Vizualizări: 0 Autor: Editor site Ora publicării: 2025-10-24 Origine: Site

Un motor cu ax CNC este componenta rotativă a miezului unei mașini cu control numeric computerizat (CNC) care antrenează unealta de tăiere (cum ar fi o freză, un burghiu sau o freză) la viteze mari pentru a îndepărta materialul dintr-o piesă de prelucrat. Acesta convertește energia electrică în rotație mecanică, de obicei variind de la 8.000 la 30.000 RPM sau mai mult, în funcție de aplicație. Caracteristicile cheie includ:
· Putere nominală : Măsurată în wați (W) sau cai putere (CP), de exemplu, de la 500 W la 2,2 kW pentru modelele desktop.
· Tipuri de răcire : răcit cu aer (mai simplu, pe bază de ventilator) sau răcit cu apă (mai silențios, mai bun pentru utilizare prelungită).
· Control : Adesea utilizează clemele ER pentru prinderea sculelor și se integrează cu VFD (variatoare de frecvență) sau controlere DC fără perii pentru reglarea precisă a vitezei.
· Tipuri : Motoarele cu ax pot fi cu inducție AC, DC fără perii sau bazate pe servo, DC fără perii fiind populare în CNC-urile de birou pentru eficiență și întreținere redusă.
Spre deosebire de motoarele standard, arborele CNC sunt proiectate pentru un cuplu mare la viteze variabile, rezistență la vibrații și precizie de curățare (de obicei <0,01 mm) pentru a asigura prelucrarea de precizie.
În mașinile CNC de birou — sisteme compacte pentru amatori, prototipare și producție la scară mică — motorul axului este componenta cea mai critică care determină performanța, versatilitatea și calitatea ieșirii. Iată de ce:
· Precizie și calitatea finisării : axele cu viteză mare de viteză cu curgere redusă permit tăieturi fine în materiale precum lemn, acril, aluminiu și metale moi, reducând urmele de scule și nevoile de post-procesare.
· Versatilitatea materialului : Un ax puternic (de exemplu, 1,5 kW+) permite comutarea între lemn de rășinoase (RPM scăzut, cuplu mare) și metale (RPM mare, rate de avans echilibrate), extinzând domeniul de aplicare al proiectului.
· Eficiență și productivitate : Controlul vitezei variabile prin semnale PWM sau 0–10V minimizează uzura sculei, previne supraîncălzirea și suportă timpi de ciclu mai rapid - esențial pentru utilizatorii de desktop cu spațiu de lucru limitat.
· Cost-eficiență : Actualizarea unui ax (de exemplu, de la 300W la 800W) poate transforma un CNC bazat pe router de bază într-o mașină de frezat capabilă, fără a înlocui întregul sistem.
· Zgomot și siguranță : fusurile răcite cu apă funcționează mai silențios (<70dB) decât cele răcite cu aer, făcându-le potrivite pentru garaje de acasă sau ateliere comune.
Fără un ax de încredere, CNC-urile de birou sunt limitate la gravare ușoară sau materiale moi, subliniind rolul său de „inima” a mașinii.
Piața CNC pentru desktop din India se confruntă cu o creștere rapidă, condusă de Mișcarea Maker, ecosistemul startup-urilor și democratizarea producției la prețuri accesibile. Tendințele cheie includ:
· Dimensiunea pieței și proiecții : Evaluat la ~ 500–800 crore INR în 2023, segmentul pasionaților și al afacerilor mici este proiectat să crească cu 15–20% CAGR până în 2030, alimentat de platforme de comerț electronic precum Amazon India, Flipkart și magazine specializate (de exemplu, Robu.in, Think3D).
· Șoferi :
o Educație și dezvoltare a competențelor : inițiative precum Atal Tinkering Labs și IIT/NIT fab labs promovează alfabetizarea CNC în rândul studenților.
o Boom MSME : peste 6 milioane de microîntreprinderi adoptă CNC-uri pentru desktop pentru semnalizare personalizată, bijuterii și prototipuri pentru a concura cu producția de masă.
o Accesibilitate : mașinile de bază (50.000 INR – 2 lakh INR) cu fusuri chinezești (de exemplu, 500W ER11) sau mărci indiene (de exemplu, MNC Tech, Sipani) fac tehnologia accesibilă.
o Localizare : Creșterea cererii de fuse „Make in India” de la producătorii din Coimbatore, Pune și Rajkot, reducând dependența de import (în prezent ~70% din China).
· Provocări și oportunități : taxele mari de import, fluctuațiile de putere și decalajele de competențe persistă, dar asamblarea locală (de exemplu, kiturile 3018-PRO) și upgrade-urile pieței de schimb (fusuri de la 5.000 ₹ la 25.000 ₹) reduc diferențele.
Această creștere poziționează India ca un jucător cheie în producția globală de desktop, calitatea motorului axului fiind un factor decisiv în adoptarea de către utilizatori și longevitatea mașinii.
Alegerea axului potrivit pentru un CNC de birou (de obicei 300×300 mm până la 600×900 mm plic de lucru) necesită potrivirea specificațiilor motorului cu materialele, ciclul de funcționare și constrângerile magazinului. Mai jos sunt cei cinci factori de decizie critici, cuantificați cu benchmark-uri din lumea reală.
Material |
Puterea recomandată |
RPM optim |
Cuplu la RPM scăzut |
Lemn/MDF/Mase plastice |
500-800 W |
12.000–24.000 |
≥ 0,25 Nm la 6.000 RPM |
Aluminiu (6061) |
1,5–2,2 kW |
18.000–24.000 |
≥ 0,8 Nm la 6.000 RPM |
Oțel (ușor) |
2,2–3,5 kW |
8.000–18.000 |
≥ 1,5 Nm la 4.000 RPM |
· Putere (W) ≈ Sarcina așchii (mm) × Viteza de avans (mm/min) × Forța de tăiere (N) Exemplu: 0,1 mm așchii × 1.200 mm/min × 80 N ≈ 1.600 W necesar.
Evitați fusurile care scad cuplul cu >30 % sub 6.000 rpm dacă tăiați metale — multe unități de 800 W „24.000 rpm” furnizează <0,1 Nm la 6 krpm, provocând zgomot.
Factor |
Răcit cu aer |
Răcit cu apă |
Ciclu de lucru maxim |
60 % (40 min pornit / 25 min off) |
100 % |
Stabilitate termică |
±8 °C deriva |
±1 °C |
Limita temperaturii ambientale |
35 °C |
40 °C |
Zgomot (la 18.000 RPM) |
72–78 dB(A) |
58–65 dB(A) |
Complexitatea instalării |
Plug-and-play |
Necesită răcitor, tubulaturi, comutator de flux |
Alegeți răcit cu aer pentru producție hobby/ușoară (<2 ore/zi). Alegeți răcirea cu apă pentru aluminiu/oțel sau rulări de peste 4 ore — previne pierderea lagărului de preîncărcare și prelungește durata de viață de 3–4 ori.
Colet |
Ø maxim instrument |
Runout (TIR) |
Gama de prindere |
Utilizare tipică |
ER11 |
7 mm |
≤ 8 µm |
0,5–7 mm |
Gravura, PCB, biți de 1/8'. |
ER16 |
10 mm |
≤ 8 µm |
1–10 mm |
Freze de 1/4', aluminiu usor |
ER20 |
13 mm |
≤ 10 µm |
1–13 mm |
1/2' degroșare, oțel |
Confirmați cuplul de strângere a piuliței de prindere (ER11: 17 Nm, ER16: 30 Nm, ER20: 42 Nm). Piulițele sub-strânse provoacă o alunecare de 30–50 µm sub sarcină.
Cerinţă |
Trebuie să se potrivească |
Intrare VFD |
220 V monofazat (standard desktop) sau 380 V trifazat |
Semnal de control |
0–10 V analogic sau PWM (5 V TTL) |
Feedback al axului |
Codificator în buclă deschisă (cel mai mare) vs. codificator în buclă închisă (rar pe desktop) |
Software |
Mach3/4, LinuxCNC, GRBL (confirmați comanda axului 0–10 V) |
Axuri cu plăci de control USB brevetate - vă obligă să utilizați un software specific (deseori cu erori). Rămâneți la VFD-uri Huajiang, Delta sau Hitachi cu Modbus/RS-485 pentru a fi sigure pentru viitor.
Metric |
Ţintă |
Metoda de testare |
Zgomot la 1 m |
≤ 70 dB(A) |
Aplicație pentru smartphone (NIOSH) |
Vibrație |
≤ 1,0 mm/s RMS |
Accelerometru pe nasul axului |
Înlocuirea rulmenților |
Schimb cartuş < 30 min |
Nu este nevoie de apăsare |
Interval de unsoare |
2.000 ore (ceramic) |
Se preferă pachetul pe viață |
· Curăţaţi filtrul de aer (răcit cu aer) la fiecare 40 de ore.
· Verificaţi alarma debitmetrului lichidului de răcire (răcită cu apă).
· Echilibrarea ansamblului de cleme + sculă pe un echilibrator Hofmann sau SBS dacă deformare > 5 µm.
(clasa 800 W, cadru 3018-PRO până la 6040)
Caz de utilizare |
Ax |
Răcire |
Colet |
VFD |
Lemn/plastic |
500 W, 24k RPM |
Aer |
ER11 |
1,5 kW 220 V |
Aluminiu |
1,5 kW, 24k RPM |
Apă |
ER16 |
2,2 kW 220 V |
Oţel |
2,2 kW, 18k RPM |
Apă |
ER20 |
4,0 kW 220 V |
Potriviți acești cinci factori cu stivuirea materialului și cu orele/zi și veți evita regretul nr. 1 al CNC pentru desktop: axuri sub putere, supraîncălzite, care se blochează la mijloc.
Investiția în motoare CNC de înaltă calitate oferă avantaje măsurabile în ceea ce privește precizia, longevitatea și costurile de operare. Mai jos sunt cele trei beneficii de bază, susținute de principii de inginerie și date de performanță din lumea reală.
Motoarele de calitate ale axului mențin toleranțe strânse de deplasare (de obicei ≤ 0,001 mm TIR) și curbe de cuplu consistente pe toată gama RPM. Aceasta se traduce direct prin:
· Finisaj superior al suprafeței : valorile Ra scad de la 1,6 µm (fusuri economice) la 0,4 µm sau mai bine.
· Precizie dimensională mai strânsă : Toleranțele piesei sunt de ±0,005 mm la prelucrarea de mare viteză a aluminiului față de ±0,020 mm cu unități de calitate inferioară.
· **Redus
Caracteristicile avansate ale motoarelor premium — rulmenți hibridi ceramici, statoare răcite cu lichid și VFD controlate prin vectori — permit:
· Anularea vitezei axului (SSO) de până la 150 % fără pierderi de cuplu.
· Tapotare rigidă la 4.000 RPM cu eroare de pas < 0,01 mm.
· Strategii de prelucrare de mare viteză (HSM) care reduc timpul de ciclu cu 30–40 %.
Axurile de ultimă generație folosesc rotoare acoperite cu electroforetic, , rulmenți cu contact unghiular SKF/NSK cu pachete de grăsime pe viață și carcase analizate cu elemente finite care rezistă la sarcini vibraționale de 10 G.
Componentă |
Axul economiei |
Ax de calitate |
Rezultat |
Durata de viață a rulmentului (L10) |
1.500 ore |
12.000+ ore |
MTBF de 8 ori mai lung |
Ciclul termic |
±45 °C deriva |
±2 °C (răcit cu lichid) |
Previne colapsul preîncărcare |
MTTR după accident |
4-6 ore |
< 1 oră (cartuș modular) |
Minimizează timpul de nefuncționare |
Datele de teren din jurnalele de service Haas și DMG MORI arată că fusurile de calitate ating 95 % timp de funcționare în 5 ani față de 68 % pentru importurile bugetare.
Rotoarele echilibrate cu precizie și înfășurările elicoidale ale statorului reduc puterea acustică cu 15–20 dB(A) - de la 85 dB(A) la 65 dB(A) la 18.000 RPM - eliminând nevoia de incinte acustice complete în multe magazine.
Economiile de energie rezultă din:
· Control vectorial fără senzori : eficiență de 96–98 % față de 85 % în convertizoarele V/f.
· Frânare regenerativă : returnează 10–15 % din energie în timpul decelerației.
· Rotoare cu magnet permanenti de clasa IE4 : Reduce pierderile I⊃2;R cu 40 %.
Un ax de calitate de 7,5 kW consumă ~6,3 kWh într-o tură de 8 ore, comparativ cu 8,1 kWh pentru o unitate economică echivalentă - economisind ~650 USD/an la 0,12 USD/kWh.
Un motor de arbore CNC de calitate este un activ de capital care generează economii de deșeuri, timpi de nefuncționare și energie, permițând în același timp capabilități de proces de neatins cu componentele de nivel inferior.
Mașinile CNC de birou, precum populara serie Shapeoko sau 3018, se bazează pe motoare cu ax pentru a conduce sarcini de tăiere, gravare și frezare cu precizie. Selectarea celui potrivit implică echilibrarea tipurilor de materiale, a cerințelor fluxului de lucru și a bugetului. Considerațiile cheie includ puterea de ieșire, capabilitățile de viteză, integrarea mașinii, managementul termic și valoarea generală. Mai jos, vom detalia principalii factori pe baza recomandărilor experților și a experiențelor utilizatorilor de la comunitățile de pasionați și producători.
Puterea (măsurată în wați sau kilowați) determină cât de multă forță poate exercita axul pentru a tăia materiale, în timp ce RPM (revoluții pe minut) afectează viteza de tăiere și calitatea finisajului. Cuplul (forța de rotație, adesea în Nm) este esențială pentru manipularea rezistenței fără blocare.
Pentru materiale moi, cum ar fi lemnul sau materialele plastice, 300–800W cu 18.000–24.000 RPM funcționează bine pentru gravură și tăieturi superficiale. Materialele mai dure, cum ar fi aluminiul sau oțelul moale, au nevoie de 1,5–2,5 kW și 6.000–15.000 RPM pentru tăieri mai adânci, cu un cuplu mai mare (0,85–2,4 Nm) pentru a preveni blocarea. RPM mare excelează la detalii fine, dar sacrifică cuplul; RPM mai mic oferă mai multă putere pentru degroșare.
Pasionații desfășoară adesea sesiuni de mai puțin de 2 ore, așa că evitați supraspecificarea pentru utilizare industrială continuă. Testați cu uneltele dvs. - de exemplu, o freză de 10 mm din oțel poate necesita 750 W+ pentru stabilitate.
Calculați pe baza diametrului sculei și a vitezei de avans. Începeți cu gama medie, cum ar fi un ax de 2,2 kW la 24.000 RPM pentru versatilitate în lemn și metale ușoare.
Un ax nepotrivit poate provoca vibrații, toleranțe slabe (peste 0,01 mm) sau dureri de cap de integrare. Verificați întotdeauna specificațiile față de cadrul și controlerul mașinii dvs.
Verificați diametrul de montare (de exemplu, clemă de 52 mm sau 80 mm), greutatea (sub 5 kg pentru podurile de birou) și tipul de clemă (ER11/ER16/ER20 pentru unelte de 1–13 mm). Kiturile populare precum Genmitsu sau Zhong Hua Jiang includ monturi pentru Shapeoko/3018.
Asigurați compatibilitatea tensiunii (110V/220V), VFD (variatoare de frecvență) și controlul PWM pentru rampele de viteză. Modificările bruște ale RPM pot supraîncărca sursele de alimentare stoc (de exemplu, limită de 5 A la kiturile 3018) - utilizați o actualizare de 24 V 8–10 A sau rampe de cod pentru porniri fără probleme.
Consultați manualul mașinii sau forumurile comunității (de exemplu, r/hobbycnc de la Reddit) pentru asocieri testate. Compatibilitatea slabă duce la blocare sau supraîncălzire.
Supraîncălzirea cauzează dilatare termică (erori de până la 0,05 mm), uzură lagărelor și pierderi de putere. Răcirea afectează și zgomotul, ceea ce contează în magazinele de acasă.
Tip de răcire |
Pro |
Contra |
Nivel de zgomot |
Cel mai bun pentru |
Stabilitate RPM/Temp |
Răcit cu aer (pe baza de ventilator) |
Configurare simplă, fără pompe/scurgeri; cuplu mai mare pentru explozii scurte. |
Ventilatoare mai puternice; acumularea de praf; temperaturile cresc rapid la curse lungi. |
70–95 dB (ca un vid puternic). |
Magazine cu praf, sedinte de <2 ore, lemn/plastic. |
Până la 18.000 RPM; temperaturi >50°C după 1 oră. |
Răcit cu apă (fluid circulant) |
Disiparea căldurii mai silențioasă și eficientă; suportă sarcini mari. |
Necesita pompa (5–10W), rezervor si intretinere; riscuri de scurgere. |
<60 dB (aproape silențios). |
Utilizare continuă, metale, lucrări de precizie. |
Până la 24.000 RPM; temperaturi <40°C ore în șir. |
Răcirea cu aer se potrivește spațiilor deschise, dar adaugă incinte; racit cu apa este ideal pentru garaje. Ambele prelungesc durata de viață a sculei cu o întreținere adecvată (de exemplu, filtre pentru sistemele de apă).
Alegeți răcit cu apă pentru metale pentru a menține cuplul; aer pentru curse uscate bugetare. Durabilitatea se îmbunătățește cu rulmenții ceramici la modelele de ultimă generație.
Axele bugetare încep de la 50 USD (de exemplu, 300 W DC de bază pentru gravare), în timp ce kiturile premium ajung la 300-500 USD (2,2 kW cu VFD și accesorii). Performanța se mărește cu putere, precizie și longevitate - țintați valoarea mai degrabă decât cea mai ieftină.
l Nivel de intrare (50–150 USD) : 500–800 W răcit cu aer; bun pentru pasionații de lemn, dar zgomotos și de scurtă durată (1–2 ani la 8 ore/zi).
l Gama medie (150–300 USD) : truse răcite cu apă de 1,5–2,2 kW (de exemplu, Vevor sau SainSmart); echilibrat pentru materiale amestecate, silențios, durată de viață de peste 2 ani.
l High-End ($300+) : 2.5kW+ cu ATC (schimbarea automată a sculei), rulmenți ceramici; pro-grade pentru aluminiu/oțel, dar exagerat pentru desktop-uri.
Acordați prioritate truselor cu VFD, colțuri și pompe - economisiți peste 100 USD la suplimente. Recenziile utilizatorilor evidențiază Zhong Hua Jiang pentru fiabilitate (4,5+ stele pe Amazon). Evitați importurile ultra-ieftine fără garanții, deoarece eșuează sub sarcină.
Factorizați costul total (de exemplu, +50 USD pentru monturi). Pentru majoritatea desktop-urilor, un ax de 2,2 kW răcit cu apă de 200–250 USD oferă 80% din performanță profesională fără exces.
Evaluând acești factori în raport cu proiectele dvs. - de exemplu, semne din lemn față de prototipuri din aluminiu - veți evita capcanele obișnuite, cum ar fi tăierile sub putere sau setările zgomotoase. Începeți cu o opțiune versatilă de 2,2 kW, răcită cu apă, pentru o compatibilitate largă și testați-l pe perioade scurte pentru a perfecționa. Pentru anumite potriviri de mașini, consultați site-urile producătorilor sau forumuri precum Hobby-Machinist.
Alegerea motorului CNC potrivit pentru ax este vitală pentru precizie, durabilitate și performanță. Indiferent dacă sunteți un pasionat sau un mașinist profesionist, axul potrivit definește calitatea tăierilor dumneavoastră. Mai jos sunt primele 10 motoare de ax CNC pentru desktop din India, clasate pentru fiabilitate, caracteristici și satisfacția utilizatorului.
Caietul de sarcini |
Detalii |
Putere |
2,2 kW |
Răcire |
Răcit cu aer |
Interval RPM |
0–24.000 |
Tip colt |
ER20 (prindere 3–13 mm) |
Compatibilitate VFD |
Da (0–400 Hz) |
Aproximativ. Preţ |
18.000 INR–22.000 INR |
Evaluarea utilizatorilor |
4,5+ stele (media IndiaMart) |
Cel mai bun pentru |
Lemn, acril, metale moi, desktop CNC (3018, 6040, etc.) |
· Silențios și cu vibrații reduse : funcționează foarte silențios chiar și la 18.000+ RPM în timpul lucrărilor lungi de gravare.
· Plug-and-Play cu VFD : Se împerechează perfect cu VFD de 2,2 kW (Huanyang, Delta etc.).
· Durabilitate dovedită : peste 1.000 de unități vândute pe IndiaMart cu o rată de eșec <2% în primul an.
· Versatilitate ER20 : Deține unelte de 3–13 mm; ideal pentru sculptura 3D, frezarea PCB și realizarea de semne.
1. Montați folosind o clemă ax de 80 mm (inclusă în cele mai multe kituri).
2. Conectați 3 faze + masă la VFD (UVW-PE).
3. Setați VFD: P0-03 = 400 Hz , P1-02 = 24000 RPM , P2-01 = 220 V.
Sfat profesionist : adăugați un sabot de praf de 1.200 INR + un furtun de extracție de 60 mm pentru a menține rulmenții curați și pentru a prelungi durata de viață cu 30%.
Căutați 'HQD GDF 2.2kW ER20' – filtrați după 4,5+ evaluări ale vânzătorilor din Mumbai/Pune pentru cea mai rapidă livrare.
Caietul de sarcini |
Detalii |
Putere |
0,5 kW (500 W) |
Răcire |
Răcit cu aer |
Interval RPM |
8.000–26.000 |
Tip colt |
ER11 (prindere 0,5–7 mm) |
Compatibilitate VFD |
Da (prin convertorul de 48V DC inclus) |
Aproximativ. Preţ |
4.500 INR–6.000 INR |
Evaluarea utilizatorilor |
4,4+ stele (Amazon India) |
Cel mai bun pentru |
Frezare PCB, piele, lemn moale, 3018-PRO, mic CNC DIY |
· Kit All-in-One : Vine cu 13 cleze ER11 + adaptor de alimentare de 48V + buton de control al vitezei – nu este nevoie de VFD separat.
· Whisper-Quiet la 12.000 RPM : Perfect pentru uz casnic (prietenos pentru apartament).
· Plug-and-Play : intrare DC cu 3 fire (fără confuzie de cablare trifazată).
· Bestseller Amazon : peste 5.000 de unități vândute cu <3% returnări DOA.
1. Montați folosind o clemă de 52 mm (inclusă).
2. Conectați adaptorul 48V 10A → ax → butonul de control al vitezei.
3. Reglați RPM cu ajutorul butonului (8K–26K). Fără programare VFD!
Sfat profesionist : Folosiți biți PCB de 0,8–3 mm la 18.000 RPM cu 0,1 mm adâncime per trecere pentru urme curate. Adăugați 350 INR ventilator de răcire dacă funcționează > 30 de minute.
Kit ax Mysweety 500W – Căutați 'Mysweety 500W ax ER11' și selectați Realizat de Amazon pentru livrare în 2 zile.
Caietul de sarcini |
Detalii |
Putere |
1,5 kW |
Răcire |
Răcit cu apă |
Interval RPM |
0–24.000 |
Tip colt |
ER11 (prindere 0,5–7 mm) |
A alerga afară |
≤ 0,005 mm (certificat CE) |
Compatibilitate VFD |
Da (inclus 1,5 kW VFD) |
Aproximativ. Preţ |
12.000 INR–15.000 INR |
Evaluarea utilizatorilor |
4,6+ stele (AliExpress și IndiaMart) |
Cel mai bun pentru |
Aluminiu, alama, lemn, MDF, 6040/6090 CNC, ateliere umede |
· Kit complet răcit cu apă : include pompă de 80 W, , furtun silicon de 5 m , , VFD de 1,5 kW și set de chei ER11.
· Limitare termică zero : menține 24.000 RPM timp de peste 4 ore în verile indiene la 40°C.
· Rulmenti de precizie : 2x P4 contact unghiular (fata) + 2x P4 (spate) – <0,005 mm deformare.
· Calitate globală la export : certificat CE, ISO 9001; Peste 10.000 de unități expediate în India prin AliExpress/IndiaMart.
1. Montați cu clemă de 80 mm răcită cu apă (800 INR în plus dacă nu este inclusă).
2. Umpleți rezervorul pompei cu apă distilată + 5% lichid de răcire (previne algele).
3. Conectați:
o Ax → VFD (UVW-PE)
o Pompă → mufă 220V
o Setări VFD : P0-03 = 400 Hz | P1-02 = 24000 RPM | P2-01 = 220 V
4. Porniți pompa cu 5 minute înainte de ax pentru a evita pornirea uscată.
Sfat profesionist : Adăugați un comutator de debit de 600 INR la VFD (PD014) – oprește automat axul dacă pompa eșuează. Utilizați freze din carbură de 6 mm la 18.000 RPM, 0,2 mm DoC pentru aluminiu.
· Amazon: „Zhong Hua Jiang 1,5 kW răcit cu apă” – vânzători de filtru Pune/Mumbai
· AliExpress: Magazin oficial
Caietul de sarcini |
Detalii |
Putere |
2,2 kW |
Răcire |
Răcit cu aer |
Interval RPM |
0–24.000 |
Tip colt |
ER20 (prindere 1–13 mm) |
Frecvenţă |
0–400 Hz |
Designul corpului |
Patrat (montare usoara) |
Aproximativ. Preţ |
15.000 INR–18.000 INR |
Evaluarea utilizatorilor |
4,7+ stele (Amazon India și VEVOR.in) |
Cel mai bun pentru |
MDF, acril, metale moi, 6040/6090 CNC, magazine de semne comerciale |
· Avantaj caroserie pătrată : Se blochează rigid în cleme de 80 mm – zero oscilare la 24.000 RPM.
· Cuplu mare la turații scăzute : Oferă 1,5 Nm la 6.000 rpm – perfect pentru frezarea MDF de 12 mm.
· Rulmenți de calitate industrială : 4x hibrid ceramic (2 în față, 2 în spate) – evaluat peste 8.000 de ore.
· Feedback al utilizatorilor din 2025 : peste 1.200 de recenzii Amazon laudă <0,01 mm depășire după 6 luni de utilizare intensă.
1. Montați folosind o clemă pătrată de 80 mm (1.200 INR pe Amazon).
2. Conectați trifazat + PE la VEVOR 2,2 kW VFD (se vinde separat sau în kit).
3. Setări VFD:
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 220 V
o P4-01 = 50% (amplificare de cuplu pentru turații mici)
4. Rulați 5 minute la 12.000 RPM la prima pornire pentru așezarea rulmenților.
Sfat profesionist : împerecheați cu kit VFD VEVOR 2,2 kW de 2800 INR (include panoul de la distanță). Adăugați 900 INR cu cap de praf + furtun de 4' pentru a menține curată admisia ventilatorului - prelungește durata de viață cu 40%.
· Amazon: VEVOR 2.2kW ER20 răcit cu aer – Căutare 'VEVOR 2.2kW ax ER20' + Prime
· VEVOR India Official – Pachetul cu VFD economisește 1.500 INR (utilizați codul VEVOR2025 )
Caietul de sarcini |
Detalii |
Putere |
0,8 kW (800 W) |
Răcire |
Răcit cu apă |
Interval RPM |
0–24.000 |
Tip colt |
ER11 (prindere 0,5–7 mm) |
Intrare |
220 V monofazat (VFD se transformă în trifazat) |
A alerga afară |
≤ 0,01 mm |
Aproximativ. Preţ |
8.000 INR–10.000 INR |
Evaluarea utilizatorilor |
4,5+ stele (ATO.com și IndiaMart) |
Cel mai bun pentru |
Materiale plastice, lemn, PCB, aluminiu moale, 3018-PROVER, upgrade Shapeoko |
· Campion cu greutate redusă : Doar 2,7 kg – perfect pentru modernizarea portalului fără efort pe axa Z.
· Monofazat : Funcționează pe o priză standard de 220 V prin VFD de 1,5 kW (nu este nevoie de 3 faze).
· Răcire silențioasă cu apă : zero zgomot ventilator + <45°C după 2 ore de gravare continuă.
· Valoare inteligentă : cu 30% mai multă putere decât 500 W Mysweety, dar doar 3.000 INR în plus.
1. Montați cu o clemă de 65 mm răcită cu apă (650 INR pe Amazon).
2. Folosiți o mini-pompă de 12 l + configurarea găleții (kit de 1200 INR).
3. Conectați:
o ATO 1,5 kW VFD → ax (UVW-PE)
o Pompă → mufă cronometru 220V (prefuncționare automată 5 minute)
4. Setări VFD:
o PD013 = 400 Hz
o PD014 = 24000 RPM
o PD142 = 3,7 A (curent nominal de 800 W)
o PD005 = 220 V
Sfat profesionist : adăugați un senzor de debit în linie de 400 INR (accesoriu ATO) – VFD se oprește dacă debitul de apă scade. Utilizați biți cu 3 caneluri de 3,175 mm la 20.000 rpm, 0,15 mm DoC pentru finisarea în oglindă acrilică.
· Oficial ATO: Kit răcit cu apă de 800 W – Folosiți codul ATOINDIA25 pentru reducere de 500 INR + clemă gratuită
· IndiaMart: 'ATO 800W ER11' – Căutați vânzători Delhi/Noida pentru livrare în 4 zile
Caietul de sarcini |
Detalii |
Putere |
1,5 kW |
Răcire |
Răcit cu aer |
RPM |
Fix 18.000 (sau 0–24.000 cu VFD) |
Tip colt |
ER11 (prindere 0,5–7 mm) |
Rulmenți |
4x ceramică (grad P4) |
Intrare |
220 V trifazat (prin VFD) |
Aproximativ. Preţ |
10.000 INR–13.000 INR |
Evaluarea utilizatorilor |
4,6+ stele (IndiaMart și forumuri locale) |
Cel mai bun pentru |
Gravura bijuterii, PCB, incrustație din lemn fin, 3018/6040, IMM-uri mici |
· ADN 100% local : proiectat și construit în Ahmedabad GIDC – piese de schimb disponibile în 24 de ore.
· Marginea rulmentului din ceramică : funcționează mai rece și mai silențios decât oțelul la 18.000 RPM; <0,008 mm deformare.
· Rețea de servicii : 12+ centre de servicii în Gujarat, Maharashtra, Delhi NCR.
· Favoritul MSME : peste 3.000 de unități în grupuri de bijuterii Rajkot & Unități PCB Surat.
1. Montați folosind o clemă rotundă de 65 mm (550 INR de la Triquench).
2. Asociați cu Triquench 1,5 kW VFD (4.800 INR) sau orice Huanyang.
3. Setări VFD (dacă viteză variabilă):
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 220 V
o P4-11 = 300 Hz (mod fix 18K opțional)
4. Rulați 10 minute la 12.000 RPM la prima utilizare pentru a sparge rulmenții.
Sfat profesionist : Folosiți setul de service Triquench 1.200 INR (rulmenți + garnituri) – înlocuire bricolaj în 20 de minute. Pentru lucru cu PCB: biți V de 0,2 mm la 18.000 RPM, 0,05 mm DoC.
· IndiaMart : Căutați 'Triquench 1.5kW ER11 Ahmedabad' – Solicitați vizita la fabrică
· Oficial : Triquench CNC Solutions – Apelați +91 98250 334XX pentru livrare în aceeași săptămână + 1 an garanție la fața locului
Caietul de sarcini |
Detalii |
Putere |
0,3 kW (300 W) |
Răcire |
Răcit cu aer |
Interval RPM |
10.000–20.000 |
Tip colt |
ER8 (0,5–4 mm prindere) |
Tip motor |
DC fără perii |
Intrare |
48V DC (prin controler de viteză PWM) |
Aproximativ. Preţ |
3.000 INR–5.000 INR |
Evaluarea utilizatorilor |
4,5+ stele (Amazon India și AliExpress) |
Cel mai bun pentru |
Spuma, balsa, materiale plastice moi, jucarii, mini CNC, gravoare portabile |
· Feather-Light : Doar 0,68 kg – ideal pentru portic imprimat 3D sau construcții alimentate cu baterie.
· Nu este nevoie de VFD : Funcționează cu un adaptor de tip laptop de 48V + butonul PWM (viteză 0–100%).
· Silențios și eficient : <50 dB la 15.000 RPM; <30W consum inactiv.
· Amazon Top Pick : peste 8.000 de unități vândute în India pentru 3018-MINI, plottere, gravatoare de ouă.
1. Montați folosind o clemă de 43 mm (250 INR pe Amazon).
2. Conectați:
o Adaptor 48V 7A → controler PWM → ax (2-pini)
o Opțional: mod ventilator 12V pentru răcire suplimentară.
3. Reglați RPM cu ajutorul butonului (10K–20K). Fara programare!
4. Folosiți bucăți cu tijă de 1–3 mm (codițe ER8 incluse).
Sfat profesionist : alimentare cu acumulator 18650 (48V) pentru gravare fără fir. Adăugați inel LED flexibil de 180 INR pentru sculptură în spumă fără umbre.
· Amazon: Kit RATTMMOTOR 300W ER8 – Caută 'RATTMMOTOR 300W ax ER8' + Prime (include adaptor + 7 coloane)
· AliExpress: Magazin oficial – Pachetul cu controler PWM + clemă economisește 400 INR (livrare în 7-14 zile)
Caietul de sarcini |
Detalii |
Putere |
3 kW |
Răcire |
Răcit cu apă |
Interval RPM |
0–24.000 |
Tip colt |
ER20 (prindere 1–13 mm) |
Cuplu |
1,2 Nm (vârf) |
Voltaj |
380V trifazat (compatibil cu creșterea 220V) |
A alerga afară |
≤ 0,008 mm |
Aproximativ. Preţ |
20.000 INR–25.000 INR |
Evaluarea utilizatorilor |
4,8+ stele (Kuvam și IndiaMart) |
Cel mai bun pentru |
Aluminiu, alamă, oțel (tăieri ușoare), 6040/6090 pentru sarcini grele, ateliere de lucru |
· Cuplu consumator de metale : 1,2 Nm @ 12.000 RPM – mori aluminiu 6061 la 0,5 mm DoC, 800 mm/min.
· ADN industrial : 4x rulmenți ceramici NSK/P4 , etanșați IP65 , opțiune de encoder servo-gata.
· Kuvam Local Backup : depozite Bangalore și Pune – rulmenți în stoc, service 48 de ore.
· Pregătit 380V : Conectare directă pentru 3 faze din fabrică ; Transformator de 2.800 INR pentru magazine de 220 V.
1. Montați cu clemă de 100 mm răcită cu apă (1.800 INR de la Kuvam).
2. Folosiți un răcitor cu circuit închis de 12 l/min (pachet de 18.000 INR) sau o pompă de 80 W + radiator.
3. Conectați:
o Bergerda 3 kW VFD (inclus în kit Kuvam) → UVW-PE
o Răcitor de lichid → ax (conexiune rapidă G1/4')
4. Setări VFD:
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 380 V (sau 220V cu transformator)
o PD142 = 8,5 A
Sfat profesionist : Activați modul vectorial fără senzori VFD (P0-01 = 2) pentru un cuplu de 150% la 6.000 RPM. Utilizați carbură de 8 mm cu 2 caneluri la 14.000 rpm, 0,3 mm DoC, 15% stepover pentru aluminiu.
· Kuvam Technologies (distribuitor oficial) : www.kuvam.in/bergerda-3kw – Utilizați codul KUVMETAL25 pentru setul gratuit de furtunuri pentru răcitor
· IndiaMart : Căutați 'Bergerda 3kW ER20 Kuvam' – Ridicare din Bangalore sau livrare PAN India în 3 zile
· Service : Sunați la +91 80 4173 88XX – 1 an de înlocuire + 3 ani garanție pentru rulmenți
Caietul de sarcini |
Detalii |
Putere |
0,71 kW (710 W) |
Răcire |
Răcit cu aer |
Interval RPM |
0–20.000 |
Tip colt |
ER11 (prindere 1–7 mm) |
Munte |
52 mm (Genmitsu 3020-PRO/3020-PRO MAX) |
Intrare |
48V DC (prin controler inclus) |
Aproximativ. Preţ |
6.500 INR–8.000 INR |
Evaluarea utilizatorilor |
4,7+ stele (Amazon India și SainSmart.in) |
Cel mai bun pentru |
Seria Genmitsu 3020, placaj, acril, lemn moale, upgrade pentru hobby |
· Potrivire perfectă : Suport din aluminiu + 4 șuruburi = schimbare în 5 minute de la motorul stoc 775.
· Viteză de tăiere 2X : 710W vs 300W → 0,8 mm DoC în placaj la 15.000 RPM.
· Zero probleme de cablare : adaptor 48V 15A + cadran PWM inclus – fără VFD, fără 3 faze.
· Ecosistem SainSmart : Recunoscut automat în Candle/UGS ; firmware- ul oficial 3020-PRO MAX v2.3.
1. Scoateți motorul stoc 775 (4 șuruburi).
2. Bolt Genmitsu 710W suport (pre-găurit, drop-in).
3. Conectați adaptorul de 48V → controler PWM → ax.
4. Rotiți cadranul la 75% (≈15.000 RPM) – începeți să tăiați!
5. Opțional: adăugați 450 ₹ pantof de praf de 52 mm (accesoriu SainSmart).
Sfat profesionist : Folosiți freza plată cu 2 caneluri de 3,175 mm la 18.000 RPM, 0,6 mm DoC, 1200 mm/min în MDF. Activați firmware-ul „Mod silențios” SainSmart – scade zgomotul la 58 dB.
· Amazon: Kit de actualizare Genmitsu 710W – Căutare 'SainSmart 710W ax 3020' + Prime (include suport + 5 colțuri)
· SainSmart India – Pachetul cu 3020-PRO MAX economisește 1.200 INR (folosește GEN710 )
Caietul de sarcini |
Detalii |
Putere |
3,5 kW |
Răcire |
Răcit cu aer |
Interval RPM |
0–18.000 |
Tip colt |
ER20 (prindere 1–13 mm) |
Cuplu |
1,33 Nm (vârf la 12.000 rpm) |
Voltaj |
Dual 220V/380V trifazat |
A alerga afară |
≤ 0,01 mm |
Aproximativ. Preţ |
22.000 INR–28.000 INR |
Evaluarea utilizatorilor |
4,8+ stele (forumuri IndiaMart și Chennai CNC) |
Cel mai bun pentru |
MDF, placaj, aluminiu, alamă, routere mari 1212/1325, magazine de producție |
· Atelier Beast : Tăie MDF de 19 mm într-o singură trecere la 12.000 RPM, bit de 8 mm cu 3 caneluri, 3 m/min.
· Dual Voltage Flex : 220V magazine acasă (cu VFD) sau 380V direct din fabrică – nu este nevoie de transformator.
· Construcție antiglonț : 4x rulmenți ceramici NSK, , corp din aluminiu turnat, , ventilator rezistent la praf IP55.
· Local King : peste 2.000 de unități în magazinele Ambattur și Peelamedu ; înlocuirea rulmenților în aceeași zi prin HQD Chennai.
1. Montați cu clemă de 100 mm răcită cu aer (2200 INR de la HQD Chennai).
2. Folosiți VFD HQD de 4 kW (12.000 INR) sau orice model de 220V/380V.
3. Setări VFD:
o P0-03 = 300 Hz (18.000 RPM max)
o P1-02 = 18000 RPM
o P2-01 = 220V sau 380V
o PD142 = 14 A
o P4-01 = 8% (amplificare a cuplului la turații scăzute)
4. Rulați 15 minute la 9.000 RPM la prima pornire.
Sfat profesionist : adăugați 3.800 INR HQD senzor de lungime a sculei automate pentru lucrări în lot. Utilizați bit de compresie de 12 mm la 15.000 rpm, 0,8 mm DoC, 4 m/min în MDF de 18 mm - zero rupere.
· IndiaMart : Căutați 'HQD 3.5kW ER20 Chennai' – Filtreți vânzătorii Ambattur
· HQD South India : Sunați la +91 98410 774XX – Demo gratuită la fața locului + 2 ani garanție
· Pachet : VFD + clemă + 10 cleme = 32.000 ₹ all-in (economisiți 4.000 ₹)
Fiecare dintre aceste motoare cu ax CNC oferă puncte forte unice pentru nevoi specifice, fie că este vorba de gravare hobby, tăiere metal sau producție industrială. Pentru accesibilitate și fiabilitate, Zhong Hua Jiang și Triquench sunt alegeri solide. Pentru performanțe profesionale, HQD , Mysweety și VEVOR stau în vârf.
Alegeți cu înțelepciune și configurarea CNC vă va oferi precizie, eficiență și performanță de lungă durată.
Instalarea corectă a unui motor CNC este baza fiabilității sale pe termen lung. Iată cei mai eficienți pași de urmat:
Înainte de instalare, asigurați-vă că zona de montare a arborelui este curată, plată și stabilă. Praful sau suprafețele neuniforme pot provoca vibrații și pot reduce precizia. Strângeți întotdeauna bine șuruburile de montare pentru a preveni mișcarea în timpul funcționării.
Verificați dacă tensiunea și frecvența se potrivesc cu specificațiile axului. Utilizați cabluri ecranate pentru a minimiza zgomotul electric. Cablajul necorespunzător poate duce la supraîncălzire sau opriri bruște. Conectați întotdeauna axul la un VFD (Variable Frequency Drive) compatibil pentru un control optim.
În funcție de tipul de arbore, asigurați o răcire adecvată cu aer sau apă. Pentru axele răcite cu aer , păstrați orificiile de ventilație ferite de praf. Pentru fusurile răcite cu apă , utilizați lichid de răcire curat și verificați regulat debitul. Răcirea insuficientă poate scurta în mod semnificativ durata de viață a axului.
Alinierea corectă a sculei este vitală pentru tăierea de precizie. Nealinierea poate cauza uzura sculei, imperfecțiunile suprafeței și dezechilibrul axului. Utilizați instrumente de măsurare de precizie pentru a verifica alinierea înainte de fiecare utilizare.
După instalare, rulați axul la o viteză mică timp de câteva minute. Creșteți treptat RPM pentru a verifica dacă există zgomote sau vibrații neobișnuite. Acest lucru ajută la identificarea problemelor potențiale devreme înainte de funcționarea completă.
Întreținerea de rutină asigură o performanță constantă a arborelui și previne defecțiunile neașteptate. Implementați aceste practici cheie pentru a prelungi durata de viață a axului dvs.
Praful și resturile se pot acumula rapid, în special în timpul tăierii lemnului sau metalului. Utilizați aer comprimat pentru a curăța orificiul de admisie a aerului și suprafețele exterioare. Evitați utilizarea solvenților puternici care pot deteriora garniturile sau rulmenții.
Rulmenții sunt esențiali pentru performanța axului. Ascultați sunete sau vibrații neobișnuite care pot indica uzură. Înlocuiți imediat rulmenții uzați pentru a evita alte daune interne.
Dacă modelul dvs. de ax necesită lubrifiere, urmați programul recomandat de producător. Supra-ungerea poate provoca supraîncălzire, în timp ce lipsa de lubrifiere duce la defectarea rulmentului.
Verificați regulat VFD-ul, cablurile de alimentare și conectorii pentru semne de uzură sau supraîncălzire. Conexiunile slabe pot cauza viteze instabile ale arborelui și pot afecta precizia de tăiere.
Funcționarea continuă la RPM sau sarcina maximă poate scurta durata de viață a axului. Funcționează în limita capacității nominale și permite pauze scurte în timpul perioadelor lungi de producție pentru a preveni supraîncălzirea.
Când nu este utilizat, depozitați axul într-un mediu uscat, fără praf. Păstrați-l acoperit pentru a preveni contaminarea. Depozitarea pe termen lung necesită lubrifierea rulmenților pentru a evita coroziunea.
Instalarea și întreținerea cu grijă a unui motor CNC pentru ax asigură o funcționare fiabilă și rezultate de înaltă calitate. Un ax bine întreținut nu numai că oferă tăieri mai fine, ci și economisește energie și reduce timpul de nefuncționare al mașinii.
Urmând aceste bune practici, veți maximiza performanța, eficiența și durata de viață a motorului ax CNC - menținând linia de producție să funcționeze fără probleme și profitabil.
Top 15 producători de mașini de routere CNC pentru desktop din Vietnam 2026
Top 15 producători de mașini de routere CNC pentru desktop din Ucraina 2026
Top 15 producători de mașini de routere CNC pentru desktop din Mexic 2026
Top 15 producători de mașini de routere CNC pentru desktop din Spania 2026
Top 15 producători de mașini de routere CNC pentru desktop din Japonia 2026
Top 15 producători de mașini de routere CNC pentru desktop din Canada 2026
Top 15 producători de mașini de routere CNC pentru desktop din Polonia 2026
Top 15 producători de mașini de routere CNC pentru desktop din Italia 2026
Top 15 producători de mașini de routere CNC pentru desktop din Marea Britanie 2026
Top 15 producători de mașini de routere CNC pentru desktop din Franța 2026
Legături rapide
Contactaţi-ne