະມານ. ລາຄາ |
₹10,000–₹13,000 |
ການຈັດອັນດັບຜູ້ໃຊ້ |
4.6+ ດາວ (IndiaMart & ກະດານທ້ອງຖິ່ນ) |
ທີ່ດີທີ່ສຸດສໍາລັບ |
ການແກະສະຫລັກເຄື່ອງປະດັບ, PCB, inlay ໄມ້ດີ, 3018/6040, MSMEs ຂະຫນາດນ້ອຍ |
· 100% DNA ທ້ອງຖິ່ນ : ອອກແບບແລະສ້າງຂຶ້ນໃນ Ahmedabad GIDC - ຊິ້ນສ່ວນອາໄຫຼ່ທີ່ມີຢູ່ໃນ 24 ຊົ່ວໂມງ.
· Ceramic Bearing Edge : ແລ່ນ ເຢັນກວ່າ & ງຽບກວ່າ ເຫຼັກຢູ່ທີ່ 18,000 RPM; <0.008 ມມ.
· ເຄືອຂ່າຍການບໍລິການ : 12+ ສູນບໍລິການໃນ Gujarat, Maharashtra, Delhi NCR.
· MSME Favorite : 3,000+ ຫນ່ວຍໃນ ກຸ່ມເຄື່ອງປະດັບ Rajkot & Surat PCB units.
1. Mount ໂດຍໃຊ້ ຕົວຍຶດຮອບ 65 ມມ (₹550 ຈາກ Triquench).
2. ຄູ່ Triquench 1.5 kW VFD (₹4,800) ຫຼື Huanyang ໃດ.
3. ການຕັ້ງຄ່າ VFD (ຖ້າຄວາມໄວຕົວແປ):
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 220 V
o P4-11 = 300 Hz (ມີການແກ້ໄຂ 18K ທາງເລືອກ)
4. ແລ່ນ 10 ນາທີຢູ່ທີ່ 12,000 RPM ໃນຄັ້ງທຳອິດທີ່ໃຊ້ໃນການແຕກແບງ.
Pro Tip : ໃຊ້ຊຸດບໍລິການ Triquench ₹1,200 (bearings + seals) – DIY replacement in 20 mins. ສໍາລັບການເຮັດວຽກ PCB: 0.2 mm V-bits ທີ່ 18,000 RPM, 0.05 mm DoC.
· IndiaMart : ຄົ້ນຫາ 'Triquench 1.5kW ER11 Ahmedabad' – ຂໍການ ໄປຢ້ຽມຢາມໂຮງງານ
· ຢ່າງເປັນທາງການ : Triquench CNC Solutions – ໂທ +91 98250 334XX ສໍາລັບ ການຈັດສົ່ງໃນອາທິດດຽວກັນ + ຮັບປະກັນ 1 ປີພາຍໃນສະຖານທີ່
ຂໍ້ມູນຈໍາເພາະ |
ລາຍລະອຽດ |
ພະລັງງານ |
0.3 kW (300 W) |
ຄວາມເຢັນ |
Air-Cooled |
ຊ່ວງ RPM |
10,000–20,000 |
ປະເພດຄໍເລັກ |
ER8 (ຕົວຍຶດ 0.5–4 ມມ) |
ປະເພດມໍເຕີ |
Brushless DC |
ປ້ອນຂໍ້ມູນ |
48V DC (ຜ່ານ PWM ຄວບຄຸມຄວາມໄວ) |
ປະມານ. ລາຄາ |
₹3,000–₹5,000 |
ການຈັດອັນດັບຜູ້ໃຊ້ |
4.5+ ດາວ (Amazon India & AliExpress) |
ທີ່ດີທີ່ສຸດສໍາລັບ |
Foam, balsa, ພາດສະຕິກອ່ອນ, ຂອງຫຼິ້ນ, mini CNC, engravers Portable |
· Feather-Light : ພຽງແຕ່ 0.68 ກິໂລ – ເຫມາະສົມສໍາລັບ ການພິມ 3D gantry ຫຼື ການກໍ່ສ້າງທີ່ໃຊ້ຫມໍ້ໄຟ.
· ບໍ່ຈຳເປັນຕ້ອງມີ VFD : ແລ່ນດ້ວຍ ອະແດບເຕີແບບແລັບທັອບ 48V + ປຸ່ມ PWM (ຄວາມໄວ 0–100%).
· Silent & Efficient : <50 dB at 15,000 RPM; <30W idle draw.
· Amazon Top Pick : 8,000+ ເຄື່ອງທີ່ຂາຍໃນປະເທດອິນເດຍສໍາລັບ 3018-MINI, ເຄື່ອງຂຽນປາກກາ, ເຄື່ອງແກະສະຫຼັກໄຂ່.
1. Mount ໃຊ້ clamp 43 ມມ (₹250 ໃນ Amazon).
2. ເຊື່ອມຕໍ່:
o ອະແດບເຕີ 48V 7A → PWM controller → spindle (2-pin)
o ທາງເລືອກ: ພັດລົມ 12V mod ສໍາລັບຄວາມເຢັນພິເສດ.
3. ປັບ RPM ຜ່ານ ລູກບິດ (10K–20K). ບໍ່ມີໂປຣແກມ!
4. ໃຊ້ 1–3 ມມ (ມີ ER8 collets).
Pro Tip : ພະລັງງານດ້ວຍແບັດ 18650 (48V) ສຳລັບການແກະສະຫຼັກແບບໄຮ້ສາຍ. ເພີ່ມວົງແຫວນ LED ແບບຍືດຫຍຸ່ນ ₹180 ສໍາລັບການແກະສະຫຼັກໂຟມທີ່ບໍ່ມີເງົາ.
· Amazon: ຊຸດ RATTMMOTOR 300W ER8 – ຄົ້ນຫາ 'RATTMMOTOR 300W spindle ER8' + Prime (ລວມທັງອະແດບເຕີ + 7 collets)
· AliExpress: ຮ້ານຄ້າທີ່ເປັນທາງການ – ມັດດ້ວຍ ຕົວຄວບຄຸມ PWM + clamp ປະຫຍັດ ₹400 (ການຈັດສົ່ງ 7-14 ມື້)
ຂໍ້ມູນຈໍາເພາະ |
ລາຍລະອຽດ |
ພະລັງງານ |
3 kW |
ຄວາມເຢັນ |
Water-Cooled |
ຊ່ວງ RPM |
0–24,000 |
ປະເພດຄໍເລັກ |
ER20 (ການຍຶດ 1–13 ມມ) |
ແຮງບິດ |
1.2 Nm (ສູງສຸດ) |
ແຮງດັນ |
380V 3-Phase (ເຂົ້າກັນໄດ້ 220V step-up) |
Runout |
≤ 0.008 ມມ |
ປະມານ. ລາຄາ |
₹20,000–₹25,000 |
ການຈັດອັນດັບຜູ້ໃຊ້ |
4.8+ ດາວ (Kuvam & IndiaMart) |
ທີ່ດີທີ່ສຸດສໍາລັບ |
ອາລູມີນຽມ, ທອງເຫລືອງ, ເຫຼັກກ້າ (ຕັດໄຟ), 6040/6090 ຫນັກ, ຮ້ານຄ້າ |
· ແຮງບິດການກິນໂລຫະ : 1.2 Nm @ 12,000 RPM – mills 6061 ອະລູມີນຽມທີ່ 0.5 mm DoC, 800 mm/min.
· DNA ອຸດສາຫະກໍາ : 4x NSK/P4 ceramic bearings , IP65 sealed , servo-ready encoder ທາງເລືອກ.
· Kuvam Local Backup : Bangalore & Pune warehouses – bearings in stock, ບໍລິການ 48 ຊົ່ວໂມງ.
· 380V ພ້ອມ : plug-in ໂດຍກົງສໍາລັບ ໂຮງງານຜະລິດ 3 ເຟດ ; ₹2,800 ຫມໍ້ແປງຂັ້ນຕອນສໍາລັບຮ້ານ 220V.
1. ຕິດຕັ້ງດ້ວຍ ຕົວຍຶດຄວາມເຢັນດ້ວຍນ້ໍາ 100 ມມ (1,800 ₹ ຈາກ Kuvam).
2. ໃຊ້ ເຄື່ອງເຢັນແບບວົງປິດ 12L/ນາທີ (ຊຸດ 18,000 ₹18,000) ຫຼື ປ້ຳ 80W + ໝໍ້ນ້ຳ.
3. ເຊື່ອມຕໍ່:
o Bergerda 3 kW VFD (ລວມຢູ່ໃນຊຸດ Kuvam) → UVW-PE
o Chiller → spindle (G1/4' ໄວເຊື່ອມຕໍ່)
4. ການຕັ້ງຄ່າ VFD:
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 380 V (ຫຼື 220V ກັບຫມໍ້ແປງ)
o PD142 = 8.5 A
Pro Tip : ເປີດໃຊ້ງານໂຫມດ VFD sensorless vector (P0-01 = 2) ສໍາລັບ 150% torque ທີ່ 6,000 RPM. ໃຊ້ 8 mm 2-flute carbide ທີ່ 14,000 RPM, 0.3 mm DoC, 15% stepover ສໍາລັບອາລູມິນຽມ.
· Kuvam Technologies (ຜູ້ຈັດຈໍາຫນ່າຍຢ່າງເປັນທາງການ) : www.kuvam.in/bergerda-3kw – ໃຊ້ລະຫັດ KUVMETAL25 ສໍາລັບ ຊຸດທໍ່ chiller ຟຣີ
· IndiaMart : ຄົ້ນຫາ 'Bergerda 3kW ER20 Kuvam' – ການຮັບ Bangalore ຫຼື ການຈັດສົ່ງ PAN ອິນເດຍ 3 ມື້
· ບໍລິການ : ໂທ +91 80 4173 88XX – ປ່ຽນເຄື່ອງ 1 ປີ + ຮັບປະກັນ 3 ປີ
ຂໍ້ມູນຈໍາເພາະ |
ລາຍລະອຽດ |
ພະລັງງານ |
0.71 kW (710 W) |
ຄວາມເຢັນ |
Air-Cooled |
ຊ່ວງ RPM |
0–20,000 |
ປະເພດຄໍເລັກ |
ER11 (ຕົວຍຶດ 1–7 ມມ) |
ພູ |
52 ມມ (Genmitsu 3020-PRO/3020-PRO MAX) |
ປ້ອນຂໍ້ມູນ |
48V DC (ຜ່ານການຄວບຄຸມລວມ) |
ປະມານ. ລາຄາ |
₹6,500–8,000₹ |
ການຈັດອັນດັບຜູ້ໃຊ້ |
4.7+ ດາວ (Amazon India & SainSmart.in) |
ທີ່ດີທີ່ສຸດສໍາລັບ |
Genmitsu 3020 series, ໄມ້ອັດ, acrylic, ໄມ້ອ່ອນ, hobby upgrade |
· Perfect Fit : ວົງເລັບອະລູມິນຽມ + 4 ສະກູ = 5 ນາທີແລກປ່ຽນ ຈາກມໍເຕີ 775.
· 2X ຄວາມໄວຕັດ : 710W vs 300W → 0.8 mm DoC ໃນໄມ້ອັດທີ່ 15,000 RPM.
· Zero Wiring Hassle : ອະແດັບເຕີ 48V 15A + ສາຍ PWM ລວມ - ບໍ່ມີ VFD, ບໍ່ມີ 3 ເຟດ.
· ລະບົບນິເວດ SainSmart : ຮັບຮູ້ອັດຕະໂນມັດໃນ Candle/UGS ; ເຟີມ ແວ 3020-PRO MAX v2.3.
1. ຖອດມໍເຕີ 775 (4 screws).
2. ວົງເລັບ Bolt Genmitsu 710W (ເຈາະກ່ອນ, ລຸດລົງ).
3. Plug 48V adapter → PWM controller → spindle.
4. ຫັນໜ້າປັດໄປທີ່ 75% (≈15,000 RPM) – ເລີ່ມຕັດ!
5. ທາງເລືອກ: ເພີ່ມ ເກີບຂີ້ຝຸ່ນ ₹450 52 ມມ (ອຸປະກອນເສີມ SainSmart).
Pro Tip : ໃຊ້ 3.175 mm 2-flute flat end mill at 18,000 RPM, 0.6 mm DoC, 1200 mm/min ໃນ MDF. ເປີດໃຊ້ງານເຟີມແວ SainSmart 'Quiet Mode' – ຫຼຸດສຽງລົບກວນເຖິງ 58 dB.
· Amazon: ຊຸດອັບເກຣດ Genmitsu 710W – ຊອກຫາ 'SainSmart 710W spindle 3020' + Prime (ລວມທັງວົງເລັບ + 5 collets)
· SainSmart India – Bundle with 3020-PRO MAX ປະຫຍັດ ₹1,200 (ໃຊ້ GEN710 )
ຂໍ້ມູນຈໍາເພາະ |
ລາຍລະອຽດ |
ພະລັງງານ |
3.5 kW |
ຄວາມເຢັນ |
Air-Cooled |
ຊ່ວງ RPM |
0–18,000 |
ປະເພດຄໍເລັກ |
ER20 (ການຍຶດ 1–13 ມມ) |
ແຮງບິດ |
1.33 Nm (ສູງສຸດ @ 12,000 RPM) |
ແຮງດັນ |
ສອງ 220V / 380V 3 ເຟດ |
runout |
≤ 0.01 ມມ |
ປະມານ. ລາຄາ |
₹22,000–28,000₹ |
ການຈັດອັນດັບຜູ້ໃຊ້ |
4.8+ ດາວ (IndiaMart & Chennai CNC forums) |
ທີ່ດີທີ່ສຸດສໍາລັບ |
MDF, ໄມ້ອັດ, ອະລູມິນຽມ, ທອງເຫລືອງ, ຂະຫນາດໃຫຍ່ 1212/1325 routers, ຮ້ານຜະລິດ |
· Workshop Beast : ຕັດ 19 mm MDF ໃນ 1 pass @ 12,000 RPM, 8 mm 3-flute bit, 3 m/min.
· Dual Voltage Flex : 220V ຮ້ານຄ້າໃນບ້ານ (ກັບ VFD) ຫຼື ໂຮງງານຜະລິດ 380V ໂດຍກົງ - ບໍ່ຈໍາເປັນຕ້ອງມີຫມໍ້ແປງ.
· ການກໍ່ສ້າງກັນລູກປືນ : 4x NSK ceramic bearings , cast body aluminium , IP55 ພັດລົມກັນຝຸ່ນ.
· ກະສັດທ້ອງຖິ່ນ : 2,000+ ເຄື່ອງໃນ ຮ້ານຄ້າ Ambattur & Peelamedu ; ການທົດແທນລູກປືນໃນມື້ດຽວກັນ ຜ່ານ HQD Chennai.
1. Mount with 100 mm air-cooled clamp (₹2,200 ຈາກ HQD Chennai).
2. ໃຊ້ HQD 4 kW VFD (₹12,000) ຫຼື 220V/380V ແບບໃດກໍ່ຕາມ.
3. ການຕັ້ງຄ່າ VFD:
o P0-03 = 300 Hz (18,000 RPM ສູງສຸດ)
o P1-02 = 18000 RPM
o P2-01 = 220V ຫຼື 380V
o PD142 = 14 A
o P4-01 = 8% (ການເພີ່ມແຮງບິດ RPM ຕໍ່າ)
4. ແລ່ນ 15 ນາທີຢູ່ທີ່ 9,000 RPM ໃນການເລີ່ມຕົ້ນຄັ້ງທຳອິດ.
Pro Tip : ເພີ່ມ ₹3,800 HQD ເຊັນເຊີ auto-length tool-length ສໍາລັບວຽກ batch. ໃຊ້ບິດບີບອັດ 12 ມມ @ 15,000 RPM, 0.8 ມມ DoC, 4 ມມ/ນາທີ ໃນ 18 ມມ MDF – ບໍ່ມີການຈີກຂາດ.
· IndiaMart : ຄົ້ນຫາ 'HQD 3.5kW ER20 Chennai' – ຜູ້ຂາຍ Ambattur Filter
· HQD South India : ໂທ +91 98410 774XX – ການສາທິດຢູ່ບ່ອນຟຣີ + ການຮັບປະກັນ 2 ປີ
· ຊຸດ : VFD + clamp + 10 collets = ₹32,000 all-in (ປະຫຍັດ ₹4,000)
ແຕ່ລະ ມໍເຕີ spindle CNC ເຫຼົ່ານີ້ ສະຫນອງຄວາມເຂັ້ມແຂງທີ່ເປັນເອກະລັກສໍາລັບຄວາມຕ້ອງການສະເພາະ - ບໍ່ວ່າຈະເປັນການແກະສະຫລັກ, ການຕັດໂລຫະ, ຫຼືການຜະລິດອຸດສາຫະກໍາ. ສໍາລັບລາຄາທີ່ເຫມາະສົມແລະຄວາມຫນ້າເຊື່ອຖື, Zhong Hua Jiang ແລະ Triquench ແມ່ນທາງເລືອກທີ່ແຂງ. ສໍາລັບການປະຕິບັດລະດັບມືອາຊີບ, HQD , Mysweety , ແລະ VEVOR ຢືນຢູ່ເທິງສຸດ.
ເລືອກຢ່າງສະຫລາດ, ແລະການຕິດຕັ້ງ CNC ຂອງທ່ານຈະໃຫ້ຄວາມແມ່ນຍໍາ, ປະສິດທິພາບ, ແລະປະສິດທິພາບທີ່ຍາວນານ.
ການຕິດຕັ້ງມໍເຕີ spindle CNC ຢ່າງຖືກຕ້ອງແມ່ນພື້ນຖານຂອງຄວາມຫນ້າເຊື່ອຖືໃນໄລຍະຍາວຂອງມັນ. ນີ້ແມ່ນຂັ້ນຕອນທີ່ມີປະສິດທິພາບທີ່ສຸດທີ່ຈະປະຕິບັດຕາມ:
ກ່ອນທີ່ຈະຕິດຕັ້ງ, ໃຫ້ແນ່ໃຈວ່າພື້ນທີ່ຕິດຕັ້ງ spindle ແມ່ນສະອາດ, ຮາບພຽງ, ແລະຫມັ້ນຄົງ. ພື້ນຜິວທີ່ຂີ້ຝຸ່ນຫຼືບໍ່ສະເຫມີກັນສາມາດເຮັດໃຫ້ການສັ່ນສະເທືອນແລະຫຼຸດຜ່ອນຄວາມຖືກຕ້ອງ. ໝຸນສະໜິດໃຫ້ແໜ້ນສະເໝີ ເພື່ອປ້ອງກັນການເຄື່ອນໄຫວໃນເວລາເຮັດວຽກ.
ກວດສອບວ່າແຮງດັນແລະຄວາມຖີ່ກົງກັບຂໍ້ກໍາຫນົດຂອງ spindle. ໃຊ້ສາຍປ້ອງກັນເພື່ອຫຼຸດສຽງໄຟຟ້າ. ສາຍໄຟທີ່ບໍ່ເຫມາະສົມສາມາດເຮັດໃຫ້ເກີດຄວາມຮ້ອນເກີນໄປຫຼືປິດຢ່າງກະທັນຫັນ. ສະເຫມີເຊື່ອມຕໍ່ spindle ກັບ VFD ທີ່ເຂົ້າກັນໄດ້ (Variable Frequency Drive) ສໍາລັບການຄວບຄຸມທີ່ດີທີ່ສຸດ.
ອີງຕາມປະເພດ spindle, ຮັບປະກັນອາກາດຫຼືນ້ໍາເຢັນທີ່ພຽງພໍ. ສໍາລັບ spindles ລະບາຍອາກາດ , ຮັກສາຊ່ອງລະບາຍອາກາດທີ່ສະອາດຂອງຂີ້ຝຸ່ນ. ສໍາລັບ spindles ເຢັນນ້ໍາ , ໃຊ້ coolant ສະອາດແລະກວດສອບການໄຫຼເປັນປົກກະຕິ. ຄວາມເຢັນບໍ່ພຽງພໍສາມາດເຮັດໃຫ້ຊີວິດຂອງ spindle ສັ້ນລົງຢ່າງຫຼວງຫຼາຍ.
ການຈັດວາງເຄື່ອງມືທີ່ເຫມາະສົມແມ່ນສໍາຄັນສໍາລັບການຕັດຄວາມແມ່ນຍໍາ. ຄວາມບໍ່ສອດຄ່ອງສາມາດເຮັດໃຫ້ເກີດການສວມໃສ່ຂອງເຄື່ອງມື, ຄວາມບໍ່ສົມບູນຂອງພື້ນຜິວ, ແລະຄວາມບໍ່ສົມດຸນຂອງ spindle. ໃຊ້ເຄື່ອງມືວັດແທກຄວາມແມ່ນຍໍາເພື່ອກວດກາເບິ່ງການສອດຄ່ອງກ່ອນທີ່ຈະນໍາໃຊ້ແຕ່ລະຄົນ.
ຫຼັງຈາກການຕິດຕັ້ງ, ແລ່ນ spindle ດ້ວຍຄວາມໄວຕ່ໍາສໍາລັບສອງສາມນາທີ. ຄ່ອຍໆເພີ່ມ RPM ເພື່ອກວດເບິ່ງສິ່ງລົບກວນຫຼືການສັ່ນສະເທືອນທີ່ຜິດປົກກະຕິ. ນີ້ຊ່ວຍກໍານົດບັນຫາທີ່ອາດຈະເກີດຂຶ້ນກ່ອນການດໍາເນີນການຢ່າງເຕັມທີ່.
ການບໍາລຸງຮັກສາເປັນປົກກະຕິຮັບປະກັນການປະຕິບັດ spindle ທີ່ສອດຄ່ອງແລະປ້ອງກັນຄວາມລົ້ມເຫຼວທີ່ບໍ່ຄາດຄິດ. ປະຕິບັດການປະຕິບັດທີ່ສໍາຄັນເຫຼົ່ານີ້ເພື່ອຍືດອາຍຸການເຮັດວຽກຂອງ spindle ຂອງທ່ານ.
ຂີ້ຝຸ່ນແລະສິ່ງເສດເຫຼືອສາມາດສ້າງຂື້ນຢ່າງໄວວາ, ໂດຍສະເພາະໃນລະຫວ່າງການຕັດໄມ້ຫຼືໂລຫະ. ໃຊ້ອາກາດບີບອັດເພື່ອເຮັດຄວາມສະອາດຊ່ອງອາກາດແລະພື້ນຜິວພາຍນອກ. ຫຼີກເວັ້ນການນໍາໃຊ້ສານລະລາຍທີ່ເຂັ້ມແຂງທີ່ອາດຈະທໍາລາຍປະທັບຕາຫຼື bearings.
Bearings ແມ່ນສໍາຄັນຕໍ່ກັບການປະຕິບັດ spindle. ຟັງສຽງທີ່ຜິດປົກກະຕິ ຫຼືການສັ່ນສະເທືອນທີ່ອາດສະແດງເຖິງການສວມໃສ່. ປ່ຽນລູກປືນທີ່ສວມໃສ່ທັນທີເພື່ອຫຼີກເວັ້ນການເສຍຫາຍພາຍໃນຕື່ມອີກ.
ຖ້າຮູບແບບ spindle ຂອງທ່ານຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີການຫລໍ່ລື່ນ, ປະຕິບັດຕາມຕາຕະລາງແນະນໍາຂອງຜູ້ຜະລິດ. ການຫລໍ່ລື່ນເກີນສາມາດເຮັດໃຫ້ເກີດຄວາມຮ້ອນເກີນ, ໃນຂະນະທີ່ການຂາດການຫລໍ່ລື່ນນໍາໄປສູ່ຄວາມລົ້ມເຫຼວຂອງລູກປືນ.
ກວດເບິ່ງ VFD, ສາຍໄຟ, ແລະຕົວເຊື່ອມຕໍ່ເປັນປະຈໍາເພື່ອອາການສວມໃສ່ ຫຼືຄວາມຮ້ອນເກີນ. ການເຊື່ອມຕໍ່ທີ່ວ່າງສາມາດເຮັດໃຫ້ຄວາມໄວ spindle ທີ່ບໍ່ຫມັ້ນຄົງແລະຜົນກະທົບຕໍ່ຄວາມແມ່ນຍໍາຂອງການຕັດ.
ການດໍາເນີນງານຢ່າງຕໍ່ເນື່ອງຢູ່ທີ່ RPM ສູງສຸດຫຼືການໂຫຼດສາມາດເຮັດໃຫ້ຊີວິດຂອງ spindle ສັ້ນລົງ. ດໍາເນີນການພາຍໃນຄວາມອາດສາມາດທີ່ໄດ້ຮັບການຈັດອັນດັບແລະອະນຸຍາດໃຫ້ພັກຜ່ອນສັ້ນໃນລະຫວ່າງການແລ່ນການຜະລິດຍາວເພື່ອປ້ອງກັນຄວາມຮ້ອນເກີນ.
ເມື່ອບໍ່ໄດ້ໃຊ້, ໃຫ້ເກັບຮັກສາ spindle ໃນສະພາບແວດລ້ອມທີ່ແຫ້ງແລ້ງ, ບໍ່ມີຝຸ່ນ. ຮັກສາມັນໄວ້ເພື່ອປ້ອງກັນການປົນເປື້ອນ. ການເກັບຮັກສາໃນໄລຍະຍາວຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີການ lubricating bearings ເພື່ອຫຼີກເວັ້ນການ corrosion.
ການຕິດຕັ້ງແລະຮັກສາມໍເຕີ spindle CNC ດ້ວຍການດູແລຮັບປະກັນການດໍາເນີນງານທີ່ເຊື່ອຖືໄດ້ແລະຜົນໄດ້ຮັບທີ່ມີຄຸນນະພາບສູງ. spindle ທີ່ຖືກຮັກສາໄວ້ຢ່າງດີບໍ່ພຽງແຕ່ສະຫນອງການຕັດທີ່ລຽບກວ່າແຕ່ຍັງປະຫຍັດພະລັງງານແລະຫຼຸດຜ່ອນເວລາຂອງເຄື່ອງຈັກ.
ໂດຍການປະຕິບັດຕາມການປະຕິບັດທີ່ດີທີ່ສຸດເຫຼົ່ານີ້, ທ່ານຈະເພີ່ມປະສິດທິພາບ, ປະສິດທິພາບ, ແລະອາຍຸສູງສຸດຂອງມໍເຕີ CNC spindle ຂອງທ່ານ - ຮັກສາສາຍການຜະລິດຂອງທ່ານໃຫ້ເຮັດວຽກໄດ້ອຍ່າງລຽບງ່າຍແລະມີກໍາໄລ.
ລິ້ງດ່ວນ
ຕິດຕໍ່ພວກເຮົາ