Visninger: 0 Forfatter: Nettstedredaktør Publiseringstid: 2025-10-24 Opprinnelse: nettsted

En CNC-spindelmotor er den roterende kjernekomponenten i en Computer Numerical Control (CNC)-maskin som driver skjæreverktøyet (som en endefres, borkrone eller overfres) ved høye hastigheter for å fjerne materiale fra et arbeidsstykke. Den konverterer elektrisk energi til mekanisk rotasjon, vanligvis fra 8 000 til 30 000 RPM eller mer, avhengig av applikasjonen. Nøkkelfunksjoner inkluderer:
· Effektklasse : Målt i watt (W) eller hestekrefter (HK), f.eks. 500W til 2,2kW for stasjonære modeller.
· Kjøletyper : Luftkjølt (enklere, viftebasert) eller vannkjølt (stillere, bedre for langvarig bruk).
· Kontroll : Bruker ofte ER-spennhylser for verktøyholding og integreres med VFD-er (Variable Frequency Drives) eller børsteløse DC-kontrollere for presis hastighetsjustering.
· Typer : Spindelmotorer kan være AC-induksjon, børsteløs likestrøm eller servobaserte, med børsteløs likestrøm som er populær i stasjonære CNC-er for effektivitet og lite vedlikehold.
I motsetning til standardmotorer, er CNC-spindler designet for høyt dreiemoment ved variabel hastighet, vibrasjonsmotstand og utløpsnøyaktighet (typisk <0,01 mm) for å sikre presisjonsbearbeiding.
I stasjonære CNC-maskiner – kompakte systemer for hobbyister, prototyping og småskala produksjon – er spindelmotoren den mest kritiske komponenten som bestemmer ytelse, allsidighet og utskriftskvalitet. Her er hvorfor:
· Presisjon og finishkvalitet : Spindler med høy turtall og lavt utløp muliggjør fine kutt i materialer som tre, akryl, aluminium og myke metaller, noe som reduserer verktøymerker og behov for etterbehandling.
· Materialallsidighet : En kraftig spindel (f.eks. 1,5 kW+) gjør det mulig å veksle mellom mykt tre (lavt turtall, høyt dreiemoment) og metaller (høyt turtall, balansert matehastighet), og utvider prosjektomfanget.
· Effektivitet og produktivitet : Variabel hastighetskontroll via PWM eller 0–10V-signaler minimerer verktøyslitasje, forhindrer overoppheting og støtter raskere syklustider – avgjørende for stasjonære brukere med begrenset arbeidsplass.
· Kostnadseffektivitet : Oppgradering av en spindel (f.eks. fra 300W til 800W) kan forvandle en grunnleggende ruterbasert CNC til en kapabel fresemaskin uten å erstatte hele systemet.
· Støy og sikkerhet : Vannkjølte spindler fungerer roligere (<70dB) enn luftkjølte, noe som gjør dem egnet for hjemmegarasjer eller fellesverksteder.
Uten en pålitelig spindel er stasjonære CNC-er begrenset til lysgravering eller myke materialer, noe som understreker rollen som maskinens 'hjerte'.
Indias stasjonære CNC-marked opplever rask vekst, drevet av Maker Movement, oppstartsøkosystem og rimelig produksjonsdemokratisering. Viktige trender inkluderer:
· Markedsstørrelse og prognoser : Verdsatt til ~₹500–800 crore i 2023, er hobby- og småbedriftssegmentet anslått å vokse med 15–20 % CAGR gjennom 2030, drevet av e-handelsplattformer som Amazon India, Flipkart og spesialbutikker (f.eks. Think3D, Robuin).
· Drivere :
o Utdanning og ferdighetsutvikling : Initiativer som Atal Tinkering Labs og IIT/NIT-fab-labs fremmer CNC-kunnskap blant studenter.
o MSME Boom : Over 6 crore mikrobedrifter tar i bruk stasjonære CNC-er for tilpasset skilting, smykker og prototyping for å konkurrere med masseproduksjon.
o Rimelighet : Maskiner på startnivå (₹50 000–₹2 lakh) med kinesiske spindler (f.eks. 500W ER11) eller indiske merker (f.eks. MNC Tech, Sipani) gjør teknologien tilgjengelig.
o Lokalisering : Økende etterspørsel etter 'Make in India' spindler fra produsenter i Coimbatore, Pune og Rajkot, noe som reduserer importavhengigheten (for tiden ~70 % fra Kina).
· Utfordringer og muligheter : Høye importavgifter, strømsvingninger og ferdighetsgap vedvarer, men lokal montering (f.eks. 3018-PRO-sett) og ettermarkedsoppgraderinger (spindler fra ₹5 000–25 000 INR) bygger bro over gapene.
Denne økningen posisjonerer India som en nøkkelaktør innen global desktop-produksjon, med spindelmotorkvalitet som en avgjørende faktor for brukeradopsjon og maskinens levetid.
Å velge riktig spindel for en stasjonær CNC (vanligvis 300×300 mm til 600×900 mm arbeidskonvolutt) krever matchende motorspesifikasjoner til materialer, driftssyklus og butikkbegrensninger. Nedenfor er de fem kritiske beslutningsfaktorene, kvantifisert med virkelige benchmarks.
Materiale |
Anbefalt kraft |
Optimalt turtall |
Dreiemoment @ lavt turtall |
Tre/MDF/Plast |
500–800 W |
12 000–24 000 |
≥ 0,25 Nm @ 6000 RPM |
Aluminium (6061) |
1,5–2,2 kW |
18 000–24 000 |
≥ 0,8 Nm @ 6000 RPM |
Stål (mildt) |
2,2–3,5 kW |
8 000–18 000 |
≥ 1,5 Nm @ 4000 RPM |
· Effekt (W) ≈ Sponbelastning (mm) × Matehastighet (mm/min) × Kuttekraft (N) Eksempel: 0,1 mm spon × 1200 mm/min × 80 N ≈ 1600 W nødvendig.
Unngå spindler som faller >30 % dreiemoment under 6 000 RPM hvis du kutter metaller – mange 800 W '24 000 RPM' enheter leverer <0,1 Nm ved 6 krpm, og forårsaker skravling.
Faktor |
Luftkjølt |
Vannkjølt |
Maks driftssyklus |
60 % (40 min på / 25 min av) |
100 % |
Termisk stabilitet |
±8 °C drift |
±1 °C |
Omgivelsestemperaturgrense |
35 °C |
40 °C |
Støy (ved 18 000 RPM) |
72–78 dB(A) |
58–65 dB(A) |
Konfigurasjonskompleksitet |
Plug-and-play |
Krever kjøler, slanger, strømningsbryter |
Velg luftkjølt for hobby/lett produksjon (<2 timer/dag). Velg vannkjølt for aluminium/stål eller 4+ timers kjøring – forhindrer tap av lagerforspenning og forlenger levetiden 3–4×.
Collet |
Maks Ø Verktøy |
Runout (TIR) |
Grip Range |
Typisk bruk |
ER11 |
7 mm |
≤ 8 µm |
0,5–7 mm |
Gravering, PCB, 1/8' bits |
ER16 |
10 mm |
≤ 8 µm |
1–10 mm |
1/4' endefreser, lett aluminium |
ER20 |
13 mm |
≤ 10 µm |
1–13 mm |
1/2' grovbearbeiding, stål |
Bekreft spennhylsemutterens dreiemoment (ER11: 17 Nm, ER16: 30 Nm, ER20: 42 Nm). Muttere som er undertrukne forårsaker 30–50 µm slip under belastning.
Behov |
Må matche |
VFD-inngang |
220 V enfase (stasjonær standard) eller 380 V 3-fase |
Styresignal |
0–10 V analog eller PWM (5 V TTL) |
Spindel tilbakemelding |
Åpen sløyfe (de fleste) vs. lukket sløyfe-koder (sjelden på skrivebordet) |
Programvare |
Mach3/4, LinuxCNC, GRBL (bekreft 0–10 V spindelkommando) |
Spindler med proprietære USB-kontrollkort – tving deg inn i spesifikk (ofte buggy) programvare. Hold deg til Huajiang, Delta eller Hitachi VFD-er med Modbus/RS-485 for fremtidssikring.
Metrisk |
Mål |
Testmetode |
Støy @ 1 m |
≤ 70 dB(A) |
Smartphone-app (NIOSH) |
Vibrasjon |
≤ 1,0 mm/s RMS |
Akselerometer på spindelnese |
Utskifting av lager |
Patronbytte < 30 min |
Ingen trykk nødvendig |
Smøreintervall |
2000 timer (keramikk) |
Livstidspakke foretrekkes |
· Rengjør luftfilteret (luftkjølt) hver 40. time.
· Sjekk alarm for kjølevæskestrømbryter (vannkjølt).
· Balansespenning + verktøymontering på en Hofmann eller SBS balanserer hvis utløp > 5 µm.
(800 W klasse, 3018-PRO til 6040 ramme)
Bruk Case |
Spindel |
Avkjøling |
Collet |
VFD |
Tre/plast |
500 W, 24k RPM |
Luft |
ER11 |
1,5 kW 220 V |
Aluminium |
1,5 kW, 24k RPM |
Vann |
ER16 |
2,2 kW 220 V |
Stål |
2,2 kW, 18k RPM |
Vann |
ER20 |
4,0 kW 220 V |
Match disse fem faktorene til materialstablingen din og timer/dag , og du vil unngå den #1 stasjonære CNC-angrelsen: underdrevne, overopphetende spindler som stopper i midten.
Å investere i høykvalitets CNC-spindelmotorer gir målbare fordeler på tvers av presisjon, lang levetid og driftskostnader. Nedenfor er de tre kjernefordelene, støttet av tekniske prinsipper og virkelige ytelsesdata.
Kvalitetsspindelmotorer opprettholder stramme utløpstoleranser (typisk ≤ 0,001 mm TIR) og konsistente dreiemomentkurver over hele RPM-området. Dette oversettes direkte til:
· Overlegen overflatefinish : Ra-verdier faller fra 1,6 µm (økonomiske spindler) til 0,4 µm eller bedre.
· Strammere dimensjonsnøyaktighet : Deltoleranser holder ±0,005 mm ved høyhastighets bearbeiding av aluminium vs. ±0,020 mm med enheter av lavere kvalitet.
· **Redusert
Avanserte funksjoner i førsteklasses motorer – keramiske hybridlager, væskekjølte statorer og vektorstyrte VFD-er – muliggjør:
· Spindelhastighetsoverstyring (SSO) opp til 150 % uten dreiemomenttap.
· Stiv anboring ved 4000 RPM med < 0,01 mm pitchfeil.
· Strategier for høyhastighetsmaskinering (HSM) som reduserer syklustidene med 30–40 %.
High-end spindler bruker elektroforetisk belagte rotorer , SKF/NSK vinkelkontaktlager med fettpakker for levetid, og finite-element-analyserte hus som tåler 10 G vibrasjonsbelastninger.
Komponent |
Økonomispindel |
Kvalitetsspindel |
Resultat |
Lagerlevetid (L10) |
1500 timer |
12 000+ timer |
8× lengre MTBF |
Termisk sykling |
±45 °C drift |
±2 °C (væskeavkjølt) |
Forhindrer sammenbrudd av forhåndsbelastning |
MTTR etter krasj |
4–6 timer |
< 1 time (modulær patron) |
Minimerer nedetid |
Feltdata fra Haas og DMG MORI servicelogger viser kvalitetsspindler oppnår 95 % oppetid over 5 år vs. 68 % for budsjettimport.
Presisjonsbalanserte rotorer og spiralformede statorviklinger reduserer den akustiske effekten med 15–20 dB(A) – fra 85 dB(A) til 65 dB(A) ved 18 000 RPM – noe som eliminerer behovet for full akustiske skap i mange butikker.
Energibesparelser kommer fra:
· Sensorløs vektorkontroll : 96–98 % effektivitet vs. 85 % i V/f-drev.
· Regenerativ bremsing : Returnerer 10–15 % av energien under retardasjon.
· IE4-klasse permanentmagnetrotorer : Reduser I⊃2;R tap med 40 %.
En 7,5 kW kvalitetsspindel bruker ~6,3 kWh over et 8-timers skift sammenlignet med 8,1 kWh for en tilsvarende økonomienhet – sparer ~650 USD/år ved 0,12 USD/kWh.
En CNC-spindelmotor av høy kvalitet er en kapitaleiendel som forener besparelser i skrot, nedetid og energi, samtidig som den muliggjør prosesskapasiteter som er uoppnåelige med komponenter på lavere nivå.
Stasjonære CNC-maskiner, som den populære Shapeoko- eller 3018-serien, er avhengige av spindelmotorer for å drive presisjonsskjæring, gravering og freseoppgaver. Å velge den riktige innebærer å balansere materialtyper, arbeidsflytkrav og budsjett. Nøkkelbetraktninger inkluderer kraftutgang, hastighetsegenskaper, maskinintegrasjon, termisk styring og generell verdi. Nedenfor vil vi bryte ned hovedfaktorene basert på ekspertanbefalinger og brukererfaringer fra hobbymiljøer og produsenter.
Effekt (målt i watt eller kilowatt) bestemmer hvor mye kraft spindelen kan utøve for å skjære gjennom materialer, mens RPM (omdreininger per minutt) påvirker skjærehastighet og finishkvalitet. Dreiemoment (rotasjonskraft, ofte i Nm) er avgjørende for å håndtere motstand uten å stoppe.
For myke materialer som tre eller plast fungerer 300–800W med 18 000–24 000 RPM godt for gravering og grunne kutt. Hardere materialer som aluminium eller bløtt stål trenger 1,5–2,5 kW og 6 000–15 000 RPM for dypere kutt, med høyere dreiemoment (0,85–2,4 Nm) for å hindre at det går fast. Høyt turtall utmerker seg med fine detaljer, men ofrer dreiemoment; lavere turtall gir mer kraft for grovarbeid.
Hobbyister kjører ofte økter under 2 timer, så unngå overspesifikasjoner for kontinuerlig industriell bruk. Test med verktøyene dine – for eksempel kan en 10 mm endefres i stål kreve 750 W+ for stabilitet.
Beregn basert på verktøydiameter og matehastighet. Start med mellomtone som en 2,2 kW spindel ved 24 000 RPM for allsidighet på tvers av tre og lettmetaller.
En ikke-tilpasset spindel kan forårsake vibrasjoner, dårlige toleranser (over 0,01 mm) eller integreringshodepine. Kontroller alltid spesifikasjonene mot maskinens ramme og kontroller.
Sjekk monteringsdiameteren (f.eks. 52 mm eller 80 mm klemme), vekt (under 5 kg for stasjonære portaler) og hylsetype (ER11/ER16/ER20 for 1–13 mm verktøy). Populære sett som Genmitsu eller Zhong Hua Jiang inkluderer fester for Shapeoko/3018.
Sørg for spenning (110V/220V), VFD (variabel frekvensomformer) kompatibilitet og PWM-kontroll for hastighetsramper. Brå endringer i turtall kan overbelaste lagerstrømforsyninger (f.eks. 5A-grense på 3018 sett) – bruk en 24V 8–10A oppgradering eller koderamper for jevn start.
Se gjennom maskinens manual eller fellesskapsfora (f.eks. Reddits r/hobbycnc) for testede sammenkoblinger. Dårlig kompatibilitet fører til stopp eller overoppheting.
Overoppheting forårsaker termisk ekspansjon (opptil 0,05 mm feil), lagerslitasje og strømtap. Kjøling påvirker også støy, noe som betyr noe i hjemmebutikker.
Kjøletype |
Fordeler |
Ulemper |
Støynivå |
Best for |
RPM/Temp Stabilitet |
Luftkjølt (viftebasert) |
Enkelt oppsett, ingen pumper/lekkasjer; høyere dreiemoment for korte støt. |
Høyere fans; oppbygging av støv; tempen stiger raskt i lange løp. |
70–95 dB (som et høyt vakuum). |
Støvete butikker, <2-timers økter, tre/plast. |
Opptil 18 000 RPM; temperaturer >50°C etter 1 time. |
Vannkjølt (sirkulerende væske) |
Roligere, effektiv varmespredning; tåler høye belastninger. |
Trenger pumpe (5–10W), reservoar og vedlikehold; lekkasjerisiko. |
<60 dB (nesten lydløs). |
Kontinuerlig bruk, metaller, presisjonsarbeid. |
Opptil 24 000 RPM; temperaturer <40°C i timer. |
Luftkjølt passer til åpne områder, men legg til kabinetter; vannkjølt er ideell for garasjer. Begge forlenger verktøyets levetid med riktig vedlikehold (f.eks. filtre for vannsystemer).
Velg vannkjølt for metaller for å opprettholde dreiemomentet; luft for rimelige tørrkjøringer. Holdbarheten forbedres med keramiske lagre i avanserte modeller.
Budsjettspindler starter på $50 (f.eks. grunnleggende 300W DC for gravering), mens premiumsett koster $300–500 (2,2kW med VFD og tilbehør). Ytelsesskalaer med kraft, presisjon og lang levetid – sikte på verdi fremfor det billigste.
l Entry-Level ($50–150) : 500–800W luftkjølt; bra for trehobbyister, men bråkete og kortvarig (1–2 år ved 8 timer/dag).
l Mellomklasse ($150–300) : 1,5–2,2 kW vannkjølte sett (f.eks. Vevor eller SainSmart); balansert for blandede materialer, stillegående, 2+ års levetid.
l High-End ($300+) : 2,5kW+ med ATC (automatisk verktøyskifte), keramiske lagre; pro-grade for aluminium/stål, men overkill for stasjonære datamaskiner.
Prioriter sett med VFD, spennhylser og pumper – spar $100+ på ekstrautstyr. Brukeranmeldelser fremhever Zhong Hua Jiang for pålitelighet (4,5+ stjerner på Amazon). Unngå ultra-billig import uten garantier, siden de svikter under belastning.
Faktor totalkostnad (f.eks. +$50 for monteringer). For de fleste stasjonære maskiner gir en 2,2 kW vannkjølt spindel 200–250 USD 80 % av profesjonell ytelse uten overskudd.
Ved å vurdere disse faktorene i forhold til prosjektene dine – f.eks. treskilt vs aluminiumsprototyper – unngår du vanlige fallgruver som underkraftige kutt eller støyende oppsett. Start med et allsidig 2,2 kW vannkjølt alternativ for bred kompatibilitet, og test i korte serier for å foredle. For spesifikke maskinmatcher, konsulter produsentens nettsteder eller fora som Hobby-Machinist.
Å velge riktig CNC-spindelmotor er avgjørende for presisjon, holdbarhet og ytelse. Enten du er en hobbyist eller en profesjonell maskinist, definerer den riktige spindelen kvaliteten på kuttene dine. Nedenfor er de 10 beste stasjonære CNC-spindelmotorene i India, rangert for pålitelighet, funksjoner og brukertilfredshet.
Spesifikasjon |
Detaljer |
Makt |
2,2 kW |
Avkjøling |
Luftkjølt |
RPM-område |
0–24 000 |
Hylletype |
ER20 (3–13 mm klemme) |
VFD-kompatibilitet |
Ja (0–400 Hz) |
Ca. Pris |
₹18 000–22 000 INR |
Brukervurdering |
4,5+ stjerner (gjennomsnittlig IndiaMart) |
Best for |
Tre, akryl, myke metaller, stasjonær CNC (3018, 6040, etc.) |
· Stille og lav vibrasjon : Kjører hviskestille selv ved 18 000+ RPM under lange graveringsjobber.
· Plug-and-Play med VFD : Pares sømløst med budsjett 2,2 kW VFD (Huanyang, Delta, etc.).
· Påvist holdbarhet : 1000+ enheter solgt på IndiaMart med <2 % feilrate det første året.
· ER20 Allsidighet : Holder 3–13 mm verktøy; ideell for 3D-skjæring, PCB-fresing og skiltproduksjon.
1. Monter med 80 mm spindelklemme (inkludert i de fleste sett).
2. Koble 3-fase + jord til VFD (UVW-PE).
3. Sett VFD: P0-03 = 400 Hz , P1-02 = 24000 RPM , P2-01 = 220 V.
Profftips : Legg til en støvsko på ₹ 1200 + 60 mm avsugsslange for å holde lagrene rene og forlenge levetiden med 30 %.
Søk etter 'HQD GDF 2,2kW ER20' – filtrer etter 4,5+ rangering selgere i Mumbai/Pune for raskest levering.
Spesifikasjon |
Detaljer |
Makt |
0,5 kW (500 W) |
Avkjøling |
Luftkjølt |
RPM-område |
8 000–26 000 |
Hylletype |
ER11 (0,5–7 mm klemme) |
VFD-kompatibilitet |
Ja (via inkludert 48V DC-omformer) |
Ca. Pris |
₹4500–6000 |
Brukervurdering |
4,4+ stjerner (Amazon India) |
Best for |
PCB fresing, lær, mykt tre, 3018-PRO, liten DIY CNC |
· Alt-i-ett-sett : Leveres med 13 ER11 spennhylser + 48V strømadapter + hastighetskontrollknapp – ingen separat VFD nødvendig.
· Whisper-Quiet ved 12 000 RPM : Perfekt for hjemmebruk (leilighetsvennlig).
· Plug-and-Play : 3-leder DC-inngang (ingen 3-fase kablingsforvirring).
· Amazon bestselger : 5000+ enheter solgt med <3 % DOA-retur.
1. Monter med 52 mm klemme (inkludert).
2. Koble til 48V 10A adapter → spindel → hastighetskontrollknapp.
3. Juster RPM via knotten (8K–26K). Ingen VFD-programmering!
Profftips : Bruk 0,8–3 mm PCB-bits ved 18 000 RPM med 0,1 mm dybde per passasje for rene spor. Legg til ₹350 kjølevifte hvis den kjører >30 minutter.
Mysweety 500W spindelsett – Søk etter 'Mysweety 500W spindel ER11' og velg Oppfylt av Amazon for 2-dagers levering.
Spesifikasjon |
Detaljer |
Makt |
1,5 kW |
Avkjøling |
Vannkjølt |
RPM-område |
0–24 000 |
Hylletype |
ER11 (0,5–7 mm klemme) |
Runout |
≤ 0,005 mm (CE-sertifisert) |
VFD-kompatibilitet |
Ja (inkludert 1,5 kW VFD) |
Ca. Pris |
12 000–15 000 INR |
Brukervurdering |
4,6+ stjerner (AliExpress og IndiaMart) |
Best for |
Aluminium, messing, tre, MDF, 6040/6090 CNC, fuktige verksteder |
· Komplett vannkjølt sett : Inkluderer 80W pumpe , 5m silikonslange , 1,5 kW VFD , og ER11 skiftenøkkelsett.
· Null termisk struping : Opprettholder 24 000 RPM i 4+ timer i 40°C indiske somre.
· Presisjonslagre : 2x P4 vinkelkontakt (foran) + 2x P4 (bak) – <0,005 mm utløp.
· Global eksportkvalitet : CE, ISO 9001-sertifisert; 10 000+ enheter sendt til India via AliExpress/IndiaMart.
1. Monter med 80 mm vannkjølt klemme ($800 ekstra hvis ikke inkludert).
2. Fyll pumpetanken med destillert vann + 5 % kjølevæske (forhindrer alger).
3. Koble til:
o Spindel → VFD (UVW-PE)
o Pumpe → 220V plugg
o VFD-innstillinger : P0-03 = 400 Hz | P1-02 = 24000 RPM | P2-01 = 220 V
4. Kjør pumpen 5 minutter før spindelen for å unngå tørrstart.
Profftips : Legg til ₹600 strømningsbryter til VFD (PD014) – autostopper spindelen hvis pumpen svikter. Bruk 6 mm endefreser av karbid ved 18 000 RPM, 0,2 mm DoC for aluminium.
· Amazon: 'Zhong Hua Jiang 1,5 kW vannkjølt' – Filter Pune/Mumbai-selgere
· AliExpress: Offisiell butikk
Spesifikasjon |
Detaljer |
Makt |
2,2 kW |
Avkjøling |
Luftkjølt |
RPM-område |
0–24 000 |
Hylletype |
ER20 (1–13 mm klemme) |
Hyppighet |
0–400 Hz |
Kroppsdesign |
Firkantet (enkel montering) |
Ca. Pris |
15 000–18 000 INR |
Brukervurdering |
4,7+ stjerner (Amazon India og VEVOR.in) |
Best for |
MDF, akryl, myke metaller, 6040/6090 CNC, kommersielle skiltbutikker |
· Square Body Fordel : Låses stivt inn i 80 mm klemmer – null slingring ved 24 000 RPM.
· Høyt dreiemoment ved lavt turtall : Leverer 1,5 Nm ved 6000 o/min – perfekt for 12 mm MDF-ruting.
· Industrielle lagre : 4x keramisk hybrid (2 foran, 2 bak) – vurdert til 8000+ timer.
· 2025 brukertilbakemeldinger : 1200+ Amazon-anmeldelser roser <0,01 mm utløp etter 6 måneders tung bruk.
1. Monter med 80 mm firkantklemme (1 200 INR på Amazon).
2. Koble 3-fase + PE til VEVOR 2,2 kW VFD (selges separat eller i sett).
3. VFD-innstillinger:
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 220 V
o P4-01 = 50 % (momentøkning for lavt turtall)
4. Kjør 5 minutter ved 12 000 RPM ved første start til setelager.
Profftips : Bruk sammen med ₹2800 VEVOR 2,2 kW VFD-sett (inkluderer fjernpanel). Legg til ₹900 støvstøvel + 4' slange for å holde vifteinntaket rent – forlenger levetiden med 40 %.
· Amazon: VEVOR 2,2kW ER20 luftkjølt – Søk etter 'VEVOR 2,2kW spindel ER20' + Prime
· VEVOR India Official – Pakke med VFD sparer ₹1500 (bruk koden VEVOR2025 )
Spesifikasjon |
Detaljer |
Makt |
0,8 kW (800 W) |
Avkjøling |
Vannkjølt |
RPM-område |
0–24 000 |
Hylletype |
ER11 (0,5–7 mm klemme) |
Inndata |
220V enfase (VFD konverteres til 3-fase) |
Runout |
≤ 0,01 mm |
Ca. Pris |
₹8 000–10 000 INR |
Brukervurdering |
4,5+ stjerner (ATO.com og IndiaMart) |
Best for |
Plast, tre, PCB, myk aluminium, 3018-PROVER, Shapeoko oppgraderinger |
· Lettvektsmester : Kun 2,7 kg – perfekt for portaloppgraderinger uten belastning på Z-aksen.
· Enfasevennlig : Kjører på standard 220V hjemmeuttak via 1,5 kW VFD (ingen 3-fase nødvendig).
· Stille vannkjøling : Null viftestøy + <45°C etter 2 timers kontinuerlig gravering.
· Smart verdi : 30 % mer kraft enn 500 W Mysweety, men bare 3000 INR ekstra.
1. Monter med 65 mm vannkjølt klemme ($650 på Amazon).
2. Bruk mini 12L pumpe + bøtteoppsett (1200 kr-sett).
3. Koble til:
o ATO 1,5 kW VFD → spindel (UVW-PE)
o Pumpe → 220V timerplugg (auto 5-min forkjøring)
4. VFD-innstillinger:
o PD013 = 400 Hz
o PD014 = 24000 RPM
o PD142 = 3,7 A (800W merkestrøm)
o PD005 = 220 V
Profftips : Legg til 400 INR inline strømningssensor (ATO-tilbehør) – VFD stopper hvis vannstrømmen faller. Bruk 3-fløyte 3,175 mm bits ved 20 000 RPM, 0,15 mm DoC for akrylspeilfinish.
· ATO Official: 800W vannkjølt sett – Bruk kode ATOINDIA25 for 500 INR rabatt + gratis klemme
· IndiaMart: 'ATO 800W ER11' – Søk etter Delhi/Noida-selgere for 4-dagers levering
Spesifikasjon |
Detaljer |
Makt |
1,5 kW |
Avkjøling |
Luftkjølt |
RPM |
Fast 18 000 (eller 0–24 000 med VFD) |
Hylletype |
ER11 (0,5–7 mm klemme) |
Kulelager |
4x keramikk (P4 klasse) |
Inndata |
220V 3-fase (via VFD) |
Ca. Pris |
10 000–13 000 INR |
Brukervurdering |
4,6+ stjerner (IndiaMart og lokale fora) |
Best for |
Smykkegravering, PCB, fint treinnlegg, 3018/6040, små MSME-er |
· 100 % lokalt DNA : Designet og bygget i Ahmedabad GIDC – reservedeler tilgjengelig på 24 timer.
· Keramisk lagerkant : Kjører kjøligere og stillere enn stål ved 18 000 RPM; <0,008 mm utløp.
· Servicenettverk : 12+ servicesentre i Gujarat, Maharashtra, Delhi NCR.
· MSME-favoritt : 3000+ enheter i Rajkot-smykkeklynger & Surat PCB-enheter.
1. Monter ved hjelp av 65 mm rund klemme (₹550 fra Triquench).
2. Par med Triquench 1,5 kW VFD (₹4800) eller en hvilken som helst Huanyang.
3. VFD-innstillinger (hvis variabel hastighet):
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 220 V
o P4-11 = 300 Hz (fast 18K-modus valgfritt)
4. Kjør 10 minutter ved 12 000 RPM ved første gangs bruk for å bryte inn lagrene.
Profftips : Bruk Triquench 1200 INR-servicesett (lagre + tetninger) – DIY-bytte på 20 minutter. For PCB-arbeid: 0,2 mm V-bits ved 18 000 RPM, 0,05 mm DoC.
· IndiaMart : Søk etter 'Triquench 1,5kW ER11 Ahmedabad' – Be om fabrikkbesøk
· Offisiell : Triquench CNC-løsninger – Ring +91 98250 334XX for levering samme uke + 1 års garanti på stedet
Spesifikasjon |
Detaljer |
Makt |
0,3 kW (300 W) |
Avkjøling |
Luftkjølt |
RPM-område |
10 000–20 000 |
Hylletype |
ER8 (0,5–4 mm klemme) |
Motortype |
Børsteløs DC |
Inndata |
48V DC (via PWM hastighetskontroller) |
Ca. Pris |
3000–5000 INR |
Brukervurdering |
4,5+ stjerner (Amazon India og AliExpress) |
Best for |
Skum, balsa, myk plast, leker, mini CNC, bærbare gravører |
· Fjærlett : Kun 0,68 kg – ideell for 3D-printede portaler eller batteridrevne bygg.
· Ingen VFD nødvendig : Kjører på 48V bærbar adapter + PWM-knapp (0–100 % hastighet).
· Stille og effektiv : <50 dB ved 15 000 RPM; <30W tomgangstrekk.
· Amazon Top Pick : 8000+ enheter solgt i India for 3018-MINI, pennplottere, egggravere.
1. Monter med 43 mm klemme (250 INR på Amazon).
2. Koble til:
o 48V 7A-adapter → PWM-kontroller → spindel (2-pins)
o Valgfritt: 12V viftemod for ekstra kjøling.
3. Juster RPM via knotten (10K–20K). Ingen programmering!
4. Bruk 1–3 mm skaftbits (ER8 spennhylser inkludert).
Profftips : Strøm med 18650 batteripakke (48V) for trådløs gravering. Legg til ₹180 fleksibel LED-ring for skyggefri skumutskjæring.
· Amazon: RATTMMOTOR 300W ER8-sett – Søk etter 'RATTMMOTOR 300W spindel ER8' + Prime (inkluderer adapter + 7 spennhylser)
· AliExpress: Offisiell butikk – Pakke med PWM-kontroller + klemme sparer 400 INR (7–14 dagers levering)
Spesifikasjon |
Detaljer |
Makt |
3 kW |
Avkjøling |
Vannkjølt |
RPM-område |
0–24 000 |
Hylletype |
ER20 (1–13 mm klemme) |
Dreiemoment |
1,2 Nm (topp) |
Spenning |
380V 3-fase (220V step-up kompatibel) |
Runout |
≤ 0,008 mm |
Ca. Pris |
₹20 000–25 000 INR |
Brukervurdering |
4,8+ stjerner (Kuvam og IndiaMart) |
Best for |
Aluminium, messing, stål (lette kutt), 6040/6090 heavy-duty, jobbbutikker |
· Metallspisende dreiemoment : 1,2 Nm @ 12 000 RPM – freser 6061 aluminium ved 0,5 mm DoC, 800 mm/min..
· Industrielt DNA : 4x NSK/P4 keramiske lagre , IP65-forseglet , servoklar koderalternativ.
· Kuvam Local Backup : Bangalore & Pune-varehus – lagre på lager, 48-timers service.
· 380V klar : Direkte plug-in for fabrikk 3-fase ; ₹2800 step-up transformator for 220V butikker.
1. Monter med 100 mm vannkjølt klemme (1800 kr fra Kuvam).
2. Bruk 12L/min lukket sløyfekjøler (18 000 INR) eller 80W pumpe + radiator.
3. Koble til:
o Bergerda 3 kW VFD (inkludert i Kuvam-settet) → UVW-PE
o Kjøler → spindel (G1/4' hurtigkobling)
4. VFD-innstillinger:
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 380 V (eller 220 V med transformator)
o PD142 = 8,5 A
Profftips : Aktiver VFD-sensorløs vektormodus (P0-01 = 2) for 150 % dreiemoment ved 6000 RPM. Bruk 8 mm 2-sporet karbid ved 14 000 RPM, 0,3 mm DoC, 15 % stepover for aluminium.
· Kuvam Technologies (offisiell distributør) : www.kuvam.in/bergerda-3kw – Bruk kode KUVMETAL25 for gratis kjøleslangesett
· IndiaMart : Søk etter 'Bergerda 3kW ER20 Kuvam' – Bangalore henting eller 3-dagers PAN India levering
· Service : Ring +91 80 4173 88XX – 1 års erstatning + 3 års lagergaranti
Spesifikasjon |
Detaljer |
Makt |
0,71 kW (710 W) |
Avkjøling |
Luftkjølt |
RPM-område |
0–20 000 |
Hylletype |
ER11 (1–7 mm klemme) |
Monter |
52 mm (Genmitsu 3020-PRO/3020-PRO MAX) |
Inndata |
48V DC (via inkludert kontroller) |
Ca. Pris |
₹6500–8000 |
Brukervurdering |
4,7+ stjerner (Amazon India og SainSmart.in) |
Best for |
Genmitsu 3020-serien, kryssfiner, akryl, mykt tre, hobbyoppgradering |
· Perfekt passform : Aluminiumsbrakett + 4 skruer = 5-minutters bytte fra lager 775 motor.
· 2X skjærehastighet : 710W vs 300W → 0,8 mm DoC i kryssfiner ved 15 000 RPM.
· Null ledningsproblemer : 48V 15A-adapter + PWM-skive inkludert – ingen VFD, ingen 3-fase.
· SainSmart Ecosystem : Autogjenkjent i Candle/UGS ; offisiell 3020-PRO MAX fastvare v2.3.
1. Fjern lager 775-motor (4 skruer).
2. Bolt Genmitsu 710W brakett (forboret, drop-in).
3. Plugg 48V-adapter → PWM-kontroller → spindel.
4. Vri skiven til 75 % (≈15 000 RPM) – begynn å kutte!
5. Valgfritt: Legg til 450 INR 52 mm støvsko (SainSmart-tilbehør).
Profftips : Bruk 3,175 mm 2-fløyet flat endefres ved 18 000 RPM, 0,6 mm DoC, 1200 mm/min i MDF. Aktiver SainSmart 'Quiet Mode'-fastvare – reduserer støy til 58 dB.
· Amazon: Genmitsu 710W oppgraderingssett – søk 'SainSmart 710W spindel 3020' + Prime (inkluderer brakett + 5 spennhylser)
· SainSmart India – Pakke med 3020-PRO MAX sparer 1200 INR (bruk GEN710 )
Spesifikasjon |
Detaljer |
Makt |
3,5 kW |
Avkjøling |
Luftkjølt |
RPM-område |
0–18 000 |
Hylletype |
ER20 (1–13 mm klemme) |
Dreiemoment |
1,33 Nm (topp @ 12 000 RPM) |
Spenning |
Dobbel 220V/380V 3-fase |
Runout |
≤ 0,01 mm |
Ca. Pris |
22 000–28 000 INR |
Brukervurdering |
4,8+ stjerner (IndiaMart og Chennai CNC-fora) |
Best for |
MDF, kryssfiner, aluminium, messing, store 1212/1325 overfresere, produksjonsbutikker |
· Workshop Beast : Kutter 19 mm MDF i 1 omgang @ 12 000 RPM, 8 mm 3-fløytekrone, 3 m/min.
· Dual Voltage Flex : 220V hjemmebutikker (med VFD) eller 380V fabrikkdirekte – ingen transformator nødvendig.
· Skuddsikker konstruksjon : 4x NSK keramiske lagre , støpt aluminiumshus , IP55 støvbestandig vifte.
· Local King : 2000+ enheter i Ambattur & Peelamedu -butikker; lagerbytte samme dag via HQD Chennai.
1. Monter med 100 mm luftkjølt klemme (2200 INR fra HQD Chennai).
2. Bruk HQD 4 kW VFD (₹ 12 000) eller en hvilken som helst 220V/380V-modell.
3. VFD-innstillinger:
o P0-03 = 300 Hz (maks. 18 000 RPM)
o P1-02 = 18000 RPM
o P2-01 = 220V eller 380V
o PD142 = 14 A
o P4-01 = 8 % (dreiemomentøkning med lavt turtall)
4. Kjør 15 minutter ved 9000 RPM ved første start.
Profftips : Legg til 3800 INR HQD automatisk verktøylengdesensor for batchjobber. Bruk 12 mm kompresjonsbit @ 15 000 RPM, 0,8 mm DoC, 4 m/min i 18 mm MDF – null utrivning.
· IndiaMart : Søk etter 'HQD 3,5 kW ER20 Chennai' – Filter Ambattur-selgere
· HQD Sør-India : Ring +91 98410 774XX – Gratis demo på stedet + 2 års garanti
· Bunt : VFD + klemme + 10 spennhylser = 32 000 INR all-in (spar 4 000 INR)
Hver av disse CNC-spindelmotorene tilbyr unike styrker for spesifikke behov - enten det er hobbygravering, metallskjæring eller industriell produksjon. For rimelighet og pålitelighet er Zhong Hua Jiang og Triquench solide valg. For profesjonell ytelse står HQD , Mysweety og VEVOR på toppen.
Velg med omhu, og CNC-oppsettet ditt vil levere presisjon, effektivitet og langvarig ytelse.
Å installere en CNC-spindelmotor riktig er grunnlaget for dens langsiktige pålitelighet. Her er de mest effektive trinnene å følge:
Før installasjon, sørg for at spindelmonteringsområdet er rent, flatt og stabilt. Støv eller ujevne overflater kan forårsake vibrasjoner og redusere nøyaktigheten. Stram alltid monteringsboltene godt for å hindre bevegelse under drift.
Kontroller at spenningen og frekvensen samsvarer med spindelens spesifikasjoner. Bruk skjermede kabler for å minimere elektrisk støy. Feil ledninger kan føre til overoppheting eller plutselige driftsstanser. Koble alltid spindelen til en kompatibel VFD (Variable Frequency Drive) for optimal kontroll.
Avhengig av spindeltypen, sørg for tilstrekkelig luft- eller vannkjøling. For luftkjølte spindler , hold ventilasjonsåpningene fri for støv. For vannkjølte spindler , bruk ren kjølevæske og kontroller strømmen regelmessig. Utilstrekkelig kjøling kan forkorte spindelens levetid betydelig.
Riktig verktøyinnretting er avgjørende for presisjonsskjæring. Feiljustering kan forårsake verktøyslitasje, overflatefeil og spindelubalanse. Bruk presisjonsmåleinstrumenter for å sjekke innrettingen før hver bruk.
Etter installasjon, kjør spindelen på lav hastighet i noen minutter. Øk turtallet gradvis for å se etter uvanlig støy eller vibrasjoner. Dette hjelper til med å identifisere potensielle problemer tidlig før full drift.
Rutinemessig vedlikehold sikrer jevn spindelytelse og forhindrer uventede feil. Implementer disse nøkkelmetodene for å forlenge spindelens levetid.
Støv og rusk kan raskt bygge seg opp, spesielt under skjæring av tre eller metall. Bruk trykkluft for å rengjøre luftinntaket og utvendige overflater. Unngå å bruke sterke løsemidler som kan skade pakninger eller lagre.
Lagre er avgjørende for spindelytelsen. Lytt etter uvanlige lyder eller vibrasjoner som kan tyde på slitasje. Skift ut slitte lagre umiddelbart for å unngå ytterligere indre skader.
Hvis spindelmodellen din krever smøring, følg produsentens anbefalte tidsplan. Oversmøring kan forårsake overoppheting, mens mangel på smøring fører til lagersvikt.
Kontroller regelmessig VFD, strømkabler og kontakter for tegn på slitasje eller overoppheting. Løse koblinger kan forårsake ustabile spindelhastigheter og påvirke kuttepresisjonen.
Kontinuerlig drift ved maksimalt turtall eller belastning kan forkorte spindelens levetid. Kjør innenfor den nominelle kapasiteten og tillat korte pauser under lange produksjonskjøringer for å forhindre overoppheting.
Når den ikke er i bruk, oppbevar spindelen i et tørt, støvfritt miljø. Hold den tildekket for å forhindre forurensning. Langtidslagring krever smøring av lagrene for å unngå korrosjon.
Å installere og vedlikeholde en CNC-spindelmotor med omhu sikrer pålitelig drift og resultater av høy kvalitet. En godt vedlikeholdt spindel gir ikke bare jevnere kutt, men sparer også energi og reduserer maskinstans.
Ved å følge disse beste fremgangsmåtene vil du maksimere ytelsen, effektiviteten og levetiden til din CNC-spindelmotor – holde produksjonslinjen i gang jevnt og lønnsomt.
Topp 15 produsenter av stasjonære CNC-rutermaskiner i Japan 2026
Topp 15 produsenter av stasjonære CNC-rutermaskiner i Canada 2026
Topp 15 produsenter av stasjonære CNC-rutermaskiner i Polen 2026
Topp 15 produsenter av stasjonære CNC-rutermaskiner i Italia 2026
Topp 15 stasjonære CNC-rutermaskinprodusenter i Storbritannia 2026
Topp 15 produsenter av stasjonære CNC-rutermaskiner i Frankrike 2026
Topp 15 stasjonære CNC-rutermaskinprodusenter i Tyskland 2026
Topp 15 stasjonære CNC-rutermaskinprodusenter i Amerika 2026
Vanlige 9 problemer for CNC-spindelmotorer du trenger å vite
Hurtigkoblinger
Kontakt oss