Visninger: 0 Forfatter: Webstedsredaktør Udgivelsestid: 24-10-2025 Oprindelse: websted

En CNC-spindelmotor er den roterende kernekomponent i en Computer Numerical Control (CNC) maskine, der driver skæreværktøjet (såsom en endefræser, bor eller fræser) ved høje hastigheder for at fjerne materiale fra et emne. Den konverterer elektrisk energi til mekanisk rotation, typisk fra 8.000 til 30.000 RPM eller mere, afhængigt af applikationen. Nøglefunktioner omfatter:
· Effektværdi : Målt i watt (W) eller hestekræfter (HK), f.eks. 500W til 2,2kW for stationære modeller.
· Køletyper : Luftkølet (enklere, ventilatorbaseret) eller vandkølet (støjsvage, bedre til langvarig brug).
· Kontrol : Bruger ofte ER-spændetange til værktøjsholder og integreres med VFD'er (Variable Frequency Drives) eller børsteløse DC-controllere til præcis hastighedsjustering.
· Typer : Spindelmotorer kan være AC-induktion, børsteløs DC eller servo-baserede, hvor børsteløs DC er populær i stationære CNC'er for effektivitet og lav vedligeholdelse.
I modsætning til standardmotorer er CNC-spindler designet til højt drejningsmoment ved variabel hastighed, vibrationsmodstand og udløbsnøjagtighed (typisk <0,01 mm) for at sikre præcisionsbearbejdning.
I stationære CNC-maskiner – kompakte systemer til hobbyfolk, prototyping og småskalaproduktion – er spindelmotoren den mest kritiske komponent, der bestemmer ydeevne, alsidighed og outputkvalitet. Her er hvorfor:
· Præcision og finishkvalitet : Spindler med høje omdrejninger pr. minut med lavt udløb muliggør fine snit i materialer som træ, akryl, aluminium og bløde metaller, hvilket reducerer værktøjsmærker og behov for efterbehandling.
· Materiale alsidighed : En kraftig spindel (f.eks. 1,5 kW+) gør det muligt at skifte mellem blødt træ (lavt omdrejningstal, højt drejningsmoment) og metaller (højt omdrejningstal, afbalancerede tilspændingshastigheder), hvilket udvider projektets omfang.
· Effektivitet og produktivitet : Variabel hastighedskontrol via PWM eller 0–10V-signaler minimerer værktøjsslid, forhindrer overophedning og understøtter hurtigere cyklustider – afgørende for desktop-brugere med begrænset arbejdsplads.
· Omkostningseffektivitet : Opgradering af en spindel (f.eks. fra 300W til 800W) kan omdanne en grundlæggende overfræserbaseret CNC til en dygtig fræsemaskine uden at erstatte hele systemet.
· Støj og sikkerhed : Vandkølede spindler fungerer mere støjsvage (<70dB) end luftkølede, hvilket gør dem velegnede til hjemmegarage eller fællesværksteder.
Uden en pålidelig spindel er stationære CNC'er begrænset til let gravering eller bløde materialer, hvilket understreger dens rolle som maskinens 'hjerte'.
Indiens desktop CNC-marked oplever hurtig vækst, drevet af Maker Movement, opstarts-økosystem og overkommelig fremstillingsdemokratisering. Nøgletrends omfatter:
· Markedsstørrelse og prognoser : Værdsat til ~₹500–800 crore i 2023, forventes hobby- og småvirksomhedssegmentet at vokse med 15–20 % CAGR gennem 2030, drevet af e-handelsplatforme som Amazon India, Flipkart og specialbutikker (f.eks. Think3D, Robuin).
· Drivere :
o Uddannelse og færdighedsudvikling : Initiativer som Atal Tinkering Labs og IIT/NIT fab labs fremmer CNC-færdigheder blandt studerende.
o MSME Boom : Over 6 crore mikrovirksomheder anvender desktop CNC'er til tilpasset skiltning, smykker og prototyper for at konkurrere med masseproduktion.
o Overkommelige priser : Entry-level maskiner (₹50.000–₹2 lakh) med kinesiske spindler (f.eks. 500W ER11) eller indiske mærker (f.eks. MNC Tech, Sipani) gør teknologi tilgængelig.
o Lokalisering : Stigende efterspørgsel efter 'Make in India'-spindler fra producenter i Coimbatore, Pune og Rajkot, hvilket reducerer importafhængigheden (i øjeblikket ~70 % fra Kina).
· Udfordringer og muligheder : Høje importafgifter, strømudsving og kvalifikationsgab fortsætter, men lokal montering (f.eks. 3018-PRO-sæt) og eftermarkedsopgraderinger (spindler fra 5.000 INR–25.000 INR) bygger bro over hullerne.
Denne stigning positionerer Indien som en nøglespiller inden for global desktop-fremstilling, hvor spindelmotorkvalitet er en afgørende faktor for brugeradoption og maskinernes levetid.
At vælge den rigtige spindel til en stationær CNC (typisk 300×300 mm til 600×900 mm arbejdskonvolut) kræver matchende motorspecifikationer til dine materialer, driftscyklus og butiksbegrænsninger. Nedenfor er de fem kritiske beslutningsfaktorer, kvantificeret med virkelige benchmarks.
Materiale |
Anbefalet effekt |
Optimalt omdrejningstal |
Moment @ Lavt omdrejningstal |
Træ/MDF/Plast |
500-800 W |
12.000–24.000 |
≥ 0,25 Nm @ 6.000 RPM |
Aluminium (6061) |
1,5-2,2 kW |
18.000–24.000 |
≥ 0,8 Nm @ 6.000 RPM |
Stål (mildt) |
2,2-3,5 kW |
8.000-18.000 |
≥ 1,5 Nm @ 4.000 RPM |
· Effekt (W) ≈ Spånbelastning (mm) × Tilspænding (mm/min) × Skærekraft (N) Eksempel: 0,1 mm spån × 1.200 mm/min × 80 N ≈ 1.600 W nødvendig.
Undgå spindler, der falder >30 % drejningsmoment under 6.000 RPM, hvis du skærer i metaller – mange 800 W '24.000 RPM' enheder leverer <0,1 Nm ved 6 krpm, hvilket forårsager skravling.
Faktor |
Luftkølet |
Vandkølet |
Max arbejdscyklus |
60 % (40 min tændt / 25 min slukket) |
100 % |
Termisk stabilitet |
±8 °C afdrift |
±1 °C |
Grænse for omgivende temperatur |
35 °C |
40 °C |
Støj (ved 18.000 RPM) |
72–78 dB(A) |
58–65 dB(A) |
Opsætningskompleksitet |
Plug-and-play |
Kræver køler, slanger, flowkontakt |
Vælg luftkølet til hobby/let produktion (<2 timer/dag). Vælg vandkølet til aluminium/stål eller 4+ timers kørsel – forhindrer tab af lejeforspænding og forlænger levetiden 3–4×.
Collet |
Max Ø Værktøj |
Runout (TIR) |
Grip rækkevidde |
Typisk brug |
ER11 |
7 mm |
≤ 8 µm |
0,5-7 mm |
Gravering, PCB, 1/8' bits |
ER16 |
10 mm |
≤ 8 µm |
1-10 mm |
1/4' pindfræsere, let aluminium |
ER20 |
13 mm |
≤ 10 µm |
1-13 mm |
1/2' skrub, stål |
Bekræft spændespændemøtrikkens drejningsmoment (ER11: 17 Nm, ER16: 30 Nm, ER20: 42 Nm). Underspændte møtrikker forårsager 30–50 µm slip under belastning.
Krav |
Skal matche |
VFD-indgang |
220 V enfaset (desktop standard) eller 380 V 3-faset |
Styresignal |
0–10 V analog eller PWM (5 V TTL) |
Spindel feedback |
Open-loop (de fleste) vs. lukket-loop encoder (sjælden på desktop) |
Software |
Mach3/4, LinuxCNC, GRBL (bekræft 0–10 V spindelkommando) |
Spindler med proprietære USB-kontrolkort – tving dig ind i specifik (ofte buggy) software. Hold dig til Huajiang, Delta eller Hitachi VFD'er med Modbus/RS-485 for fremtidssikring.
Metrisk |
Mål |
Testmetode |
Støj @ 1 m |
≤ 70 dB(A) |
Smartphone app (NIOSH) |
Vibration |
≤ 1,0 mm/s RMS |
Accelerometer på spindelnæse |
Udskiftning af lejer |
Patronskift < 30 min |
Der kræves ingen tryk |
Smøreinterval |
2.000 timer (keramik) |
Livstidspakke foretrækkes |
· Rengør luftfilteret (luftkølet) hver 40. time.
· Kontroller alarmen for kølevæskeflowkontakten (vandkølet).
· Balancering + værktøjssamling på en Hofmann eller SBS balancer, hvis udløb > 5 µm.
(800 W klasse, 3018-PRO til 6040 ramme)
Use Case |
Spindel |
Køling |
Collet |
VFD |
Træ/plast |
500 W, 24k RPM |
Luft |
ER11 |
1,5 kW 220 V |
Aluminium |
1,5 kW, 24k RPM |
Vand |
ER16 |
2,2 kW 220 V |
Stål |
2,2 kW, 18k RPM |
Vand |
ER20 |
4,0 kW 220 V |
Match disse fem faktorer til din materialeopbygning og timer/dag , og du vil undgå den #1 desktop CNC fortrydelse: underdrevne, overophedede spindler, der går i stå midtvejs.
Investering i højkvalitets CNC-spindelmotorer giver målbare fordele på tværs af præcision, levetid og driftsomkostninger. Nedenfor er de tre kernefordele, understøttet af tekniske principper og ydelsesdata fra den virkelige verden.
Kvalitetsspindelmotorer opretholder stramme udløbstolerancer (typisk ≤ 0,001 mm TIR) og konsistente drejningsmomentkurver over hele RPM-området. Dette oversættes direkte til:
· Overlegen overfladefinish : Ra-værdier falder fra 1,6 µm (økonomiske spindler) til 0,4 µm eller bedre.
· Snævrere dimensionsnøjagtighed : Deltolerancer holder ±0,005 mm ved højhastighedsbearbejdning af aluminium i forhold til ±0,020 mm med enheder af lavere kvalitet.
· **Reduceret
Avancerede funktioner i premiummotorer – keramiske hybridlejer, væskekølede statorer og vektorstyrede VFD'er – muliggør:
· Spindelhastighedstilsidesættelse (SSO) op til 150 % uden drejningsmomenttab.
· Stiv anboring ved 4.000 RPM med < 0,01 mm stigningsfejl.
· High-speed machining (HSM) strategier, der reducerer cyklustider med 30–40 %.
Avancerede spindler bruger elektroforetisk belagte rotorer , SKF/NSK vinkelkontaktlejer med levetidsfedtpakker og finite-element-analyserede huse, der modstår 10 G vibrationsbelastninger.
Komponent |
Økonomispindel |
Kvalitetsspindel |
Resultat |
Lejelevetid (L10) |
1.500 timer |
12.000+ timer |
8× længere MTBF |
Termisk cykling |
±45 °C afdrift |
±2 °C (væskeafkølet) |
Forhindrer preload-kollaps |
MTTR efter nedbrud |
4-6 timer |
< 1 time (modulær patron) |
Minimerer nedetid |
Feltdata fra Haas og DMG MORI servicelogs viser, at kvalitetsspindler opnår 95 % oppetid over 5 år mod 68 % for budgetimport.
Præcisionsafbalancerede rotorer og spiralformede statorviklinger reducerer det akustiske output med 15-20 dB(A) - fra 85 dB(A) til 65 dB(A) ved 18.000 RPM - hvilket eliminerer behovet for fulde akustiske kabinetter i mange butikker.
Energibesparelser kommer fra:
· Sensorløs vektorstyring : 96–98 % effektivitet vs. 85 % i V/f-drev.
· Regenerativ bremsning : Returnerer 10–15 % af energien under deceleration.
· IE4-klasse permanentmagnetrotorer : Reducer I⊃2;R tab med 40 %.
En 7,5 kW kvalitetsspindel forbruger ~6,3 kWh over et 8-timers skift sammenlignet med 8,1 kWh for en tilsvarende økonomienhed – sparer ~650 USD/år ved 0,12 USD/kWh.
En kvalitets CNC-spindelmotor er et kapitalaktiv, der forener besparelser i skrot, nedetid og energi, samtidig med at det muliggør proceskapaciteter, der er uopnåelige med komponenter på lavere niveau.
Desktop CNC-maskiner, som den populære Shapeoko- eller 3018-serie, er afhængige af spindelmotorer til at udføre præcisionsskæring, gravering og fræseopgaver. At vælge den rigtige involverer afbalancering af dine materialetyper, arbejdsflowkrav og budget. Nøgleovervejelser omfatter effekt, hastighedskapacitet, maskinintegration, termisk styring og overordnet værdi. Nedenfor vil vi opdele hovedfaktorerne baseret på ekspertanbefalinger og brugeroplevelser fra hobbymiljøer og producenter.
Effekt (målt i watt eller kilowatt) bestemmer, hvor meget kraft spindlen kan udøve for at skære gennem materialer, mens RPM (omdrejninger pr. minut) påvirker skærehastigheden og finishkvaliteten. Moment (drejningskraft, ofte i Nm) er afgørende for at håndtere modstand uden at gå i stå.
Til bløde materialer som træ eller plastik fungerer 300–800W med 18.000–24.000 RPM godt til gravering og overfladiske snit. Hårdere materialer som aluminium eller blødt stål har brug for 1,5–2,5 kW og 6.000–15.000 RPM til dybere snit, med højere drejningsmoment (0,85–2,4 Nm) for at forhindre fastkøling. Høje RPM udmærker sig ved fine detaljer, men ofrer drejningsmoment; lavere RPM giver mere kraft til skrub.
Hobbyister kører ofte sessioner på under 2 timer, så undgå overspecificering ved kontinuerlig industriel brug. Test med dine værktøjer – f.eks. kan en 10 mm endefræser i stål kræve 750 W+ for stabilitet.
Beregn baseret på værktøjsdiameter og tilspændingshastighed. Start med mellemtone som en 2,2 kW spindel ved 24.000 RPM for alsidighed på tværs af træ og letmetaller.
En forkert matchende spindel kan forårsage vibrationer, dårlige tolerancer (over 0,01 mm) eller integrationshovedpine. Kontroller altid specifikationerne i forhold til din maskines ramme og controller.
Kontroller monteringsdiameter (f.eks. 52 mm eller 80 mm klemme), vægt (under 5 kg for bordportaler) og spændetangstype (ER11/ER16/ER20 for 1-13 mm værktøj). Populære sæt som Genmitsu eller Zhong Hua Jiang inkluderer monteringer til Shapeoko/3018.
Sørg for spændingskompatibilitet (110V/220V), VFD (variable frequency drive) og PWM-kontrol til hastighedsramper. Pludselige RPM-ændringer kan overbelaste lagerstrømforsyninger (f.eks. 5A-grænse på 3018 sæt) – brug en 24V 8-10A-opgradering eller koderamper for jævne starter.
Gennemgå din maskines manual eller fællesskabsfora (f.eks. Reddits r/hobbycnc) for testede parringer. Dårlig kompatibilitet fører til standsning eller overophedning.
Overophedning forårsager termisk udvidelse (op til 0,05 mm fejl), slid på lejer og strømtab. Køling påvirker også støjen, hvilket betyder noget i boligbutikker.
Kølingstype |
Fordele |
Ulemper |
Støjniveau |
Bedst til |
RPM/Temp Stabilitet |
Luftkølet (blæserbaseret) |
Enkel opsætning, ingen pumper/lækager; højere drejningsmoment ved korte stød. |
Højere fans; støvopbygning; temperaturen stiger hurtigt i lange løb. |
70–95 dB (som et højt vakuum). |
Støvede butikker, <2-timers sessioner, træ/plast. |
Op til 18.000 RPM; temperaturer >50°C efter 1 time. |
Vandkølet (cirkulerende væske) |
Mere støjsvage, effektiv varmeafledning; tåler høje belastninger. |
Har brug for pumpe (5-10W), reservoir og vedligeholdelse; lækage risici. |
<60 dB (næsten lydløs). |
Kontinuerlig brug, metaller, præcisionsarbejde. |
Op til 24.000 RPM; temperaturer <40°C i timer. |
Luftkølet passer til åbne rum, men tilføjer kabinetter; vandkølet er ideel til garager. Begge forlænger værktøjets levetid med korrekt vedligeholdelse (f.eks. filtre til vandsystemer).
Vælg vandkølet til metaller for at bevare drejningsmomentet; luft til budgettørløb. Holdbarheden forbedres med keramiske lejer i avancerede modeller.
Budgetspindler starter ved $50 (f.eks. grundlæggende 300W DC til gravering), mens premium-sæt rammer $300-500 (2,2kW med VFD og tilbehør). Ydeevneskalaer med kraft, præcision og lang levetid – sigt efter værdi frem for billigst.
l Entry-Level ($50–150) : 500–800W luftkølet; god til træamatører, men støjende og kortvarig (1-2 år ved 8 timer/dag).
l Mellemklasse ($150–300) : 1,5–2,2 kW vandkølede sæt (f.eks. Vevor eller SainSmart); afbalanceret til blandede materialer, støjsvag, 2+ års levetid.
l High-End ($300+) : 2,5 kW+ med ATC (automatisk værktøjsskift), keramiske lejer; pro-grade til aluminium/stål, men overkill til desktops.
Prioriter sæt med VFD, spændetange og pumper – spar $100+ på ekstraudstyr. Brugeranmeldelser fremhæver Zhong Hua Jiang for pålidelighed (4,5+ stjerner på Amazon). Undgå ultra-billig import uden garantier, da de fejler under belastning.
Faktor samlede omkostninger (f.eks. +$50 for monteringer). For de fleste stationære computere leverer en 2,2 kW vandkølet spindel 200-250 USD 80 % af professionel ydeevne uden overskud.
Ved at evaluere disse faktorer i forhold til dine projekter – f.eks. træskilte vs. aluminiumsprototyper – undgår du almindelige faldgruber som understrøms snit eller støjende opsætninger. Start med en alsidig 2,2 kW vandkølet mulighed for bred kompatibilitet, og test i korte serier for at forfine. For specifikke maskinmatches, konsulter producentens websteder eller fora som Hobby-Machinist.
At vælge den rigtige CNC-spindelmotor er afgørende for præcision, holdbarhed og ydeevne. Uanset om du er hobbyist eller professionel maskinmester, definerer den rigtige spindel kvaliteten af dine snit. Nedenfor er de 10 bedste stationære CNC-spindelmotorer i Indien, rangeret for pålidelighed, funktioner og brugertilfredshed.
Specifikation |
Detaljer |
Magt |
2,2 kW |
Køling |
Luftkølet |
RPM område |
0-24.000 |
Spændespændetype |
ER20 (3-13 mm fastspænding) |
VFD-kompatibilitet |
Ja (0-400 Hz) |
Ca. Pris |
18.000-22.000 INR |
Brugerbedømmelse |
4,5+ stjerner (IndiaMart-gennemsnit) |
Bedst til |
Træ, akryl, bløde metaller, desktop CNC (3018, 6040 osv.) |
· Lydløs og lav vibration : Kører lydsvagt selv ved 18.000+ RPM under lange graveringsopgaver.
· Plug-and-Play med VFD : Parrer problemfrit med budget 2,2 kW VFD'er (Huanyang, Delta, osv.).
· Bevist holdbarhed : 1.000+ enheder solgt på IndiaMart med <2 % fejlrate det første år.
· ER20 alsidighed : Holder 3–13 mm værktøj; ideel til 3D-udskæring, PCB-fræsning og skiltefremstilling.
1. Monter med 80 mm spindelklemme (inkluderet i de fleste sæt).
2. Tilslut 3-faset + jord til VFD (UVW-PE).
3. Indstil VFD: P0-03 = 400 Hz , P1-02 = 24000 RPM , P2-01 = 220 V.
Professionelt tip : Tilføj en støvsko på 1.200 INR + 60 mm udsugningsslange for at holde lejerne rene og forlænge levetiden med 30 %.
Søg på 'HQD GDF 2,2kW ER20' – filtrer efter 4,5+ bedømmelse af sælgere i Mumbai/Pune for hurtigste levering.
Specifikation |
Detaljer |
Magt |
0,5 kW (500 W) |
Køling |
Luftkølet |
RPM område |
8.000-26.000 |
Spændespændetype |
ER11 (0,5-7 mm fastspænding) |
VFD-kompatibilitet |
Ja (via inkluderet 48V DC-konverter) |
Ca. Pris |
4.500-6.000 INR |
Brugerbedømmelse |
4,4+ stjerner (Amazon Indien) |
Bedst til |
PCB fræsning, læder, blødt træ, 3018-PRO, lille DIY CNC |
· Alt-i-et sæt : Leveres med 13 ER11 spændetange + 48V strømadapter + hastighedskontrolknap - ingen separat VFD nødvendig.
· Whisper-Quiet ved 12.000 RPM : Perfekt til hjemmebrug (lejlighedsvenlig).
· Plug-and-Play : 3-leder DC-indgang (ingen 3-faset ledningsforvirring).
· Amazon Bestseller : 5.000+ enheder solgt med <3 % DOA-afkast.
1. Monter med 52 mm klemme (medfølger).
2. Tilslut 48V 10A adapter → spindel → hastighedskontrolknap.
3. Juster RPM med knappen (8K–26K). Ingen VFD-programmering!
Professionelt tip : Brug 0,8-3 mm PCB-bits ved 18.000 RPM med 0,1 mm dybde pr. gennemløb for rene spor. Tilføj 350 INR køleventilator, hvis den kører >30 minutter.
Mysweety 500W spindelsæt – Søg efter 'Mysweety 500W spindel ER11' og vælg Opfyldt af Amazon for 2-dages levering.
Specifikation |
Detaljer |
Magt |
1,5 kW |
Køling |
Vandkølet |
RPM område |
0-24.000 |
Spændespændetype |
ER11 (0,5-7 mm fastspænding) |
Runout |
≤ 0,005 mm (CE-certificeret) |
VFD-kompatibilitet |
Ja (inkluderet 1,5 kW VFD) |
Ca. Pris |
12.000-15.000 INR |
Brugerbedømmelse |
4,6+ stjerner (AliExpress og IndiaMart) |
Bedst til |
Aluminium, messing, træ, MDF, 6040/6090 CNC, fugtige værksteder |
· Komplet vandkølet sæt : Inkluderer 80W pumpe , 5m silikoneslange , 1,5 kW VFD og ER11 skruenøglesæt.
· Nul termisk drosling : Opretholder 24.000 RPM i 4+ timer i 40°C indiske somre.
· Præcisionslejer : 2x P4 vinkelkontakt (for) + 2x P4 (bag) – <0,005 mm udløb.
· Global eksportkvalitet : CE, ISO 9001 certificeret; 10.000+ enheder sendt til Indien via AliExpress/IndiaMart.
1. Monter med 80 mm vandkølet klemme ($800 ekstra, hvis ikke inkluderet).
2. Fyld pumpetanken med destilleret vand + 5 % kølevæske (forebygger alger).
3. Tilslut:
o Spindel → VFD (UVW-PE)
o Pumpe → 220V stik
o VFD-indstillinger : P0-03 = 400 Hz | P1-02 = 24000 RPM | P2-01 = 220 V
4. Kør pumpen 5 minutter før spindlen for at undgå tørstart.
Professionelt tip : Tilføj ₹600 flowkontakt til VFD (PD014) – auto-stop spindel, hvis pumpen svigter. Brug 6 mm hårdmetal endefræsere ved 18.000 RPM, 0,2 mm DoC til aluminium.
· Amazon: 'Zhong Hua Jiang 1,5 kW vandkølet' – Filter Pune/Mumbai sælgere
· AliExpress: Officiel butik
Specifikation |
Detaljer |
Magt |
2,2 kW |
Køling |
Luftkølet |
RPM område |
0-24.000 |
Spændespændetype |
ER20 (1-13 mm fastspænding) |
Frekvens |
0-400 Hz |
Kropsdesign |
Firkantet (let montering) |
Ca. Pris |
15.000-18.000 INR |
Brugerbedømmelse |
4,7+ stjerner (Amazon India & VEVOR.in) |
Bedst til |
MDF, akryl, bløde metaller, 6040/6090 CNC, kommercielle skiltebutikker |
· Fordel med kvadratisk krop : Låser stift fast i 80 mm klemmer – ingen slingre ved 24.000 RPM.
· Højt drejningsmoment ved lave omdrejninger : Leverer 1,5 Nm ved 6.000 o/min – perfekt til 12 mm MDF-fræsning.
· Industrielle lejer : 4x keramisk hybrid (2 foran, 2 bag) – vurderet til 8.000+ timer.
· 2025 brugerfeedback : 1.200+ Amazon anmeldelser roser <0,01 mm runout efter 6 måneders hård brug.
1. Monter med en 80 mm firkantklemme (1.200 INR på Amazon).
2. Tilslut 3-faset + PE til VEVOR 2,2 kW VFD (sælges separat eller i sæt).
3. VFD-indstillinger:
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 220 V
o P4-01 = 50 % (drejningsmomentforøgelse for lavt omdrejningstal)
4. Kør 5 minutter ved 12.000 RPM ved første start til sædelejer.
Pro-tip : Sæt sammen med ₹2.800 VEVOR 2,2 kW VFD-sæt (inkluderer fjernpanel). Tilføj ₹900 støvstøvle + 4' slange for at holde blæserindtaget rent – forlænger levetiden med 40 %.
· Amazon: VEVOR 2,2kW ER20 luftkølet – Søg efter 'VEVOR 2,2kW spindel ER20' + Prime
· VEVOR India Official – Pakke med VFD sparer ₹1.500 (brug kode VEVOR2025 )
Specifikation |
Detaljer |
Magt |
0,8 kW (800 W) |
Køling |
Vandkølet |
RPM område |
0-24.000 |
Spændespændetype |
ER11 (0,5-7 mm fastspænding) |
Input |
220V enkeltfaset (VFD konverteres til 3-faset) |
Runout |
≤ 0,01 mm |
Ca. Pris |
8.000-10.000 INR |
Brugerbedømmelse |
4,5+ stjerner (ATO.com & IndiaMart) |
Bedst til |
Plast, træ, PCB, blødt aluminium, 3018-PROVER, Shapeoko opgraderinger |
· Letvægtsmester : Kun 2,7 kg – perfekt til portalopgraderinger uden Z-aksebelastning.
· Enkeltfasevenlig : Kører på standard 220V hjemmestik via 1,5 kW VFD (ingen 3-fase nødvendig).
· Lydløs vandafkøling : Ingen blæserstøj + <45°C efter 2 timers kontinuerlig gravering.
· Smart værdi : 30 % mere effekt end 500 W Mysweety, men kun 3.000 INR ekstra.
1. Monter med 65 mm vandkølet klemme (₹650 på Amazon).
2. Brug opsætning af mini 12L pumpe + spand (sæt 1.200 INR).
3. Tilslut:
o ATO 1,5 kW VFD → spindel (UVW-PE)
o Pumpe → 220V timerstik (auto 5-min forløb)
4. VFD-indstillinger:
o PD013 = 400 Hz
o PD014 = 24000 RPM
o PD142 = 3,7 A (800W mærkestrøm)
o PD005 = 220 V
Professionelt tip : Tilføj ₹400 inline flowsensor (ATO-tilbehør) – VFD stopper, hvis vandstrømmen falder. Brug 3-fløjte 3,175 mm bits ved 20.000 RPM, 0,15 mm DoC til akryl spejlfinish.
· ATO Official: 800W vandkølet sæt – Brug kode ATOINDIA25 for 500 INR i rabat + gratis klemme
· IndiaMart: 'ATO 800W ER11' – Søg efter sælgere i Delhi/Noida for 4-dages levering
Specifikation |
Detaljer |
Magt |
1,5 kW |
Køling |
Luftkølet |
RPM |
Fast 18.000 (eller 0-24.000 med VFD) |
Spændespændetype |
ER11 (0,5-7 mm fastspænding) |
Lejer |
4x Keramik (P4 klasse) |
Input |
220V 3-faset (via VFD) |
Ca. Pris |
10.000-13.000 INR |
Brugerbedømmelse |
4,6+ stjerner (IndiaMart og lokale fora) |
Bedst til |
Smykkegravering, PCB, fint træindlæg, 3018/6040, små MSME'er |
· 100 % lokalt DNA : Designet og bygget i Ahmedabad GIDC – reservedele tilgængelige på 24 timer.
· Keramisk lejekant : Kører køligere og mere støjsvag end stål ved 18.000 RPM; <0,008 mm udløb.
· Servicenetværk : 12+ servicecentre i Gujarat, Maharashtra, Delhi NCR.
· MSME-favorit : 3.000+ enheder i Rajkot-smykkeklynger & Surat PCB-enheder.
1. Monter ved hjælp af en 65 mm rund klemme (₹550 fra Triquench).
2. Par med Triquench 1,5 kW VFD (₹4.800) eller en hvilken som helst Huanyang.
3. VFD-indstillinger (hvis variabel hastighed):
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 220 V
o P4-11 = 300 Hz (fast 18K-tilstand valgfri)
4. Kør 10 minutter ved 12.000 RPM ved første brug for at bryde lejerne ind.
Professionelt tip : Brug Triquench 1.200 INR-servicesæt (lejer + tætninger) – DIY-udskiftning på 20 minutter. Til PCB-arbejde: 0,2 mm V-bits ved 18.000 RPM, 0,05 mm DoC.
· IndiaMart : Søg 'Triquench 1,5kW ER11 Ahmedabad' – Spørg om fabriksbesøg
· Officiel : Triquench CNC-løsninger – Ring +91 98250 334XX for levering samme uge + 1 års onsite-garanti
Specifikation |
Detaljer |
Magt |
0,3 kW (300 W) |
Køling |
Luftkølet |
RPM område |
10.000-20.000 |
Spændespændetype |
ER8 (0,5-4 mm fastspænding) |
Motortype |
Børsteløs DC |
Input |
48V DC (via PWM hastighedscontroller) |
Ca. Pris |
3.000-5.000 INR |
Brugerbedømmelse |
4,5+ stjerner (Amazon India & AliExpress) |
Bedst til |
Skum, balsa, blød plast, legetøj, mini CNC, bærbare gravører |
· Fjerlet : Kun 0,68 kg – ideel til 3D-printede portaler eller batteridrevne bygninger.
· Ingen VFD nødvendig : Kører på en 48V bærbar adapter + PWM-knap (0–100 % hastighed).
· Lydløs og effektiv : <50 dB ved 15.000 RPM; <30W tomgangstræk.
· Amazon Top Pick : 8.000+ enheder solgt i Indien til 3018-MINI, penplottere, æggegravere.
1. Monter ved hjælp af en 43 mm klemme (₹250 på Amazon).
2. Tilslut:
o 48V 7A adapter → PWM controller → spindel (2-benet)
o Valgfrit: 12V blæsermod til ekstra køling.
3. Juster RPM med knappen (10K–20K). Ingen programmering!
4. Brug 1–3 mm skaftbits (ER8 spændetange inkluderet).
Pro Tip : Strøm med 18650 batteripakke (48V) til ledningsfri gravering. Tilføj ₹180 fleksibel LED-ring til skyggefri skumudskæring.
· Amazon: RATTMMOTOR 300W ER8 Kit – Søg 'RATTMMOTOR 300W spindel ER8' + Prime (inkluderer adapter + 7 spændetange)
· AliExpress: Officiel butik – pakke med PWM-controller + klemme sparer 400 INR (7-14 dages levering)
Specifikation |
Detaljer |
Magt |
3 kW |
Køling |
Vandkølet |
RPM område |
0-24.000 |
Spændespændetype |
ER20 (1-13 mm fastspænding) |
Moment |
1,2 Nm (peak) |
Spænding |
380V 3-faset (220V step-up kompatibel) |
Runout |
≤ 0,008 mm |
Ca. Pris |
20.000-25.000 INR |
Brugerbedømmelse |
4,8+ stjerner (Kuvam & IndiaMart) |
Bedst til |
Aluminium, messing, stål (lette snit), 6040/6090 heavy-duty, jobbutikker |
· Metalædende drejningsmoment : 1,2 Nm @ 12.000 RPM – fræser 6061 aluminium ved 0,5 mm DoC, 800 mm/min..
· Industrielt DNA : 4x NSK/P4 keramiske lejer , IP65-forseglede , servo-klar encoder-option.
· Kuvam Local Backup : Bangalore & Pune-varehuse – lejer på lager, 48-timers service.
· 380V Klar : Direkte stik til fabriks 3-faset ; ₹2.800 step-up transformer til 220V butikker.
1. Monter med 100 mm vandkølet klemme (₹1.800 fra Kuvam).
2. Brug 12L/min lukket kredsløbskøler (18.000 INR bundt) eller 80W pumpe + radiator.
3. Tilslut:
o Bergerda 3 kW VFD (inkluderet i Kuvam-sættet) → UVW-PE
o Chiller → spindel (G1/4' lynkobling)
4. VFD-indstillinger:
o P0-03 = 400 Hz
o P1-02 = 24000 RPM
o P2-01 = 380 V (eller 220 V med transformer)
o PD142 = 8,5 A
Professionelt tip : Aktiver VFD sensorløs vektortilstand (P0-01 = 2) for 150 % moment ved 6.000 RPM. Brug 8 mm 2-sporet hårdmetal ved 14.000 RPM, 0,3 mm DoC, 15 % stepover til aluminium.
· Kuvam Technologies (officiel distributør) : www.kuvam.in/bergerda-3kw – Brug koden KUVMETAL25 til gratis køleslangesæt
· IndiaMart : Søg efter 'Bergerda 3kW ER20 Kuvam' – Bangalore afhentning eller 3-dages PAN India levering
· Service : Ring +91 80 4173 88XX – 1 års udskiftning + 3 års lejegaranti
Specifikation |
Detaljer |
Magt |
0,71 kW (710 W) |
Køling |
Luftkølet |
RPM område |
0-20.000 |
Spændespændetype |
ER11 (1-7 mm fastspænding) |
Monter |
52 mm (Genmitsu 3020-PRO/3020-PRO MAX) |
Input |
48V DC (via inkluderet controller) |
Ca. Pris |
6.500-8.000 INR |
Brugerbedømmelse |
4,7+ stjerner (Amazon India & SainSmart.in) |
Bedst til |
Genmitsu 3020-serien, krydsfiner, akryl, blødt træ, hobbyopgradering |
· Perfekt pasform : Aluminiumsbeslag + 4 skruer = 5-minutters skift fra lager 775 motor.
· 2X skærehastighed : 710W vs 300W → 0,8 mm DoC i krydsfiner ved 15.000 RPM.
· Nul besvær med ledninger : 48V 15A adapter + PWM skive inkluderet – ingen VFD, ingen 3-faset.
· SainSmart Ecosystem : Autogenkendt i Candle/UGS ; officiel 3020-PRO MAX firmware v2.3.
1. Fjern standard 775-motor (4 skruer).
2. Bolt Genmitsu 710W beslag (forboret, drop-in).
3. Tilslut 48V adapter → PWM controller → spindel.
4. Drej drejeknappen til 75 % (≈15.000 RPM) – begynd at skære!
5. Valgfrit: Tilføj 450 INR 52 mm støvsko (SainSmart-tilbehør).
Professionelt tip : Brug 3,175 mm 2-fløjt flad endefræser ved 18.000 RPM, 0,6 mm DoC, 1200 mm/min i MDF. Aktiver SainSmart 'Quiet Mode' firmware – sænker støj til 58 dB.
· Amazon: Genmitsu 710W Upgrade Kit – Søg 'SainSmart 710W spindel 3020' + Prime (inkluderer beslag + 5 spændetange)
· SainSmart India – pakke med 3020-PRO MAX sparer 1.200 INR (brug GEN710 )
Specifikation |
Detaljer |
Magt |
3,5 kW |
Køling |
Luftkølet |
RPM område |
0-18.000 |
Spændespændetype |
ER20 (1-13 mm fastspænding) |
Moment |
1,33 Nm (peak @ 12.000 RPM) |
Spænding |
Dobbelt 220V/380V 3-faset |
Runout |
≤ 0,01 mm |
Ca. Pris |
22.000-28.000 INR |
Brugerbedømmelse |
4,8+ stjerner (IndiaMart & Chennai CNC-fora) |
Bedst til |
MDF, krydsfiner, aluminium, messing, store 1212/1325 overfræsere, produktionsforretninger |
· Værkstedsdyr : Skærer 19 mm MDF i 1 gennemløb @ 12.000 RPM, 8 mm 3-fløjt bit, 3 m/min.
· Dual Voltage Flex : 220V hjemmebutikker (med VFD) eller 380V fabriksdirekte – ingen transformer nødvendig.
· Skudsikker konstruktion : 4x NSK keramiske lejer , støbt aluminiumshus , IP55 støvafvisende blæser.
· Local King : 2.000+ enheder i Ambattur & Peelamedu butikker; udskiftning af lejer samme dag via HQD Chennai.
1. Monter med 100 mm luftkølet klemme (₹2.200 fra HQD Chennai).
2. Brug HQD 4 kW VFD (₹12.000) eller en hvilken som helst 220V/380V-model.
3. VFD-indstillinger:
o P0-03 = 300 Hz (maks. 18.000 RPM)
o P1-02 = 18000 RPM
o P2-01 = 220V eller 380V
o PD142 = 14 A
o P4-01 = 8 % (drejningsmomentforøgelse ved lavt omdrejningstal)
4. Kør 15 minutter ved 9.000 RPM ved første start.
Professionelt tip : Tilføj ₹3.800 HQD automatisk værktøjslængdesensor til batchjob. Brug 12 mm kompressionsbit @ 15.000 RPM, 0,8 mm DoC, 4 m/min i 18 mm MDF – nul afrivning.
· IndiaMart : Søg 'HQD 3,5kW ER20 Chennai' – Filtrer Ambattur-sælgere
· HQD South India : Ring +91 98410 774XX – Gratis onsite demo + 2 års garanti
· Bundt : VFD + klemme + 10 spændetange = 32.000 INR all-in (spar 4.000 INR)
Hver af disse CNC-spindelmotorer tilbyder unikke styrker til specifikke behov - uanset om det er hobbygravering, metalskæring eller industriel produktion. For overkommelighed og pålidelighed er Zhong Hua Jiang og Triquench solide valg. For ydeevne i professionel kvalitet står HQD , Mysweety og VEVOR i toppen.
Vælg med omhu, og din CNC-opsætning vil levere præcision, effektivitet og langtidsholdbar ydeevne.
Korrekt installation af en CNC-spindelmotor er grundlaget for dens langsigtede pålidelighed. Her er de mest effektive trin at følge:
Før installation skal du sikre dig, at spindelmonteringsområdet er rent, fladt og stabilt. Støv eller ujævne overflader kan forårsage vibrationer og reducere nøjagtigheden. Spænd altid monteringsboltene sikkert for at forhindre bevægelse under drift.
Kontroller, at spændingen og frekvensen matcher spindlens specifikationer. Brug skærmede kabler for at minimere elektrisk støj. Forkert ledningsføring kan føre til overophedning eller pludselige nedlukninger. Tilslut altid spindlen til en kompatibel VFD (Variable Frequency Drive) for optimal kontrol.
Afhængigt af spindeltypen skal du sørge for tilstrækkelig luft- eller vandkøling. For luftkølede spindler skal ventilationsåbningerne holdes fri for støv. For vandkølede spindler , brug ren kølevæske og kontroller flowet regelmæssigt. Utilstrækkelig køling kan forkorte spindelens levetid betydeligt.
Korrekt værktøjsjustering er afgørende for præcisionsskæring. Fejljustering kan forårsage værktøjsslid, overfladefejl og spindelubalance. Brug præcisionsmåleinstrumenter til at kontrollere justeringen før hver brug.
Efter installationen køres spindlen ved lav hastighed i et par minutter. Øg gradvist omdrejningstallet for at kontrollere, om der er usædvanlig støj eller vibrationer. Dette hjælper med at identificere potentielle problemer tidligt før fuld drift.
Rutinemæssig vedligeholdelse sikrer ensartet spindelydelse og forhindrer uventede fejl. Implementer disse nøglemetoder for at forlænge din spindels levetid.
Støv og snavs kan hurtigt opbygges, især under skæring i træ eller metal. Brug trykluft til at rense luftindtaget og de udvendige overflader. Undgå at bruge stærke opløsningsmidler, der kan beskadige tætninger eller lejer.
Lejer er afgørende for spindelydelsen. Lyt efter usædvanlige lyde eller vibrationer, der kan indikere slid. Udskift slidte lejer med det samme for at undgå yderligere intern skade.
Hvis din spindelmodel kræver smøring, skal du følge producentens anbefalede tidsplan. Oversmøring kan forårsage overophedning, mens manglende smøring fører til lejefejl.
Kontroller jævnligt VFD, strømkabler og stik for tegn på slid eller overophedning. Løse forbindelser kan forårsage ustabile spindelhastigheder og påvirke skærepræcisionen.
Kontinuerlig drift ved maksimalt omdrejningstal eller belastning kan forkorte spindlens levetid. Arbejd inden for den nominelle kapacitet og tillad korte pauser under lange produktionskørsler for at forhindre overophedning.
Når den ikke er i brug, skal du opbevare spindlen i et tørt, støvfrit miljø. Hold det tildækket for at forhindre kontaminering. Langtidsopbevaring kræver smøring af lejerne for at undgå korrosion.
Installation og vedligeholdelse af en CNC-spindelmotor med omhu sikrer pålidelig drift og resultater af høj kvalitet. En velholdt spindel giver ikke kun jævnere snit, men sparer også energi og reducerer maskinens nedetid.
Ved at følge disse bedste praksisser vil du maksimere ydeevnen, effektiviteten og levetiden af din CNC-spindelmotor – holde din produktionslinje kørende jævnt og rentabelt.
Top 15 producenter af stationære CNC-routermaskiner i Vietnam 2026
Top 15 producenter af stationære CNC-routermaskiner i Ukraine 2026
Top 15 producenter af stationære CNC-routermaskiner i Mexico 2026
Top 15 producenter af stationære CNC-routermaskiner i Spanien 2026
Top 15 producenter af stationære CNC-routermaskiner i Japan 2026
Top 15 producenter af stationære CNC-routermaskiner i Canada 2026
Top 15 producenter af stationære CNC-routermaskiner i Polen 2026
Top 15 producenter af stationære CNC-routermaskiner i Italien 2026
Top 15 producenter af stationære CNC-routermaskiner i Storbritannien 2026
Top 15 producenter af stationære CNC-routermaskiner i Frankrig 2026
Hurtige links
Kontakt os